Szafy dla dzieci — szafy do pokoju dziecięcego
Urządzając pokój dla dziecka, większość przyszłych rodziców stara się stworzyć dla swojego małego królewicza lub królewny baśniową przestrzeń do zabawy. Często zapominają przy tym, że znacznie ważniejsza od estetyki jest funkcjonalność pomieszczenia, w którym wraz z upływem czasu będzie trzeba zmieścić coraz więcej rzeczy. Aby uniknąć ciągłego bałaganu, już na etapie meblowania wnętrza dla malucha należy uwzględnić miejsce na pojemną szafę, co w niewielkich mieszkaniach może okazać się sporym wyzwaniem. Jaka szafa sprawdzi się w pokoju dziecięcym i na jakiej podstawie dokonać jej zakupu? Podpowiadamy!
W tym artykule:
1. Jaką szafę do pokoju dziecięcego wybrać?
2. Na co zwrócić uwagę wybierając szafę do pokoju dziecięcego, aby nie pogubić się w gąszczu ofert?
3. Stylistyka w królestwie Twojej pociechy — które szafy dziecięce pasują do Waszego wystroju?
4. Dostosuj wnętrze i wykończenie szafy do wieku dziecka
Tuż po urodzeniu dziecko nie ma zbyt wielu potrzeb, a do przechowywania jego rzeczy wystarczy komoda lub niewielka szafa na ubranka, pieluchy i produkty pielęgnacyjne. Czas jednak szybko leci, a maluch rośnie i zaczyna poznawać świat, sięgając po zabawki i książeczki. Poszerza się także jego garderoba, a prezenty od rodziny i przyjaciół sprawiają, że zaczynasz się zastanawiać, czy przydzielenie dziecku najmniejszego pomieszczenia w domu faktycznie było dobrym pomysłem. Na szczęście nawet niewielki metraż można dostosować do zmieniających się potrzeb nowego członka rodziny, pod warunkiem przemyślanego zagospodarowania dostępnego miejsca. Zamiast wielu ładnych, ale niepraktycznych mebli lepiej zdecydować się na montaż funkcjonalnej szafy dla dzieci, która będzie stanowiła podstawowe wyposażenie pomieszczenia.
Jaką szafę do pokoju dziecięcego wybrać?
Wybór rodzaju szafy do pokoju dziecka powinien być uzależniony przede wszystkim od jego metrażu i kształtu. Sklepy meblowe biorą pod uwagę zróżnicowane potrzeby klientów, dlatego oferują różne modele szaf — w ich ofercie znajdziesz szafy wolnostojące, narożne i wnękowe.
Wolnostojące szafy pokojowe cieszą się zdecydowanie największą popularnością, ponieważ są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, nie wspominając już o ich szerokiej ofercie rynkowej, która pozwala na stworzenie w pokoju dziecka wybranej aranżacji. Co więcej, można postawić je w dowolnym miejscu i w każdej chwili przesunąć, zmieniając układ mebli. Wolnostojące szafy dziecięce nie zawsze są jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeni, która w blokach często jest na wagę złota.
Szafa narożna
Szafy narożne wbrew pozorom mają sporą pojemność, więc doskonale nadają się do małych pomieszczeń. Na rynku dostępne są nie tylko dwudrzwiowe szafy uchylne, ale również znacznie większe zabudowy narożne w kształcie litery L. W przypadku tego typu szaf największym wyzwaniem jest organizacja modułu narożnego w taki sposób, aby mieć do jego zawartości łatwy dostęp. Część narożną można też wykorzystać na przykład do przechowywania sezonowych ubrań.
Ten rodzaj szafy dla dzieci będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli urządzany pokój posiada wnękę. Narzuca ona gabaryty mebla, więc mało prawdopodobne jest dobranie pasującej szafy wolnostojącej. Meble do zabudowy są wprawdzie droższe niż meble gotowe, ale za to można zaprojektować je samodzielnie, nadając im dowolny rozmiar i wygląd oraz projektując wnętrze z uwzględnieniem potrzeb użytkownika. Decydując się na szafę wnękową do pokoju dziecka, do wyboru masz tradycyjne szafy uchylne oraz szafy przesuwne, blisko których można ustawić inne meble dziecięce, takie jak biurko czy łóżko.
