Telewizor w salonie – jak wybrać szafkę RTV?
Umeblowanie pokoju dziennego to nie tylko wygodne sofy, kanapy lub fotele, ale również meble mniej rzucające się w oczy, choć równie niezbędne: komody, szafki rtv lub meblościanki salonowe, które umożliwiają przechowanie przeróżnych rzeczy, ale także służą jako podstawa do wyeksponowania lampy, zdjęć, ozdobnych bibelotów, a przede wszystkim telewizora.
Nawet techniczna możliwość zawieszenia telewizora na ścianie nie zmniejszyła popularności szafek RTV. Szafka służy wtedy jako mebel, który pomaga wyeksponować telewizor i zaznaczyć jego pozycję na ścianie.
W tym artykule:
1. Szafka RTV — krótka historia
2. Funkcjonalne i stylowe meble RTV
3. Szafki RTV: nowoczesne czy klasyczne?
Szafka RTV — krótka historia
Szafka pod telewizor jest jednym z najmłodszych rodzajów umeblowania. Pojawiła się wraz z odbiornikami radiowotelewizyjnymi. Pierwsze radioodbiorniki i telewizory były bardzo pokaźnych rozmiarów. Całą rodziną zbierała się, aby posłuchać audycji lub popatrzeć w ekran. Na początku ustawiano je na przypadkowych komodach, stołach i stolikach, ale zwyciężyła wygoda i pojawiły się specjalne szafki RTV.
Z czasem telewizory stały się coraz cieńsze, ale szafki RTV wcale nie znikały. Zmieniły nieco swoją formę, dopasowując się do urządzeń, nadal jednak służą jako element, który stanowi podstawę dla telewizora, zapewnia sprzętowi bezpieczeństwo i stabilność, a także umożliwia odpowiednie wyeksponowanie ekranu.
Funkcjonalne i stylowe meble RTV
Meble do salonu wybieramy szczególnie starannie, bo w tak reprezentacyjnym miejscu w domu chcemy mieć efektowne wyposażenie. Nie zmieniamy go co sezon, więc dobra jakość także nie jest bez znaczenia.
Meble systemowe to propozycja skierowana do osób poszukujących nietypowych rozwiązań i możliwości decydowania o tym, jakie elementy wyposażenia wybrać. Odchodzimy od kompletów połączonych w zestawy przez producenta, aby samodzielnie zdecydować czy wolimy komody, witryny albo szafy w naszym salonie. Wśród asortymentu odnajdziemy także szafki pod telewizor w stylu wspólnym także dla innych elementów.
Jeśli mamy już upatrzony model telewizora to warto także pomyśleć o jego ustawieniu i wyeksponowaniu.
Wygodne korzystanie z odbiornika wymaga umieszczenia go na poziomie wzroku oglądającego. Zależnie od przekątnej ekranu jest to wysokość około 90 – 110 cm od poziomu podłogi. Większość szafek RTV proponowanych w sklepie Merkury Market nie przekracza podanej wysokości, zatem łatwo będzie ładnie wyeksponować urządzenie i jednocześnie zadbać o wygodę oglądania.
Bardzo duży telewizor potrzebuje odpowiednio szerokiej i głębokiej podstawy. Modna jest niska zabudowa całej ściany z telewizorem lub wkomponowanie go w szafki wiszące i elementy meblościanki. Nie musimy korzystać z drogich usług stolarza i zamawiać mebli na wymiar, ale wykorzystać kilka identycznych szafek RTV. Nowoczesne wersje to także pomysłowe rozwiązania, pozwalające ukryć kable i przechować akcesoria multimedialne, od pilotów po konsole do gier.
Miejsce obok odbiornika warto zagospodarować dodatkowym oświetleniem, ustawiając lampy stołowe – oglądanie telewizora w ciemności jest niewskazane, ponieważ męczy wzrok. To także dobre miejsce na galerię zdjęć rodzinnych lub obrazów, na rośliny doniczkowe i inne dekoracje ożywiające salon.
Szafki RTV: nowoczesne czy klasyczne?
Nie można pominąć kwestii spójności szafki RTV z pozostałymi meblami w salonie oraz innymi elementami wyposażenia. Szafka z telewizorem zwykle znajduje się w centrum pokoju (tak, by ze wszystkich stron był dobry widok na ekran), będzie więc jednym z głównych punktów wyposażenia.
W małych salonach sprawdzą się meble na wysokich nóżkach lub w bardzo jasnych kolorach. Oba rozwiązania nie ograniczają przestrzeni, ale optycznie ją powiększają. Biel i jasne odcienie drewna to także idealne kolory do wnętrz o nowoczesnym charakterze lub urządzonych w stylu skandynawskim. Ciemne barwy i drewno polecane są do wnętrz klasycznych, vintage lub bardzo industrialnych.
Klasyczne szafki pod telewizor utrzymane są w stylistyce dawnych komód i ze względu na szerokość nie zawsze dobrze sprawdzą się jako podstawa do ogromnych telewizorów. Niskie, szerokie nawet na przeszło 2 m nowoczesne wersje szafek, są na pewno wygodniejsze i stabilniejsze do tego typu odbiorników.
Zainspiruj się!
Wnętrza w stylu nowoczesnym - prostota i funkcjonalność
Jaki kolor ścian wybrać do brązowych mebli?