Trampolina do wkopania — jak ją zrobić?

02.01.2023

W ciągu ostatnich sezonów trampoliny do ogrodu zyskały sobie niemałą popularność. Sprzęt ten pozwala na zachowanie aktywności fizycznej, a przecież uprawianie sportu w zaciszu domowego ogródka to prawdziwa przyjemność. Często jednak trampolina jest na tyle duża, że stanowi wyjątkową i nieco niechcianą dominantę w ogrodzie. Solidny stelaż musi być duży, by był bezpieczny, ale rozmiar konstrukcji może sprawiać, że trampolina nie będzie wyglądała po prostu tak atrakcyjnie w ogrodzie.

Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, prezentując nowoczesne trampoliny do wkopania. Wybrać możesz spośród wielu modeli, zarówno pod względem rozmiaru, jak i nawet kolorystyki.

 


W tym artykule:

1. Dlaczego warto zdecydować się na trampoliny do wkopania?

2. Jak wkopać trampoliny w ziemię?

3. O czym jeszcze warto pamiętać, montując trampolinę do ziemi?

4. Trampolina do ogrodu — dlaczego warto?

5. Jak w odpowiedni sposób korzystać z trampolin?



 

Dlaczego warto zdecydować się na trampoliny do wkopania?

Trampolina ogrodowa dla dzieci to sprzęt, który składa się z maty do skakania (zwanej inaczej batutą), która zamocowana jest na solidnym stelażu. Stelaż znajduje się na pewnej wysokości, a dodatkowo tworzą go, oprócz nóżek, wysokie słupki, na których rozciągnięta jest siatka zabezpieczająca. Z tego względu całość może znajdować się na dużej wysokości, przez co sprzęt będzie jednym z okazalszych elementów, jakie znajdą się w Twoim ogrodzie.

Tak duża konstrukcja może okazać się zatem niechcianym elementem dominującym w aranżacji ogrodu. Wkopanie części konstrukcji w ziemię pomoże jednak zniwelować nieco ten problem. Umieszczona w ziemi trampolina będzie mniej widoczna, a jednocześnie jej funkcjonalność wcale się nie zmniejszy.

Dodatkowo pomysł wkopania trampoliny może zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Wkopana trampolina znajduje się na poziomie gruntu, zatem niebezpieczeństwo upadków i zranień jest o wiele mniejsze. To bezpieczne rozwiązanie i zdecydowana wygoda użytkowania. Wkopana trampolina to też łatwiejszy dostęp, gdyż nie trzeba wchodzić po drabince na wysoko umieszczoną batutę.

 

Jak wkopać trampoliny w ziemię?

Wkopanie trampoliny ogrodowej nie jest trudne i z powodzeniem takie prace możesz wykonać samodzielnie. Przede wszystkim najpierw wybierz odpowiednią dla siebie trampolinę. Najlepiej zdecydować się na modele, które charakteryzują się najwyższą jakością — takie produkty zapewnią bezpieczeństwo podczas skakania, posłużą też dłużej, dzięki czemu skakać będziesz mógł przez wiele sezonów. Trampolinę, która może być wkopana do ziemi, wyróżnia specjalna budowa, najlepiej zatem dokładnie rozeznać się, czy kupowany model nadaje się do umieszczenia w ziemi.

Wkopywanie trampoliny ogrodowej to prace ziemne, dlatego przyda Ci się łopata i taczki do wywożenia ziemi. Zadbaj też o odpowiednie taśmy miernicze, aby dobrze wymierzyć potrzebny do wykopania otwór.

  1. Prace rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca, w jakim ma znajdować się trampolina ogrodowa do skakania. Najlepiej produkt umieścić z dala od ogrodzenia i drzew tak, by skaczące dzieci i dorośli nie zahaczali o nic podczas zabawy. Matę należy umieścić na w miarę równym podłożu, w razie potrzeby teren trzeba odpowiednio wyrównać.

  2. Z pomocą taśmy mierniczej wyznacza się średnicę otworu, jaka potrzebna jest na umieszczenie trampoliny w ziemi. Wyznaczając otwór, bierze się pod uwagę średnicę samej trampoliny.

  3. Teraz należy wykopać otwór zgodnie z zaznaczeniem. Zwykle w przypadku trampolin wkopywanych środek otworu ma co najmniej 75 cm głębokości, natomiast brzegi są nieco płytsze. Planując to, jak dokładnie ma być wykopany otwór, kieruj się przede wszystkim instrukcją, jaką producent zawarł w opakowaniu z trampoliną.

