Podłoga z drewna naturalnego — wady i zalety

18.08.2024

Drewno towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. Jest materiałem chętnie wykorzystywanym do produkcji mebli, podłóg oraz wielu innych elementów wykończenia wnętrz. Wszędzie gdzie się pojawia, przynosi ze sobą nutę sielskości i wygody. Jest zarazem eleganckie i przytulne. Pasuje do wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach, od rustykalnego, przez prowansalski, skandynawski, boho, aż po nowoczesny i glamour. Trudno wyobrazić sobie dom bez drewnianych mebli lub drewnianych podłóg.

To właśnie drewniana podłoga będzie bohaterem dzisiejszego artykułu. Wspólnie spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania: Czy podłoga z drewna to dobry wybór? Jakie są jej wady i zalety podłogi drewnianej? Jak dbać o drewniane podłogi, by przez długi czas zachwycała swoim pięknem? Która deski będą lepsze — jesionowe, bukowe czy dębowe deski podłogowe?

jakie są zalety i wady podłogi drewnianej?


W tym artykule:

1. Krótka historia podłogi z drewna — zalety parkietów i naturalny wygląd podłóg

2. Podłoga z drewna naturalnego a panele na podłogi — rodzaje podłóg drewnianych

3. Zalety posadzki wykonanej z drewna — wybór podłogi drewnianej

4. Wady wyboru podłogi z drewna naturalnego — wady podłogi drewnianej

5. Jak dbać o drewnianą podłogę? Pielęgnacja podłóg drewnianych — podłoga lakierowana, podłoga olejowana



Krótka historia podłogi z drewna — zalety parkietów i naturalny wygląd podłóg

Podłoga drewniana towarzyszy nam w życiu codziennym od najdawniejszych czasów. Czy jednak znamy jego historię? Skąd wzięła się moda na drewno na posadzce? Jak się okazuje, drewno na dużą skalę pojawiło się w zwykłych domach nie tak dawno temu — z początku bowiem domy miały kamienne posadzki lub po prostu ubita ziemię jako podłogę.

Podłogi z drewna pojawiły się w domach około 400 lat temu, zastępując kamienne posadzki. Pierwsze wzmianki na temat drewnianych podłóg pochodzą z barokowej Francji oraz kolonialnej Ameryki, gdzie zarezerwowane były dla dworów i rezydencji klasy wyższej. Stanowiły przejaw luksusu i zamożności, a szczególnie ceniony był parkiet dębowy lub podłogi z drewna egzotycznego.

Pełną popularność podłoga drewniana zyskała w XIX w. W tym okresie powstały pierwsze fabryki zajmujące się produkcją klepek na szeroką skalę. Do czasów II wojny światowej na posadzkach królował parkiet, wypierany później przez linoleum, które było prostsze w montażu i bardziej praktyczne. Dziś moda na drewno w mieszkaniu znów przybiera na sile i coraz częściej gości w projektach dekoratorów i stylistów. Zachwyca ciepło podłogi drewnianej i jej naturalność.

jak układać podłogę drewnianą?

Podłoga z drewna naturalnego a panele na podłogi — rodzaje podłóg drewnianych

Choć może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wachlarz produktów wykończeniowych, wykonanych z drewna, jest bardzo szeroki. Obok klasycznego parkietu i desek w gronie podłóg z drewna znajdują się również panele, czyli tzw. deski podłogowe warstwowe. Produkowane z surowców drewnopodobnych, powstały jako tańsza alternatywa parkietu i desek. Panele i deski podłogowe wykonane są z warstw, najczęściej dwóch lub trzech, a ich powierzchnia może być laminowana, drewniana lub winylowa. Nie jest to zatem do końca naturalna podłoga drewniana, ale na pewno na swój urok i ciepło.

Wyjątkowe panele podłogowe — panele drewniane i laminowane

Podłogi drewniane wykonane z litego drewna różnią się od paneli warstwowych, zarówno jakością, trwałością, jak i ceną. Drewno to produkt szlachetny, elegancki i niestety droższy od swoich imitacji. W tym konkretnym przypadku cena jest jednak gwarancją jakości. Choć na rynku pojawiają się coraz lepsze imitacje parkietów i desek, to jednak żadna z nich nie jest w stanie dorównać klasycznym deskom.

