Jak postarzyć deski?
Nowoczesny design, szklane albo chromowe wykończenia, szafki na wysoki połysk to moda i synonim luksusu. Ale czy w takich wnętrzach można mówić o przytulności? O ileż przyjemniejsze jest wnętrze, w którym dominuje drewno i ciepłe tkaniny. Coraz częściej i chętniej odnawiamy stare, klimatyczne meble, nadając im drugie życie lub postarzamy te bardzo nowoczesne, alby złagodzić ich surowy, zimny wygląd. Postarzone deski podłogowe odmienią każde wnętrze. Przy użyciu jednej z kilku prostych metod, zrobisz to nie tracąc czasu w warunkach domowych.
Sposobów na postarzanie drewna jest kilka, w zależności od narzędzi jakich użyjemy lub sposobu na mniej lub bardziej wyraziste efekty. Jak uzyskać efekt postarzonego drewna? Podpowiadamy.
Postarzanie drewna metodą przecierania
Metoda ta jest najmniej czasochłonna. Przecieranie powierzchni gruboziarnistym papierem ściernym nie jest trudne. Jeśli w wybranych miejscach dość mocno przyciśniemy, to ukaże się nam surowe drewno, w innych używając mniej siły odsłonimy tylko wierzchnią warstwę. Powierzchnia nie będzie jednolita, a przez to stanie się ciekawsza. Istotne jest, aby nie ścierać wcześniejszych warstw z całej powierzchni. Chodzi o to, aby zetrzeć ją jedynie z niektórych fragmentów, aby pokazać defekty starego drewna. Subtelnie poprzecierany papierem ściernym produkt z desek jest gotowy do użycia, ale można też zabezpieczyć go pokrywając warstwą lakieru transparentnego. Postarzanie desek metodą przecierania nie wymaga żadnych umiejętności oraz specjalistycznych narzędzi.
Szczotkowanie drewna
Postarzanie drewna innymi metodami wymaga całkowitego usunięcia poprzednich warstw farb, lakierów lub lakierobejc np. jeśli chcemy postarzyć podłogi drewniane. Musimy najpierw zeszlifować poprzednie powłoki, przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego, a później wygładzić drobnoziarnistym. Szczotkowanie daje lepszy wynik niż metoda przecierania. Deska warstwowa Barlinek postarzona w ten sposób będzie przypominać wiekowe drzewo. Metoda ta polega na „zdarciu” wierzchniej warstwy przy pomocy szczotki drucianej. Szramy, wyżłobienia i zarysowania, które powstaną, dają efekt postarzonego drewna. Po odkurzeniu wyszczotkowanej powierzchni można ją polakierować lub pomalować na dowolny odcień. Profesjonalne warsztaty stolarskie używają określenia: strukturyzacja drewna. Jest to określenie szczotkowania drewna, ale z zastosowaniem specjalistycznych narzędzi. Sposób jest ten sam: tworzenie uszkodzeń, rys, wygładzenie i zabezpieczenie. Panele i deski postarzane szczotką wyglądają efektownie i niczym nie różnią się od starych, wiekowych koleżanek.
Narzędzia do postarzania drewna
Postarzanie drewna, zmienianie jego struktury przy użyciu papieru ściernego lub drucianej szczotki to tylko dwa sposoby dla początkujących. Aby zmienić strukturę można posłużyć się cienkim dłutem i młotkiem lub śrubokrętem. Narzędzia do takiej pracy nie mogą być zbyt ostre. Nie nadaje się do tego nóż, ponieważ jego ostrze mogłoby zbyt głęboko uszkodzić strukturę i zniszczyć drewno. Idealnie sprawdzi się druciana szczotka. Która zapewni klasyczne rysy imitujące wygląd starego drewna.
Szarzenie drewna
Czasami drewno poddane upływowi czasu matowieje, kolory blakną i szarzeją. Jednak to, co dla miłośników nowoczesności będzie wadą, dla miłośników stylu retro będzie niezaprzeczalnym atutem. Drewno można postarzyć octem. Potrzebne będą do tego ocet jabłkowy, stare gwoździe lub wełna stalowa i słój. Gwoździe lub wełnę wkładamy do słoja z octem najlepiej na kilka dni. Ocet w tym czasie zmieni barwę. Płyn możemy później nakładać pędzlem na drewnianą deskę. Deski postarzane tą metodą zyskają piękny szary odcień.
Barwienie drewna kawą lub herbatą
Oprócz octu znane się także metody zmiany odcienia drewna bez używania farb. Barwienie tkanin kawą znane jest od dawna. Dlaczego wiec nie użyć go do barwienia drewna? Znane jest także barwienie herbatą lub łupinami orzechów. Wystarczy wykorzystać do tego bardzo mocny napar i przestudzony wcierać w drewno. Jest to barwnik naturalny dlatego też do uzyskania właściwego efektu potrzebne będzie kilkakrotne barwienie.
