Nasi klienci pytają: Czy można kłaść panele winylowe na płytki ceramiczne?

06.09.2021

Wymiana podłogi w mieszkaniu to spory wydatek i dużo pracy - starą posadzkę trzeba zerwać lub skuć, podłoże wyrównać, a dopiero na nim położyć nowe, eleganckie panele. Budżetową alternatywą dla gruntownego remontu jest położenie paneli winylowych na starych, niemodnych już płytkach ceramicznych. To stosunkowo prosta praca, która zwykle nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Jednak konieczna jest znajomość kilku ważnych zasad. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać ją samodzielnie!


W tym artykule:
1. Czym są panele winylowe?
2. Panele winylowe jako nowa podłoga
3. Najczęstsze problemy
4. Prawidłowe przygotowanie podłoża
5. Porównanie technik montażu paneli winylowych
6. Montaż paneli na płytkach - krok po kroku

 



 

 

Czym są panele winylowe?

Panele winylowe swoją popularność zyskały całkiem niedawno. Dzięki wyjątkowym właściwościom stały się godnym konkurentem popularnych rozwiązań, takich jak panele podłogowe laminowane, a nawet płytki ceramiczne. Jak sama nazwa wskazuje, panele winylowe LVT wykonane są z polichlorku winylu. To termoplastyczne tworzywo nie bez powodu od razu przywodzi na myśl płyty z lat '80 - to właśnie z tego materiału jest wykonywane. Panele podłogowe winylowe mają konstrukcję warstwową - ich rdzeń stanowi płyta HDF, natomiast warstwa wierzchnia i spodnia wykonana jest z korka bądź włókna szklanego. Właśnie dzięki tym materiałom podłogi winylowe są cichsze, cieplejsze i bardziej odporne na zarysowania niż popularne panele laminowane czy nawet panele podłogowe fornirowane. Na samej górze panelu znajduje się warstwa winylowa. To właśnie dzięki niej podłogi tego typu mogą przybrać dowolną fakturę - nie tylko drewna, ale też kamienia, betonu, marmuru i wszelkich innych materiałów. Z powodzeniem można je zastosować w każdym wnętrzu - nie tylko w salonie czy sypialni, ale też w kuchni, łazience, a nawet piwnicy.

 

Panele winylowe jako nowa podłoga

Układanie nowej podłogi na starym materiale to praktyka znana od lat. Kiedyś najczęściej wykorzystywano do tego gumoleum - syntetyczne tworzywo dobrze maskowało niedoskonałości starych warstw, odświeżało wygląd podłogi, choć trzeba przyznać, że nie prezentowało się zbyt atrakcyjnie.

Z panelami winylowymi jest zupełnie inaczej. Wystarczy dobrze je zamontować, by zyskać naprawdę korzystny efekt. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy chcemy pozbyć się wyglądu starej podłogi, ale z różnych przyczyny nie chcemy lub nie możemy jej zdemontować. Panele winylowe mogą zostać z powodzeniem położone na płytkach ceramicznych.

Montaż paneli winylowych jest stosunkowo prosty i szybki. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym dokładnym pozbyciu się wszelkich nierówności. Podłoga z paneli winylowych wymaga powiem idealnie równego podłoża. Nie są to bowiem panele i deski, których grubość możemy dopasować do potrzeb. Panele winylowe są bardzo cienkie. Na krzywej podłodze będziemy odczuwać wszelkie zagłębienia i krzywizny - nie pomogą wtedy nawet najlepsze podkłady pod panele ani solidne listwy wykończeniowe, akcesoria wykończeniowe itp.

Niestety, powierzchnie starych podłóg zwykle proste nie są. Musimy więc zadbać o wyrównanie starej posadzki. W tym celu możemy zastosować specjalne wylewki samopoziomujące, które bardzo dobrze wypełniają wszelkiego rodzaju wgłębienia i nierówności.

 

Najczęstsze problemy

Podczas układania podłogi winylowej na starych płytkach można napotkać pewne trudności. Najczęściej wynikają one ze złego dobrania produktu. Większość typów paneli winylowych nadaje się do położenia na dowolnej powierzchni. Inne jednak - wyłącznie na surowej posadzce. Unikniemy tego problemu podczas montażu, gdy uważnie zapoznamy się ze specyfikacją wybranego produktu, a w razie potrzeby poprosimy o pomoc obsługę w sklepie.

Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań, takich jak panele laminowane czy deska Barlinecka, panele winylowe dostępne są w opcji do montażu na click i klejenia. Pierwsze są nieco droższe, jednak zdecydowanie łatwiejsze do samodzielnej instalacji. Alternatywą dla tych dwóch modeli są panele winylowe samoprzylepne. Tego typu podłogę łatwo ułożyć na starym materiale.