Parkiet lub deski na podłogę to z pewnością produkt na lata. Choć wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego zabezpieczania, to wprowadza do wnętrza jedyny i niepowtarzalny naturalny klimat i gwarantuje funkcjonalność przez długie lata. Warto podkreślić, że drewno im starsze, tym ładniejsze. I to również może przemawiać na korzyść klasycznych desek podłogowych i parkietów. Oczywiście wciąż nie brakuje zwolenników paneli podłogowych, jednak każdemu, kto stawia na elegancję naturalność i ponadczasowość podłogi podpowiadamy wybór tej w postaci desek np. deska Barlinecka lub panele podłogowe fornirowane.

Dębowe deski podłogowe? A może drewno egotyczne?

Warto też sprawdzić, jakie gatunki drewna są dostępne w tej kwestii — możemy zdecydować się na montaż podłóg drewnianych z rodzimych gatunków drewna lub z drewna egzotycznego. Montaż podłóg drewnianych z klepek dębowych jest uważany za jeden z najtrwalszych, jeśli chodzi o rodzime gatunki.

Ważne jest też wykończenie podłóg drewnianych. Możemy mieć u siebie podłogi drewniane olejowane, lakierowane lub bejcowane, dodatkową opcją jest też malowanie naturalnej drewnianej podłogi farbą.

jak dbać o drewnianą podłogę?

Zalety posadzki wykonanej z drewna — wybór podłogi drewnianej

Podłoga wykonana z desek, podobnie jak każdy inny produkt przeznaczony do wykończenia posadzki, ma i wady i zalety. Zacznijmy więc od zalet, ponieważ tych w przypadku drewna jest znacznie więcej — i to zarówno w sferze wizualnej, funkcjonalnej, jak również użytkowej. Oto najważniejsze z nich:

  • Uniwersalność — parkiety i deski są produktem, który doskonale sprawdza się jako element wykończenia wnętrz urządzonych w najróżniejszych stylach. Trudno znaleźć taki, do którego drewno zupełnie nie pasuje. Wybór drewnianej podłogi będzie zawsze trafny i designerski. Ciepło podłogi drewnianej idealnie sprawdzi się w różnych aranżacjach, a drewno szlachetne to prestiżowa opcja do wielu pomieszczeń.

  • Ponadczasowość — jak już wspominaliśmy wcześniej drewno towarzyszy nam od stuleci, podłogi z drewna nie tracą nic ze swej wartości. Były modne 100 lat temu, są modne dziś i z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będą modne przez kolejne dziesięciolecia.

  • Naturalność — podłogi drewniane są jednym z niewielu materiałów wykończeniowych w 100% naturalnych. Jest to ich szczególny atut i przyczyna, dla której są tak często wybierane do wnętrz skandynawskich, rustykalnych, boho, klasycznych lub prowansalskich. Drewno dębowe, drewno szlachetne lub tańsze klepki bukowe i jesionowe to zatem stawianie na naturalne, przyjazne rozwiązania.

  • Ciepło — każde wnętrze, w którym pojawia się drewno, staje się przytulne, ciepłe i przyjazne. Materiał wykonany z naturalnego drewna jest idealny jako wykończenie domu, którego właścicielowi zależy na sielskości, przytulności i rodzinnej cieplej atmosferze. Jest doskonałym łącznikiem z innymi elementami wystroju, meblami i dodatkami.

  • Trwałość – deski wykonane z litego drewna są wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia i otarcia. Oczywiście wymagają pielęgnacji i regularnego zabezpieczania jednak odpłacają się za to prawdziwą długowiecznością. Warto podkreślić, że znacznie przewyższają w tej kwestii panele podłogowe i deski warstwowe. Trwałość podłogi drewnianej to zatem jedna z wielu zalet praktycznych podłóg.

  • Odnawialna powierzchnia — deski na podłodze są wyjątkowo wdzięcznym materiałem. Estetyczne i eleganckie wnoszą przyjemny klimat do każdego wnętrza. Nawet jeśli z czasem ich wierzchnia warstwa ulega starciu lub zarysowaniu, można je w łatwy sposób odnowić i zabezpieczyć. W tym zakresie z dużą przewagą dominują nad panelami podłogowymi, które niestety do takich zabiegów zupełnie się nie nadają. Renowacja podłogi drewnianej znacząco przedłuża jej żywotność, to zatem inwestycja na długie, długie lata. Jak zatem widać ekologiczne walory drewna są ogromne.

