Wanna z przelewem czy bez przelewu? Co wybrać?

09.04.2023

Wanna z przelewem to wciąż zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie na rynku, jednak coraz większe uznanie w ostatnich latach zyskują sobie modele bez przelewu. Czym jednak jest przelew? Dlaczego warto go posiadać w swojej wannie, a kiedy rozwiązanie z przelewem nie jest konieczne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej.

Zastanawiasz się nad zakupem wanny wolnostojącej lub wanny narożnej? Zobacz koniecznie, jak wygląda przelew i kiedy można z niego zrezygnować, a także jak obecność przelewu ma się do montażu wanny, syfonu i odpływu. Te informacje przydadzą się w czasie wyboru i pomogą Ci wybrać odpowiedni model wanny dla siebie.

Wanna z przelewem czy bez przelewu? Co wybrać?


W tym artykule:

1. Czym jest przelew w wannie?

2. Jak wygląda przelew w wannie?

3. Kiedy wanna może nie mieć przelewu?

4. Jakie rozwiązania stosuje się w wannach bez przelewu?

5. Wanna z przelewem czy bez przelewu — na jaki model się lepiej zdecydować?



Czym jest przelew w wannie?

Przelew to nic innego jak dodatkowy otwór w wannie, który umożliwia wodzie wylanie się z wanny po osiągnięciu w niej pewnego poziomu. Przelew chroni zatem łazienkę przed zalaniem, gdyż umieszany jest pod poziomem krawędzi wanny tak, by wlewająca się woda nie zdążyła przelać się poza obręb wanny. Dzięki przelewowi nie trzeba kontrolować wypływu wody.

Jak wygląda przelew w wannie?

Przelew to zwykle dodatkowy otwór w wannie bardzo podobny do odpływu. Z uwagi na to, że w ostatnich latach bardzo zwraca się uwagę na estetykę wszystkich elementów, jakie znajdują się w domu lub mieszkaniu, również przelewy stały się atrakcyjniejsze, ładniejsze i często stanowią dodatkową ozdobę wanny. Mogą przyjmować zatem różne formy, a w nowoczesnych wannach wolnostojących są wyjątkowo ciekawe.

Przelew umieszcza się kilka lub kilkanaście centymetrów pod poziomem krawędzi wanny. Przelew wymaga podłączenia do systemu kanalizacyjnego.

Jak wygląda przelew w wannie?

Kiedy wanna może nie mieć przelewu?

Często, głównie ze względów estetycznych, przelewy nie są montowane w wannie. Przelew to dodatkowy element, zatem może wyglądać mało estetycznie lub zaburzać widok wnętrza wanny na tyle, że rezygnacja z niego jest czasami jak najbardziej na miejscu. Z przelewów często rezygnuje się w przypadku wanien wolnostojących.

Wanna wolnostojąca jest produktem, który nie opiera się o ściany, nie posiada też obudowy, która ukrywa syfon lub instalację wodno-kanalizacyjną. W takich produktach często rezygnuje się z przelewów, do których odpływ byłby widoczny z zewnątrz i mógłby wyjątkowo nieestetycznie się prezentować.

Z przelewów często rezygnuje się ze względów higienicznych — w miejscu tym często gromadzi się brud, a panująca w łazience wilgoć sprawiają, że przelew staje się istnym rajem dla drobnoustrojów. Znajdujące się na przelewie osłonki, które mają zwiększać estetykę, mogą z kolei utrudniać czyszczenie przelewu.

Jakie rozwiązania stosuje się w wannach bez przelewu?

Wanna bez przelewu nie posiada dodatkowego odpływu, zatem jedyny odpływ, umieszczony na dnie wanny, odpowiada za regulowanie poziomu wody oraz za ogólne bezpieczeństwo. Z tego względu w takich wannach stosuje się często odpływ z korkiem klik-klak, który umożliwia szybkie zamykanie i otwieranie odpływu, a zatem też łatwiejsze i płynniejsze kontrolowanie poziomu wody.

Jakie rozwiązania stosuje się w wannach bez przelewu?

Wanna z przelewem czy bez przelewu — na jaki model się lepiej zdecydować?

Piękna łazienka to miejsce, w którym umieszczono pasujące do siebie elementy. Produkty, zarówno meble do łazienki, jak i łazienkowa ceramika, powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale równie ważna jest estetyka — nikt nie chce przecież mieszkać w brzydkim domu lub mieszkaniu, dlatego warto zwracać uwagę również na takie elementy.

Ze względu na estetykę oraz własne preferencje wybiera się różne modele wanien. Coraz popularniejsze stają się wysokiej jakości wanny wolnostojące, które zachwycają swoją formą oraz materiałami, z jakich są wykonane. W takich modelach często ze względów estetycznych rezygnuje się z przelewów.

Pamiętaj jednak, że przelew to element, który zaprojektowany został z myślą o bezpieczeństwie. W przypadku wanien bez przelewu należy zawsze kontrolować wypływ wody i dbać o to, by zakręcić kurek w odpowiednim momencie. Dobrze też zadbać o odpowiednie korki i zabezpieczenia dodatkowe, jeśli zapada decyzja o zakupie wanny bez przelewu.


ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


Jak usunąć osad z kamienia z baterii?


Wanna stalowa czy akrylowa - jaką wannę wybrać?


Kabina prysznicowa czy wanna


 

Powrót