Panele z v-fugą czy bez? Zobacz, które rozwiązanie sprawdzi sie lepiej!

21.12.2021

Panele podłogowe v-fugą stają się coraz popularniejsze. Producenci prześcigają się w proponowanych dla Klientów nowych wzorach oraz podwyższając jakość oferowanych produktów. Coraz częściej panele podłogowe z v fugi zastępują podłogi wykonane z naturalnego drewna. Panele ze względu na oferowane właściwości, jakość, a także względy ekonomiczne zachwyciły klientów i zyskują coraz szersze grono swoich zwolenników. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć czym są panele podłogowe z v-fugą oraz czym różnią się te z v-fugą od tego co oferują zwykłe panele. Czy panele z v-fugą to lepszy wybór? Zachęcamy do lektury.


W tym artykule:

1. Czym są panele podłogowe z V-fuga?

2. Szeroki wybór paneli podłogowych

3. Charakterystyka paneli z v-fugą

4. Jakie właściwości posiadają panele z fugą-V?

5. Panele podłogowe v-fugą nadają głębi

6. Podsumowanie



 

panele podłogowe z v-fugą

 

Czym są panele podłogowe z V-fuga?

Zacznijmy od podstaw, czym są panele podłogowe v-fugą? Na czym polega ich fenomen oraz jakie są podstawowe różnice w panelach podłogowych z v-fugą, a tymi tradycyjnymi. V-fuga to specjalny zabieg producentów, mający na celu jeszcze bardziej przybliżyć wygląd paneli do tego co oferują tradycyjne podłogi drewniane. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu oraz nowoczesnej technologii panele podłogowe zostają wyfrezowane z czterech stron deski. Tak powstają panele v-fugą. Panele podłogowe z v-fugą to też kwestia estetyki, wyglądają lepiej i umożliwiają wykorzystanie ich we wnętrzu w całkowicie odmiennych aranżacjach. Powierzchnia podłogi po ułożeniu jej z tradycyjnych paneli winylowych jest całkowicie równa, natomiast po wykorzystaniu desek paneli z wyfrezowanymi kantami, tworzą podłogę o specyficznej i charakterystycznej fakturze. Montaż paneli również nie należy do trudnych, chociaż w porównaniu do montażu stosowanego w panelach winylowych, może wydawać się trudniejszy.

 

panele podłogwe z v-fugą

 

Szeroki wybór paneli podłogowych

Panele można podzielić dychotomicznie bądź to ze względu na materiał, bądź sposób montażu.

Zacznijmy od krótszego podziału. Panele podłogowe możemy podzielić na dwie grupy:

  • Panele podłogowe na klej — taki sposób montażu jest adresowany dla osób, które nie mają w planach wymiany paneli, a podłoga ma być 'przyklejone na stałe'. W przypadku paneli zamontowanych na klej — podłoga jest usztywniona, dzięki temu nie powstają szczeliny pomiędzy deskami.
  • Panele podłogowe bezklejowe — po złożeniu paneli tą metodą jest dużo prostsze do demontażu np. jeżeli zauważymy, jakiś błąd podczas układania desek.

Podział ze względu na wykorzystany materiał:

  • Panele podłogowe laminowane — podłoga wykonana z tego materiału wyglądem przypominają piękne podłogi wykonane oleistego drewna. Użytkownicy cenią je za to, że dają klimat ciepła oraz są przyjemne w dotyku.
  • Panele podłogowe drewniane — wykonane są z trzy warstwowej sklejki, drewnianej listwy oraz warstwy utwardzonego drewna. Cenione są ze względu na to, że można je zastosować w zależności od konkretnego modelu nawet w miejscach o wysokiej wilgotności.
  • Panele podłogowe winylowe — prawdopodobnie najpowszechniejsze z całej gamy dostępnych rodzajów paneli. Świetnie imitują naturalne drewno, natomiast właściwościami zaskarbiły sobie serca klientów. Idealnie sprawdzą się w salonie jak i kuchni bądź łazience.

