Folia grzewcza pod panele podłogowe. Czy folia grzewcza jest oszczędna?

24.01.2022

Folie grzewcze to nowoczesne rozwiązania, których zadaniem jest wykorzystanie promieni podczerwonych do ogrzewania pomieszczeń. W poniższym artykule skupimy się wytłumaczeniu działania technologii zastosowanych w foliach grzewczych oraz czy ich wykorzystanie może pomóc w zaoszczędzeniu środków przeznaczonych na ogrzewanie mieszkania, domu bądź biura.


W tym artykule:

1. Czym jest folia grzewcza?

2. Jaką budowę ma folia grzewcza

3. Gdzie można zastosować folie grzewczą

4. Główne korzyści z folii grzewczej

5. Jaki jest koszt ogrzewania foliami grzewczymi



panele w salonie1

 

Czym jest folia grzewcza?

Folie grzewcze są coraz chętniej wykorzystywana jako elektryczne ogrzewanie podłogowe. Rdzeń maty zbudowany jest z siatki włókna szklanego, który pokryty jest przewodem grzewczym. W zależności od danego producenta zazwyczaj ma ona grubość w zakresie od 0.3 mm do 0.5 mm. Jest również dostępna w różnych szerokościach oraz długościach od 10 do 100 cm. Folie grzewcze zasilane są napięciem sieciowym 230V lub 110V oraz napięciem stałym DC 12 bądź 24V. Ciepło rozchodzi się natomiast za pośrednictwem pasów grzewczych wykonanych z grafitów. Moc grzewcza zależna jest natomiast od odległości pomiędzy poszczególnymi pasami. Tak działa folia grzewcza. Jest to niejako bardzo cienki, a zarazem wydajny grzejnik elektryczny, który działa na promienie podczerwone, ogrzewając dodatkowo przedmioty znajdujące się w pobliżu. Folia grzewcza) bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

 

Jaką budowę ma folia grzewcza

Folia grzewcza podłogowa to nie to samo co mata grzewcza. Główna różnica polega na wydajności. Przyjrzyjmy się jednakże jaką budowę, ma folia grzewcza. Folia grzewczą podłogowa zbudowana jest politereftalanu etylenu w skrócie PET. Warstwa PET stanowi rdzeń folii grzewczej i pełni rolę izolacyjną oraz nośną dla grafitu. Na PET zostaje nałożony grafit, bądź aluminium technika drukarską. Taka konstrukcja tworzy system emisji na promieniowanie podczerwone. Całość natomiast jest zasilana za pomocą miedzianej taśmy, która jest podłączona do sieci elektrycznej. Moc działania folii grzewczej ustawia się natomiast za pomocą termoregulatora — który zazwyczaj zostaje zamontowany naściennie.

 

panele w salonie2

 

Gdzie można zastosować folie grzewczą

Ze względu na szerokie spektrum folię grzewczą jako systemy grzewcze można wykorzystać w praktycznie każdym pomieszczeniu. Można je wykorzystać na ogrzewanie budynku, różnych przestrzeni. Oprócz możliwości zastosowania folii grzewczej do pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka, salon, sypialnia etc. Można także montować je na różne sposoby. Nie będzie stanowiło problemu, aby folia grzewcza współpracowała z płytą kartonowo-gipsową, można je także układać pod panele podłogowe oraz także pod płytki ceramiczne. W obydwu przypadkach będzie ona świetnie pełniła rolę ogrzewania podłogowego. Podczerwień wykorzystana jako ogrzewanie podłogowe to nie jedyne możliwe miejsca montażu. Warto stosować folię grzewczą także jako ogrzewanie ścienne, ogrzewanie sufitowe czy ogrzewanie segmentowe.

 

Główne korzyści z folii grzewczej

Niezaprzeczalnie ogrzewanie za pomocą folii grzewczych w danym pomieszczeniu, domu czy mieszkaniu, mają szereg zalet. Do najcenniejszych zalet należy zaliczyć m.in:

