Woda ozonowana - najważniejsze informacje
Ozonowanie wody w głównej mierze polega na pozbyciu się z niej wirusów, bakterii oraz innych drobnoustrojów. Woda po ozonowaniu nie posiada koloru, zapachu, ani smaku. Ten proces uzdatnia wody zanieczyszczone, sprawiając, że stają się możliwe do spożycia. Ozonowanie polega na rozpuszczeniu ozonu gazowego poprzez ozonator, podczas którego dochodzi do dezynfekcji wody.
W poniższym artykule zebraliśmy podstawowe informacje na temat procesu ozonowania wody oraz jego wykorzystania w życiu codziennym i przemyśle. Wyjaśniamy jakie plusy oraz minusy przynosi wykorzystanie ozonu. Rzecz jasna, zalet odnajdujemy zdecydowanie więcej. Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób wodę ozonowaną można zużytkować, zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią.
Woda ozonowana — zalety i wady
Ozon jest cząsteczką biobójczą, oznacza to, że podczas ozonowania usuwa z niej bakterie oraz grzyby. Jest to niesamowicie ważny proces wykorzystywany do uzdatniania wody. Ogromnym plusem ozonowania jest uwalnianie wody od związków chorobotwórczych. Dodatkowo ozon odbarwia wodę i polepsza jej walory smakowe. Utlenia żelazo oraz mangan, oraz rozpuszczone w wodzie związki: cyjanku, siarczanów i azotanów.
Wadą ozonowania jest konieczność przeprowadzania procesu w niskiej temperaturze. W ciepłej wodzie ozon szybciej znika, a co za tym idzie — rozpada się niemal natychmiastowo po jego wytworzeniu.
Ozonowanie wody w domu
Wykorzystanie ozonowania wody w gospodarstwie domowym:
- płukania żywności
- uzyskania wody pitnej
- leczniczym — właściwości bakteriobójcze
- sanitarnym, by wyczyścić baseny ogrodowe (woda ozonowana może być zamiennikiem chloru)
- instalacji studzienki z wodą ozonowaną, która zabije potencjalne bakterie z płytko osadzonych studni
Zastosowanie wody ozonowanej — płukanie żywności
Owoce i warzywa z dalekich krajów, zanim dotrą do Polski, zostają spryskane substancjami, przedłużającymi ich przydatność. Zanim owoc trafi na sklepową półkę, potrafi minąć nawet kilka miesięcy. W tym czasie dojrzewa narażony na mechaniczne uszkodzenia w trakcie transportu lub wykładania na sklepowe półki, podczas których nieciężko o przekazanie bakterii lub zanieczyszczeń na skórkę. Nawet krajowe produkty traktowane są szkodliwymi pestycydami. Podłączenie systemu ozonowania w gospodarstwie domowym umożliwi płukanie warzyw i owoców, usuwając z nich pestycydy, bakterię oraz inne szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Użytkowanie ozonu sprawdza się również w przypadku płukania mięs. Należy jedynie pamiętać, by przed tym zabiegiem obmyć produkty zimną wodą.
Walory uzdatniania wody
Woda ozonowana potrafi wzbogacić walory smakowe wody, dlatego stosuje się ją do sporządzania herbat i ziół. Wody ozonowanej nie można spożywać po bezpośrednim jej sporządzeniu, należy ją przegotować lub odczekać minimum godzinę. Kolejnym przykładem wykorzystania ozonu w wodzie jest leczenie zmian owrzodzenia skóry oraz grzybicy. Jałowe opatrunki moczone w wodzie z ozonem, należy przykładać do rany, by usprawnić proces gojenia. Dodatkowo wodę taką można wykorzystać w procesie dezynfekcji zabawek, smoczków czy szczoteczek i innych akcesoriów narażonych na zanieczyszczenia.
Ozonowanie wody w basenach domowych
Do dezynfekcji ozonem nadają się:
- baseny rozporowe
- baseny stelażowe
- baseny dla dzieci
- jacuzzi ogrodowe
- baseny dmuchane (choć w tym przypadku woda jest raczej wymieniana na bieżąco, aniżeli utrzymywana w pełnym stanie przez dłuższy czas)
- większe akweny wodne zamknięte
- baseny hotelowe
- baseny publiczne
Ozonowanie wody jest coraz bardziej popularne w przypadku basenów ogrodowych oraz publicznych. Aby przeprowadzić proces dezynfekcji, należy wyposażyć się w ozonator. Ozonowanie przeprowadzane jest przez specjalną zwężkę Venturiego, posiadającą trzy otwory. Pierwszy z nich odpowiada za wprowadzanie wody, przeciwległy otwór wypuszcza ozon, natomiast trzeci w ustawieniu poprzecznym — doprowadza ozon gazowy do generatora przez ciśnienie tlenu. Generator ozonu może mieć wbudowaną pompę powietrza, która pod ciśnieniem uwalnia wodę ze zwężki. Woda ozonowana jest coraz bardziej popularna w miejscach wodnej rozrywki, czy w hotelach z basenami. Świetnie zastępuje ona chlor. Bardzo często goście / klienci świadomie wybierają akweny, w których nie ma chloru, ponieważ potrafi on mocno podrażniać i w przeciwieństwie do ozonu nie jest tak łagodny dla skóry.
Przed zastosowaniem tej metody, wybierz odpowiedni generator ozonu i dokładnie zapoznaj się z jego instrukcją. Źle podłączony generator lub nieprawidłowe ciśnienie może doprowadzać ozon w nieprawidłowy sposób.
Przykłady ozonowania wody w przemyśle
Wody ozonowanie stosuje się także w celu obniżenia zapotrzebowania na tlen — to świetna redukcja kosztów dla oczyszczalni ścieków. Same ścieki mogą być oczyszczane tą metodą, ponieważ ułatwia oczyszczenie wody z chemicznych i bakteriobójczych środków.
Ozonowanie wykorzystywane jest także w ubojniach do opryskiwania mięsa i ryb. Obniża to poziom stężenia bakterii. To samo dotyczy produkcji rolnej. Wykorzystanie ozonu najlepiej sprawdza się w przypadku spryskiwania jabłek, ogórków oraz innych owoców i warzyw ze skórką.
Jak sam widzisz — pozytywne aspekty korzystania z ozonu są niepodważalne. Dezynfekcja tą metodą przynosi rewelacyjne rezultaty. Jej właściwości wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłowych oraz w gospodarstwie domowym. Bardzo istotną sprawą jest przestrzeganie instrukcji dołączonych do ozonatorów. Cały proces należy przeprowadzać przy otwartych oknach. Ozon jest gazem bardzo drażniącym, może wywołać podrażnienia np. oczu lub napady duszności i kaszel. Podczas ozonowania zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia. Ozonowanie wody w prawidłowy sposób nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu. Z wody po zabiegu oczyszczania uwalnia się na tyle mała ilość gazu, że nie stanowi on wówczas zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak zadbać, by podczas tego procesu w pomieszczeniu nie przebywały małe dzieci, w szczególności niemowlęta. Każdy ozonator posiada dołączoną instrukcję obsługi, która na pewno ułatwi Ci poprawne korzystanie ze sprzętu. Cena urządzenia nie należy do najniższych, jednak pozytywny wpływ wody na człowieka jest z pewnością wart tej kwoty.