Patynowanie drewna
Dosyć popularną metodą postarzania drewna jest jego patynowanie. Patynowanie drewna to szereg zabiegów na drewnie. Polega na nakładaniu na dokładnie oczyszczona płaszczyznę kilku warstw malarskich w odpowiedniej kolejności. Tworzenie transparentnych warstw to tylko jedna z technik. Polega ona na dokładnym zabejcowaniu drewna na ciemny odcień, a po jego wyschnięciu nakładany jest podkład zabezpieczający i wzmacniający drewno. Kolejnym etapem jest nałożenie wosku w innym kolorze na całej powierzchni a na wybranych fragmentach grubszej jego warstwy. Stworzy to wrażenie przebarwień i nada styl postarzanemu drewnu. Na koniec warto wykończyć go warstwą bezbarwnego wosku.
Bielenie drewna
Jedną z metod patynowania drewna jest bielenie, które nadaje im sielskiego, naturalnego stylu. Znane są różne sposoby bielenia drewna.
Malowanie drewna na biało bez dodatkowych efektów. Inna metoda, pozwalająca uzyskać postarzane deski to pomalowanie i przecieranie. Na deskę nakładamy niezbyt dokładnie odrobinę białej farby (rozcieńczoną lub nie, w zależności od oczekiwanych efektów). Farbę trzeba nałożyć wzdłuż słojów. Im mniej dokładnie to zrobimy, tym ciekawszy odcień uzyskamy. Przebijające spod farby zarysowania nadadzą meblom wyjątkowy charakter.
Woskowanie drewna na biało - jeszcze ciekawszy efekt uzyskamy, jeśli wykończymy drewno w kolejności: malowanie farbą lub bejcą w naturalnym odcieniu drewna a później poprzecieranie wybranych fragmentów (kantów, rogów, zdobień) świecą woskową (woskiem) i pomalowanie białą farbą. Wosk sprawi, że farba nie pokryje dokładnie podłoża ze względu na przyczepność. A następnie używając papieru ściernego łatwo usuniemy farbę z nawoskowanych elementów i odsłonimy kolor.
Postarzanie drewna metodą shabby chic - metoda ta różni się od wcześniej opisanych tym, że najpierw malujemy powierzchnię na kolor w style shabby chic - pistacjowy, malinowy, turkusowy- ale raczej odcienie pudrowe, stonowane i przybrudzone. Następnie malujemy powierzchnię na biało i przecieramy. Subtelny efekt przecierki jaki uzyskamy nawiąże do modnego stylu i będzie unikalny. Kolory warto dopasować do wnętrza, w którym dany mebel zostanie umieszczony
Postarzanie drewna farbami kredowymi - niesamowite efekty bielenia drewna uzyskamy, jeśli zamiast klasycznych farb użyjemy farb kredowych. Matowa powierzchnia mebla w głębokim kolorze to zaleta i przepis na sukces. Eksperymenty z farbą tablicową, użytą na drewnie to sposób na zwrócenie uwagi na podkreślone detale
Ługowanie drewna - to kolejna metoda na bielenie drewna. Łu g- dostępny w markecie budowlanym - należy wetrzeć w powierzchnię za pomocą pędzla o miękkim włosiu. Należy to zrobić bardzo dokładnie. Po wyschnięciu powinno się zmatowić powierzchnię i pokryć ją lakierem. Odcień jaki uzyskamy jest bardzo subtelny, kolor rozmyty a podkreślony zostaje rysunek słojów.
Wybierając jedną z w/w metod postarzać możemy również drewniane listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe.
Decoupage - postarzanie drewna
Decoupage to bardzo znana metoda ozdabiania przedmiotów codziennego użytku i mebli. Można wykorzystać ją także do postarzania mebli drewnianych. Naklejanie kolorowych aplikacji z dekoracyjnych papierowych serwetek na drewniane powierzchnie jest dosyć czasochłonne. Oczekiwanie na efekty spękań i postarzeń wymaga cierpliwości, specjalnych klejów i werniksów, ale efekt końcowy wart jest zachodu. Wyjątkowość jaką wprowadza do wnętrz jest niepowtarzalna. Przy zastosowaniu tej metody nawet zwykłe meble z sieciówki zyskują wyraz i nadają oryginalności wnętrzu.
Postarzanie drewna metodą krak
Bielenie mebli możemy połączyć z techniką krak - cracle albo zastosować oddzielnie. Metoda ta polega na nałożeniu specjalnego „pękającego” lakieru, który należy nanieść na pomalowane powierzchnie.
Samodzielnie postarzone deski mają niezwykły urok. Pamiętaj, że w każdy z w/w sposobów możesz postarzyć różne akcesoria wykończeniowe drewniane.