Szafa na całą ścianę — na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Duża szafa sięgająca od ściany do ściany i od podłogi aż po sufit umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, stanowiąc doskonałą alternatywę dla osobnej garderoby. Ten praktyczny mebel pozwala także zaoszczędzić sporo czasu na sprzątaniu, ponieważ mniej blatów i zakamarków oznacza znacznie mniej gromadzącego się kurzu. I co najważniejsze, pomimo swoich gabarytów pojemna szafa na całą ścianę nie przytłoczy optycznie pomieszczenia, a w zależności od wybranych frontów może wyglądać bardzo dyskretnie lub stanowić efektowny element aranżacji mieszkania.
W tym artykule:
1. Jak zaprojektować szafę na wielkość całej ściany? Szafa wnękowa czy szafa tradycyjna?
3. Szafa do sypialni — szafa na ścianę modułowa czy szafa na wymiar? Zabudowa szafy na całą ścianę
4. Drzwi przesuwne, drzwi uchylne czy harmonijkowe? Zanim zdecydujesz, poznaj ich zalety i wady!
5. Jakie fronty wybrać do szafy na całą ścianę? Szafa z lustrem czy bez lustra?
6. Dostosuj wnętrze szafy do potrzeb domowników — zalety szafy na całą ścianę
Jak zaprojektować szafę na wielkość całej ściany? Szafa wnękowa czy szafa tradycyjna?
Zabudowa na całą ścianę to nie tylko duże przedsięwzięcie, ale najczęściej także znacznie obciążenie dla portfela, jeśli więc decydujesz się kupić tak dużą szafę do sypialni lub innego pomieszczenia, koniecznie przemyśl kilka kluczowych kwestii:
-
Zastanów się, przy której ścianie najlepiej postawić szafę, żeby zajęła jak najmniej miejsca.
-
Zdecyduj – szafa modułowa czy robiona na wymiar? Pojemna szafa może wymagać indywidualnego podejścia.
-
Szafa przesuwna, uchylna, a może z łamanymi drzwiami?
-
Wybierz fronty dopasowane stylistycznie do wystroju wnętrz w Twoim domu.
-
Zmierz wysokość i szerokość wybranej ściany, ustal optymalną głębokość szafy.
-
Zaprojektuj przestrzeń w szafie w taki sposób, żeby korzystanie z niej było w pełni funkcjonalne.
Jak dobrać szafę do przestrzeni sypialni? Jak ważne jest wnętrze szafy, a jak jej wygląd zewnętrzny? Czy lepiej zdecydować się na szafy przesuwne wnękowe, czy może uchylna szafa do przedpokoju zda egzamin? Poniżej znajdziesz sporą garść podpowiedzi, które pomogą Ci podjąć trafną decyzję i cieszyć się swoją nową szafą przez długie lata!
Szafa praktyczna i funkcjonalna na całą ścianę – gdzie ją ustawić? Szafa w zabudowie w różnych pomieszczeniach
Dawniej pojemne szafy królowały w sypialniach, obecnie natomiast równie często widzi się je w przedpokojach, pokojach dziecięcych oraz pokojach dziennych, gdzie zastępują komody do salonu, witryny i regały, a nawet całe meblościanki do salonu. Zmienia się także ich przeznaczenie – nie tylko pełnią funkcję garderoby, ale także są meblem służącym do przechowywania innych tekstyliów, akcesoriów, rzeczy codziennego użytku oraz artykułów gospodarstwa domowego. Szafa do salonu jest zatem główną przestrzenią do przechowywania, dlatego zakup dużej szafy jest tak ważny.
W szafę na całą ścianę z łatwością można wkomponować inne meble, takie jak łóżko do sypialni, biurko do pokoju nastolatka, szafka RTV pod telewizor w salonie lub na przykład wygodne siedzisko i wieszak do przedpokoju. Wszystko zależy od ilości wolnego miejsca, potrzeb domowników oraz własnej inwencji. Zabudowa szafy nie musi być przy tym nudna.
Do wyboru mamy klasyczne szafy przesuwne, szafy wolnostojące, szafy przesuwne wnękowe lub uchylne szafy z lustrami. Zobaczmy, jaka opcja będzie najlepsza na zaaranżowanie szafy.
