Tam, gdzie króluje szarość i biel – klasyczne rozwiązania do małej łazienki
Aranżacja łazienki bardzo często kojarzy nam się ze żmudnym i problematycznym zajęciem. Ciasne, nieustawne, a czasem nawet pozbawione światła słonecznego pomieszczenia bywają niemałym wyzwaniem architektonicznym zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych projektantów. Jak sobie poradzić z takim problemem? Jak urządzić małą łazienkę tak, by zachwycała i była funkcjonalna? Mamy na to sposób!
Znając kilka podstawowych zasad, jesteśmy w stanie szybko i sprawnie zdziałać cuda! Sprawdź, jak niedużym kosztem urządzić małą łazienkę, nie tracąc przy tym głowy. Łazienka klasyczna w kolorach bieli i szarości to wspaniałe rozwiązanie na aranżację małej łazienki — zobacz, dlaczego Ty również powinieneś się tym zainteresować.
W tym artykule:
1. Jasne elementy kluczem do sukcesu, czyli jak sprytnie oszukać system!
2. Błyskotki i detale, czyli baterie łazienkowe w centrum zainteresowania!
3. Mała łazienka z wanną lub prysznicem — jak wyjść z takiej opresji?
4. Odbijamy światło, czyli optycznego powiększania ciąg dalszy!
5. Oświetlenie, czyli ostatni i ważny element w każdej łazience!
Jasne elementy kluczem do sukcesu, czyli jak sprytnie oszukać system!
Każdy poradnik aranżacyjny podpowiada, że małe pomieszczenia czują się doskonale w towarzystwie jasnych kolorów. Trudno z tą tezą dyskutować, zważywszy na fakt, że łazienki (szczególnie takie w blokach) są najczęściej pozbawione dostępu do światła słonecznego. Skutkiem tego jest konieczność zastosowania jasnych kolorów w takim wnętrzu.
Kolory do małej łazienki
Odcienie bieli oraz szarości są najmądrzejszym, a jednocześnie najmodniejszym rozwiązaniem. Projektowanie małej łazienki w jasnych odcieniach jest też o wiele prostsze. Nie oznacza to jednak, że musimy się trzymać jedynie klasycznych rozwiązań. W tym przypadku warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i pomiędzy jasne płytki, wpleść ciemniejsze (np. fantazyjną mozaikę).
Ciemnych kolorów nie powinno być jednak zbyt wiele. Łazienka klasyczna to jasne pomieszczenie, a powiększenie małej łazienki będzie możliwe dzięki jasnym odcieniom. Biel jest też kolorem bardzo uniwersalnym, który stanowi doskonałą podstawę do wielu różnych stylów aranżacyjnych — dopasuje się nie tylko do klasycznej łazienki, ale też do bardziej nowoczesnych lub awangardowych rozwiązań.
Mała czarno-biała łazienka
Ciekawym pomysłem na nietypową aranżacja będzie na pewno mała czarno-biała łazienka. To dobry pomysł na zabudowę małej łazienki w bloku lub w niewielkim domu. Mała łazienka w odcieniach bieli i czerni to klasyczne i nigdy niewychodzące z mody rozwiązanie. Taka mała łazienka z charakterem na pewno spodoba się wielu osobom!
Kolory płytek do małej łazienki — ceramika biała i imitująca drewno
Ciekawym rozwiązaniem może się również okazać wyróżnienie jednej ze ścian za pomocą jasnych płytek drewnopodobnych, które dodadzą łazience ciekawego i stylowego akcentu. W małych łazienkach klasycznych widok drewna naturalnego ociepli wnętrze i sprawi, że pomieszczenie będzie przytulniejsze, a płytki imitujące drewno w tej kwestii dodatkowo zachwycają swoją wytrzymałością i łatwością w utrzymaniu w czystości.
Błyskotki i detale, czyli baterie łazienkowe w centrum zainteresowania!
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale bateria łazienkowa może pełnić kilka funkcji. Pierwszym, a zarazem najważniejszym jej zadaniem jest oczywiście dostarczenie ciepłej oraz zimnej wody. W drugiej kolejności bateria łazienkowa ma stanowić znakomity dodatek aranżacyjny, będąc tym samym swoistą dekoracją.
Trzecią kwestią, o której większość z nas zapomina, jest… optyczne powiększenie łazienki. Jak się okazuje, nie każda bateria do łazienki może pełnić taką funkcję. W tym przypadku sprawdzi się jedynie model błyszczący. W czyim tkwi sekret tego elementu? W jego błyszczącej powierzchni. Baterie łazienkowe w takiej postaci efektownie odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się nieco większe niż rzeczywistości. Takie elementy działają niczym małe lustra.
Urządzając małą łazienkę, warto pamiętać o tym, że niewielkie wnętrze nie lubi nadmiaru elementów. Wystrój małej łazienki powinien być zatem oszczędny. Płytki do małej łazienki z prysznicem lub wanną nie mogą być zbyt dekoracyjne albo wzorzyste, a dodatki do małej łazienki powinny być mocno ograniczone. Oszczędny projekt małej łazienki pozwoli na uzyskanie przestrzeni, w taki sposób można zaaranżować małą łazienkę z pomysłem tak, by wnętrze było funkcjonalne, wygodne i estetyczne.
Mała łazienka z wanną lub prysznicem — jak wyjść z takiej opresji?
