Wymiana drzwi wewnętrznych - na co warto zwrócić uwagę
Prędzej czy później, każdy z nas zmierzy się z koniecznością wymiany swoich drzwi wewnętrznych. Przy większym remoncie, zdecydowana większość osób podejmuje decyzję o wymianie skrzydeł drzwiowych i rozmyśla nad demontażem starej ościeżnicy. Samodzielna wymiana drzwi wewnętrznych jest zadaniem niezwykle wymagającym, ponieważ należy posiadać podstawową wiedzę na temat demontażu oraz wymiany samych skrzydeł. Jeśli preferujesz zająć się tym zadaniem sam bez pomocy specjalisty, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi możesz dowiedzieć się jak wybrać odpowiednie drzwi do montażu, jak poprawnie wymienić drzwi wewnętrzne oraz w jaki sposób zdemontować wysłużoną ościeżnicę na poczet nowej.
W tym artykule:
1. Skrzydła drzwiowe - które wybrać?
2. Montaż drzwi na starej ościeżnicy
Skrzydła drzwiowe - które wybrać?
Jednymi z najbardziej popularnych są drzwi wewnętrzne rozwierne, które pasują zarówno do blokowego mieszkania jak i do wnętrz domowych. Jak sama nazwa wskazuje, skrzydło tych drzwi jest rozwierane, to znaczy, że ulega obrotowi względem jednej ze ścian. Montaż drzwi wewnętrznych rozwiernych wymaga zagospodarowania wolnej przestrzeni w miejscu uchylenia skrzydła, aby drzwi nie zawadzały o żadne przedmioty i mogły się w pełni otworzyć. Kolejnym typem są drzwi wewnętrzne drewniane dwuskrzydłowe. Zapewniają niezwykle szerokie otwarcie na pomieszczenie z nimi sąsiadujące ze względu na podwójne skrzydła (bardzo często przeszklone). Doskonale prezentują się w dużych wnętrzach, lecz wymagają zdecydowanie więcej wolnej przestrzeni, aby ich instalacja była możliwa. Montaż drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych dwuskrzydłowych pozwala na wbudowanie klamek po obydwu stronach skrzydeł, co pozwala na ich otwarcie z obydwu stron pomieszczeń sąsiadujących. Kolejnymi bardzo popularnymi modelami są drzwi wewnętrzne przesuwne, których skrzydła osadzone są w pozycji pionowej na prowadnicy. Dzięki niej drzwi można otworzyć przesuwnie, bez konieczności ich uchylania co niejako wpływa na szerokość przejścia przez skrzydła. Ponieważ sam system otwierania drzwi pozwala na oszczędność wolnej przestrzeni w mieszkaniu, ich montaż polecany jest do mieszkań niewielkich i blokowych. Równie popularne są drzwi harmonijkowe, które otwierane są jak typowa harmonijka. Skrzydła drzwi harmonijkowych wykonane są z drewna bądź materiału drewnopodobnego, a każdy element / łączenie posiada osobną zawieszkę, pozwalającą na poruszanie łączeń w prowadnicach. Styl otwierania drzwi niejako przypomina drzwi przesuwne, ponieważ składane harmonijki usytuowane na prowadnicach, również nie wymagają zbyt wiele miejsca. Takie drzwi mogą posiadać regulowaną szerokość, a sama usługa montażu jest stosunkowo niewielka. Ostatnim z bardziej znanych modelem są drzwi wewnętrzne nowoczesne składane, które podobnie do wcześniej wymienionych - doskonale sprawdzą się przy niewielkim metrażu. Zwykle drzwi takie pełnią funkcję doskonałego separatora pomiędzy kuchnią, a salonem lub pomieszczeniem gospodarczym. Drzwiczki składane można zakupić w przeróżnych kolorach oraz wzorach, a zatem pełnią dodatkowo doskonałą funkcję dekoracyjną.
