W jaki wzór układać płytki na podłodze?

12.09.2022

Najważniejszym zadaniem przed rozpoczęciem układania płytek jest rozplanowanie przestrzeni, przemyślenie jakie płytki ścienne, czy podłogowe Ci się podobają, oraz jakie ich wzory układania stworzą efekt wizualny, który chcesz uzyskać. Oczywiście znaczenie ma tu jakość wybranych płytek ceramicznych, dobór odpowiedniej zaprawy oraz szerokości fugi. Samo układanie płytek to też niewątpliwie sztuka. Dodatkowo nowoczesne często oryginalne sposoby układania, płytki w różnych wariantach i często o nieregularnych kształtach wymagają dużo wprawy i dużej precyzji od osoby wykonującej zlecenie. Bardzo ważne jest zatem, aby ułożenie płytek polecić sprawdzonemu fachowcowi.

Przy układaniu płytek podłogowych, do wyboru masz wiele możliwych kombinacji. Sposób ich ułożenia zależy przede wszystkim od wielkości przestrzeni, jaką dysponujesz, oraz od zamierzonego efektu aranżacyjnego. Jakie są najpopularniejsze sposoby układania płytek? Dowiesz się z naszego artykułu!

 

Wzór ułożenia płytek jodełka

 


W tym artykule:

1. Wzór ułożenia płytek wybieraj uwzględniając efekt końcowy całej aranżacji

2. Układanie płytek tonalnych — jak układać płytki drewnopodobne

3. Płytki ceramiczne kwadratowe — sposoby ich układania

4. Ułożenie w układzie prostym

5. Płytki podłogowe układane w szachownicę

6. Płytki w kształcie prostokątów i sposoby ich układania

7. Układanie płytek w kształcie rombów


 

 

Wzór ułożenia płytek wybieraj uwzględniając efekt końcowy całej aranżacji

Od czego zacząć podczas wybrania odpowiedniego wzoru ułożenia płytek na podłodze? Najuważniejszy jest efekt, jaki chcesz uzyskać oraz wielkość pomieszczenia, które aranżujesz. Na niedużej powierzchni, np. w łazience, toalecie, czy w wąskich korytarzach warto wybrać taki wzór, który optyczne powiększy wnętrze. Mogą przy tym pomóc triki takie jak połączenie płytek w dużym formacie z mniejszą fugą i wybranie neutralnego wzoru.

Należy pamiętać, że płytki na podłodze o jasnym odcieniu w małym pomieszczeniu, optycznie powiększą przestrzeń. Dodatkowo wszelka zabawa wzorami powinna być stosowana z umiarem. W dużych pomieszczeniach, na dużych powierzchniach masz całkowitą dowolność podczas wyboru kolorystyki, wzorów i formatów dla zaaranżowania wnętrza.

Przy wyborze glazury o jednolitej powierzchni można bez przeszkód eksperymentować ze wzorami ułożenia fafli. Jeśli wybierasz płytki o wzorach zwracających uwagą to, aby nie wywołać chaosu, dobrze jest ułożyć je w prosty sposób.

Na uwagę zasługują też modne i często zdobiące wnętrza płytki patchwork. W ich przypadku wymieszanie kolorystyczne jest celowym zabiegiem. Bardzo często producenci dołączają do tego typu modeli specjalne wzorniki, według których najlepiej układać płytki. Oczywiście w aranżacji panuje całkowita dowolność i klienci sami mogą tworzyć odpowiadające im kompozycje.

 

Płytki położone z pzresunięciem

 

Układanie płytek tonalnych — jak układać płytki drewnopodobne

Drewnopodobne płytki to najczęściej stosowany na podłogi model glazury, wato więc zatrzymać się przy nich na dłużej. Przed montażem płytki drewnopodobne dobrze jest ułożyć „na sucho” w celu sprawdzenia otrzymanego efektu. Pamiętaj, że płytki z różnych opakowań mogą różnić się kolorystycznie, pomimo że pochodzą z tej samej kolekcji, więc dobieraj je z różnych opakowań. Sprawi to dodatkowo, że płytki drewnopodobne będą do złudzenia przypominać naturalne drewno. Przy układaniu płytek drewnopodobnych, czy też na wzór kamienia naturalnego zawsze należy rozpoczynać od całych płytek, aby miejsca z docinanymi fragmentami były jak najmniej widoczne. Montaż płytek tego rodzaju najczęściej przeprowadza się, stosując efekt przesunięcia do 1/3 długości płytki znajdującej się obok. Na opakowaniu często jest informacja, z jakim maksymalnym przesunięciem je kłaść.