Pierwszym skojarzeniem do określenia „mała łazienka” jest bez wątpienia kabina prysznicowa. Funkcjonalna, wygodna, uniwersalna – nic w tym dziwnego, że kabina ma wielu zwolenników. Zdarza się jednak, że kierując się własną wygodą (a także potrzebą spełnienia zachcianki, jaką jest długa i gorąca kąpiel) decydujemy się na wannę w takim pomieszczeniu.
Jak zaaranżować małą łazienkę z wanną?
We współczesnej architekturze wszystko jest możliwe, dlatego też takie kwestie udaje się rozwiązać. W tym przypadku kierujemy się dokładnie tymi samymi zasadami, jak powyżej, a mianowicie wybieramy jasne ściany oraz błyszczące krany do wanny. Decydując się na wannę, warto zastosować baterię ścienną, która w przeciwieństwie do wolnostojącej pozwoli nam zaoszczędzić kilka cennych centymetrów.
W małych łazienkach klasycznych częściej spotyka się wanny. Do naprawdę niewielkich pomieszczeń dobrze jest wstawić nieduże modele wanien — w naszym sklepie bez problemu znajdziesz właśnie taki produkt.
Aranżacja małej łazienki z prysznicem
Jeśli jednak łazienka jest naprawdę mała, aranżacja małej łazienki z prysznicem będzie o wiele lepszym pomysłem. Prysznic zajmuje mniej miejsca i pozwala na zachowanie higieny. Aranżacja małej łazienki z prysznicem pozwoli uzyskać dodatkowe miejsce na szafki i regały, co będzie ważne, jeśli z pomieszczenia będzie korzystało więcej osób. Wystrój małej łazienki z prysznicem może być dzięki temu nie tylko ciekawy, ale i funkcjonalny.
Mała łazienka z prysznicem bez brodzika
Nowoczesna mała łazienka z prysznicem to pomieszczenia, które często korzystają z tzw. prysznica walk-in, czyli prysznica bez brodzika. W niektórych przypadkach to dobry pomysł na małą łazienkę. Brak brodzika pozwala też na optyczne powiększanie małej łazienki przez zatarcie wyraźnych granic pomiędzy prysznicem a resztą łazienki. W taki sposób można zaprojektować małą łazienkę w ciekawym wydaniu.
Pomysłów na małą łazienkę jest zatem całkiem dużo. Warto zdecydować się na takie rozwiązania do małej łazienki, które naprawdę zadowolą mieszkańców. Projekt małej łazienki nie musi być przy tym nudny.
Odbijamy światło, czyli optycznego powiększania ciąg dalszy!
Gra światłem to najlepsza metoda na małą łazienkę, dlatego też musimy wykorzystać całkowity potencjał tego sposobu. Kolejnym punktem na naszej liście jest zatem efektowne lustro, które musimy oczywiście dostosować do możliwości naszego pomieszczenia, choć dzięki nieograniczonej wyobraźni najprawdopodobniej uda nam się zdziałać cuda. Dla osób, które preferują klasyczne rozwiązania, najlepszym miejscem na montaż tego elementu będzie z pewnością strefa nad umywalką. Łazienka klasyczna to też miejsce na lustro w ramie. Tym z kolei, którzy cenią sobie nieszablonowe i oryginalne rozwiązania, proponujemy zastosowanie dwóch mniejszych luster na jednej ścianie, lub montaż luster na dwóch prostopadłych do siebie powierzchniach.
Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, możesz się spodziewać znakomitego efektu. Lustro, błyszczące baterie łazienkowe oraz białe lub szare ściany będą się ze sobą prezentować znakomicie i sprawią, że łazienka wyda się nie tylko większa, ale również luksusowa!
Lustra to doskonałe pomysły na małą łazienkę. Sprawdzą się w przestrzeni nowoczesnej i klasycznej łazienki. Aktualnie ciężko przecież wyobrazić sobie łazienkę bez luster, czyż nie? Z lustrami optyczne powiększanie małej łazienki będzie też proste!
Jeśli chcesz zaprojektować małą łazienkę w wyjątkowym wydaniu, zastanów się nad dużymi lustrami, które będą ciągnęły się nawet przez całą ścianę! Taka oryginalna aranżacja małej łazienki to sposób na pomysłowe rozwiązania do niewielkich pomieszczeń.
Oświetlenie, czyli ostatni i ważny element w każdej łazience!
Światło to podstawa każdej (nie tylko małej!) łazienki, ale o tym już wszyscy dobrze wiemy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wiele jesteśmy w stanie zdziałać za sprawą dostępnych na rynku lamp. Wybór jest szeroki, dzięki czemu mamy mnóstwo możliwości w tej kwestii.
Jako światło główne na samym środku sufitu możemy umieścić plafon łazienkowy, dzięki czemu strugi światła będą równomiernie spływać na całe pomieszczenie. Na tym jednak nie koniec, warto posłużyć się również oświetleniem dodatkowym w strategicznych punktach naszego wnętrza jak np. strefa nad lustrem. W tym przypadku doskonale się sprawdzi oprawa łazienkowa złożona z dwóch lub trzech punktów światła, ponieważ w ten sposób wzmocnimy fantastyczny efekt panujący w naszej małej łazience.
Biel i szarości to jedynie początek aranżacyjnych sztuczek, na jakie możemy sobie pozwolić. Stosując się do powyższych wskazówek, jesteśmy w stanie stworzyć przyjemne i klimatyczne miejsce, któremu nie będzie można odmówić również luksusu. Przekonaj się sam. To działa!
Zainspiruj się!
Układanie płytek podłogowych drewnopodobnych - jak to zrobić?
Płytki w jodełkę - estetyczna i modna aranżacja. Jak ułożyć płytki w jodełkę?