Jak kłaść panele podłogowe: wzdłuż czy wszerz?
Istnieje kilka zasad mówiących o tym, w jaki sposób należy układać panele i deski podłogowe. Biorą one pod uwagę wygląd całego wnętrza oraz wysiłek i czas, jakie należy zainwestować podczas prac związanych z wykończeniem podłogi. Co ciekawe, w niektórych przypadkach niemożliwe będzie zastosowanie się do wszystkich tych reguł jednocześnie. Trzeba będzie wówczas wybrać, do której zasady będziemy się stosować, w zależności od tego, jaki efekt jest dla nas ważniejszy. Na przykład: czy bardziej zależy nam na tym, by pomieszczenie nabrało lepszych proporcji, czy chcemy, by było w nim więcej światła? Jakie czynniki bierze się pod uwagę, podejmując decyzję o sposobie układania paneli podłogowych? Jak dostosować kierunek paneli do kierunku padania światła? Jak sprawić, by nierówności, jakie mają łączenia, stały się niewidoczne? Poniżej znaleźć można wszelkie potrzebne informacje dotyczące układania paneli podłogowych.
Jak układać panele podłogowe względem ścian? Zobacz, jakie to proste!
Jaki wybrać sposób układania paneli podłogowych, jeśli nie mamy dużego doświadczenia? Należy wówczas zastosować dwie najlepsze, najprostsze, a jednocześnie najskuteczniejsze metody:
- Kupujemy wzorniki paneli podłogowych, jakie chcemy położyć w naszym pomieszczeniu (najlepiej co najmniej dwa elementy). Układamy je w pokoju zarówno wzdłuż, jak i w poprzek, sprawdzając, kiedy powstaje lepszy efekt wizualny,
- Ułożone wzorniki obserwujemy o różnych porach dnia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak kłaść panele podłogowe względem okna w danym pokoju.
Nierówne ściany i listwy wykończeniowe
W nowych budynkach łatwiej jest układać panele podłogowe. Znacznie większe wyzwanie stanowi starsze budownictwo, w którym sąsiadujące ze sobą ściany często nie tworzą kątów prostych. W takiej sytuacji (jeśli wyrównywanie ścian nie wchodzi w rachubę) najlepszym rozwiązaniem będzie ułożyć panele, pozostawiając odpowiednią przerwę dylatacyjną wzdłuż ściany. W sklepach znajdziemy listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe (w tym wyjątkowo estetyczne, pięknie okalające podłogę z paneli drewnianych lub też desek podłogowych akcesoria wykończeniowe drewniane). Mają one różne wymiary i kształty i idealnie zamaskują takie niedoskonałości w pomieszczeniu. Warto tu jeszcze dodać, że podkłady pod panele zawsze układamy prostopadle do kierunku ułożenia samych paneli.
Jak układać panele podłogowe w zależności od kształtu pomieszczenia?
Jednym z pierwszych i ważniejszych czynników, jakie zadecydują o kierunku układania paneli (i chodzi tu zarówno o panele laminowane i drewniane, jak i deski podłogowe) będzie kształt pomieszczeń, w których kładziemy podłogi. Powiedzmy tu od razu, że w przypadku pokoju o kształcie kwadratu nie będzie to miało większego znaczenia (będziemy mogli wziąć tu pod uwagę inne czynniki). Jeśli jednak mamy pomieszczenie o prostokątnym, wydłużonym kształcie, to warto nadać mu optycznie lepsze proporcje poprzez układanie podłogi prostopadle do dłuższych ścian.
Jak kłaść panele w wąskim korytarzu?
Układanie podłogi w taki sposób w wąskim korytarzu może dać jednak niekorzystny efekt, i to zarówno optyczny, jak i wymierny, finansowy. Przede wszystkim montaż paneli prostopadle do dłuższych ścian sprawi, że wnętrze wyda się mocno "poszatkowane". Co więcej, układ taki będzie wymagał od nas sporo przycinania, a więc nie tylko dodatkowej pracy, ale również wyrzucania wielu skrawków, a co za tym idzie marnotrawstwa.
