Wanna wolnostojąca — wady i zalety

30.12.2021

W dużym salonie kąpielowym wanna wolnostojąca zawsze będzie pięknie się prezentować. Modele takie wciąż cieszą się popularnością, a z roku na rok nawet coraz większą. Pasują do wnętrz urządzonych tradycyjnie oraz nowocześnie, ale sprawdzają się głównie w większych łazienkach, gdzie zajmują centralne miejsce w pomieszczeniu, stojąc na stylowych nóżkach. W tym artykule omówimy zalety i wady jej zastosowania, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniej wanny.

 

wanna


W tym artykule:

1. Gdzie sprawdzi się wolnostojąca wanna?

2. Zalety wanny wolnostojącej

3. Wady wanny wolnostojącej

4. Wanna wolnostojąca – jaki kształt wanny wybrać?

5. Wanna wolnostojąca przyścienna – czym się wyróżnia?

6. Wanna wolnostojąca – jak wybrać rozmiar wanny?

7. Mycie wanny wolnostojącej – czy jest uciążliwe?



 

Gdzie sprawdzi się wolnostojąca wanna?

Wannę wolnostojącą z powodzeniem wstawisz w dużych łazienkach, zwłaszcza gdy pokój kąpielowy tworzy strefę spa. Dobrze, jeśli gra ona główną rolę wewnątrz łazienek urządzonych estetycznie i skromnie. Bardzo modne ostatnio jest projektowanie domów i mieszkań, gdzie łazienkę łączy się z sypialnią. W takich projektach swoje miejsce znajdą właśnie wanny wolnostojące, które wprowadzają luksus. Są to produkty, które często wybierane są przez hotele o najwyższym standardzie, gdzie niezwykle ważne jest dbanie o samopoczucie gości.

 

wanna wolnostojaca z czarnym wykończeniem

 

Zalety wanny wolnostojącej

Wolnostojąca wanna wpasuje się w każdy styl. Nie ogranicza Cię tu dopasowanie wanny do ścian czy kafelków, więc w projektowaniu ogranicza Cię tylko własna kreatywność. Jedyną przeszkodą przy urządzeniu wyśnionej łazienki z wanną wolnostojącą jest metraż pomieszczenia. Nie sprawdzi się w małej łazience. Jeżeli wymiary Twojej łazienki pozwolą, warto się zdecydować na instalację takiego produktu dla pięknego efektu końcowego.

Świetnie wpasuje się do jasnych, naturalnych pomieszczeniach, urządzonych w stylu skandynawskim. Podkreśli ich przytulny, ciepły charakter. Wanny takie można zamontować też w nowoczesnych łazienkach, gdzie dominują np. ciemne kolory, czy betony architektoniczne, nadając im eleganckiego charakteru.

Podstawową zaletą wanny wolnostojącej jest jej szlachetny, wytworny wygląd. Dzięki temu i zwykła łazienka zmienia się w wyjątkowy pokój kąpielowy, kojarzący się z luksusem. Świetnie wyglądają na środku pomieszczenia kąpielowego, ale ustawione w rogu, czy pod ścianą, też będą wyglądać równie stylowo.

Zaletą jest też możliwość wejścia do niej z każdej strony. Ogromny jest też ich wybór. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w różnych kształtach i różnych rozmiarach. Są modele owalne, o kształcie koła, prostokąta, czy asymetrycznych. Są takie, które są z hydromasażem, posiadają regulowaną wysokość nóżek, podnóżki, minischodki i podgłówki. Jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie.

Oprócz dużego wyboru wanna zapewni Ci maksymalną wygodę. Nawet bardzo wysoka osoba podczas kąpieli może się swobodnie zanurzyć w wodzie i zrelaksować.

 

biała wanna nowoczesna

 

Wady wanny wolnostojącej

Wanny wolnostojące są zazwyczaj dużo droższe niż wanna zabudowana. Na jej cenę wpływa w dużej mierze materiał, z jakiego została wykonana. Najbardziej popularne są modele akrylowe, metalowe i te z konglomeratu. Rzadziej kupuje się żeliwne, bo są ciężkie i dużo droższe. Wanny wolnostojące są najczęściej bardzo ciężkie i niekiedy wymaga to wzmocnienia podłogi. Można kupić modele wanien z włókna szklanego, ale są one droższe i mniej popularne.

Jeśli chcesz, by Twoja wanna była połączona z prysznicem, wybierz zabudowaną wannę. W wannie wolnostojącej nie zamontujesz parawanu nawannowego. Nie skorzystasz też z panelu prysznicowego i prysznica montowanego na ścianie. Jest możliwość, by mieć prysznic i wolnostojącą wannę, ale zwykle wygląda on niezgrabnie i wymaga użycia zasłony, w miejscu, gdzie byłyby zastosowane parawany nawannowe. Wanna wolnostojąca nie ma opcji na postawienie kosmetyków, czy świec. Nie ma półki, jak przy zabudowie.

