Układanie kamienia dekoracyjnego — imitacja cegły betonowej (film!)
Kamień dekoracyjny zawsze robi duże wrażenie. Jest on piękną, ponadczasową i elegancką ozdobą mieszkania czy domu. Kamień ozdobny w postaci cegły dekoracyjnej jest doskonałym materiałem wykończeniowym, który sprawdzi się tak we wnętrzach nowoczesnych, jak i w tradycyjnych.
Szeroka oferta tego typu produktów umożliwia wybór kamieni naturalnych oraz ich sztucznych odpowiedników o różnych ciekawych i nieregularnych kształtach. Dodatkowo kamień dekoracyjny wewnętrzny, jak i kamień elewacyjny zewnętrzny, wcale swym wyglądem nie musi przypominać kamienia, bo może wyglądać jak drewno czy cegła. Tego typu płytki dekoracyjne układa się bardzo łatwo. Jak układać kamień dekoracyjny? W tym artykule podpowiemy, jak zrobić to krok po kroku! Pomocny okaże się też z pewnością znajdujący się poniżej krótki filmik demonstrujący układanie kamienia.
W tym artykule:
1. Kamień dekoracyjny imitacja cegły — gdzie się sprawdzi?
2. Przygotowanie narzędzi i materiałów do układania kamienia dekoracyjnego
4. Montaż kamienia dekoracyjnego krok po kroku
- Krok 1 - Przygotowanie podłoża
- Krok 2 - Przygotowanie płytek
- Krok 3 - Nakładanie kleju
- Krok 4 - Układanie płytek kamiennych
- Krok 5 - Czas zaimpregnować kamień naturalny lub sztuczny
Kamień dekoracyjny imitacja cegły — gdzie się sprawdzi?
Chcąc stworzyć wykończenie z kamienia dekoracyjnego, możesz zdecydować się na naturalny kamień lub jego sztuczne odpowiedniki. Do wnętrz nada się trawertyn, piaskowiec, wapień lub marmur. Kamień elewacyjny oraz wewnętrzny kamień dekoracyjny może wyglądać klasycznie, ale niezwykle ciekawą propozycją jest też kamień ozdobny typu „cegła”. Jest to bardzo efektowny sposób wykończenia wnętrz, który ze względu na estetykę zyskuje na popularności. Cegłopodobne płytki oddają piękno i klimat ceglanych murów, które mogą nadać wystrojowi industrialnego charakteru. Taka aranżacja z wykorzystaniem kamienia elewacyjnego zachwyci każdego.
Wyjątkowo eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia cegłopodobnego w kolorze białym, który wpasuje się w wiele różnych stylów, a przy tym dobrze wygląda z innymi materiałami, jak drewno, tynk, szkło. Elewacje kamienne i ściany we wnętrzu wykonane z białej cegły pozwalają zaaranżować dom nie tylko w industrialnym, czy klasycznym stylu, ale też w stylu skandynawskim oraz vintage. Białe kamienie dekoracyjne na wzór cegły sprawdzą się na ścianach nawet w najbardziej nowoczesnym wnętrzu.
Przygotowanie narzędzi i materiałów do układania kamienia dekoracyjnego
Tego etapu zarówno podczas montażu kamienia elewacyjnego, jak i ozdobnego na ściany w domu nie można pominąć. Przygotowując odpowiednie narzędzia, pamiętaj, że na im lepszy sprzęt się zdecydujesz, tym łatwiej będzie Ci przeprowadzić prace montażowe. Wybieraj produkty niekoniecznie najdroższe, z najwyższej półki, ale dobre jakościowo.
Niezbędne narzędzia:
-
Piła lub szlifierka kątowa do cięcia kamienia, lub płytek ceramicznych jest niezbędna podczas prac przy układaniu kamienia dekoracyjnego. Klejenie płytek dekoracyjnych z pewnością będzie wymagać też docięcia wybranych elementów na konkretny wymiar. Dodatkowo sprzęt z regulowanym ostrzem umożliwi precyzyjne docięcie narożników.
-
Poziomica to kolejne narzędzie potrzebne podczas montażu kamienia dekoracyjnego. Konieczne będzie wyznaczenie poziomu najniższej warstwy. Kolejne warstwy będą się opierały na niej i trzymały wyznaczony poziom.
-
Pędzel albo wałek do gruntowania i impregnowania. Impregnat można nakładać pędzlem, wałkiem i natryskowo.
-
Paca do nakładania kleju. Klej nanosi się za pomocą pacy zębatej, czyli pacy z grzebieniem. Pamiętaj, że tylko równe rozłożenie kleju na płytce kamiennej umożliwi jej trwałe przyklejenie na powierzchnię ściany, gwarantując, że kamień o różnych kształtach nie odpadnie przez długie lata.
