Układanie paneli - symetrycznie czy asymetrycznie? Zobacz nasze porady i wskazówki!

21.12.2021

Obecnie na rynku pojawił się bardzo szeroki zakres dostępnych produktów do wykończenia podłogi w naszym domu bądź mieszkaniu. Panele podłogowe są świetną alternatywą dla podłóg drewnianych. Za wyborem paneli podłogowych przemawia spektrum ich właściwości wraz z okazyjną ceną. Panele laminowane są uwielbiane przez klientów m.in. za ich łatwość montażu oraz bardzo szeroki wybór dostępnych wzorów. Panele podłogowe są zbudowane wielowarstwowo, natomiast za ich wygląd odpowiada warstwa wierzchnia tzw. dekor. Jest to warstwa, którą producenci zadrukowują, dzięki czemu panele mogą przypominać naturalne drewno, kamień czy beton architektoniczny. W poniższym artykule zwrócimy uwagę na najważniejsze prace związane z układaniem paneli podłogowych, jak kłaść panele podłogowe oraz który kierunek układania paneli obrać.


W tym artykule:

1. Przygotowanie podłoża pod układanie paneli

2. Od czego zacząć układać panele podłogowe

3. Dlaczego należy rozpocząć samodzielne układanie paneli na sucho

4. Praktycznie o panelach podłogowych

5. Kilka słów o wykończeniu



 

Panel winylowy SPC Butterscotch Z209 4mm 23/32

 

Przygotowanie podłoża pod układanie paneli

Układanie paneli podłogowych nie należy do prac ciężkich, aczkolwiek potrzebne są odpowiednie narzędzia, oraz cierpliwość i precyzyjność. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże, aby odpowiednio ułożyć panele. Podłoże winno charakteryzować się przede wszystkim suchością, równością oraz twardością. Te trzy czynniki gwarantują nasz pierwszy sukces podczas pracy. Położenia paneli możemy dokonać na podłożu, jakim są płytki ceramiczne, bądź podłoga drewniana. Najważniejsze jest, aby poprzednie podłoże było stabilne i nie ulegało swobodnym ruchom. Zalecane jest, aby w przypadku zastosowania wylewki samopoziomującej wilgotność nie przekroczyła 2%. Jeżeli jesteśmy pewni podłoża je odkurzyć. Dodatkowo pamiętać o drzwiach i zdemontowaniu listw oraz mebli. Warto również wiedzieć jak zostaną zamontowane drzwi w danym otworze drzwiowym oraz gdzie nastąpi połączenie różnych podłóg. Jeżeli układamy panele winylowe RIGID jako podłoga pływająca. Panele nie są przytwierdzane na stałe do poprzedniej posadzki, a są układane na niej. Nie należy zapomnieć, że przed położeniem paneli należy posadzkę wyłożyć grubą na około 0.2 mm folię paroizolacyjną. Dopiero w następnym kroku należy ułożyć izolację akustyczną. Uchroni to nasze panele podłogowe RIGID przed zawilgoceniem. Jeżeli natomiast układamy nową podłogę na starą podłogę drewnianą, nie należy stosować folii paroizolacyjnej oraz izolacji akustycznej. W takim przypadku podłoga jest już izolowana od spodu. Drugi wyjątek to wykorzystanie podkładu ze zintegrowaną izolacją np. maty kwarcowe. Podkład to mocno indywidualna sprawa, i powinien zostać dobrany zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

 

Od czego zacząć układać panele podłogowe

Warto również zwrócić szczególną uwagę — o czym często klienci nie są informacji, że panele podłogowe LVT powinny być aklimatyzowane. Co to znaczy w praktyce? Układania paneli w pomieszczeniu nie powinno się rozpoczynać szybciej niż 48h po złożeniu ich w danym pokoju. Aklimatyzacja spowoduje, że panele 'przyzwyczają się' do panujących warunków danego pomieszczenia. Osiągną one właściwy kształt i nie będą ulegać deformacji oraz rozciągnięciu pod wypływem ciepła po ich ułożeniu. Co zaoszczędzi nam w przyszłości problemów. Panele coraz częściej są montowane na tzw. klik — zatrzask. Każda deska posiada z jednej strony pióro a z przeciwległej wypust. Elementy wpasowuje się do siebie i zatrzaskują. Odpowiednie wymierzenie powierzchni pomieszczenia pozwoli uniknąć potrzebny docinania większej ilości paneli. Warto odpowiednio wyliczyć, czy będzie, aby docinać ostatni pas paneli. Jeżeli tak, to warto wymierzyć panele tak, aby szerokość pierwszego i ostatniego pasa paneli była o podobnej szerokości.

