Wymiary drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
Wymiary drzwi zewnętrznych do domu oraz do mieszkania są określone w przepisach budowlanych. Ta sama zasada dotyczy drzwi wewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz do kuchni. Natomiast w budynkach remontowanych, zwłaszcza wielorodzinnych, często dostosowuje się wymiary nowego skrzydła drzwi wewnętrznych do istniejącej ościeżnicy. Jeśli jednak jest to możliwe, to ze względów estetycznych, najlepiej wymienić komplet, czyli skrzydła z ościeżnicą.
W tym artykule
1. Standardowe wymiary drzwi zewnętrznych oraz modeli nietypowych
2. Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych oraz modeli nietypowych
3. Drzwi wewnętrzne a szerokość i wysokość ościeżnicy
4. Drzwi dopasowane do stylu wnętrz
5. Podsumowanie - co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Standardowe wymiary drzwi zewnętrznych oraz modeli nietypowych
Developer, opracowując projekt budynku wielorodzinnego, ma obowiązek tak zaplanować wymiary drzwi wewnętrznych wejściowych prowadzących do każdego lokalu, aby były one zgodne z wytycznymi technicznymi zawartymi w przepisach prawa budowlanego. Oznacza to, że światło ościeżnicy będzie miało szerokość co najmniej 90 cm i wysokość co najmniej 200 cm. Oczywiście w trakcie realizowania inwestycji należy przygotować nieco szersze otwory drzwiowe (o tzw. luz montażowy, który wynosi około 2 cm), co umożliwi późniejszy prawidłowy montaż drzwi.
W przypadku drzwi zewnętrznych do domów jednorodzinnych ich mieszkańców też obowiązują przepisy, ale mogą oni zastosować zarówno szersze, jak i wyższe modele. W trakcie eksploatacji znacznie wygodniej będzie wnosić meble i inne duże przedmioty, jeśli szerokość drzwi ma minimum 100 cm (jeśli wybierzemy drzwi dwuskrzydłowe lub z tzw. doświetleniem z boku ta szerokość będzie jeszcze większa). Poza tym, jeśli któryś z domowników jest wzrostu koszykarza, można zamówić nietypowy model drzwi, po wcześniejszym przygotowaniu otworu drzwiowego o odpowiedniej wysokości.
Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych oraz modeli nietypowych
W nowych domach i mieszkaniach drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi (czyli na przykład do salonu, sypialni) oraz do kuchni powinny mieć, w świetle ościeżnicy, co najmniej 80 cm szerokości i wysokość 200 cm. To bardzo popularne wymiary drzwi, więc ich oferta rynkowa jest bardzo bogata. Do takich pomieszczeń jak garderoba, spiżarnia czy schowek szerokość drzwi może wynosić 60 lub 70 cm. W ofercie producentów znajdziemy też inne wymiary drzwi wewnętrznych - na przykład o szerokości 90, 100 lub 110 cm oraz wysokości 215 cm. Szersze drzwi wewnętrzne - tzw. dziewięćdziesiątki (mają w świetle ościeżnic 90 cm) lub setki (mają w świetle ościeżnic 100 cm) sprawdzą się znakomicie w przestronnych salonach połączonych z jadalnią i kuchnią.
Wysokość drzwi można także dopasować do potrzeb domowników. Na rynku znajdziemy modele, które mają wysokość drzwi około 215 cm. Na specjalne zamówienie w niektórych firmach dostaniemy drzwi wewnętrzne nawet o wysokości 250 cm.
Drzwi wewnętrzne a szerokość i wysokość ościeżnicy
Zanim kupimy drzwi wewnętrzne, należy wybrać odpowiedni rodzaj ościeżnic. Ościeżnice stałe stosuje się w ścianach działowych o szerokości od 6 do 10 cm. Natomiast, jeśli drzwi mają być umieszczone w ścianie o innej grubości, sprawdzą się ościeżnice regulowane.
Ościeżnica regulowana ma po bokach dopasowane listwy maskujące, które zakrywają ścianę z obu stron, dzięki czemu wszystkie łączenia są niewidoczne. Montując zaś drzwi ze stałą ościeżnicą, trzeba dokupić dodatkowo opaski, ćwierćwałki maskujące, które estetycznie zakryją miejsca łączenia ze ścianą.
