W stronę przyszłości, czyli atomic age design

08.12.2024

Styl atomic age design, znany również jako styl midcentury modern z futurystycznym akcentem, to esencja estetyki połowy XX wieku. Inspiracje wywodzą się od postępu technologicznego i eksploracji kosmosu. W latach 50. i 60. XX wieku, kiedy wyścig kosmiczny i zimna wojna dominowały w świadomości ludzi, w kulturze popularnej pojawiła się fascynacja przyszłością, a szczególnie tym, co nowe osiągnięcia technologiczne mogą przynieść. Zostało to odzwierciedlone w sztuce użytkowej, architekturze i wzornictwie przemysłowym. Styl ten czerpie z optymizmu tamtych czasów, kiedy wyobrażano sobie życie w świecie pełnym technologicznych cudów.

Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze w duchu atomic age design, warto postawić na połączenie retrofuturystycznych form, geometrycznych wzorów i odważnych, ale przemyślanych zestawień kolorystycznych. Ten styl pozwala na eksperymenty, które przeniosą Twoją przestrzeń wprost do ery, kiedy wszystko wydawało się możliwe.

atomic age design


W tym artykule:

1. Retrofuturyzm a paleta kolorów – inspiracje z kosmosu i atomu

2. Meble nuclear research – funkcjonalność i formy organiczne

3. Dodatki – kosmiczna fantazja i future materials

4. Przestrzeń – otwartość i harmonia

5. Projektując w duchu przyszłości



Retrofuturyzm a paleta kolorów – inspiracje z kosmosu i atomu

Kolorystyka atomic age design oddaje ducha optymizmu i energii tamtych czasów. W Space Age Design kluczowe są żywe barwy, które kontrastują z neutralnymi tonami, tworząc efekt harmonijnej dynamiki. Dominujące kolory to:

  • Turkus i mięta – chłodne odcienie nawiązujące do futurystycznych wizji i technologicznych innowacji space age design.

  • Pomarańcz i żółć – ciepłe barwy ożywiające przestrzeń, często zestawiane z pastelami.

  • Granat i oliwkowa zieleń – głębokie, stonowane odcienie, które równoważą bardziej krzykliwe elementy.

  • Czerń i biel – geometryczne wzory w tych barwach tworzą graficzne akcenty, typowe dla estetyki atomic age.

Kolory zestawiano w odważne połączenia, wykorzystując też geometryczne wzornictwo dekoracyjne. Intensywne kolory widoczne są w różnych pomieszczeniach, również w łazienkach, kuchniach i przedpokoju.

stoliki kawowe

Meble nuclear research – funkcjonalność i formy organiczne

Meble w stylu atomic age są ikoniczne – charakteryzują się opływowymi kształtami, smukłymi nogami i często niesymetrycznym designem. Widoczne są też doskonale organiczne formy mebli. Styl geometryczny widoczny jest raczej w wykończeniu ścian i w tekstyliach. W kwestii mebli króluje też dekoracyjne wzornictwo użytkowe.

Zwróć jednak uwagę na to, by meble były wyprodukowane z odpowiednich materiałów. Szczególnie polecane jest drewno tekowe, laminaty, sklejka i stal chromowana. Space age design korzysta też z tworzyw sztucznych (w tym z włókna szklanego), z których tworzy się nietypowe formy. A skoro o formach już mowa — w space age design królują oczywiście te organiczne (idealnym przykładem jest sofa Marshmallow). Często spotkać można też inspirowane cząstkami atomowymi formy lub meble i dodatki w formie orbit planet albo kropli wody. Klasyczną propozycją są fotele w kształcie muszli lub stoliki kawowe o nieregularnym kształcie.

Oczywiście, możesz zdecydować się też na ikony designu. Rozważ wprowadzenie kultowych mebli, czyli krzesła Charles Eames i Ray Eames, fotela Egg Arne Jacobsena czy stolika George’a Nelsona. Ważnym elementem jest funkcjonalność wyposażenia – meble w stylu atomic age design miały nie tylko cieszyć oko, ale również być praktyczne i wygodne.

space age design

Dodatki – kosmiczna fantazja i future materials

To detale budują atmosferę tego stylu. Wybierając dodatki, warto zwrócić uwagę na elementy inspirowane technologią i kosmosem. Idealnie podkreślą one styl space age design.

  • Oświetlenielampy Sputnik, z ramionami zakończonymi kulistymi żarówkami, są kwintesencją estetyki atomic age. Inną opcją są lampy stołowe z abażurami w kształcie rakiet lub planet. Tutaj warto postawić na owalne kształty.

  • Zegary – modele ścienne o promienistym układzie, jak starburst clocks, świetnie wpisują się w klimat tej epoki. Klasyczną opcją jest zegar Ball.

  • Ceramika i szkło – wazony, miski i zestawy do serwowania z geometrycznymi lub abstrakcyjnymi wzorami. Popularne były motywy atomowe oraz „boomerang” – dynamiczne, zakrzywione linie.

Dodatki podkreślają styl atomic design. Jako dekorację możesz też użyć: wzory cząsteczek, krople wody lub figurki rakiet.

Wzory i tekstury – graficzna dynamika atomic i space age design

Atomic age design wyróżnia się bogactwem geometrycznych wzorów, które wprowadza się poprzez tkaniny, tapety lub dywany. Typowe motywy to abstrakcyjne kompozycje nawiązujące do schematów molekularnych, wzory boomerang i orbit oraz linia zigzag i krople deszczu w stylu retro.

Zastosowanie tych wzorów na poduszkach, zasłonach czy tapetach nadaje wnętrzu charakterystyczny, dynamiczny rytm.

fotel muszla

Przestrzeń – otwartość i harmonia

Wnętrza w stylu atomic age mają być przestronne, jasne i uporządkowane. Minimalizm w układzie mebli i dodatków sprzyja ich lepszej ekspozycji. Otwarta przestrzeń z dużymi oknami i neutralnym tłem (np. w postaci jasnych ścian) pozwala wyeksponować kolorowe akcenty i nietypowe kształty.

Futurystyczne kształty, wzornictwo dekoracyjne i wyjątkowe formy mebli to dużo jak na jedno wnętrze, zatem elementy umieszczaj z powściągliwością tak, by wnętrza nie stały się zagracone i chaotyczne.

kanapa nowoczesna

Projektując w duchu przyszłości

Aranżując wnętrze w stylu atomic age design, sięgasz po estetykę, która łączy nostalgię za przeszłością z wizją przyszłości. To doskonały wybór dla tych, którzy cenią odważne, graficzne rozwiązania i funkcjonalność w połączeniu z unikalnym, futurystycznym charakterem. Dzięki tej stylistyce możesz stworzyć przestrzeń, która nie tylko nawiązuje do historii designu, ale również inspiruje swoją ponadczasową energią.


Zainspiruj się!

Klasyka w Twoim salonie – jakie meble wybrać?

Jak dobrać stolik do kanapy w salonie?

Czy owalne kształty mebli są modne w salonowych aranżacjach?

Powrót