Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

11.09.2021

Coraz więcej osób decyduje się na system ogrzewania podłogowego, rezygnując z tradycyjnych grzejników wiszących na ścianach. Nie każdy jednak wie, że montaż tego rodzaju instalacji grzewczej pociąga za sobą konieczność położenia odpowiedniej okładziny podłogowej, ponieważ w przeciwnym razie ogrzewanie szybko przestanie być efektywne, a nowa podłoga ulegnie wypaczeniu i będzie nadawała się już tylko do wymiany. Jeszcze do niedawna na tak zwaną podłogówkę najczęściej kładło się płytki, obecnie jednak pojawiło się znacznie więcej możliwości. Jeśli zależy Ci na posiadaniu ogrzewania podłogowego i jednocześnie ciepłej w dotyku okładziny, po której można chodzić bosymi stopami, sięgnij po odpowiednie panele podłogowe. Odpowiednie, czyli jakie? Podpowiadamy!


W tym artykule:

1. Dlaczego warto ogrzewać wnętrza podłogowo?

2. Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego i które najlepiej sprawdzi się pod panelami?

3. Jak wybrać panele na ogrzewanie podłogowe?

4. Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym?

 



 

Dlaczego warto ogrzewać wnętrza podłogowo?

Ogrzewanie podłogowe to świetna alternatywa dla grzejników co najmniej z kilku powodów.

Cała instalacja jest ukryta pod podłogą, więc niewidoczna dla oka. Takie rozwiązanie umożliwia całkowite zrezygnowanie z kaloryferów, co z pewnością docenią amatorzy wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym. Tego typu ogrzewanie oznacza także sporą oszczędność przestrzeni i większe możliwości aranżacyjne, ponieważ nie trzeba wygospodarować na ścianie miejsca na grzejnik. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych mieszkań, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota.

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo efektywne i przez to mniej kosztowne niż korzystanie w kaloryferów. Dlaczego? Jego wydajność bierze się stąd, że ciepło nie jest generowane przez pojedyncze punkty grzewcze, ale ogrzewane jest od razu całe pomieszczenie. W rezultacie taką samą temperaturę możesz osiągnąć szybciej i przy mniejszych stratach ciepła. Co więcej, po wyłączeniu ogrzewania panele i deski dość długo trzymają pozostają ciepłe, więc domownicy znacznie później zaczynają odczuwać spadek temperatury.

Podłogówka zadba także o nasz codzienny komfort i… zdrowie. Ciepła i miła w dotyku powierzchnia podłogi pozwala na zrezygnowanie ze zbierających kurz dywanów, nawet w sypialni gdzie często wstajemy z łóżka bosą stopą. Jednocześnie, temperatura generowana przez ogrzewanie podłogowe rozkłada się równomiernie w całym pokoju, co zapobiega powstawaniu szkodliwych dla naszego samopoczucia stref, w których może dojść do przegrzania organizmu i wysuszenia śluzówki.

 

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego i które najlepiej sprawdzi się pod panelami?

Ogrzewanie podłogowe można położyć niemal wszędzie – w domu, bloku oraz kamienicy (pod warunkiem, że budynek jest ocieplany). Sprawdzi się nie tylko w kuchni i łazience, ale również w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym. Kluczowy jest jednak właściwy dobór rodzaju instalacji grzewczej do planowanej okładziny podłogowej.

Do wyboru jest ogrzewanie elektryczne i wodne. W przypadku paneli podłogowych lepiej zainwestować w to drugie. Wynika to z faktu, że maty grzejne na prąd bardzo szybko się nagrzewają, a panele laminowane, podobnie jak podłogi drewniane i panele podłogowe fornirowane, w większości nie są odporne na gwałtowne wahania temperatury, co skutkuje ich pękaniem. Jeśli nie decydujesz się na płytki ceramiczne lub gres na podłodze, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc instalacja wodna, która powoduje stopniowe nagrzewanie się posadzki. Warto wiedzieć, że wielu producentów podłóg laminowanych nie uwzględnia reklamacji w sytuacji, kiedy zostają one położone na ogrzewaniu elektrycznym.