Na co zwrócić uwagę wybierając szafę do pokoju dziecięcego, aby nie pogubić się w gąszczu ofert?
Przede wszystkim postaw na bezpieczeństwo! Jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, które umieją chodzić, ale nie są świadome zagrożeń. Urządzając pokój kilkulatka, pamiętaj, że wszystkie wolnostojące meble dziecięce (w szczególności regały dla dzieci i komody dla dzieci) powinny być przymocowane do ściany, aby nie przewróciły się, kiedy mały odkrywca zacznie się na nie wspinać. Równie ważny jest montaż specjalnych blokad uniemożliwiających całkowite wysunięcie się szuflad, a także zastosowanie spowalniaczy do szafy, które ochronią Twoje pociechy przed przytrzaśnięciem paluszków podczas zamykania drzwi.
Szafy dziecięce powinny być pomalowane bezzapachowymi farbami, które nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto także zapoznać się z oznaczeniami płyt meblowych użytych do wykonania korpusów i frontów (symbol E1 oznacza, że są to produkty wolne od formaldehydów). Co więcej, w celu ochrony dziecka przed przypadkowymi uderzeniami możesz skorzystać z szerokiej oferty mebli posiadających zaokrąglone ranty.
Stylistyka w królestwie Twojej pociechy — które szafy dziecięce pasują do Waszego wystroju?
Żeby pokój dla dzieci wyglądał spektakularnie, nie musisz wcale wydawać fortuny. Wystarczy, że kupisz zwykłe białe meble, których drzwi ozdobisz efektownym dekorem albo kolorowymi naklejkami. Szafy dziecięce możesz też samodzielnie pokryć od frontu tapetą lub częściowo pomalować farbą tablicową na czarny kolor, zachęcając w ten sposób dzieci do kreatywnej zabawy z kredą. Innym sposobem, aby tchnąć we wnętrze wybrany styl, jest wybór ciekawych dodatków, takich jak pastelowe tekstylia, wygodne pufy dla dzieci lub bardzo modne ostatnio namioty tipi dla dzieci. Najważniejsze jest, aby pokój dziecięcy odzwierciedlał aktualne zainteresowania lub preferencje dziecka, dzięki czemu maluch z przyjemnością będzie w nim przebywać.
Szafy dziecięce, łóżka dla dzieci i dodatkowe meble utrzymane w neutralnej kolorystyce mają również tę zaletę, że jeśli dziecku z wiekiem zmieni się gust, nie musisz od razu robić remontu i kupować nowego wyposażenia. Wystarczy, że zmienisz kolor ścian, zdejmiesz naklejki i wyczarujesz zupełnie inne wnętrze, sięgając po wybrane przez dziecko akcesoria.
Dostosuj wnętrze i wykończenie szafy do wieku dziecka
Organizacja szafy dziecięcej powinna być dostosowana do kategorii wiekowej użytkownika. Obserwuj swoją pociechę i upewniaj się na bieżąco, że zabawki, ubranka i przedmioty codziennego użytku są dla niej dostępne, bez konieczności wchodzenia na krzesło. Pokaż dziecku, gdzie co się znajdzie — w ten sposób uczysz malucha samodzielności i masz pewność, że nie będzie miało powodu, żeby wspinać się po szufladach, ryzykując upadkiem. Kiedy dziecko podrośnie, zastanów się na powieszeniem wyżej drążka na wieszaki oraz zapełnieniem kolejnych półek. Praktycznym rozwiązaniem są kontenerki do szaf, dzięki którym łatwiej jest dbać o porządek.
Wybierając szafę dziecięcą, pamiętaj również, że jej głębokość może być nieco mniejsza niż w przypadku standardowej szafy na ubrania. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić przestrzeń, dopytaj wybrane sklepy z umeblowaniem dziecięcym, czy mają w ofercie nieco płytsze meble do przechowywania. Upewnij się także, czy w koszt zakupu wchodzi darmowa dostawa do wskazanego miejsca. Pomyśl także o swojej wygodzie – meble dziecięce powinny być łatwe w czyszczeniu, więc wybierz gładkie fronty, na których na pierwszy rzut oka nie będzie widać odcinków palców.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Meble do pokoju dziecięcego Nico II | Meble do pokoju młodzieżowego Next Viola | Meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego Planet II | Meble do pokoju dziecięcego Trafiko |