Szafa do sypialni — szafa na ścianę modułowa czy szafa na wymiar? Zabudowa szafy na całą ścianę
Meble modułowe, inaczej systemowe, to takie, które umożliwiają zestawianie ze sobą gotowych elementów w różnych konfiguracjach. Szafy modułowe oferowane w sklepach sieciowych i przez producentów mebli dają bardzo duże możliwości aranżacyjne, ale w przeciwieństwie do mebli robionych na wymiar nie są w pełni personalizowane. W praktyce oznacza to, że przy ich pomocy łatwo jest stworzyć komfortowy mebel, ale znacznie trudniej zabudować całą ścianę o nietypowych wymiarach. Rozwiązaniem jest dobudowanie ścianki kartonowo-gipsowej w taki sposób, aby szafa modułowa miała dokładnie taką samą szerokość co ściana, jednak oznacza to marnowanie przestrzeni, podczas gdy zwykle chodzi o jej oszczędność. Co więcej, meble modułowe mogą mieć wyłącznie drzwi uchylne (szafa przesuwna nie wchodzi w tym przypadku w grę), co również ma swoje konsekwencje, ale o tym za chwilę.
Wysokość, szerokość i głębokość szafy wnękowej — co jest ważne? Wymiar szafy na specjalne zamówienie
Z kolei szafa na wymiar pozwala wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni i zaplanować wnętrze mebla w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada. Producenci szaf robionych na zamówienie oferują także przeróżne rodzaje frontów do wyboru, dzięki czemu możesz nadać sypialni swój własny styl. Co więcej, jeśli pomieszczenie do zabudowy jest nieustawne, na przykład znajduje się na poddaszu, takie personalizowane meble do sypialni są często jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Zakup dużej szafy pod specjalne zamówienie może się opłacić, jeśli nasza głębokość szafy przesuwnej jest nietypowa, albo nam zależy na wykorzystaniu szafy w przestrzeni nietypowej architektonicznie. Odpowiedni wymiar szafy będzie też ważny w małych mieszkaniach, gdzie standardowa głębokość wnętrza szafy może okazać się nieodpowiednia.
Z drugiej strony, szafa na wymiar kosztuje znacznie więcej niż szafa modułowa, więc wybór w dużej mierze zależy od tego, na jak duży wydatek możemy sobie pozwolić.
Drzwi przesuwne, drzwi uchylne czy harmonijkowe? Zanim zdecydujesz, poznaj ich zalety i wady!
Jednym z pierwszych dylematów, jaki musisz rozstrzygnąć, kupując szafę na ścianę, jest sposób otwierania jej drzwi. Biorąc to kryterium pod wagę, do wyboru masz trzy rodzaje szaf:
Szafy z drzwiami uchylnymi — jakie drzwi wybrać, jak zaaranżować szafę praktyczną i estetyczną?
Szafy uchylne cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na stosunkowo niską cenę. Są to standardowe szafy z drzwiami mocowanymi na zawiasach. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zapewniają swobodny dostęp do całej zawartości szafy. Drzwi uchylne można dowolnie podzielić, zyskując w ten sposób szybki wgląd do poszczególnych fragmentów szafy, na przykład: szafki na buty. Co więcej, szafy uchylne w przeciwieństwie do modeli przesuwnych można zaprojektować w taki sposób, żeby „zlewały” się ze ścianą, dlatego że nie mają prowadnic, które utrudniają dyskretne wkomponowanie mebla w otoczenie.
Wewnętrzna głębokość szafy może być też nieco większa niż w przypadku szaf z systemem przesuwnym, gdzie odpowiednia głębokość szafy to w części również szyny.
Szafy z drzwiami przesuwnymi — jakie fronty wybrać? Szafy przesuwne
Szafa przesuwna świetnie sprawdzi się zamontowana przy ścianie w niewielkiej sypialni, ponieważ nie trzeba przed nią zostawiać wolnego miejsca służącego do otwierania drzwi kosztem na przykład szafki nocnej lub szerszego łóżka. Wadą szaf z drzwiami przesuwnymi jest natomiast konieczność pomniejszenia ich wnętrza o prawie 10 centymetrów, ponieważ w dużych meblach mniej więcej tyle przestrzeni zajmują prowadnice, po których poruszają się skrzydła drzwiowe.
Szafy przesuwne mogą być zarówno wolnostojące, jak i wnękowe, nie ma również przeszkód, aby ustawić je w narożniku lub pod skosem. Przed ich zamontowaniem kluczowe jest natomiast upewnienie się, czy podłoga w sypialni nie ma spadku, ponieważ w przeciwnym razie drzwi przesuwne mogą się samoistnie otwierać, częściowo odsłaniając wnętrze szafy.
Szafy z drzwiami składanymi — szafa modułowa i szafa do zabudowy. Jaka szafa na ubrania będzie najlepsza?
