Narzędzia przydatne przy domowych remontach
Trudno wyobrazić sobie dom bez narzędzi. Choć może nie zawsze doceniamy ich wartość, narzędzia ułatwiają nam codzienne prace, pomagają w naprawie drobnych usterek, ratują z prawdziwych opałów. Są nieodzownym elementem domowych prac remontowych. Młotek, śrubokręt, wkrętarka z wymiennymi końcówkami, nożyk introligatorski, uniwersalne kombinerki, poziomica czy pistolet do kleju na gorąco, to jedynie niektóre przybory wykorzystywane podczas remont domu, remontu mieszkania, a także podczas prostych pracy naprawczych. Jakie narzędzia warto mieć w domu? Co może się przydać podczas remontu? Sprawdź jak skompletować idealny zestaw narzędzi i w co warto zaopatrzyć domową skrzynkę narzędziową.
W tym artykule:
1. Narzędzia ręczne, które warto mieć w domu
2. Elektronarzędzia przydatne przy intensywnych pracach
Narzędzia ręczne, które warto mieć w domu
Pierwsza grupa narzędzi, o której chcemy opowiedzieć, to ręczne narzędzia. To przybory najprostsze, ale jednocześnie niezmiernie ważne. Bez odpowiedniego zestawy narzędzi ręcznych nie zrobimy dosłownie nic. W co więc warto się zaopatrzyć? Które narzędzia bezwzględnie powinny się znaleźć w domowej skrzynce narzędziowej?
Młotek – najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane narzędzie ręczne. Znajduje zastosowanie nie tylko podczas wbijania gwoździ, ale naprawdę podczas wielu różnych prac w wykonywanych podczas remontu lub naprawy. Właśnie z tego powodu, młotek jest elementem, który w pierwszej kolejności powinien się znaleźć w domowej skrzynce narzędziowej. Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu młotka? Przede wszystkim na wykonanie trzonka. Powinien być solidny i odpowiednio przymocowany do elementu roboczego. Podczas intensywnych prac doskonale sprawdza się młotek z trzonkiem pokrytym gumą, która ułatwia użytkowanie. Dobrze jest mieć w zestawie dwa lub trzy młotki, różnej wielkości, dostosowane do różnych prac.
Poziomica – to narzędzie, które pomaga w dokładnym wyznaczaniu poziomu płaszczyzny. Jest szczególnie przydatna podczas prac budowlanych i remontowych, podczas wykańczania mieszkania, a także podczas codziennego majsterkowania. Na rynku znaleźć można poziomice klasyczne wykonane z tworzyw sztucznych lub aluminium i poziomice laserowe, są bardziej precyzyjne i funkcjonalne.
Kombinerki – niewielkie szczypce ręczne wykorzystywane do przecinania drutów lub wyciągania wbitych gwoździ. Podobnie, jak w przypadku młotka, także podczas wyboru kombinerek, należy zwrócić uwagę na wykonanie rączki i solidność całej konstrukcji. Raczka powinna być wygodna i dobrze leżeć w dłoni.
Metr lub Miarka zwijana – podczas remontu lub aranżacji wnętrz często trzeba coś odmierzyć, do tego zadania niezastąpione są miarka zwijana lub metr. Na rynku znaleźć można produkty o różnych długościach - my polecamy wyposażyć się w metr o długości co najmniej 5 m. Tak jak w przypadku innych ręcznych narzędzi tak i przy wyborze miarki warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana, a także dodatkowe elementy, jak chociażby blokada lub zaczep.
Ołówek stolarski – jego zastosowanie jest oczywiste, jednak wybór konkretnego ołówka już nie. Na rynku znaleźć można bowiem ołówki o różnym stopniu twardości oraz sposobie działania. Warto zakupić model automatyczny, który wyposażony jest w bardzo cienki rysik niepozostawiający grubych i nieestetycznych śladów.
Zestaw wkrętaków (śrubokrętów) – może składać się z kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu elementów, które przydają się podczas wielu prac remontowo-wykończeniowych. Mowa nie tylko o wkrętakach płaskich i krzyżakowych, ale również modelach specjalnego zastosowania, jak dla przykładu wkrętak próbnikowy, za pomocą którego sprawdzimy przepływ prądu. Zestaw wkrętaków lub śrubokrętów to ważny element każdej skrzynki majsterkowicza.