Kolejna ważna kwestia to poziom podłóg w różnych pomieszczeniach. Jeśli chcemy przykryć winylem stare płytki tylko w jednym wnętrzu, np. w kuchni, weźmy pod uwagę, iż jej poziom będzie wyższy. Czy w sąsiadujących pokojach podłoga pozostanie taka jak wcześniej? Jeśli tak, prawdopodobnie pomiędzy posadzkami stworzy się niebezpieczny uskok. Koniecznie należy to uwzględnić i zastanowić się, czy np. w innych wnętrzach również nie czas na wymianę podłóg.

 

Prawidłowe przygotowanie podłoża

Stara podłoga przed montażem paneli winylowych musi być przede wszystkim bardzo dokładnie oczyszczona z kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Wymaga to odkurzenia, a często też precyzyjnego umycia płytek.

Przy montażu winylu na podłodze pamiętajmy o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej przy ścianach. To ważne, ponieważ rozszerzająca się posadzka może w przyszłości spowodować nieestetyczne uszkodzenia.

 

Porównanie technik montażu paneli winylowych

Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, zastanówmy się nad zaletami i wadami trzech technik instalacji paneli winylowych.

Na click. To najprostsza i najszybsza metoda. Nie wymaga stosowania kleju, ponieważ panele wyposażone zostały w mechanizm zatrzaskowy. Dzięki temu zyskujemy efekt nie tylko bezspoinowy, ale też precyzyjnie dopasowany. Warto przy tym wybrać modele ze zintegrowaną izolacją akustyczną, która dodatkowo zapewnia większy komfort podczas użytkowania.

Systemy na click różnią się w zależności od producenta. Choć panele winylowe montowane na click można układać na płytce ceramicznej, wymagają dobrego wypoziomowania posadzki.

 

Samoprzylepne. Zintegrowana warstwa klejąca znacząco ułatwia montaż winylu do płytek. Podkład samoprzylepny neutralizuje kurz i tłuszcze, które mogą znajdować się nawet na dobrze oczyszczonych płytkach. Jedną z największych zalet tego typu rozwiązania jest możliwość samodzielnej instalacji - bez pomocy fachowca. Ale uwaga! Samoprzylepne panele zwykle są dość cienkie. Taka konstrukcja nie sprawdza się, gdy chcemy ułożyć nowe panele bezpośrednio na stare płytki. Aby uzyskać efekt atrakcyjny wizualnie i trwały, nie obędzie się bez wylewki.

Klejone. Pod względem właściwości winyl klejony nie różni się od modeli samoprzylepnych. Różnica polega na konieczności dodatkowego zakupienia kleju i precyzyjnego naniesienia go na powierzchnię. Podobnie jak panele samoprzylepne, mają one małą grubość całkowitą. Bardzo dobrze sprawdzają się we wszelkich pracach renowacyjnych, jednak najlepiej, by były klejone przez profesjonalistę lub przynajmniej przy wsparciu takiej doświadczonej osoby. Wymagają bowiem zastosowania warstwy kleju o odpowiedniej grubości i wprowadzenia na właściwym etapie jego schnięcia. Źle położona podłoga winylowa będzie wyglądać nierówno i nieczysto. Podobnie jak w przypadku paneli samoprzylepnych, niezbędne jest dokładne wyrównanie powierzchni.

 

Montaż paneli na płytkach - krok po kroku

Po odpowiednim oczyszczeniu powierzchni i pozostawieniu szczelin dylatacyjnych, rozpoczynamy układanie paneli. W przypadku wykorzystania ogrzewania podłogowego musimy też pamiętać o położeniu specjalnego podkładu pod panele winylowe, którego zadaniem jest prawidłowe przewodzenie ciepła.

Zaczynamy od rogu pomieszczenia. Jeśli wybraliśmy wersję na click, nasza podłoga winylowa będzie tak prosta do ułożenia jak puzzle - wystarczy dokładać kolejne elementy i zatrzaskiwać je ze sobą. Pamiętajmy przy tym, by panel układać zawsze prostopadle do okna. W przypadku paneli samoprzylepnych naklejamy je odpowiednio blisko siebie. Modele klejone są bardziej czasochłonne i wymagają wcześniejszego nałożenia warstwy kleju.

 

Na samym końcu naszych prac przyklejamy listwy przypodłogowe. Jeśli chcemy uzyskać atrakcyjny efekt przywodzący na myśl naturalny surowiec, zastosujmy listwy wykończeniowe drewniane - z powodzeniem można je łączyć do podłóg winylowych. Jeśli do tego wybierzemy odpowiednią fakturę, nasze posadzki będą do złudzenia przypominać podłogi drewniane.

Aby ułożyć podłogę winylową na starych płytkach, nie musimy demontować starej powierzchni ani zatrudniać fachowca. Takie rozwiązanie stanowi świetny sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu zupełnie nowego charakteru. Do tego bez wysokich inwestycji! Zdecydowanie warto wziąć tę opcję pod uwagę.


Zainspiruj się!

Płytki do kuchni Zebrina Forest Meble do salonu Trass Kamień do salonu Ribassos Crema Płytki do łazienki Navara
Płytki do kuchni Zebrina Forest Meble do salonu Trass Kamień do salonu Ribassos Crema Płytki do łazienki Navara

 

Powrót