 

Jak wybrać panele na ogrzewanie podłogowe?

Przede wszystkim sugeruj się wytycznymi od producenta. W specyfikacji paneli lub bezpośrednio na opakowaniu znajdziesz informację o ich przeznaczeniu, z której dowiesz się, czy wybrany model nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na następujące parametry i właściwości, jakie powinny mieć panele na ogrzewanie podłogowe:

Grubość paneli – panele podłogowe standardowo posiadają 6-12 mm grubości, jednak optymalna grubość dla paneli laminowanych na ogrzewanie podłogowe to 8 mm. Taka podłoga będzie już wystarczająco stabilna i odporna na odkształcenia, a jednocześnie ze względu na niski opór cieplny będzie umożliwiała efektywne ogrzewanie się pomieszczenia (współczynnik oporu ciepła oznaczany literą R informuje o tym, czy panele dobrze przewodzą ciepło i nie powinien przekraczać 0,15m2*K/W).

Klasa ścieralności i użyteczności – decyduje ona o trwałości i żywotności paneli, ale należy ją uwzględnić również podczas wybierania odpowiednich paneli do ogrzewania podłogowego. Zalecana klasa ścieralności dla budynków mieszkalnych  z instalacją podłogową to AC 3 lub AC 4, natomiast klasa użyteczności powinna być nie niższa niż 31, co zagwarantuje nie tylko świetną jakość, ale też większą odporność na nagłe skoki temperatur.

Sposób montażu – na ogrzewaniu podłogowym możemy położyć jedynie podłogę pływającą, w której panele łączy się ze sobą bez użycia kleju. Zazwyczaj jest to system zatrzaskowy, który posiadają prawie wszystkie panele winylowe oraz wybrane modele paneli laminowanych.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym?

Podobnie jak rodzaj podłogówki i paneli podłogowych, znaczenie ma także sposób ich układania. Poniżej znajdziesz praktycznie wskazówki, które sprawią, że system grzewczy będzie działał wydajnie, a panele nie ulegną wypaczeniu.

  • Panele kładzione na ogrzewaną podłogę muszą posiadać szczeliny dylatacyjne. W przeciwnym razie, zwiększając swoją objętość pod wpływem rosnącej temperatury, zaczną się wybrzuszać, co będzie skutkowało koniecznością wymiany podłogi. Dylatacje należy zostawić również przy ścianach - do ich zamaskowania posłużą listwy przypodłogowe w tym samym kolorze.
  • Wypaczanie się paneli może także powodować zamontowanie ich na nierównej wylewce. Żeby zapewnić prawidłowe przewodzenie ciepła, zarówno podkład pod panele, jak i same panele powinny ściśle przylegać do podłoża na całej jego powierzchni.
  • Równie istotne jest zastosowanie dobrego podkładu pod panele. Jego grubość liczona wraz z folią paroizolacyjną nie może przekroczyć 3 mm, ponieważ negatywnie wpłynie to na wydajność systemu grzewczego i może skutkować uginaniem się paneli na łączeniach. Z tego względu do pomieszczenia ogrzewanego podłogowo coraz częściej wybierane są specjalne podkłady pod panele zintegrowane z folią.
  • Poświęcenie uwagi samej grubości podkładu na ogrzewanie podłogowe to za mało. Uwzględnić trzeba także materiał, z którego wykonany jest podkład pod panele. Fachowcy zalecają wybrać podkład z tektury falistej lub pianki poliuretanowej, która dodatkowo zapewni dobrą izolację akustyczną.

 

Panel podłogowy wodoodporny Dąb Porvo 8mm AC5 Elite WR 54935

 

Teraz kiedy znasz już odpowiedź na pytanie, jakie panele na ogrzewanie podłogowe dobrze się sprawdzą i czym kierować się podczas ich zakupu, pora na najlepsze — możesz skoncentrować się na zaaranżowaniu wnętrza swojego mieszkania w taki sposób, żeby stało się dla Ciebie miejscem relaksu i oazą spokoju.

Powrót