Sztuczna trawa – 5 najważniejszych rzeczy o zielonej wykładzinie na balkon i taras
Sztuczna trawa staje się powoli sposobem na szybkie i tanie wykończenie podłogi tarasu i balkonu. Klienci chętnie wybierają sztuczną trawę jako zamiennik dla płytek tarasowych. Jeśli zależy Ci, aby balkon natychmiast nadawał się do użytku, to sztuczna trawa jest idealnym rozwiązaniem. Syntetyczna trawa to rodzaj wykładziny, wykonanej z mieszanki polipropylenu z poliestrem albo jednego z tych tworzyw sztucznych. Jest rodzajem wykładziny dywanowej lub dywanu, imitującego murawę z naturalnej trawy. Ma swój wzór i długość oraz gęstość włosa, podobnie jak klasyczna wykładzina dywanowa.
W tym artykule:
2. Jak wybrać trwałą i ładną sztuczną trawę? Jaka sztuczna trawa będzie najlepsza na balkon i taras?
3. Jak układać sztuczną trawę? Sztuczna trawa w rolce i w kawałkach
4. Jak dbać o sztuczną trawę? Dlaczego warto dobrze zadbać o sztuczną murawę?
5. Czy sztuczna trawa ma wady? Sztuczna trawa na balkon i taras
1. Gdzie stosować sztuczną trawę? Zielone miejsce to wyjątkowe miejsce — czym dokładnie jest sztuczna trawa?
Sztuczna trawa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy mieć zielony, łatwy w utrzymaniu i niezadeptywalny zamiennik zwykłego trawnika. Wykonany ze sztucznych tworzyw trawnik będzie też idealną opcją tam, gdzie zwykłą trawę trudno wyhodować — np. na tarasach, balkonach.
Wykładzina sztuczna trawa to ciekawy produkt, który pozwala na stworzenie wyjątkowych aranżacji. Sztuczna trawa imitująca naturalną jest przy tym nieprawdopodobnie realistyczną — zarówno jeśli chodzi o wizualną estetykę, jak i nawet o odczucia w czasie chodzenia po niej lub jej dotykania. Dzięki temu trawnikowa wykładzina zaczyna zyskiwać na popularności.
Sztuczna murawa ładnie wygląda na balkonie lub tarasie. Można nią zakryć nieefektowny beton lub zniszczone płytki tarasowe. Świetnie sprawdzi się na przydomowym placu zabaw dla dzieci. Nadaje się także do wnętrz: świetnie wygląda w loggiach, patiach i zimowych ogrodach wewnątrz budynku tam, gdzie zielona trawa na pewno nie miałaby szans rosnąć.
2. Jak wybrać trwałą i ładną sztuczną trawę? Jaka sztuczna trawa będzie najlepsza na balkon i taras?
Rodzajów sztucznej trawy jest bardzo wiele. Zaczynając od koloru: dominują odcienie zieleni, ale są też sztuczne trawy w kolorze szarym, czerwonym lub żółtym. Odpowiedni kolor sztucznej trawy może znacząco pokreślić charakter aranżacji, w końcu sztuczna trawa stanie się tłem dla wszystkich elementem, a odpowiednie tło to połowa sukcesów w czasie urządzania tarasu lub balkonu.
Długość włosa lub, jak kto woli, źdźbeł trawy bywa bardzo różny. Dostępne są modele od króciuteńkich, szorstkawych źródeł do bardzo długich, kilkucentymetrowych i jedwabistych. Różne długości włosa dają różne właściwości sztucznej trawy i dają też różne odczucia w czasie chodzenia po takiej sztucznej murawie.
Wybór jest zatem duży. Możesz wybrać sztuczne trawy zarówno ze względu na kolor, jak i długość oraz gęstość włosia. Dobrze jest zwrócić uwagę na te właściwości sztucznej trawy, gdyż bardzo często to od nich zależeć będzie przede wszystkim efekt i estetyka przestrzeni, ale też pielęgnacja sztucznej trawy.
Sztuczna murawa na zewnątrz polecana ze względu na cenę
Kupując sztuczną trawę, zwracajmy uwagę na cenę. Droższa wykładzina jest zwykle gwarantem lepszej jakości. Podobnie długość włosa: jeśli zależy nam, aby pod stopami było miękko, to bardziej sprawdzą się te rodzaje o dłuższym włosie.
