Wnętrza w stylu boho - poznaj najgorętszy trend sezonu!
Boho to jeden z najgorętszych i najchętniej wybieranych trendów aranżacyjnych ostatnich lat. Przebojem wkradł się do wnętrz domów, zdobywając serca właścicieli. Estetyka stylu boho emanuje wyjątkową lekkością, nawiązaniem do natury i kolorów ziemi. Cenimy go za nonszalancję i wygodę, ale także za niczym nieskrępowaną swobodę w zestawianiu i łączeniu wzorów, materiałów i fasonów. Nie bez powodu boho, nazywany jest stylem wolnych dusz i stawiany za wzór najciekawszych wnętrzarskich stylizacji. We wnętrzach boho jest coś magicznego, co przyciąga i inspiruje.
W tym artykule:
3. Styl boho w aranżacji wnętrz
5. Kuchnia i jadalnia w stylu boho
Jak urządzić mieszkanie w klimacie boho? Czego nie może w nim zabraknąć, a co z pewnością nie powinno się w nim pojawić? I w końcu, jak umiejętnie wykorzystać styl boho w aranżacji poszczególnych pomieszczeń w domu? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Krótka historia stylu boho
Styl przez wielu współczesnych kojarzony jest z epoką rewolucji obyczajowej, która miała miejsce na przełomie lat 60 i 70. Jeśli jednaka sięgnąć do głębiej do historii, okazuje się, że korzeni boho można szukać głębiej, bo u początków XIX wieku.
XIX wiek to epoka, w której bohemą określano grupę francuskich artystów, których styl życia nie wpisywał się w żadne ówczesne konwencje. Przełamywał stereotypy i wszystkie znane obyczajowe ramy. Artystyczne wojaże, częste spotkania twórcze, liczne wernisaże i wystawy, były codziennością świata bohemy. Nic tak mocno nie oddaje klimatu, w jakim spotykała się francuska cyganeria jak huczne, mocno zakrapiane biesiady utrzymane w pesymistycznej atmosferze. To właśnie z nich wywodzi się dwoista natura stylu boho. Tu mroczne łączy się z radosnym i lekkim, twórcze i kreatywne z prymitywną nonszalancją, a rodzime i swojskie z orientalnym. Styl boho, tak jak w XIX wiecznej Francji, tak i dziś stanowi barwną i nieprzewidywalną mieszankę doskonale wpisującą się w aranżację wnętrz.
Na przestrzeni wieków klasyczny styl boho zmieniał się i rozwijał, przejmując motywy innych, dominujących w danym momencie stylów. Stąd też aktualnie mówić możemy o różnych rodzajach boho – od marokańskiego i ludowego po scandi boho.
Główne cechy stylu boho
Jedną z głównych cech stylu boho jest dowolność łączenia ze sobą kolorów i wzorów, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie pasują.
Pełen przepychu styl boho przeciwstawia się konwencji i zasadom w aranżacji wnętrz i – tak jak dziewiętnastowieczna bohema – wyznacza własne szlaki. Choć trudno w tym stylu o sztywne zasady, to da się jednak wymienić kilka powtarzających się motywów stylu boho we wnętrzach. Należą do nich:
-
Naturalne barwy, nawiązujące do kolorów ziemi,
-
Liczne dekoracje wykonane z drewna, sznurka, juty, wikliny lub miedzi,
-
Bogactwo etnicznych wzorów, ornamentów i zdobień,
- Naturalne materiały tj. drewno, wiklina.
Styl boho w aranżacji wnętrz
Wnętrza w stylu Boho zachwycają i inspirują. Warto wiedzieć, jak wprowadzić Boho klimat do wybranej przestrzeni. Przedstawiamy przykładowe aranżacje różnych wnętrz w stylu Boho.
Salon w stylu boho
Wnętrza boho przyciągają i hipnotyzują. I taki właśnie powinien być salon boho. Wystrój boho wnętrza powinien być jednocześnie przemyślany i swobodny. Salon mogą wypełniać ludowe wzory i naturalne kolory. Oczywiście nie może tu zabraknąć dekoracji ściennych w formie zdjęć lub plakatów w drewnianych ramach lub lustra w wiklinowej ramie. Świetnie sprawdzą się tu makramowe dekoracje, kwietniki i dywaniki. Obowiązkowo żywe rośliny! Salon boho może być utrzymany w prostej kolorystyce lub zawierać mocniejsze, barwne akcenty.