  • folia grzewcza zamienia prąd bezpośrednio na energię cieplną. Energia elektryczna jest przekazywana do otoczenia za pomocą promieniowania podczerwonego,
  • ogrzanie następuje poprzez bezpośrednie ogrzanie danej przestrzeni, w przeciwieństwie do tradycyjnych form ogrzewania, gdzie następuje ogrzanie powietrza następnie dopiero cyrkulacja ciepłego powietrza,
  • ze względu na oszczędność energii cieplnej można dzięki tej metodzie zredukować o 12% potrzebną energię do ogrzania domu,
  • ten system grzewczy jest przyjazny dla środowiska, świetnie komponuje i uzupełnia się z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej typu panele fotowoltaiczne. Dzięki temu ogrzewanie domu jest tańsze,
  • zawsze ogrzewanie foliami grzewczymi może być rozszerzone o kolejne pomieszczenia,
  • w przeciwieństwie do instalacji ogrzewania podłogowego wodnego nie ma potrzeby przy tym ogrzewaniu podnoszenia podłogi. Instalacja jest minimalnej grubości, przez co jest praktycznie niewidoczna. Następuje proces oszczędności powierzchni.
  • jej montaż może być wykonany i współpracować praktycznie z każdym rodzajem powierzchni. Zarówno z panelami podłogowymi, linoleum jak również płytkami ceramicznymi czy wykładziną PVC.
  • żywotność folii grzewczej jest niesamowicie długa i może sięgać nawet 50 lat,
  • fale oraz maty nie wydzielają zapachu, przez co są bezwonne, nie pobierają zapachu oraz nie pozostawiają niedogrzanych miejsc.

 

panele w salonie3

 

Jaki jest koszt ogrzewania foliami grzewczymi

Po zapoznaniu się z właściwościami oraz opisem czym tak naprawdę są folie grzewcze, przejdźmy do kwestii tytułowej tego artykułu. Jakie są koszty ogrzewania w formie promieniowania podczerwonego. Oszczędność takiego rozwiązania można rozważyć wielopłaszczyznowo. Jakie są realne koszty ogrzania całej powierzchni, ile wynosi jej instalacja oraz eksploatacja. Maty grzewcze są stosunkowo niedrogie w zakupie. Metr bieżący maty grzewczej to koszt około 40-70 zł. Można także dokonać zakupu dedykowanych zestawów pod dany wymiar pomieszczenia. Dodatkową oszczędnością jest niski koszt montażu. Gdzie za tradycyjne metody ogrzewania potrzeba spodziewać się wydatku rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych oraz posiadać całą związaną z tym przedsięwzięciem ekipę, oraz miejsce i infrastrukturę. Maty grzewcze elektryczne możemy położyć sami we własnym zakresie, przez co nie musimy przeznaczać dodatkowych środków na zamówienie ekipy jak w przypadku instalacji standardowego ogrzewania. W przypadku prac związanych z podłączeniem elektryczności warto zlecić te prace osobie posiadającej uprawnienia SEP. Maty można położyć pod płytki podłogowe bądź na suficie w przypadku gdy sufit jest wyłożony przez płyty kartonowo-gipsowe. W zależności od powierzchni domu bądź mieszkania, koszt materiałów nie powinien przekroczyć kilku tysięcy złotych. Zastosowanie folii grzewczych zwłaszcza nowoczesne folie grzewcze w dużej mierze to także oszczędność w eksploatacji. To oszczędność energii cieplnej potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Emisja promieniowania podczerwonego jest wydajniejsza od tradycyjnych sposobów ogrzewania domów.

 

Podsumowanie

Zastosowania folia grzewcza to praktyczne i nowoczesne rozwiązanie jeżeli zależy nam, aby szybko i stosunkowo niedrogo ogrzać nasze mieszkanie. Podczerwień produkcję ciepło, które jest wydajniejsze od tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Zużycie energii elektrycznej jest stosunkowo niewielkie, a całkowite koszty ogrzewania są zależne także od takich zmiennych jak poziom izolacji budynku, całkowita powierzchnia do ogrzania oraz jak długo trwa sezon grzewczy w danym kraju. Mata grzewcza jest materiałem popularnym pod podłogi, gdyż grubość folii grzewczej jest niewielka, i można je wykorzystać do każdej aranżacji wnętrz. Folia grzewcza pod płytki ceramiczne często jest stosowana przez obiekty sakralne, gdyż pomagają one osiągnąć efekt, jakim jest ciepła podłoga. Taki rodzaj systemu grzewczego jest bardzo polecany.


Zainspiruj się!

Szeroki wybór paneli pomoze nam zaaranżować każde wnętrze Panele podłogowe — Jakie wybrać do nowoczesnych wnętrz?
panele podłogowe do kuchni 4 najczęściej popełniane błędy przy układaniu paneli podłogowych
panele laminowane Panele podłogowe do łazienki — prawdy i mity

 

Powrót