  • Właściwości izolacyjne — podłogi drewniane ze względu na swoją grubość i gęstość są doskonałym izolatorem zarówno w kontekście temperatury, jak i dźwięków. Wnętrze, w którym wykorzystano deski podłogowe, będzie utrzymywało ciepło i chroniło przed nadmiernym hałasem np. od sąsiadów zamieszkujących piętro niżej. Układanie podłóg drewnianych możliwe jest też na ogrzewaniu podłogowym.

jakie są zalety drewnianych podłóg?

Wady wyboru podłogi z drewna naturalnego — wady podłogi drewnianej

Znamy zalety, warto poznać również wady drewnianej podłogi. Nie ma ich wiele, ale chcąc uczciwie podejść do tematu, warto napisać o tych kilku, które jednak podłogi drewniane mają.

  • Skłonność do zarysowań — zarówno powierzchnia parkietu, jak i podłogi z litych desek drewnianych narażona jest na zarysowania i otarcia. Te oczywiście są nieuniknione podczas codziennego użytkowania. Nie warto się jednak nimi nadmiernie martwić, bo tak jak już wspomnieliśmy, odnowienie tego typu uszkodzeń nie jest dużym problemem. Można również zabezpieczyć powierzchnię dodatkową warstwą lakieru, farby lub bejcy, minimalizując w ten sposób ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Renowacja podłogi drewnianej, którą przeprowadzać można co kilka lat, pozwala na odnowienie podłogi i pozbycie się ewentualnych rys i uszkodzeń.

  • Podatność na odkształcenia — mało kto wie, że drewno potrafi się odkształcać. Niektóre gatunki mają ku temu większe skłonności, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho i zbyt ciepło. Drewno może się w takiej sytuacji kurczyć, tworząc nieestetyczne szczeliny. Jak uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji? Po pierwsze wybierać sprawdzone gatunki drzew tj. dąb, orzech, lub jesion. I po drugie dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, w którym położona została podłoga.

  • Cena — dla wielu osób dodatkowym minusem jest również cena. Ta w zależności od producenta i rodzaju materiału może sięgać od 80 zł za m2, do nawet 400 zł za m2 drewna dobrej jakości lub egzotycznego. Najlepsze drewniane deski to jednorazowa, duża inwestycja, która jest jednak w stanie pozostać z nami na długie lata.

Drewniane posadzki mają i zalety i wady, jednak ogólny ich bilans wychodzi zdecydowanie na plus tego rodzaju materiału. Zalety praktyczne podłóg drewnianych są niepodważalne, a naturalny charakter podłogi, piękno, trwałość i ciepło to główne zalety podłóg drewnianych.

pielęgnacja podłogi drewnianej

Jak dbać o drewnianą podłogę? Pielęgnacja podłóg drewnianych — podłoga lakierowana, podłoga olejowana

Pielęgnacja podłogi nie wymaga ani nadzwyczajnych umiejętności, ani specjalistycznego sprzętu. Wymaga natomiast stosowania odpowiednich środków czyszczących i pielęgnacyjnych oraz systematyczności w ich stosowaniu. Jeśli zastosujemy się do tych dwóch prostych reguł, utrzymanie drewnianej podłogi w dobrej kondycji nie będzie trudne.

Uniwersalne zastosowanie podłóg drewnianych sprawia, że spotykamy je w różnych pomieszczeniach, mniej lub częściej użytkowanych. Wybór odpowiedniej podłogi będzie tutaj ważny. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie codziennego sprzątania i częstej potrzeby renowacji podłogi drewnianej. Dbajmy o posadzkę z drewna, a opłacalność drewnianej podłogi będzie od razu zauważalna.

Naturalne drewno to doskonały wybór na wykończenie każdego wnętrza. Drewniane podłogi cechują się elegancją, naturalnym pięknem, nietuzinkowym designem i bogatą kolorystyką. Dodają każdemu pomieszczeniu przytulności i ciepła. Pasują do wielu stylów i różnych aranżacji. Mają wiele zalet, które decydują o ich funkcjonalności. Największym atutem podłogi drewnianej jest możliwość jej wielokrotnej renowacji oraz cyklinowania, bez konieczności wymiany w razie uszkodzenia lub zarysowania.


Zainspiruj się!

Łazienka w stylu modern loft

Jakie meble do kuchni wybrać — na wymiar czy gotowe zestawy?

Wyjątkowy salon z dodatkami turkusu

Powrót