-
Gąbka i wiaderko z wodą ułatwiające utrzymanie czystości na płytkach kamiennych, gdyż podczas montażu i klejenia kamienia dekoracyjnego można go pobrudzić. Ważne jest usuwanie zabrudzeń, nim klej wyschnie.
Potrzebne materiały:
-
Kamień dekoracyjny — do Ciebie należy wybór kamienia dekoracyjnego do domowej aranżacji. Wybór jest ogromny, więc wybierz taki produkt, który najlepiej sprawdzi się u Ciebie! Na uwagę zasługuje zwłaszcza dekoracyjna cegła dostępna w naszym sklepie Merkury Market.
-
Klej do montażu kamienia naturalnego dekoracyjnego. Wybieraj specjalny biały klej do montażu kamienia tego typu.
-
Grunt, który jest wymagany do montażu każdego kamienia dekoracyjnego, bez względu czy to kamień naturalny, kamień elewacyjny, czy wewnętrzny kamień ozdobny.
-
Impregnat do kamienia. Jeśli chcesz, by wykończona kamieniem ściana przez lata zachwycała nienagannym wyglądem, użyj właśnie impregnatu. Ochroni on kamień elewacyjny, a nawet płytki z kamienia naturalnego przed niszczeniem i zabrudzeniami.
Montaż kamienia dekoracyjnego krok po kroku
Jeszcze przed położeniem płytek z kamienia na ścianie pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu w odpowiednich miejscach bruzd na ewentualne kable.
Krok 1 - Przygotowanie podłoża
Niezbędne jest odpowiednie zagruntowanie podłoża. Tak przygotowana powierzchnia sprawi, że klej lepiej będzie wiązał. Gruntowanie sprawi też, że ściana będzie dużo mniej sypka. Preparat na podłoże najwygodniej nanosić za pomocą szerokiego pędzla ławkowa. Dopiero po upływie 24 godzin na przygotowaną w ten sposób i wyschniętą ścianę można układać kamienne płytki ozdobne.
Krok 2 - Przygotowanie płytek
Przygotowania wymagają również płytki do wnętrz i na elewację. Packą ścierną należy oszlifować krawędzie oraz spód każdej sztuki, aby zetrzeć wszelkie nierówności oraz gipsowe naloty. Pamiętaj, że każdy kamień dekoracyjny czy to zewnętrzny, czy wewnętrzny trzeba dokładnie obejrzeć jeszcze przed montażem. Sprawdź, czy nie ma już na pierwszy rzut oka widocznych wad i uszkodzeń. Powierzchnie ściany, na którą będziesz kłaść klej, przetrzyj szmatką albo szczotką drucianą, pozbywając się luźnego materiału. Materiał taki mógłby osłabić wiązanie pomiędzy klejem i kamieniem ozdobnym. Z czasem mogłoby to doprowadzić do odpadnięcia kamienia naturalnego lub sztucznego.
Krok 3 - Nakładanie kleju
Prace zaczyna się od pokrycia powierzchni cienką warstwą kleju. Potem warstwę kleju nakłada się na tylną stronę kamienia, a następnie przykleja go do ściany. Kamień trzeba docisnąć, by wypłynął spod niego nadmiar kleju. Gdy element ześlizguje się po ścianie – zwiększ gęstość kleju.
Krok 4 - Układanie płytek kamiennych
Płytki układa się od dołu ściany. Tu przydaje się poziomica do wyznaczenia dolnej linii, od której układany będzie kamień. Linię można narysować kredą lub zamontować dolną listwę. Często miejsce rozpoczęcia to cokół przypodłogowy jeśli posiada poziom. Ważne, by kładąc kamień dekoracyjny wybierać go z różnych opakowań, aby uniknąć różnic kolorystycznych na ścianie. Przy wewnętrznych narożnikach, konieczne okazać się może docinanie płytek. Cały czas kontroluj poziom, jaki ma elewacja kamienna, a w razie potrzeby użyj plastikowe kliny.
Krok 5 - Czas zaimpregnować kamień naturalny lub sztuczny
Całkowicie klej i fuga schnie około tygodnia. Kończąc montaż kamienia elewacyjnego, usuń z niego zabrudzenia i kurz po montażu. Następny etap to impregnacja — dzięki niej płytki nie będą wchłaniać brudu i kurzu.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Moda na cegłę! Czerwona cegła na ścianie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz
Instrukcja montażu kamienia dekoracyjnego betonowego (Film!)
Trójwymiarowe panele ścienne — nowoczesna sztuka projektowania wnętrz!