Przy wannie wolnostojącej, możesz mieć trudność z przemieszczaniem się do niektórych miejsc łazienki, zwłaszcza gdy jest to mała łazienka. Aby swobodnie móc z niej korzystać, musisz mieć przestrzeń minimum 10 m2 powierzchni.

Omawiając zalety i wady, wadą może być niekiedy sposób montażu wanien. Często konieczne jest bowiem zainstalowanie baterii z przyłączem w podłodze.

Modele te są też bardziej podatne na uszkodzenia, a dodatkowo wymagają czasochłonnego i starannego czyszczenia, bo brudzi się ze wszystkich stron. Musisz więc zainwestować w odpowiednie środki czystości.

 

biała wanna wolnostojąca, klasyczna wanna

 

Wanna wolnostojąca – jaki kształt wanny wybrać?

Producenci ceramiki umożliwiają Ci duży wybór wanien, które dopasujesz do każdej łazienki. Do klasycznych łazienek, lub w stylu retro idealne będą wanny owalne z charakterystycznymi zdobionymi nogami. Owalna wanna może też przybrać nowoczesną formę z niewidocznymi nóżkami. Odnajdą się one w różnych stylach.

Wanny wolnostojące prostokątne i ich geometryczny kształt, będą pasować do wielu łazienek. Jest to idealne rozwiązanie, gdy pomieszczenie urządzone jest w pełnej elegancji aranżacji minimalistycznej.

Inną propozycją są wanny asymetryczne, stworzone dla miłośników oryginalnych wnętrz. Taka wanna może być w kształcie głębokiej misy o nieregularnych kształtach.

 

wanna wolnostojaca kwadratowa

 

Wanna wolnostojąca przyścienna – czym się wyróżnia?

Wanna wolnostojąca przyścienna cieszy się coraz większą popularnością. Jest ona wanną odpowiednio wyprofilowaną i można ją umieścić bezpośrednio przy ścianie. Pozwala to na montaż wanny wolnostojącej w każdej łazience, bez względu na jej wielkość. Wanny wolnostojące przyścienne są na rynku w wielu różnych wariantach. Zarówno jako modele wanny prostokątne, owalne i asymetryczne. Świetnie sprawdzają się w łazienkach w stylu glamour i inspirowanych stylem skandynawskim.

 

wanna w stylu glamour

 

Wanna wolnostojąca – jak wybrać rozmiar wanny?

Wybierając wannę wolnostojącą, jej wielkość to jeden z najważniejszych parametrów, którym będziesz się kierować. Wymiar wybranej wanny będzie zależny od Twoich indywidualnych preferencji, ale również od wielkości Twojego pokoju kąpielowego. W małej łazience większa wanna wolnostojąca może się nie zmieścić, jednocześnie utrudniając poruszanie się po niej. Standardowa wielkość, jaką posiadają wanny to 170 cm długości i 70 cm szerokości. Dostępne na rynku są też modele o długości od 100 do 200 cm. Jednymi słowy możesz swobodnie dostosować rozmiar wanny do metrażu łazienki. W mniejszym wnętrzu warto zdecydować się na wannę przyścienną lub jedną z wanien asymetrycznych, którą można z powodzeniem zamontować jak wanny narożne w narożniku pokoju kąpielowego.

 

 

Mycie wanny wolnostojącej – czy jest uciążliwe?

Wbrew panującym przekonaniom, mycie wolnostojącej wanny nie jest uciążliwe w żaden sposób. Jeśli spłukujesz ją zawsze po kąpieli, to osady z mydlin są usuwane na bieżąco. Przy zachowaniu takich reguł na co dzień, czyszczenie jej będzie łatwe i można będzie to robić nawet tylko raz w tygodniu z użyciem detergentu. Zewnętrzne zacieki powstałe w trakcie wychodzenia z wanny, można wytrzeć ściereczką z płynem do ceramiki lub szyb. Przy zwykłych wannach obudowy wanien też ulegają takim zachlapaniom. Jeśli chcesz zachować czystość na co dzień, zadbaj o to, by nie chlapać dookoła wanny wodą. Wyjątkiem mogą by tu dzieci, czy osoby starsze, którym może ciężko to przychodzić.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

  5 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji łazienki — przeczytaj i sprawdź, czego powinieneś unikać!
   Wanna stalowa czy akrylowa - jaką wannę wybrać?
Ile kosztuje remont łazienki w bloku. Cennik 2022!
Powrót