Ościeżnice do drzwi wewnętrznych mogą mieć na przykład wysokość 203, 206, 210, 212 cm. Jeśli zajdzie taka konieczność można kupić ościeżnice na zamówienie.
SPECJALISTA RADZI! Fachowcy zalecają, aby w trakcie szukania i zamawiania drzwi stosować takie pojęcia jak: wymiary otworów drzwiowych w murze, wymiary ościeżnic oraz wymiar skrzydła drzwi. Szerokość otworu i wysokość otworu drzwiowego w ścianie powinna być mierzona w kilku miejscach – zazwyczaj podaje się najmniejszy uzyskany wymiar z dokładnością co do milimetra. |
W przypadku ościeżnic regulowanych otwory w murze powinny być o około 8 cm szersze niż skrzydło drzwiowe, a dla stałych - szerokość otworu w murze powinna być większa o 11-11,5 cm od szerokości skrzydła drzwiowego. Zatem w pierwszej opcji wymiary otworu pod „drzwi osiemdziesiątki” to 88 cm, a w drugim - 91 cm. Natomiast wysokość otworu przy ościeżnicy regulowanej wynosi 206-207,5 cm, a gdy mamy stałą - 207,5-209 cm.
Drzwi dopasowane do stylu wnętrz
W sklepie internetowym merkurymarket.pl znajdziemy szeroką ofertę drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Drzwi zewnętrzne dostępne są w dwóch wesjach - jako drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego oraz jako drzwi wejściowe do mieszkania. Kupimy też odpowiednie klamki do drzwi zewnętrznych.
Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne to równie w tej kategorii mamy szeroki wybór - od modeli tradycyjnych do nieszablonowych. Najczęściej wybierane drzwi wewnętrzne do domów i mieszkań mają skrzydła uchylne. Coraz częściej można też spotkać drzwi wewnętrzne przesuwne. Jeśli wśród standardowej oferty nie znajdziemy odpowiedniego modelu, możemy zdecydować się na drzwi na zamówienie w wersji uchylnej lub drzwi przesuwne na zamówienie. Pamiętajmy jednak o tym, że na drzwi o nietypowych wymiarach będziemy musieli poczekać nieco dłużej niż na te standardowe.
Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj drzwi zastosujemy - drzwi wewnętrzne nowoczesne lub bardziej klasyczne, najlepiej, jeśli będą pochodziły z tej samej kolekcji. Pomoże nam to stworzyć spójną aranżację wnętrz.
Modnym i uniwersalnym rozwiązaniem są drzwi wewnętrzne białe. Mogą one tworzyć jedną płaszczyznę ze ścianami w tym samy kolorze lub wyraźnie się od nich odcinać, gdy postawimy na mocny akcent kolorystyczny ścian. Równie popularne jak białe drzwi są modele drewnopodobne. W małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr, jedną z opcji mogą być drzwi harmonijkowe.
Drzwi i klamki powinny pasować do siebie także w przypadku drzwi wewnętrznych. Właściwe dobrane klamki do drzwi wewnętrznych podkreślają wzornictwo danego modelu i wypływają na estetykę pomieszczenia.
Zapraszamy również do odwiedzenia strony www.merkurymarket.pl, jeśli interesują Cię akcesoria do drzwi oraz balustrady.
Podsumowanie - co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy właściwie dokonaliśmy pomiaru, przed zakupem drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych skonsultujmy się ze sprzedawcą lub zamówmy profesjonalną ekipę. Fachowcy zajmą się dokładnym pomiarem oraz montażem drzwi.
A co jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż i pomylimy się podczas pomiarów? Nie będzie dużego kłopotu, gdy otwór w ścianie będzie nieco za duży w stosunku do kupionych drzwi. Wystarczy wówczas go zmniejszyć, dopasowując do wymiarów drzwi – używamy do tego elastycznej zaprawy. Znacznie więcej problemów napotkamy, jeżeli otwór będzie za mały. Trzeba będzie otwór poszerzyć (nie zawsze jednak jest to możliwe, na przykład, gdy mamy ścianę nośną) lub wymienić drzwi (najczęściej uda nam się to zrobić pod warunkiem, że będą to drzwi typowe).