Drzwi składane, inaczej harmonijkowe, łączą w sobie zalety drzwi przesuwnych i uchylnych. Bardzo wygodny w użytkowaniu jest tak zwany system łamano-przesuwny, w którym skrzydła drzwiowe jednocześnie składają się na siebie i przesuwają na boki, więc można bez problemu przejrzeć całą zawartość szafy. Poszczególne moduły drzwi łączą zawiasy, natomiast całość zamocowana jest do prowadnicy górnej. Taki sposób otwierania szafy na całą ścianę jest optymalny w wąskich pomieszczeniach, w których ściana czasem liczy mniej niż 1,5 metra szerokości, takich jak łazienka czy przedpokój.
Szafa z drzwiami harmonijkowymi nie jest wyjątkowo popularną opcją, ale łącząc zalety szaf przesuwnych klasycznych i szaf uchylnych, rozwiązanie ma szansę szybko zyskać uznanie. Wybór szaf z drzwiami harmonijkowymi robi się zatem coraz większy.
Jakie fronty wybrać do szafy na całą ścianę? Szafa z lustrem czy bez lustra?
Mnogość dostępnych na rynku frontów do szaf przyprawia o zawrót głowy. Aby nie pogubić się w gąszczu możliwości, w pierwszej kolejności zdecyduj, czy chcesz, aby szafa pokojowa była jedynie dopełnieniem istniejącej aranżacji czy wolisz, aby zwracała na siebie uwagę od razu po wejściu do pomieszczenia.
Przykładowo, jeśli Twoja sypialnia jest niewielka i urządzona w minimalistycznym stylu, najlepiej sprawdzi się w niej dyskretny mebel do przechowywania, a więc prosta zabudowa i przestronna przesuwna szafa z gładkimi frontami w kolorze ścian lub pozostałych elementów wyposażenia. Gładkie, białe skrzydła drzwiowe mają tę zaletę, że nigdy nie wyjdą z mody, wszystko do nich pasuje, a poza tym odbijają światło, więc sypialnia czy przedpokój wydają się przestronniejsze. Szafy przesuwne pełne będą zatem dobrą opcją na głupie lata, a taka zabudowa szafy wnękowej będzie pasowała do różnych aranżacji.
Jeśli natomiast chętnie otaczasz się ozdobnymi meblami, wybierz fronty frezowane lub ażurowe. Szafa na całą ścianę z frezowanymi frontami będzie wyglądała bardzo efektownie i nada pomieszczeniu klasyczny styl. Z kolei ażurowe fronty, najczęściej wykonane z listewek lub plecione, sprawią, że nawet duża szafa do pokoju dziecięcego lub w sypialni nabierze lekkości i dodatkowo zapewniają odpowiednią wentylację wnętrza mebla.
Aby zabudowa nabrała ciekawego charakteru, możesz też postawić na gładkie, jednokolorowe fronty, ale dobrać do nich ciekawe artykuły dekoracyjne i wykończeniowe – na przykład zaskakujące uchwyty do drzwi uchylnych lub oświetlenie LED do szaf z drzwiami przesuwnymi. Modne są także przestronne szafy przesuwne ze skrzydłami drzwiowymi przeszklonymi lub z lustrem, które jednocześnie spełnia funkcję praktyczną i ozdobną, doświetlając przestrzeń i wnosząc do niego nieco elegancji.
Jeszcze inaczej można ozdobić szafy do sypialni dziecięcej. Żeby stworzyć w pokoju swojej pociechy bajkowy klimat, wystarczy pokryć front szafy do pokoju dziecięcego kolorową tapetą, nakleić wielkoformatowe naklejki z ulubionymi postaciami lub pomalować farbą tablicową, co zachęci maluchy do kreatywnej zabawy. Szafa do pokoju dziecięcego nie powinna być nudna!
Dostosuj wnętrze szafy do potrzeb domowników — zalety szafy na całą ścianę
Szafa na całą ścianę, wykonana na wymiar, pozwala na dowolne zorganizowanie wnętrza, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na przemyślenie jej rozkładu i dopiąć wszystkie szczegóły. Do dyspozycji jest zwykle 60 cm głębokości, bo tyle mniej miejsca więcej zajmują wieszaki oraz wiszące na nich ubrania. Dostępną przestrzeń podziel na różnej wielkości półki i szuflady w taki sposób, żeby zabudowa pomieściła jak najwięcej rzeczy. Pamiętaj, że w tak dużej szafie możesz ukryć niemal wszystko, na przykład telewizor w salonie, toaletkę z lustrem w sypialni lub pralkę w przedpokoju.
Wybierając meble dla siebie, sprawdź zalety szaf przesuwnych klasycznych, szaf z lustrem lub szaf uchylnych. Dobry wybór opłaci się bowiem na lata!
Zainspiruj się!
Nowoczesna sypialnia — jak ją zaaranżować?
Jaka szafa do przedpokoju? Zainspiruj się!
Zatrzymaj lato na dłużej! Style wnętrzarskie inspirowane wakacjami