 

panele podłogowe z v-fugą

 

Charakterystyka paneli z v-fugą

Producenci, aby nadać swoim produktom cech i podobieństwa do desek wykonanych z naturalnego drewna, dodają widoczne rowki. Na pierwszy rzut oka po zamontowaniu do zbliżenia przypominają podłogę drewnianą. Przy połączeniu frezowanych desek powstaje charakterystyczna powierzchnia pomiędzy deskami dająca wrażenie litery V- stąd jest nazywana potocznie v-fugą. Rozróżniamy 3 rodzaje fug podłogowych:

  • 4 frezowane strony — dzięki temu zabiegowi, podłoga daje wrażenie, że została ułożona, gdzie wykorzystane zostały krótkie deski drewniane. Dzięki odpowiedniej teksturze materiału oraz intensywnemu nadrukowi powierzchnia wygląda jakby, została wykonana ze szlachetnego drewna.
  • fazowane jedynie 2 strony. Ułożenie podłogi deskami, które zostały fazowane z 2 stron, wydłuża optycznie pomieszczenie, dodając mu głębi.
  • bez fugi — nadają równą powierzchnię całej podłodze.

 

Jakie właściwości posiadają panele z fugą-V?

Wykorzystanie tego typu v-fugi w panelach podłogowych ma duże znaczenie, oprócz właściwości estetycznych, posiada również szereg właściwości mechanicznych jak i fizycznych. Poniżej przedstawimy różnice pomiędzy v-fugą, a laminatem. W przypadku posiadania podłogi z v-fugą należy zwrócić szczególną uwagę -aby jak najszybciej zetrzeć rozlane płyny, zanim spłyną do szczelin w kształcie litery V. Jeżeli ciecz dotrze do szczelin, a nie zostanie szybko starta, może uszkodzić te wrażliwe na wilgoć elementy paneli. Powierzchnia oraz szczeliny pomiędzy deskami są wyczuwalne gołą stopą. Jeżeli po podłodze będą przesuwane krzesła ruchome na kółkach, mogą one zniszczyć fugę. Jeżeli posiadamy nierówną podłogę — miejsca styku desek, mogą się rozszerzyć niszcząc efekt, pięknej drewnianej podłogi. Jeżeli planujemy czyszczenie na mokro — nadmiar wody może gromadzić się w rowkach pomiędzy panelami.

Jeżeli posiadamy obawy, że zabrudzenia będą się gromadzić w rowkach, a utrzymanie czystości podłogi będzie kłopotliwe — to na podstawie opinii użytkowników możemy rozwiać te wątpliwości. Potwierdzają oni, że zgromadzony między fugami kurz da się łatwo usunąć. Z pomocą przyjdzie nam odkurzacz oraz mop. Zanieczyszczenie fugi jest zdecydowanie mniej widoczne niż w przypadku płytek.

Wielu użytkowników chwali panele podłogowe z v-fugą za to, że charakteryzuje je znacznie dłuższa żywotność, a wraz z upływem czasu nie ulegają ich krawędzie podniesieniu jak w przypadku tradycyjnej podłogi.

 

panele podłogowe z v-fugą

 

Panele podłogowe v-fugą nadają głębi

Jak już zostało to wspomniane powyżej. Dzięki zastosowaniu fugi pomiędzy deskami daje szeroką możliwość kształtowania przestrzennego podłogi, podkreślając walory estetyczne. W odróżnieniu od tego co dają panele laminowane — ułożenie paneli z fugą doda głębi. Laminat daje jedynie wrażenie jednolitej przestrzeni, bez możliwości wizualnego powiększenia pomieszczenia. Warto wybrać panele posiadające frezowanie z 4 stron z chęci nadania dodatkowego szyku, elegancji oraz luksusu do salonu bądź przedpokoju. Takie podłoże wygląda obłędnie. Frezowanie zachwyca nowych klientów, gdyż ułożone deski podkreślają szlachetność materiału oraz wyodrębniają każdą deskę. W internecie możemy znaleźć bogaty wybór wśród dostępnych modeli.

 

panele podłogowe laminowane

 

Podsumowanie

Wśród bogatej oferty różnych paneli rozróżniamy różne rodzaje paneli takie jak: panele podłogowe drewniane, panele winylowe oraz panele laminowane. Dodatkowo istnieją również panele wyposażone w v-fugi. Głównymi cechami v fugi jest podkreślenie odrębnego charakteru każdej deski. Panele z v-fuga do złudzenia przypominają podłogi wykonane z prawdziwego szlachetnego drewna. Nazwa wywodzi się z widocznych po połączeniu desek litery V. Fuga V wbrew pierwotnym osądom, wcale nie jest trudna do czyszczenia paneli. Panele z v fugą są nietrudne czyszczenia, zazwyczaj wystarczy odkurzacz do wyciągnięcia brudu zgromadzonego w rowkach paneli.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

 

Powrót