Prawdziwy trawnik będą też lepiej imitowały wykładziny w kolorze zielonym niż szarym. Imitacja trawy może być bardzo realistyczna — zwykle jednak jest tak, że im bardziej zbliżony do naturalnego jest sztuczny trawnik, tym większa jest jego cena.
Sztuczna trawa na taras a gramatura
Ważna jest też gramatura włosa na metr kwadratowy. Im większa liczba, tym gęstszy dywan ze sztucznej trawy. Najważniejszy jest jednak materiał, z którego wyprodukowano sztuczną trawę – zarówno jej warstwę podkładową, jak i same „źdźbła”.
Na podłogę balkonu czy tarasu najlepiej wybierać sztuczną trawę z polipropylenu, z podkładem z gumy lub lateksu. Powinien on być perforowany, by dobrze przepuszczał wodę, co zapewni dobry wygląd i trwałość sztucznej murawy. Sztuczna trawa na taras powinna być przepuszczalna też ze względu na to, że podczas mycia dbanie o powierzchnię będzie po prostu łatwiejsze.
3. Jak układać sztuczną trawę? Sztuczna trawa w rolce i w kawałkach
Zanim kupimy sztuczną trawę, zastanówmy się, jak ją położymy. Najlepiej, aby był to jeden kawałek bez łączenia. Wykładzina jest sprzedawana w różnym metrażu i w różnych szerokościach od 2 do 4 m albo w rolkach o mniejszych wymiarach. Dobrze jest zatem znaleźć taką ofertę, którą będziemy mogli dociąć do potrzebnego nam wymiaru.
Montaż — polecane rozwiązania
Montaż jest banalnie prosty. Podłoże nie wymaga specjalnych przygotowań. Najważniejsze, aby dobrze je odkurzyć przed położeniem wykładziny. Można ją przymocować do podłoża przy pomocy dwustronnej taśmy montażowej lub specjalnym klejem silikonowym do wykładzin, ale nie jest to konieczne. Sztuczna trawa może być kładziona bez przytwierdzania. Przycinamy ją zwykłym nożem do tapet.
Wyjątkowo prosty montaż sztucznej trawy sprawia, że jest często wybieraną opcją. Równie łatwy jest w tym przypadku demontaż, zwłaszcza jeśli trawa jest po prostu położona na balkonie i tarasie, a nie przyklejona lub przytwierdzona na stałe do powierzchni.
Zwykłe ułożenie trawy jest też korzystne ze względu na to, że łatwiej będzie wymiatać spod sztucznej murawy zanieczyszczenia, piasek i pył, co jest ważnym punktem czyszczenia sztucznej trawy.
4. Jak dbać o sztuczną trawę? Dlaczego warto dobrze zadbać o sztuczną murawę?
Sztuczna trawa nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne: nie szkodzi jej deszcz, mróz ani nie blaknie na słońcu. Wystarczy ją czasem odkurzyć i przemyć wodą z delikatnym detergentem. Jeśli wykładzina leży na tarasie lub balkonie, to warto raz lub dwa razy do roku ją podnieść i wyczyścić podłoże po nią.
5. Czy sztuczna trawa ma wady? Sztuczna trawa na balkon i taras
Jak każdy produkt sztuczna trawa posiada też wady. Dobrze je poznać, zanim zdecydujemy się na jej zakup:
-
Sztuczna trawa to syntetyczny materiał, który jednak mimo wszystko z czasem ulega zużyciu.
-
Często pojawia się problem zbieranie się wody — wynika to raczej z błędów montażowych oraz kiepskiej jakości materiału. Wybierajmy lepsze wykładziny ze specjalnymi wypustkami na spodzie oraz zadbajmy o odpowiedni spadek wody na tarasie lub balkonie — dzięki tym zabiegom zbieranie się wody nie będzie dużym problemem.
-
Wolniejsze wysychanie sztucznej trawy również może być problemem. Po ulewnym deszczu należy odczekać, aż z włókien wyparuje woda.
Wady, jak widać, nie są aż tak duże i zdecydowanie nie przyćmiewają zalet sztucznej trawy. Sztuczna trawa na zewnątrz jest zatem rozwiązaniem, które warto polecić.