Klucze – również warto kupować je w zestawach. Na rynku sprzedawane są całe skrzyneczki, w których znajdziemy klucze do różnych zastosowań. Przydatne okażą się zwłaszcza klucze z grzechotkami.
Nóż z wymiennymi ostrzami - noże, nożyki tapicerskie, nożyki monterskie to tylko niektóre z nazw wykorzystywanych do określenia nożyków z wymienianymi ostrzami. Nożyki mają wiele zastosowań, są wykorzystywane do rozcinania tworzyw, kartonu lub materiału. Składane noże charakteryzuje przede wszystkim występowaniem blokady, która to zabezpiecza przed przypadkowym złożeniem ostrza. Można je szybko i wygodnie składać oraz chować w rękojeść.
Elektronarzędzia przydatne przy intensywnych pracach
Definicja elektronarzędzi mówi, że są to urządzenia zasilane za pomocą prądu elektrycznego, którego napięcie wynosi najczęściej 230 V. Elektronarzędzi są nie do przecenienia. Nie tylko ułatwiają, ale również w znaczący sposób przyspieszają wszystkie prace domowe, zwłaszcza zaś te czasochłonne lub niewygodne. Urządzenia dostępne obecnie na polskim rynku coraz częściej wyposażane są w dodatkowe akumulatory.
Wkrętarko-wiertarka
Absolutnym remontowym "must have", każdego majsterkowicza jest wkrętarko-wiertarka. Narzędzie, dzięki któremu, będziemy mogli wykonać wiele prac podczas remontu mieszkania. Wiertarko-wkrętarki to urządzenia niewielkich rozmiarów, przeważnie akumulatorowe, służące głównie do wkręcania i wykręcania śrub oraz do wiercenia w różnych materiałach. Wybierając wiertarko wkrętarkę, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne związane z generowaną mocą i maksymalnym momentem obrotowym osiągany przez wewnętrzny mechanizm. To one decydują o skuteczności elektronarzędzi podczas wiercenia otworów oraz wkręcania i wykręcania z dużą siłą różnego rodzaju elementów. Warto sprawdzić między innymi moc, moment obrotowy czy systemy regulacyjne.
Wiertarka udarowa
Do domowego użytku przyda się również zwykła wiertarka udarowa, z regulowana szybkością obrotów. Warto wybierać modele, które w zestawie mają komplet wierteł i umożliwiają idealne dopasowanie końcówki do rodzaju wykonywanej pracy. Wymienne wiertła mogą być przeznaczone do betonu, metalu lub do drewna. Wiertarka udarowa to takie urządzenie, które wyróżnia się zastosowaniem mechanizmu udarowego. Powstała podczas pracy siła udarowa pozwala na skuteczne i szybkie wywiercenie nawet dużych otworów nawet w bardzo twardych materiałach. Podobnie jak inne elektronarzędzia, tak i wiertarka pracuje zasilana przez prąd o napięciu 230 V. Ze względu na wygodę użytkowania oraz komfort pracy niektórzy producenci oferują również modele bezprzewodowe, które są napędzane przez odpowiedni akumulator. Zwiększa to możliwość użycia narzędzi nawet w niedużych i ciasnych miejscach pozbawionych źródła prądu.
Własnoręczne uporanie się z domowymi usterkami lub wykonanie remontu może dostarczyć naprawdę dużo satysfakcji. Aby bez problemów i niepotrzebnych nerwów wykonać wszystkie nagłe i planowane prace warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w niezbędny zestaw narzędzi i elektronarzędzi. Dobrze mieć w swoim warsztacie podstawowy sprzęt potrzebny w trakcie remontu i w codziennym majsterkowaniu. Tak przygotowani, z pewnością poradzimy sobie z każdą usterką lub remontem.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Ręczne narzędzia do spulchniania gleby - sprawdź, które przydadzą się w ogrodzie
Jak wyposażyć garaż — aranżacja garażu na 5!