Salon w stylu boho to wygodne meble wypoczynkowe obite naturalnymi materiałami, wzorzyste poduszki i pledy. W aranżacjach boho znakomicie odnajdują się klasyczne meble wykonane z drewna. Pamiętaj, że im bardziej naturalne i niedoskonałe drewno z widocznymi słojami, sękami i drobnymi pęknięciami, tym ciekawszy efekt.
Warto postawić na meble ozdobione mosiężnymi lub miedzianymi akcentami. Strzałem w dziesiątkę będą też fotele, pufy oraz nieduże sofy z wikliny bądź wyplatanego rattanu. Takie meble są nie tylko bajecznie wygodne, ale również lekkie i stylowe.
Specjalista radzi!
Wnętrze salonu w stylu boho wyróżnia się lekkością i mobilnością, która daje nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne. Meble w salonie nigdy nie są ustawione na stałe, można je swobodnie przestawiać z miejsca w miejsce, tworząc w ten sposób wciąż nowe stylizacje. Zamiast ciężkich i masywnych mebli, wybierz do salonu boho sofę na drewnianych nóżkach, rattanowy podwieszany fotel z dekoracyjną poduszką lub wygodne pufy z plecionej wikliny. Świetnym wyborem będą także meble inspirowane ogrodowymi. Pamiętaj, że styl boho to swoboda i lekkość, wnętrza urządzone w tym klimacie nie mogą przytłaczać, wręcz przeciwnie, powinny sprawiać wrażenie przytulnej, stylowej spójności.
Kuchnia i jadalnia w stylu boho
Bardzo ciekawie, jeśli chodzi o estetykę boho, prezentuje się jadalnia. Klasykiem tego typu wnętrza jest duży drewniany stół, a przy nim wygodne krzesła z plecionymi siedziskami. Nad blatem koniecznie powinna znaleźć się pleciona lampę rodem z Bali, a w wazonie suszona trawa pampasowa lub dekoracyjne liście np. monstery.
Kuchnia, w której króluje boho, musi mieć niezobowiązujący charakter i lekki styl. Trudno podczas aranżacji popełnić jakieś "faux-pas", gdyż wystrój wnętrz w stylu boho nie ma sztywnych norm i granic. Czasem może się wydawać, że nic w takim wnętrzu do siebie nie pasuje. Są to jednak pozory, już po chwili dostrzec można tę niezwykłą spójność. Do kuchni w tym klimacie idealnie pasują białe meble wykończone naturalnym drewnianym blatem. Najlepszą dekoracją takiej kuchni boho będą płytki patchworkowe, które stworzą między meblami kolorową makatkę.
Sypialnia w stylu boho
Sypialniane wnętrza w stylu boho emanują spokojem i wręcz zachęcają do błogiego relaksu. Stonowane kolory i naturalne materiały sprzyjają odprężeniu zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Wśród elementów wyposażenia i dekoracji w sypialni boho nie może zabraknąć łapacza snów, który według indiańskich wierzeń, powieszony w oknie lub drzwiach nie wpuści do wnętrza koszmarów. Wybierając rośliny do sypialni boho, warto zwrócić szczególną uwagę na te, które oczyszczają powietrze, np. skrzydłokwiat lub figowiec.
Wygodna sypialnia to duże łóżko wykonane z naturalnych materiałów jak np. drewno, ozdobione poduszkami i narzuta w etniczne wzory. Wygodna szafka nocna na ulubione książki i stylowa lampka nocna z plecionym abażurem.
Łazienka w stylu boho
Łazienka w przytulnym etnicznym klimacie to miejsce wprost stworzone do relaksu. Wszechobecne naturalne materiały, przyjemna woń zapachowych świec, rośliny i miłe w dotyku bawełniane ręczniki — to najważniejsze elementy wyposażenia w tym pomieszczeniu.
Przestrzeń organizują drewniane meble i wiklinowe kosze na drobiazgi oraz brudną bieliznę. Jeśli masz w łazience pralkę, koniecznie ją ukryj, chociażby za bambusową roletę. Łazienka boho powinna być ciepła i przytulna, ale i funkcjonalna — idealnie przystosowana do chilloutu.
Zainspiruj się!
Hit nadchodzącego lata — ogród w etnicznym stylu! Sprawdź jak go zaaranżować!
Taras w stylu skandynawskim, boho, retro, włoskim, marokańskim - Top 5 najciekawszych aranżacji!
Strefa wypoczynkowa w salonie. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć!