Wanna narożna – rozwiązanie do każdej łazienki
Łazienki bywają bardzo różnej wielkości. Często przy mniejszym metrażu musimy mocno kombinować, aby znalazły się w niej wszelkie udogodnienie i jeszcze zostało miejsce na swobodne poruszanie się i korzystanie np. z wanny lub prysznica.
Zanim więc zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dobrze jest ocenić ile mamy dostępnego miejsca, a przy małej powierzchni – czy jesteśmy w stanie zrezygnować z moczenia się w wannie i kapieli w pianie? Jeśli odpowiedź jest negatywna to zostaje tylko jedno rozwiązanie: wanny narożne.
Jaką wannę wybrać?
Wanny narożne produkowane są w dwóch odmianach:
-
symetrycznej – jej boki mają tę samą długość, a forma jest zbliżona do kwadratu;
-
asymetrycznej – jeden z boków ma krótszy, a jej część jest zdecydowanie węższa. Bardziej przypomina prostokąt.
Wybierając wannę asymetryczną musimy pamiętać, że mają one strony: prawa lub lewą i należy to uwzględnić przy montażu.
Wanna narożna zwykle ma długość 75-175 cm. Niektórzy uważają, że są one mniej wygodne od wanien o klasycznych kształtach – to mit! Wystarczy dobrać model o odpowiednich kształtach, wyprofilowaniu i rozmiarze, a zapewnimy sobie wysoki poziom komfortu. Dużo zależy również od głębokości i kąta nachylenia ścianek, dlatego przed zakupem najlepiej wypróbować ją „na sucho”.
Wanna narożna z parawanem
Wanna z parawanem to najlepsza alternatywa dla osób, które cenią sobie prysznic i nie chcą rezygnować z takiej możliwości kąpieli. Parawany nawannowe montujemy na jednym z boków wanny, aby osłonił wnętrze łazienki przed zachlapaniem wodą. To bardzo praktyczne rozwiązanie.
Na zdjęciach inspiracji pojawia się też inna bardzo ciekawa podpowiedż: umywalka montowana nad węższą częścią wanny. Ale to rozwiązanie dla odważnych: prawdopodbnie trudniej się czyści tak zabudowaną wannę i trzeba zrezygnować z doskonałego miejsca do przechowywania akcesoriów łazienkowych, jakim są szafki podumywalkowe.
Wanna narożna z hydromasażem
Ceny wanien z hydromasażem nie porażają już tak bardzo jak kilka lat temu, dlatego coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Najczęściej wybierane modele to wanny narożne, które doskonale wpasowują się do narożników ścian i są dość spore. Dają możliwość zamontowania półki oraz mają wygodne siedzisko. Ich ceny także już stały się bardziej przyjazne niż kilka lat temu.
Modele wanien narożnych dostępne w sklepach często w komplecie mają różne akcesoria, nóżki, stelaże i obudowy wanien. nóżki i specjalną obudowę. Jesli decydujemy się na owalny lub lekko nawet zaokraglony kształt wanny, to może być problem z zabudowaniem jej płytkami ceramicznymi. W przypadku gdy nie pasuje nam także wykończenie mozaiką, to akrylowa obudowa staje się konieczna, aby łazienka prezentowała się ładnie i stylowo.
Sprawdź również nasze kabiny prysznicowe oraz panele prysznicowe.