Montaż drzwi na starej ościeżnicy
Z reguły zaleca się wraz z demontażem starych drzwi, usunięcie wysłużonej ościeżnicy. Istnieją jednak przypadki, w których możliwe jest jej pozostawienie, jednak należy dokładnie zbadać stan ościeżnicy i zadecydować, czy udźwignie ona nowe skrzydło drzwiowe, a także czy jej stan przyczyni się do ponownego użytku przez conajmniej kilka/kilkanaście kolejnych lat. Przy zawieszeniu nowego skrzydła drzwiowego na starą ościeżnicę, koniecznie upewnij się czy: drzwi wewnętrzne posiadają te same co ościeżnica wymiary, czy rozstaw zawiasów jest identyczny oraz czy drzwi posiadają klamkę na tej samej wysokości co w metalowej ościeżnicy. W trakcie wymiany drzwi i osadzenia ich na używaną ościeżnicę metalową wystarczy jedynie wyjąć drzwi z zawiasów i wstawić nowe skrzydła w ościeżnice do drzwi wewnętrznych. Jeśli jednak rodzaj starych zawiasów nie wpasuje się w nowe skrzydła, należy wymienić je na nowe.
Demontaż ościeżnic oraz instalacja nowej ościeżnicy
Wymiana ościeżnicy może przebiec w kilku prostych krokach:
1. Należy podciąć ościeżnicę we wszystkich rogach oraz nad samą posadzką starej futryny.
2. Kolejno, konieczne jest odcięcie kotew mocujących lub wykłucie ich ze ściany.
3. Podważenie ościeżnicy i wyciągnięcie jej.
Aby zamontować nową ościeżnicę po wykłuciu starej, należy poświęcić się nieco poważniejszej pracy, aniżeli przy samym usunięciu starych elementów. Pierwszym krokiem jest sklejenie nowej ościeżnicy, którą zwykle kupuje się w kilku częściach. Montaż ościeżnicy powinien odbywać się na płaskiej, zabezpieczonej folią lub taśmą powierzchni. Po złożeniu wszystkich elementów można wpasować ościeżnicę do otworu drzwiowego i dokonać jej stabilizacji za pomocą drewnianych klinów. Pamiętaj, że na tym etapie najważniejsza jest dobrze wymierzona szerokość otworu drzwiowego. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pionów i poziomów, aby nowe drzwi poprawnie funkcjonowały. Następnie, należy rozeprzeć ościeżnicę listwami i nałożyć pianki uszczelniające we wszystkich wnękach. Po stwardnieniu pianki, można odciąć jej nadmiar oraz usunąć kliny mocujące. Ostatni krok to ukrycie wszelkich szczelin za pomocą listew wykończeniowych bądź opasek maskujących.
Tak przygotowany otwór drzwiowy oraz nowa ościeżnica powinna pozwolić Ci na wygodny montaż nowych skrzydeł drzwiowych. W ten sam sposób zamontować możesz drzwi na zamówienie, które powinny posiadać przygotowany już odpowiedni rodzaj zawiasów oraz dopasowaną do rodzaju drzwi ościeżnicę. Pamiętaj jednak, aby montażu drzwi dokonywać po zakończeniu wszelkich prac budowlanych, w szczególności jeśli posiadasz drzwi wewnętrzne białe. Unikniesz dzięki temu niefortunnych zniszczeń czy zabrudzeń.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie pomocny na etapie demontażu oraz montażu ościeżnic w Twoim mieszkaniu, a wstawienie nowych, wymarzonych drzwi będzie jedynie formalnością. Nie zapominaj jedynie o najważniejszym procesie, jakim jest wybór nowych skrzydeł drzwiowych. Sam sposób otwierania drzwi może niesamowicie wpłynąć na Twoje codzienne korzystanie z domowych pomieszczeń. Warto wykorzystań niektóre systemy drzwiowe, aby zyskać nieco wolnej przestrzeni w niewielkim, blokowym metrażu. Rozważ każdą z opcji i dostosuj wymarzone skrzydła do aranżacji własnego wnętrza. Powodzenia!