Umywalki wpuszczane w blat i modele nablatowe — jakie są ich zalety i wady tych rozwiązań?
Wybór umywalki to jeden z dylematów, przed którym stajemy w momencie aranżacji łazienki. Na rynku dostępny jest ich duży wybór, z czego nablatowe idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz, a wpuszczane wpisują się w bardziej klasyczne rozwiązania. Zarówno umywalki nablatowe, jak i ich montownie w blacie odpowiedniki, dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach, zatem nietrudno będzie dopasować umywalkę do konkretnej łazienki.
Zobacz razem z nami, czym wyróżniają się klasyczne umywalki nablatowe oraz standardowe umywalki wpuszczane. Czy pewne cechy umywalek wpuszczanych sprawiają, że są one praktyczniejsze, a może to właśnie nablatowe umywalki są bardziej funkcjonalne? Z nami dowiesz się, czym różni się model wpuszczany od nablatowego, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni dla siebie model.
W tym artykule:
1. Umywalki wpuszczane w blat – charakterystyka
2. Zalety umywalek wpuszczanych w blat
3. Minusy umywalek wpuszczanych w blat — poznaj wady umywalki wpuszczanej w blat
4. Umywalki nablatowe – charakterystyka. Czym wyróżnia się umywalka nablatowa?
5. Zalety umywalek nablatowych — umywalka z blatem, czy to dobre rozwiązanie?
6. Jakie są minusy umywalek nablatowych? Blat łazienkowy i postawiona na nim umywalka
Umywalki wpuszczane w blat – charakterystyka
Na początek chcemy przedstawić umywalkę wpuszczaną. Umywalka łazienkowa zamontowana w blacie to rozwiązanie, które od lat cieszy się powodzeniem. Osoby, którym zależy na zaaranżowaniu łazienki w duchu nowoczesności, nie muszą się przed nią wzbraniać, umiejętnie dobrana do umywalki bateria łazienkowa i szafka pod umywalkę nadadzą jej ostatecznego charakteru. Umywalki wpuszczane w blat są montowane na równi z blatem, dzięki czemu doskonale się z nim komponują. Daje to również możliwość ukrycia mało estetycznych przyłączy i odpływów.
Czym jest umywalka podblatowa? Nowoczesne rozwiązanie do modnych łazienek
Wyjątkową opcją umywalek wpuszczanych w blat są umywalki podblatowe. Tutaj poziom górnej części umywalki jest równy lub nawet niższy niż poziom blatu. To szczególnie nowoczesne umywalki wpuszczane w blat, idealne do modnych, minimalistycznych łazienek.
Zalety umywalek wpuszczanych w blat
Klasyczne umywalki nablatowe coraz częściej goszczą w aranżacjach. Zarówno umywalki nablatowe, jak i wpuszczane stosuje się bowiem w domach prywatnych, w biurach, restauracjach i hotelach. Jakie ma wady i zalety umywalka wpuszczana? Ten rodzaj umywalek również ma swoich zwolenników, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę poniższe zalety:
-
Oszczędność miejsca – ten aspekt na pewno ucieszy właścicieli niedużych łazienek, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Cała bryła chowa się pod blatem, podobnie zresztą jak wszystkie elementy montażowe. Na uwagę zasługuje również dostępność tego typu umywalek o bardzo małych rozmiarach – aby zachowały swoje zastosowanie, powinny być odpowiednio głębokie. Te wyjątkowe cechy umywalek wpuszczanych sprawiają, że są one częstym wyborem do niewielkich i często nieustawnych łazienek. Powierzchnia umywalek wpuszczanych może być dostosowana do potrzeb mieszkańców.
-
Funkcjonalność – miłośników porządku w mieszkaniu zadowoli fakt, że ten typ umywalek dzięki rantowi doskonale chroni blat przed wodą, a tym samym łatwiej jest utrzymać czystość w pomieszczeniu. Drugą korzyścią jest to, że nie trzeba przejmować się zakamarkami, do których może wnikać brud. Tradycyjna umywalka wpuszczana jest zatem idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają dużo czasu na sprzątanie lub po prostu tego nie lubią.
-
Estetyka wykonania – warto dobrać silikon, który będzie pasować kolorystycznie do blatu i umywalki. Założenie silikonu pozwoli uchronić blat przed wnikaniem do niego wody, a także ułatwi późniejsze sprzątanie wokół umywalki.
Minusy umywalek wpuszczanych w blat — poznaj wady umywalki wpuszczanej w blat
Chociaż zalet umywalek wpuszczanych w blat jest dużo, to przed ich zakupem warto wziąć także pewne ograniczenia:
-
Dobór szafki pod blatem – do tego typu umywalki trzeba kupić szafkę z wyciętym właściwym kształtem. Model wpuszczany na szczęście można zakupić już w zestawie z odpowiednią szafką, dzięki czemu zakup umywalki nie będzie tak problematyczny. Szafki z umywalką dostępne są też w zestawach mebli do łazienek.