 

Płytki ceramiczne kwadratowe — sposoby ich układania

Płytki kwadratowe, są najczęściej stosowanymi we wnętrzach, bez względu na ich metraż oraz przeznaczenie. Tradycyjne płytki w kwadracie dają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Produkowane są one w przeróżnych rozmiarach, oraz w różnorodnej kolorystyce. Wyróżniamy różne wzory układania płytek kwadratowych, tj.: układ prosty, na mijankę, karo, mieszany. Można je stosować bez względu na rozmiar glazury. Pamiętaj, że im bardziej skomplikowany wzór tym kolorystyka powinna być łagodniejsza. Najczęściej stosowany jest układ prosty i szachownica.

 

Ułożenie w układzie prostym

Jest to bardzo popularny wzór ułożenia płytek. Kładzie się je jedna pod drugą w równych rzędach na tej samej powierzchni. Linie fug tworzą w tym sposobie układania symetryczną, regularną siatkę. Idealnie sprawdza się tu do układania krzyżyki dystansowe.

 

Płytki podłogowe układane w szachownicę

Szachownica jest to prosty sposób układania, gdzie główną rolę gra zabawa kolorem. Często wykorzystuje się tu kontrasty, co wygląda niezwykle elegancko. Płytki na wzór karo powinny mieć siatkę z fug pod kątem 45 stopni do ścian. Najczęściej spotyka się biało-czarne płytki w tym ułożeniu. Coraz częściej wykorzystywane są jednak też kolory delikatniejsze, np. połączenie bieli i szarości, lub różnych odcieni tego samego koloru. Płytki ułożone w ten sposób świetnie sprawdzą się w większych pomieszczeniach.

Proste ułożenie płytek

 

Płytki w kształcie prostokątów i sposoby ich układania

Płytki prostokątne ze względu na różne proporcje boków, pozwalają zastosować jeszcze więcej możliwości ich ułożenia, co sprawdza się zwłaszcza na małych powierzchniach, gdyż można pięknie zaaranżować nimi nie tylko podłogi, ale i ściany. Wyróżnia się następujące sposoby układania płytek z różnymi proporcjami boków: klasyczny, pionowy, cegiełka, jodełka, diagonalny i naprzemienny.

Wzór klasyczny

Sposób układania wygląda tak jak w przypadku układu prostego i kwadratowych płytek, jednak ze względu na kształt płytek w tym przypadku wygląda to całkiem inaczej. Trzeba ułożyć płytki, jedna pod drugą w poziomych rzędach. Tworzą w ten sposób regularną siatkę z prostokątów.

Wzór pionowy

W tym układzie płytki układane mogą być jak w przypadku sposobu klasycznego, tylko w pionowym ustawieniu płytek, albo z przesunięciem. Płytki mogą mieć przesunięcie o 1/3 długości tworząc cegiełkę w pionie lub 1/2 długości, tworząc wzór angielski.

Płytki układane w cegiełkę

Cegiełka jest jednym z najbardziej klasycznych sposobów układania płytek. Polega na delikatnym przesunięciu kafli względem siebie. Kafle w kształcie cegiełek dodadzą uroku każdej aranżacji.

Jodełka z płytek

Ten układ płytek daje zawsze wyjątkowy efekt na podłodze, choć sprawdza się też jako ozdoba ścian w kuchni i łazience. Chociaż jodełka głównie kojarzy się z układaniem desek, parkietów czy paneli, to coraz częściej stosuje się ten sposób podczas kładzenia glazury. Najczęściej stosowany jest podczas montażu płytek drewnopodobnych.

Układ diagonalny

Jest to sposób układania płytek inaczej nazywany układem skośnym. Płytki na ścianie lub podłodze kładzie się po przekątnej. Taki wzór pięknie prezentuje się zwłaszcza w kuchni, optycznie powiększając przestrzeń.

 

Płytki podłogowe o różnych kształtach

 

Układanie płytek w kształcie rombów

Płytki w kształcie rombów można kłaść na powierzchnię podłogi na różne sposoby. Mogą tworzyć na przykład sześciany albo gwiazdy. Różne kolory kafli dadzą piękny efekt w nowoczesnych wnętrzach — w kuchni, korytarzu, łazience. Stosując wybrany wzór, duże znaczenie ma styl pomieszczenia oraz zamierzony efekt końcowy.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Najnowsze kolekcje płytek dostępne już Merkury Market! Sprawdź, co będzie modne jesienią 2022


Układanie kamienia dekoracyjnego — imitacja cegły betonowej (film!)


Moda na cegłę! Czerwona cegła na ścianie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz


 

Powrót