Wnętrza w stylu glamour - niepowtarzalny szyk i magiczny błysk
Styl glamour jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych styli w aranżacjach wnętrz. Jest z jednej strony pełen szyku, blasku, elegancji i luksusu, a z drugiej eklektyczny i przepełniony kontrastami.
Styl glamour we wnętrzach dla jednych jest olśniewający, dla innych to synonim kiczu i przesady, jednak z pewnością nikt nie jest na niego obojętny. Z pomocą odpowiednich dodatków i mebli bez trudu możesz urządzić mieszkanie, nadając mu luksusowy charakter i wystrój glamour. W tym artykule podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę w aranżacji wnętrz i z jakich elementów wyposażenia skorzystać, aby cieszyć się stylem glamour we własnym domu!
W tym artykule:
1. Historia i pochodzenie stylu
2. Zrozumieć styl glamour — główne cechy charakterystyczne
3. Kolory we wnętrzu urządzonym w stylu glamour
6. Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?
7. Sypialnia — przytulne wnętrze w stylu glamour
10. Aranżacja wnętrza glamour — ważny jest umiar
Historia i pochodzenie stylu
"Glamour" to angielskie słowo i oznacza blask, czar, urok, przepych. Sam styl zapoczątkowany został w USA w czasie Złotej Ery Hollywood. Początkowo pojawił się w modzie, która na czerwonych dywanach prezentowana była przez gwiazdy Hollywood lat 30 - stych minionego wieku. Stąd też do dziś taki sposób bycia kojarzy się z diwami ekranu, czy estrady. Niemalże jednocześnie styl glamour z mody przeniósł się do apartamentów gwiazd. Aranżacja wnętrz opływała w luksusy, które lśniły niczym biżuteria.
Z biegiem czasu projekty wnętrz stały się bardziej stonowane, co widać na przestrzeni lat. Obecnie w aranżacji glamour nie epatuje się już bogactwem, jednak styl jest nadal pełen blasku, elegancki i luksusowy. Dziś każdy, kogo fascynuje ta estetyka, może mieć mieszkanie w stylu glamour.
Zrozumieć styl glamour — główne cechy charakterystyczne
W stylu glamour najważniejszy jest ogólny efekt, który budzi fascynację bogactwem i ekstrawagancją, przy jednoczesnej odrobinie tajemniczości i oderwaniu od otaczającej rzeczywistości. Stylu glamour nie ograniczają zasady, posiada on jednak istotne cechy jak zdobione, masywne, pikowane, pełne barokowego przepychu meble. Są to wygodne, obszerne sofy i kanapy, dużych rozmiarów fotele, tapicerowane krzesła. Wrażenie luksusu potęgują błyszczące tkaniny, przyciągające uwagę szlachetne materiały i eleganckie dodatki glamour. Ozdobne lampy stojące, kryształowe żyrandole, obrazy i lustra w dekoracyjnych ramach pięknie prezentują się w aranżacji glamour.
Kolory we wnętrzu urządzonym w stylu glamour
Wnętrza glamour kochają czerń i ciemne dominujące kolory jak bordo i fiolet. Idealnym połączeniem są dla nich rozświetlające złoto i srebro, które są nieodłącznym elementem wytwornej estetyki glamour. Bazę aranżacji najlepiej stworzyć w stonowanej kolorystyce, wykorzystując jasne barwy, jak biele, łagodne błękity i jasne szarości, beże. Styl ten lubi łączyć kolory, lubi nawet kontrastowe duety, np. czerni i bieli.
Meble we wnętrzach glamour
Najlepiej sprawdzą się pikowane meble glamour — kanapy oraz krzesła o dużych gabarytach i obiciach w stylu art deco, czy eleganckiego retro. Sprawdzą się sofy chesterfield, fotele, pufy z atłasu, satyny oraz weluru. Podkreślą one luksus aranżowanego wnętrza. Nie są tu wymagane meble historyczne, czy barokowe antyki, gdyż świetnie sprawdzą się tu meble klasyczne i nowoczesne. Poza meblami wypoczynkowymi najpopularniejsze meble w stylu glamour to regały, konsole z marmurowymi półkami, zdobione komody z drewna. Wszelkie klimatyczne meble ze szkła i z lustrzanymi powierzchniami. Bardzo ważne są stoliki kawowe. Małe stoliki na złotych nóżkach, z marmurowym lub szklanym blatem dodadzą wnętrzu lekkości.
