Sztuczne choinki – praktyczne wskazówki jak wybrać wymarzone drzewko

23.12.2020

Jak co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia, wielu z nas zadaje sobie pytanie jaką choinkę wybrać: sztuczną czy żywą? Często wybieramy sztuczne drzewko, które nie ustępuje urodą naturalnej choince. Sztuczna choinka jest inwestycją na lata, a nie sezonową ozdobą, nie gubi igieł, a gałązki ma równomiernie rozmieszczone. Trudno nie docenić takich zalet.

 

Tradycja przystrajania choinki w okresie Bożego Narodzenia pochodzi z Alzacji i sięga XIX wieku. W tym czasie zmieniły się nie tylko trendy dotyczące sposobów ozdabiania, ale również samo drzewko przeszło dużą przemianę. Sztuczne choinki coraz częściej ze względów praktycznych pojawiają się w naszych domach zamiast naturalnych jodeł, świerków lub sosen.

Nowoczesne sztuczne drzewka wykonuje się z materiałów doskonale oddających urok naturalnego igliwia, ale w szerszej gamie barw: od tradycyjnych odcieni zieleni, przez białe, różowe, niebieskie aż po srebrzyste wersje. Wiele modeli ma bardzo oryginalne kształty i dostępne jest w kilku rozmiarach. Sztuczną choinkę często trudno odróżnić od naturalnej.

Choinki - Merkury Market

Dlaczego warto kupić sztuczną choinkę?

 

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, na który oczekują nie tylko dzieci. Każda rodzina ma swoje utarte tradycje, po latach z sentymentem wspominane przy świątecznym stole. Choinka i jej ubieranie niezmiennie pojawiają się w takich rozmowach. Z różnych powodów, nie zawsze możemy spełnić marzenia o świętach pachnących igliwiem. Gdy okoliczności nie pozwalają na ustawienie naturalnej choinki, wybierzmy jej idealną imitację.

Choinki sztuczne przede wszystkim są bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie będzie codziennego sprzątania igieł, bo ich nie gubią. Nie ważą tak dużo jak choinki żywe, a mimo imponujących rozmiarów nie zajmą dużo miejsca. Warto podkreślić że są bezpieczniejsze dla dzieci i zwierząt, nawet gdy się na nie przewrócą, bo są lżejsze i nie mają kłujących, nieprzyjemnych igieł. Jako dekoracja, sztuczna choinka prezentuje się niezwykle atrakcyjnie: ma równomiernie rozmieszczone gałęzie i gęste igliwie. Świąteczne drzewka sprzedawane są w komplecie ze stojakiem.

 

Rodzaje sztucznych choinek

 

Doskonały wygląd, możliwość modelowania i cena zależą od materiału, z którego wykonana jest choinka.

Podział choinek ze względu na materiał, z którego są zrobione:

  • Choinki foliowe (PCV) – dostępne w wielu odmianach kolorystycznych: różnych odcieniach zieleni, czerwone, niebieskie białe. Istnieją również specjalne wersje dekorowane - ośnieżone, czy z brokatem. Po wyjęciu z opakowania potrzebują trochę czasu na rozprostowanie igieł.

  • Choinki żyłkowe – rzadko spotykane, mają bardzo długie i gęste igły,

  • Choinki polietylenowe (PE) - nowość i hit ostatnich sezonów. Nie tylko z bliska, ale również w dotyku idealnie imitują naturalne drzewko. Każda igiełka jest dokładnie wyprofilowana i z biegiem lat nie traci swojego kształtu.

 

Najbardziej popularne sztuczne choinki przypominają żywe drzewka iglaste. Występują pod nazwami gatunków, które naśladują kształtem, kolorem i ułożeniem igliwia: jodły, sosny czy świerku.

Nowością na rynku są choinki na pniu. Od razu rozpoznamy ten rodzaj drzewka, bo gałązki z igliwiem zajmują górną część wysokiego pnia u podstawy. Oryginalny wygląd nie jest jedyna zaletą: zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne drzewka.

Równie ciekawą alternatywą są choinki w kształcie piramidy. Spotykamy je głównie w miejscach publicznych: w urzędach, na placach i w sklepach, ale jeśli nie zależy nam na dosłownym naśladowaniu jodełki, to świetnie ozdobią także dom lub mieszkanie.

Choinki sztuczne - Merkury Market

Zanim kupisz choinkę...

 

Przed dokonaniem zakupu, koniecznie musimy zmierzyć wysokość od podłogi do sufitu. Choinki ozdobne sprzedawane są w bardzo różnych rozmiarach. Najwyższe, takie 2,5 metrowe, mogą okazać się zbyt wysokie. Warto pamiętać aby pozostawić 10 – 20 cm zapasu do sufitu.

Zwróćmy również uwagę, czy wybrana szerokość choinki wpisze się w miejsce, gdzie planujemy ją ustawić. W sprzedaży są modele węższe, dostosowane do niewielkiej przestrzeni.

Koniecznie pozostawmy trochę wolnego miejsca na dole, aby zmieściły się wszystkie wymarzone prezenty!

Powrót