  4. Otwór, który został wykopany, dobrze jest dodatkowo ubić tak, by ziemia nie osuwała się tak łatwo do środka. Dobrym pomysłem będzie też umocnienie brzegów i ułożenie w otworze folii przeciw chwastom. Dzięki temu otwór nie będzie się zmieniał w czasie, chwasty nie będą przerastać poza brzegi, a woda deszczowa będzie mogła spokojnie wchłaniać się w głąb ziemi.

  5. Na otworze należy teraz umieścić trampolinę. Wielu producentów do swoich zestawów dołącza dodatkowe kotwiczenie. Jeśli takowe znajduje się w kupowanym przez Ciebie produkcie, należy go koniecznie umieścić, by zwiększyć bezpieczeństwo, wytrzymałość i trwałość trampoliny.

 

O czym jeszcze warto pamiętać, montując trampolinę do ziemi?

Montując trampolinę w ziemi, pamiętaj, że należy w czasie prac przestrzegać wszystkich uwag, jakie producent zawarł w instrukcji montażu i opisie produktu. Montaż siatki ochronnej przeprowadza się zwykle na końcu, w momencie, gdy trampolina ogrodowa jest już umieszczona nad wykopem.

Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych to wyjątkowy sprzęt do ćwiczeń i akrobacji, aby jednak trampolina była bezpieczna, należy zawsze przestrzegać zasad dobrego użytkowania produktu. Żywotność sprzętu zależy od jakości materiałów, jakie zostały użyte do produkcji, dlatego nie warto zbytnio oszczędzać.

Trampoliny na zimę warto też złożyć i schować np. do garażu lub pod altanę tak, by mróz, śnieg i lód nie uszkodziły elementów batuty. Na niekorzystne warunki pogodowe najbardziej narażona jest mata oraz metalowe elementy sprężyn. Sprawdzaj je regularnie, czy przypadkiem nie są wypaczone, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek usterek, wymień je natychmiast.

 

Trampolina do ogrodu — dlaczego warto?

Trampoliny to niegasnący hit ciepłych dni i to nie bez przyczyny — popularność trampolin nie maleje, batuty stają się ciekawą opcją spędzania czasu w przydomowym ogródku zarówno, jeśli chodzi o dorosłych, jak i o dzieci. Skąd tak wielkie zainteresowanie tematem trampolin? Dlaczego trampolina stała się, obok basenów, kwintesencją letniego wypoczynku?

  • Skoki na trampolinie to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu. Akrobacje i ćwiczenia pomagają zachować szczupłą sylwetkę i kondycję, są polecane przez wielu trenerów jako zamiennik biegów.

  • Trampolina to też ogrom zabawy, zwłaszcza dla najmłodszych. Skoki na trampolinie będą przyjemną rozrywką, z pewnością też bez trudu wyciągną dziecko sprzed ekranów komputera, tableta lub telewizora.

  • Aktywność na trampolinie to dobry sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny i znajomych. Trampoliny sprawdzą się też jako atrakcja na przyjęciach dla dzieci.

Skoki na trampolinie to jak widać świetna rozrywka i dobry sposób na zachowanie aktywności fizycznej. Jeśli wiesz, że z trampoliny będzie korzystała więcej niż jedna osoba, zakup odpowiednio duży model. Różnorodność trampolin w naszym sklepie pozwoli Ci wybrać dopasowany do Twoich potrzeb produkt.

 

Jak w odpowiedni sposób korzystać z trampolin?

W komplecie każdej trampoliny będzie znajdowała się mata, stelaż, zestaw sprężyn, a jeśli model sprzedawany jest z siatką, to dodatkowo słupki oraz siatka. W ofercie Merkury Market znajdziesz modele z siatką wewnętrzną lub takie, w których siatka montowana jest na zewnątrz słupków. Konstrukcja stelaża na trampolinach powinna być solidna i wytrzymała.

Skakanie zawsze powinno odbywać się w bezpiecznych warunkach. Dzieci nie powinny korzystać z batuty bez nadzoru dorosłych — bez opieki rodzica lub innego dorosłego skoki na trampolinie mogą być dla dzieci bardzo niebezpieczne. Dziecko lub dorosły, który chce skakać na trampolinie, powinien też ściągnąć obuwie, nie skacze się w butach na batucie.

Najlepsza zabawa to bezpieczna zabawa, dlatego dbaj zawsze o bezpieczeństwo w czasie skoków, regularnie sprawdzaj kondycję batuty i wymieniaj części, które są uszkodzone lub stare. Na szczególną uwagę zasługują sprężyny i maty.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jaką trampolinę wybrać?


Trampoliny dla dzieci - co warto o nich wiedzieć?


Relaks w ogrodzie 2022 cz. IV — Trampoliny

Powrót