 

Dlaczego należy rozpocząć samodzielne układanie paneli na sucho

Profesjonaliści zalecają, aby przed właściwym rozpoczęciem montażu na starej podłodze, ułożyć panele na sucho. Pozwoli to sprawdzić, czy posiadamy kompletną ilość desek umożliwiającą ułożenie podłogi oraz sprawdzić miejsce łączenia każdej deski. Podłogi ułożone jako podłogi pływające nie dotykają ściany oraz innym elementach konstrukcyjnych. Zwróć uwagę, aby pomiędzy ścianą a panelami zostawić szczelinę dylatacyjną. Te miejsca, na pierwszy rzut oka wyglądające nieestetycznie zostaną zakryte poprzez listwy przypodłogowe, które spowodują, że miejsca będą mniej widoczne. Szczeliny dylatacyjne powinny mieć odpowiednią odległość i nie powinny być nie większe i nie mniejsze jak 1-1.5 cm. W celu ułatwienia pozostawienia takiej szerokości szczelin można skorzystać z tak zwanych klocków dylatacyjnych umiejscowionych do ściany.

 

Panele mogą być układane prostopadle względem drzwi wejściowych


Praktycznie o panelach podłogowych

Wśród wielu sprawdzonych metod układania paneli. Warto zwrócić uwagę na jedną. W zależności od preferencji stylistycznych bardzo ważne jest, aby panel ułożyć równolegle z linią padania promieni słonecznych, inaczej mówiąc prostopadle do okna. Dzięki tej metodzie, a zwłaszcza w przypadku paneli bez technologii zwanej v-fugą - poszczególne elementy instalacji nie będą przykuwać szczególnej uwagi. Jeżeli pomieszczenie jest wyposażone w większą ilość okien, a zwłaszcza okna są umiejscowione w różnych kierunkach, pod uwagę bierze się okno, którego otwór znajduje się naprzeciwko drzwi wejściowych. Dobrą i zalecaną zasada podczas montażu jest to, aby montaż rozpocząć od pełnego elementu, bez konieczności docinki. Dzięki temu będziemy mieli mniejszy odpad. W takim przypadku deskę należy umiejscowić w pierwszym rzędzie piórem do ściany. Jeżeli w domu znajdują się elementy instalacji, typu rurki do grzejnika, framugi czy kominek bądź filary należy pamiętać o zastosowaniu do nich szczeliny dylatacyjnej jak w przypadku ścian.

Panele najlepiej łączyć jest rozpoczynając od krótszych boków paneli. Dopiero następnie dołącza się kolejny pas do poprzedniego rzędu. Najlepiej jest zastosować również przesunięcie desek względem siebie około 20-40 cm. Samo łączenie jeżeli będzie stanowiło opory. Można skorzystać z gumowego młotka. Jeżeli zostaną ułożone już kilka rzędów paneli, można w celu ściśnięcia paneli skorzystać z klamer montażowych.

Warto także zwrócić uwagę na wybór kierunku układania. Najpopularniejsze to te układy:

  • przesunięcie 1/2. Jeden panel przesunięty w stosunku do drugiego o połowę długości panela
  • przesunięcie 1/3. Jeden panel jest przesunięty w stosunku do drugiego o 1/4 długości panela. Co 3 rząd fuga jest w linii.

 

Panel winylowy SPC Virginian Oak 4mm 23/32


Kilka słów o wykończeniu

Po zakończeniu układania paneli można ostrym nożykiem odciąć przy ścianach folię paroizolacyjną. Natomiast spoiny pomiędzy deskami paneli można wypełnić specjalnym woskiem. Spowoduje on, że panele przy łączeniach będą szczelniejsze. Po odczekaniu około 12 godzin można przystąpić do ułożenia listw przypodłogowych. Warto zwrócić uwagę, aby listwy były przymocowane na ścianie, a nie do podłogi. Najlepiej skorzystać z kleju montażowego oraz małych gwoździków. Pozwoli to panelom na pracę, oraz nie powstaną brzydkie i nieestetyczne szpary. Efekt końcowy uzyskamy dzięki przetarciu podłogi woda.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

 Jak odnowić panele? Jak odnowić panele?
Jak usunąć rysy z paneli? Sprawdzone sposoby Jak usunąć rysy z paneli? Sprawdzone sposoby
Jakie panele do białych mebli wybrać? Jakie panele do białych mebli wybrać?

 

Powrót