Chcąc osiągnąć przytulny i elegancki efekt, zwróć uwagą na tekstylia. Atłasowe kotary, zasłony, poduszki, poszewki i narzuty idealnie nadają się do wnętrza glamour. Możemy pozwolić sobie na ekstrawagancję w dodatkach. Postaw na ozdobne lustra w rzeźbionych ramach, kryształowe żyrandole, złote klamki, uchwyty, ramki na zdjęcia lampy, przezroczyste wazony i szklane świeczniki z białymi świecami, które dopełnią luksusowego charakteru wnętrza.
Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?
Glamour kocha kontrasty, nasycone barwy i miesza style. Nawiązując do baroku formą i zdobieniami mebli, bez problemu współgra ze współczesnym minimalistycznym wzornictwem, gdyż dla elementów retro idealnym duetem są sprzęty minimalistyczne. Barokowa pikowana sofa odnajdzie się pięknie przy stoliku kawowym wykonanym z metalu i szkła. Przy rzeźbionym stylizowanym stole mogą stać współczesne krzesła. Minimalizm bardzo często jest bazą dla stworzenia aranżacji i tłem dla dekoracyjnych, połyskliwych mebli i dodatków tworzących atmosferę glamour. Połączenie nowoczesności i tradycyjnych form to bardzo często dziś stosowany styl modern glamour.
Jak urządzić salon w stylu glamour?
Salon to serce domu, które kojarzy się z wypoczynkiem, ciepłem i przytulnością. W salonie glamour najważniejszy jest oczywiście komplet wypoczynkowy w postaci masywnych sof, kanap i foteli. Wykorzystaj miękki atłas, satynę i welur, jako obicia mebli. Dobierz pasujące ciężkie zasłony w wyrazistym kolorze albo jasne firany. Przytulności dodadzą również dywany gładkie lub z długim włosiem. Salon glamour wzbogać o połyskujące, klimatyczne dodatki — wystarczy postawić stolik kawowy w odcieniu złota, czy powiesić kryształowy żyrandol. Aranżacji dopełnią lustra, wazony czy ramki ze zdjęciami.
Sypialnia — przytulne wnętrze w stylu glamour
W sypialni glamour z pewnością najważniejsze będzie łóżko z pikowanym, dużym zagłówkiem. Skorzystaj z delikatnie połyskujących materiałów tak na obicie zagłówka, jak i zasłony. Zdecyduj się na jasne kolory ścian, które nadadzą wnętrzu lekkości i zagwarantuję spokojny odpoczynek. Styl glamour w sypialni podkreślą dodatki takie, jak stolik nocny ze złotymi lub srebrnymi zdobieniami, lampki nocne o interesujących abażurach oraz połyskujących nóżkach. Zwróć uwagę na grę świateł. Jeśli wnętrze nie ma dużo światła słonecznego, dodaj lustra rozjaśniające przestrzeń.
Łazienka w stylu glamour
Łazienka glamour kojarzy się z wolno stojącą wanną na metalowych lśniących lwich łapach. Jest to jednak spory wydatek i wymaga też sporo miejsca. Przy niewielkim metrażu nadaj wnętrzu stylu, stawiając stolik na złoconych nóżkach. Kosmetyki ułóż w szklanych pojemnikach czy pozłacanych puzderkach. Świetnie sprawdzi się tu marmur i duże lustro w złotej ramie, a nawet oświetlenie z kryształkami i imitującymi kryształy.
Kuchnia glamour
Idealne będą meble wykończone na wysoki połysk. Do tego złote dodatki — uchwyty, krany, pochłaniacz. Pięknie pasować będą tu marmurowe blaty, które cechuje nie tylko wytrzymałość, ale i zachwycający wygląd.
Aranżacja wnętrza glamour — ważny jest umiar
Równowaga jest bardzo ważna w urządzaniu wnętrz glamour. Odważne i wyraźne elementy są ważne, gdyż przyciągają wzrok i tworzą piękną dekorację. Pamiętaj jednak, że ich zbyt duża ilość może mieć całkiem odwrotny skutek i sprawiać wrażenie przytłoczenia. Oczywiste jest, że wnętrze glamour musi olśniewać, pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć granicy, kiedy to wystrój zacznie męczyć i przytłaczać.
Zainspiruj się!
Wnętrza w stylu vintage — Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu!