Trampoliny dla dzieci - co warto o nich wiedzieć?
Trampolina to przyrząd gimnastyczny, który coraz częściej gości na działkach rekreacyjnych i w przydomowych ogródkach. Zastanawiasz się nad jej zakupem dla dziecka? Twoja pociecha na pewno będzie zachwycona i zacznie spędzać dużo więcej czasu wolnego na świeżym powietrzu zamiast przed ekranem komputera. Skoki i akrobacje na trampolinie to doskonała zabawa dla całej rodziny, a przy okazji sposób na relaks w ogrodzie, rozwój psychiczny i fizyczny, zgubienie zbędnych kilogramów oraz uwolnienie się od negatywnych emocji. Jakie są rodzaje trampolin? Jaką trampolinę ogrodową wybrać dla dziecka? Podpowiadamy!
W tym artykule:
1. Co wziąć pod uwagę kupując trampolinę dla dziecka?
- Jaki będzie odpowiedni rozmiar trampoliny?
- Trampolina – z siatką czy bez?
- Jakość trampoliny do ogrodu - jak ją ocenić?
2. Jak należy skakać na trampolinie? Podstawowe zasady i porady
Co wziąć pod uwagę kupując trampolinę dla dziecka?
Trampolina ogrodowa musi być przede wszystkim trwała i bezpieczna, ale też odpowiednia dla wieku dziecka, jego wzrostu, wagi i poziomu zaawansowania.
Jaki będzie odpowiedni rozmiar trampoliny?
Najmniejsze trampoliny ogrodowe dla dzieci mają średnicę około metra, największe nawet 4,5 metra. Rozmiar trampoliny powinien być przede wszystkim dopasowany do użytkownika, ale również do ilości wolnego miejsca na działce czy w ogrodzie.
Dla jednego dziecka w zupełności wystarczy trampolina o średnicy dwóch metrów, natomiast jeśli ma być przeznaczona do wykonywania bardziej zaawansowanych akrobacji lub zapewniać możliwość korzystania większej liczbie osób, powinna liczyć co najmniej cztery metry. Co ważne, im większa średnica trampoliny ogrodowej, tym wyższa musi być siatka zabezpieczająca.
Rozmiar trampolin do ogrodu ma bezpośredni związek z dopuszczanym przez producenta obciążeniem, czyli maksymalną łączną wagą osób przebywających jednocześnie na trampolinie. Przekroczenie tego obciążenia może skutkować zarówno uszkodzeniem trampoliny (zarwaniem sprężyn, wygięciem drążków lub pęknięciem maty), jak i mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowania trampoliny.
Trampolina – z siatką czy bez?
Trampoliny ogrodowe mogą mieć siatkę zabezpieczającą (wewnętrzną lub zewnętrzną) lub być jej pozbawione. W przypadku dzieci w grę wchodzą tylko te pierwsze, dorośli mogą korzystać z obu wersji.
Modele z siatką wewnętrzną są zdecydowanie najbezpieczniejsze i z tego względu szczególnie polecane dla najmłodszych. Zamontowana tuż przy krawędzi maty siatka chroni dzieci nie tylko przed spadnięciem na ziemię, ale zahaczeniem stopą o sprężynę i skręceniem kostki.
Trampoliny z siatką znajdującą się po zewnętrznej stronie stelaża mają nieco większą powierzchnię do skakania, jednak nie zabezpieczają przed uderzeniem w metalowe elementy konstrukcji, więc wymagają zachowania większej uwagi podczas zabawy. Nadają się jedynie dla nieco starszych dzieci i osób dorosłych.
Trampoliny ogrodowe bez siatki zabezpieczającej to między innymi małe trampoliny fitness umożliwiające swobodne wskakiwanie na matę i zeskakiwanie na ziemię oraz duże trampoliny przeznaczone dla osób uprawiających sport, z dużym doświadczeniem i doskonałą koordynacją ruchową. Zaletą takich trampolin jest łatwość przechowywania oraz dyskretny wygląd.
Jakość trampoliny do ogrodu - jak ją ocenić?
Kupując trampolinę ogrodową dla dziecka, nie warto kierować się ceną. Za tego typu produkt lepiej zapłacić nieco więcej, ale mieć pewność, że zyskuje się niezawodny produkt na lata, który zadba o bezpieczeństwo naszej pociechy.
Konstrukcja trampoliny musi być solidna i stabilna. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na podstawę. Im więcej nóg, tym lepiej, przy czym największą stabilność zapewniają podwójne nogi w kształcie litery U. Jeśli chodzi o stelaż, to kluczowa jest grubość tworzących go profili oraz trwałość zastosowanych łączeń. Metalowe elementy konstrukcyjne powinny być obłożone pianką, która zamortyzuje ewentualne uderzenia.
Upewnij się, że sprężyny łączące konstrukcję z matą są wystarczająco masywne i mają porządne zaczepy. Jeśli trampolina posiada siatkę zewnętrzną, sprężyny powinny być osłonięte kołnierzem z PCV, tak aby były widoczne tylko od dołu.
W dobrych jakościowo trampolinach matę do skakania wykonuje się ze specjalnego materiału, trwałego, sprężystego i odpornego na zmienne czynniki atmosferyczne polipropylenu. Równie wytrzymała powinna być siatka zabezpieczająca z zamykanym na zamek wejściem na trampolinę.
Ważne, aby trampolina ogrodowa dla dzieci była wyposażona w odpowiednio wyprofilowaną drabinkę, ułatwiającą dostanie się na matę. Z drugiej strony, odstawienie takiej drabinki zniechęci do wejścia kręcące się w pobliżu młodsze dziecko, które jest jeszcze zbyt małe na jakikolwiek sport, w tym skakanie na trampolinie.
Jakość przyrządu gimnastycznego można także ocenić, sprawdzając jego okres gwarancji – dobrze, jeśli wynosi co najmniej 10 lat. Trampolina powinna także posiadać stosowne certyfikaty bezpieczeństwa, przede wszystkim umieszczane na produkcie oznakowanie CE świadczące o tym, że spełnia on standardy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania. W zależności od budżetu warto rozważyć zakup trampoliny w profesjonalnym sklepie oferującym zamienne akcesoria i części do trampolin oraz posiadającym własny serwis posprzedażowy.
Jak należy skakać na trampolinie? Podstawowe zasady i porady
Wbrew powszechnemu przekonaniu, skakanie na trampolinie wcale nie stwarza zagrożenia dla zdrowia dzieci, oczywiście pod warunkiem, że jest ona użytkowana zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Nie oznacza to, że kontuzje się nie zdarzają, ale nie częściej niż podczas dowolnej innej zabawy ruchowej. A przecież sport to zdrowie!
Zanim pozwolisz dzieciom bawić się na trampolinie, zapoznaj je z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, które uchronią je przed zrobieniem sobie krzywdy:
- Dziecko w każdym wieku powinno korzystać z trampoliny wyłączanie pod opieką dorosłych.
- Przed rozpoczęciem skakania należy się rozgrzać – rozruszać mięśnie i większość stawów.
- Podczas skakania trzeba trzymać się jak najbliżej środka trampoliny, cały czas starając się zachowywać bezpieczną odległość od siatki.
- Dzieci nie powinny wykonywać na trampolinie w ogrodzie żadnych wymyślnych akrobacji, takich jak skakanie na główkę lub salta.
- Po trampolinie skacze się na boso, najlepiej w skarpetkach antypoślizgowych.
- Podczas zabawy siatka zabezpieczająca musi być całkowicie zapięta.
- Na macie nie powinny się znajdować żadne zabawki ani inne przedmioty, nie wolno też korzystać z telefonu komórkowego.
- W czasie zabawy nie wolno niczego jeść ani pić, żeby nie doszło do zakrztuszenia lub zachłyśnięcia.
- Nigdy nie należy skakać po deszczu, ponieważ powierzchnia maty może być śliska.
- Rodzice powinni regularnie sprawdzać stan techniczny trampoliny.
W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór trampolin ogrodowych różniących się od siebie przeznaczeniem i rozmiarami. Jeśli znajdziesz interesujący Cię model, złóż zamówienie telefonicznie lub odwiedź jeden z naszych sklepów stacjonarnych. W pakiecie w trampoliną możesz kupić meble ogrodowe dla dzieci oraz inne zabawki ogrodowe dla dzieci, takie jak huśtawki i piaskownice.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Przygotuj ogród na lato 2022! Trampolina w ogrodzie - jaką wybrać? | |
Relaks w ogrodzie 2022 cz. IV — Trampoliny | |
Jak i ile skakać na trampolinie, żeby schudnąć? |