Jak układać panele podłogowe względem okna?
Położenie okna to jeden z głównych czynników wyznaczających zasadę, czy kłaść panele podłogowe wzdłuż czy wszerz. Najlepszym rozwiązaniem jest tu ułożenie paneli prostopadle do okna. Dzięki temu kąt padania światła równolegle do paneli sprawi, że połączenia pomiędzy nimi będą mniej widoczne. Dlaczego ma to znaczenie? Jeśli ułożymy panele podłogowe równolegle do kąta padania promieni słonecznych, ryzykujemy, że wszelkie niedoskonałości i nierówności na łączeniach paneli będą wybijać się na pierwszy plan. Często zdarza się oczywiście, że w pomieszczeniu mamy okna na różnych ścianach. W takim wypadku kierunek układania paneli będzie wyznaczać to okno, przez które pada najwięcej światła (najbardziej wystawione na słońce).
Układanie paneli na podłogę a wyposażenie
Chociaż zasada mówiąca, iż najlepiej zamontować panele w taki sam sposób, w jaki wpadają do środka promienie słoneczne, pozwala na uzyskanie najlepszego efektu, trzeba tu zaznaczyć, iż ma ona zastosowanie głównie w przypadku tańszych produktów. Podłoga wyłożona panelami wysokiej jakości daje komfort dowolnego wyboru kierunku położenia elementów. Jeśli na przykład we wnętrzu będzie znajdowało się duże lustro w wyjątkowo dekoracyjnej ramie lub też obraz, wówczas można ułożyć panele prostopadle do ściany, na której się znajduje. Prostopadły układ paneli pozwoli na uzyskanie większej harmonii, a przy tym podkreśli wybrany element aranżacji.
W jakim kierunku układać panele podłogowe względem drzwi?
Jeśli chodzi o układanie paneli podłogowych przy drzwiach, zasada jest jedna i dotyczy sytuacji, w której drzwi dzielą dwa pomieszczenia z podłogą, w której zastosowano montaż paneli. W takiej sytuacji należy zadbać o to, by panele były ułożone tak samo, bez względu na to, czy wzdłuż czy wszerz. Dzięki temu uzyskamy efekt harmonii, a przy tym oba pokoje wydadzą się optycznie większe. Mamy tu do czynienia ze wspomnianym na samym wstępie przypadkiem, gdy trzeba wybrać, która zasada będzie dla nas ważniejsza. Zastosowanie spójnego układu w dwóch sąsiadujących wnętrzach będzie tu znacznie ważniejsze niż dopasowanie kierunku montażu paneli względem okien czy też ze względu na wielkość lub kształt pokoi.
Jak układać panele podłogowe w zależności od wymiarów pomieszczenia?
Kierunek układania paneli będzie wyznaczać stosunek długości pojedynczych elementów do wymiarów pomieszczenia. Na przykład jeśli podczas montażu wzdłuż miałby nam zostawać za każdym razem kilkunastocentymetrowy kawałek panelu, a przy montażu wszerz zmieściłyby się idealnie trzy elementy, to rozsądniej będzie zdecydować się na drugą z wymienionych opcji, niezależnie od innych czynników.
Jakie panele podłogowe dobrać do wnętrza?
Planując układanie paneli podłogowych, warto jeszcze upewnić się, czy wybrany produkt rzeczywiście najlepiej sprawdzi się jako wykończenie podłogi w danym wnętrzu. Drewniane panele podłogowe oraz deski podłogowe doskonale będą współgrać z pokojem o klasycznym i naturalnym wystroju. Zwykle mają one 40-200 centymetrów długości i 13-20 centymetrów szerokości. Można je stosować nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, jak kuchnia czy łazienka. Mowa tu o panelach wykonanych z takich gatunków drzewa jak merbau, iroko, teak, dąb lub akacja. Znacznie tańszym, a jednocześnie równie trwałym i odpornym na działanie czynników zewnętrznych rozwiązaniem, są panele podłogowe laminowane czy panele podłogowe winylowe LVT.