Jak układać panele podłogowe v-fugą?
Podczas aranżacji mieszkania, każdy z nas zastanawia się długo nad decyzjami dotyczącymi wyboru płytek, mebli czy desek. Urządzając pomieszczenie staramy się dobrać wysokiej jakości materiały wykończeniowe, by efekt końcowy mógł nam służyć przez lata. Te dylematy dość często dotyczą podłóg.
Wybrane panele podłogowe powinny być trwałe i odporne na urazy mechaniczne. Jakość zawsze będzie na pierwszym miejscu, jednak podczas projektowania wnętrza nie można zapomnieć o kwestiach wizualnych. Przed kupującym stoi ogromna dowolność w kwestii wyboru materiałów, można bowiem zdecydować się na panele drewniane, gres, ceramikę, czy beton. W sklepie odnajdziemy wiele rodzai paneli podłogowych i płytek z przeróżnymi wzorami i strukturami. Bardzo popularne ostatnimi czasy stały się podłogi laminowane z v fugą. Są bowiem bardziej wytrzymałe i bardziej stylowe, aniżeli podłogi z tradycyjnych, prostych desek.
Co to jest v-fuga?
V fuga jest sposobem wykończeniowym paneli, który sprawia, że podłoga wygląda jakby została wykonana z naturalnego drewna. Proces polega na wyfrezowaniu czterech boków deski. W przypadku zwykłych paneli podłogowych deski są równe z powierzchnią i nie przypominają tak bardzo drewna. Panele z v fugą są coraz powszechniejsze i coraz to częściej wybierane spośród wszystkich paneli podłogowych dostępnych na rynku. Uszlachetniają podłogi drewniane, podnosząc ich walory wizualne, dlatego Polacy zaczęli interesować się tą ciekawą techniką montażu.
Zalety paneli z v-fugą
Panele podłogowe z v fugą mają niesamowite walory estetyczne, doskonale imitują naturalne drewno, dlatego też do branży laminatów wprowadziły prawdziwą rewolucję. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów paneli, które na przykład kolorystycznie kontrastują z całym panelem lub takie, które stanowią delikatne podkreślenie krawędzi. To, na które panele podłogowe się zdecydujesz zależy wyłącznie od Ciebie.
Największymi zatem plusami podłogi z v fugą są: jej trwałość oraz niesamowita imitacja naturalnego drewna. Kolejnym plusem jest łatwość w utrzymaniu czystości paneli. Wiele osób obawia się, że w rowkach paneli z v fugą może zbierać się wiele brudu, a sama podłoga będzie trudna w pielęgnacji. Nic bardziej mylnego! Panele podłogowe z v fugą posiadają tak zwaną powierzchnię zamkniętą dzięki laminatowi. Dodatkowo są zabezpieczone farbą z powłoką chroniącą panele i deski przed zadrapaniami, zawilgoceniem oraz urazami mechanicznymi.
Do czyszczenia i konserwacji podłóg laminowanych z v fugą powinno się używać dokładnie takich samych środków jak w przypadku paneli gładkich. Dobrym rozwiązaniem będzie także odkurzać z nakładką szczotkową, by panele podłogowe nie zostały zadrapane oraz lekko zwilżony mop. Taki sposób pielęgnacji paneli laminowanych jest wystarczający i najodpowiedniejszy. Jeżeli jesteś przeciwnikiem stosowania środków chemicznych, panele podłogowe możesz umyć czystą, ciepłą wodą. Tak samo pielęgnować można panele winylowe, gres oraz ceramikę. Jedyną niewskazaną metodą czyszczenia dla tego rodzaju podłoża są mopy parowe.
Jak układać panele podłogowe z v fugą?
Układanie paneli podłogowych z v fugą nie różni się zbytnio od układania tradycyjnych paneli i desek. Nowoczesne panele skonstruowane są w taki sposób, by nie musieć podczas montażu stosować młotka lub dobijaka, a nawet zatrzasków. Układanie paneli podłogowych jest metodą niezwykle prostą, dlatego śmiało można przyznać, że tego zadania podjąć może się absolutnie każdy.
Przygotowanie paneli do montażu
Panele podłogowe z v fugą, zanim zostaną zamontowane powinny przeleżeć kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą montowane. W procesie leżakowania chodzi o przejęcie przez panele tej samej wilgotności oraz temperatury, co pomieszczenie. Kolejną istotną rzeczą jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Podłoże musi być czyste, suche i równe. Ostatni już wymóg - zanim zaczniesz układać swoje panele, zorientuj się które podkłady pod panele będą najodpowiedniejsze dla Twojego rodzaju podłoża.
Proces montażu paneli
Kiedy wymienione wyżej czynności zostaną już zrealizowane, można przejść do ułożenia paneli podłogowych. Zwykle panele posiadają specjalne zamki ekspresowe, ułatwiające łączenie elementów bez specjalistycznych narzędzi. Aby montaż był prawidłowy, pomieszczenia powinny posiadać szczeliny dylatacyjne (przy ścianach), można w tym celu skorzystać z klinów dystansowych. Panele laminowane z v fugą łączymy ze sobą bokami krótszymi lub dłuższymi - wszystko zależy od rodzaju paneli i producenta. Proces łączenia powinien polegać na łączeniu boków deska za deską w tym samym kierunku, aby powstawały równe pasy i formowały się kolejne rzędy.
Jaki jest poprawny kierunek układania paneli z v fugą?
Kierunek układania paneli z pewnością wpłynie na efekt końcowy. W przypadku owej fugi można skorzystać z obydwu metod i ułożyć je prostopadle do okna bądź równolegle. Pierwsze rozwiązanie polecane jest w przypadku klasycznych paneli, ponieważ dzięki niemu łączenia nie są tak widoczne. Jednak w przypadku v fugi, całe jej piękno polega na wydobyciu z pomieszczenia akcentów łączeń, gdyż to one sprawiają, że podłoga wygląda jak naturalne drewno. Wiele także zależy od długości i szerokości pomieszczenia, ponieważ ułożenie paneli prostopadle może optycznie powiększyć przestrzeń. To jakie rozwiązanie wybierzesz powinno zależeć od wymiarów Twojego pokoju.
Jak układać panele z v fugami - wzór
Jeśli chodzi o sam wzór układania paneli, wybór jest dość spory, ale zależy on przede wszystkim od wzoru desek jakie wybrałeś. Poza standardową opcją pozostaje wzór jodełki, czy kamienia. W przypadku standardowej deski należy układać je co 1/3 długości panelu. Wspomoże to trwałości zamków usztywniających.
Bardzo popularną metodą jest także układanie desek na wzór jodełki. Taki rozstaw między panelami daje niezwykle naturalny efekt i świetnie eksponuje podłogę. Ten rodzaj montażu jest jednak bardziej wymagający i kosztowny. Jeżeli planujesz zakładanie paneli samodzielnie i będziesz wykonywał to po raz pierwszy, polecamy Ci rozpocząć montaż od metody klasycznej.