-
Zagospodarowanie szuflady – syfon umywalki zajmuje znaczną jej część, co ogranicza ilość miejsca do przechowywania łazienkowych przedmiotów. Często szafka umywalkowa w górnej części ma miejsce przeznaczone właściwie tylko na instalacje.
Umywalki nablatowe – charakterystyka. Czym wyróżnia się umywalka nablatowa?
Ten typ umywalek charakteryzuje się tym, że montowane są one na blacie, krawędzie wystają ponad nim, a syfon chowa się w szafce. Ze względu na to, że widoczna jest cała bryła ponad powierzchnią blatu, mogą przytłoczyć zbyt małą łazienkę. Aby uniknąć tego efektu, trzeba podejść do wyboru odpowiedniej umywalki rozsądnie i mieć ten aspekt na uwadze. Ten rodzaj umywalki często wybierają osoby, które kierują się nowoczesnymi rozwiązaniami w aranżacji wnętrz. Można do niej dobrać baterię zintegrowaną z umywalką lub zamocowaną na blacie. Nablatowy wariant występuje w wielu różnych kształtach, dzięki czemu można go bez trudu dopasować niemal do każdej przestrzeni.
Ciekawą opcją, która nie przypomina zarówno umywalek nablatowych, jak i wpuszczanych, są umywalki wolnostojące. Wspominamy o tych modelach, gdyż niektóre z nich mogą okazać się ciekawą opcją do nowoczesnych łazienek.
Zalety umywalek nablatowych — umywalka z blatem, czy to dobre rozwiązanie?
Umywalka nablatowa wyróżnia się wieloma zaletami, do których należą m.in.:
-
Łatwość w utrzymaniu czystości – wystające krawędzie umywalki sprawiają, że woda się nie rozchlapuje, dzięki czemu blat pozostaje w nienaruszonym stanie. Równie ważna jest przestrzeń między blatem a umywalką – miejsce styku między nimi pozostaje wolne od brudu.
-
Duży wybór materiałów – umywalki mocowane na blacie mogą być wykonywane z najróżniejszych materiałów. Do najbardziej popularnych rodzajów należą umywalki ceramiczne, ponieważ tworzywo to wyróżnia się trwałością i łatwością w pielęgnacji. Do często spotykanych materiałów, z których wykonywane są umywalki, należą także: akryl, szkło, drewno, kamień, metal. Różnorodność materiałów umywalek nablatowych znacznie wyróżnia się od standardowych umywalek wpuszczanych w blat.
-
Wygoda użytkowania – dzięki temu, że rant klasycznej umywalki nablatowej jest stosunkowo wysoko, można komfortowo myć ręce czy golić się, bez ryzyka rozchlapania wody dookoła. Dzięki temu na blacie bez obaw o zamoczenie można zostawić kosmetyki, ręczniki czy inne łazienkowe akcesoria. Model nablatowy sprzyja zatem zarówno zachowaniu czystości, jak i wygodzie użytkowania.
-
Możliwości montażowe – umywalka nablatowa to świetne rozwiązanie, gdy do koncepcji naszej łazienki trudno jest dopasować dostępne w sklepach szafki. Duży wybór kształtów umywalek nablatowych sprawia też, że bez problemu znajdziesz wyjątkowe umywalki nablatowe okrągłe lub umywalki nablatowe asymetryczne.
-
Estetyka wykonania – pierwszym czynnikiem jest to, że mało widowiskowe części armatury łazienkowej możemy bez trudu ukryć w zamontowanej szafce pod blatem. W zasadzie każdy typ umywalki nablatowej wygląda designersko i wprowadza do pomieszczenia powiew nowoczesności. Wybór umywalki nablatowej to bez wątpienia sposób na modną łazienkę, której towarzyszy także funkcjonalność oraz wygoda użytkowania. Łazienki z umywalkami nablatowymi to modne i ciekawe rozwiązania.
Jakie są minusy umywalek nablatowych? Blat łazienkowy i postawiona na nim umywalka
Zalety umywalki nablatowej są ogromne, jednak warto też wspomnieć o wadach umywalki nablatowej:
-
Cena – biorąc pod uwagę szereg zalet, którymi wykazuje się ten typ umywalki, nie dziwi, że za tymi korzyściami idą w parze wyższe ceny. Oczywiście warto doprecyzować, że na całościowy koszt produktu będzie się składać także rodzaj materiału, zastosowane technologie i inne parametry, którymi umywalki będą się różnić między sobą.
-
Wybór szafek – jeśli pod blatem ma znaleźć się szafka łazienkowa, pamiętajmy, aby nie była ona zbyt wysoka, bo w przeciwnym wypadku przełoży się to na położenie samej umywalki. Jest to szczególnie ważne w domach, w których mieszkają dzieci i osoby starsze.
Zainspiruj się!
Mała łazienka, w której wszystko ma swoje miejsce - Urządzamy wnętrze z kolekcją mebli Aruba
Biało czarna łazienka - pomysł na stylowe wnętrze
Wnętrza inspirowane naturą — zobacz 5 niezwykłych propozycji na aranżację!