Święta bez stresu — jak przygotować dom na Boże Narodzenie?

24.11.2024

Przygotowanie świat Bożego Narodzenia niesie ze sobą tyle samo radości, co stresu. Gotowanie, sprzątanie, dekorowanie, zakupy świąteczne — to wszystko potrafi naprawdę dać w kość. A przecież możemy zminimalizować stres, odpowiednio planując świąteczne prace i obowiązki. Od czego zacząć? Oczywiście od dobrego planu!

Jeśli martwisz się, że święta Cię przytłoczą, koniecznie sprawdź nasz poradnik. Podpowiemy czym i kiedy się zająć oraz co zrobić, by wspólne spędzanie czasu w święta nie wydawało nam się niemiłe i uciążliwe. Zajmiemy się nie tylko przygotowaniem wigilijnej kolacji, ale również organizacją pozostałych świątecznych dni. Podpowiemy też, jakie dekoracje świąteczne wybrać i które rytuały świąteczne są najważniejsze. Sprawdź, jak przygotować wszystko, spędzić święta w miłej atmosferze i oczywiście przy tym wszystkim nie zwariować.

święta bez stresu


W tym artykule:

1. Co przygotować na święta? Odpowiedni plan świątecznych przygotowań

2. Przygotowania do świąt — przede wszystkim sprzątanie bez stresu

3. Zadbaj o odpowiednie miejsce do odpoczynku na święta — przygotowania świąteczne

4. Jak udekorować dom? Magia świąt zamknięta w dekoracjach

5. Zakupy świąteczne — jak zrobić to prawidłowo? Przedświąteczne przygotowania

6. Jakie potrawy wigilijne wybrać? Co wybrać na świąteczny stół? Dania i dekoracje bożonarodzeniowe

7. Wigilia i nie tylko — czy warto ustalić czas rodzinnych spotkań?

8. Idealne święta rodzinne — jak wprowadzić odpowiednią atmosferę? Zapach ciasta i choinki

9. Nie jesteś sam, czyli jak nie zwariować w święta?



Co przygotować na święta? Odpowiedni plan świątecznych przygotowań

Jeśli chcemy uniknąć świątecznego chaosu, koniecznie zaplanujmy wszystko. Weźmy kartkę papieru i coś do pisania — dzięki temu łatwiej sporządzimy listę wszystkich czynności, jakie musimy wykonać przed świętami. Dobrze jest posegregować listę na to, co możemy zrobić wcześniej oraz na to, co musi być zrobione tuż przed samymi świętami.

Jak może wyglądać taki przykładowy harmonogram? Sprawdź naszą propozycję:

  1. Na 3 - 4 tygodni przed świętami (czyli już teraz!): uporządkujmy przestrzeń, przeglądnijmy ozdoby świąteczne i przygotujmy plan dekoracji.

  2. Na 2 tygodnie przed świętami: zróbmy zapas trwałych produktów spożywczych (mąki, kasz, makaronów, żywności w puszkach i słoikach), jeśli trzeba, zróbmy zakupy świątecznych ozdób, przejrzyjmy przepisy i zaplanujmy menu. To też dobry moment na to, by sprawdzić meble — zobaczmy, czy stół i krzesła, które mamy, wystarczą dla wszystkich planowanych na Wigilię biesiadników.

  3. Na 1 tydzień przed świętami: upieczmy pierniki — to ciasto można przechowywać dłużej, zacznijmy też generalne porządki i zróbmy zakupy produktów świeżych.

  4. Na 2 - 3 dni przed świętami: zajmijmy się przygotowywaniem potraw, które wymagają świeżych składników, upieczmy ciasta i udekorujmy choinkę. To też czas na ostatnie porządku.

Zadbaj o świąteczny budżet, czyli zakupy z głową

W czasie świąt sklepy oferują różnorakie promocje, ale nie dajmy się nabrać — nie wszystko, co jest w niskiej cenie, będzie nam tak naprawdę potrzebne. Żeby nie zrujnować naszego budżetu, koniecznie chodźmy na zakupy z listą. Dzięki temu nie będzie nas kusić kupowanie rzeczy w promocji, których tak naprawdę nie zużyjemy.

wnętrze nowoczesnego salonu ze stołem

Przygotowania do świąt — przede wszystkim sprzątanie bez stresu

Przygotowanie wigilijnej kolacji jest ważne, ale dla wielu organizacja świąt Bożego Narodzenia to przede wszystkim porządki. Podejdźmy do tego z rozsądkiem, gdyż okazuje się, że rytuały świąteczne w sprzątaniu generują najwięcej stresu. Nie przeznaczajmy na sprzątanie całego wolnego czasu, inaczej szybko się wypalimy i na święta będziemy wyjątkowo marudni, zmęczeni i rozdrażnieni.

W czasie porządków skupmy się przede wszystkim na kuchni, salonie i łazience. To miejsca, w których będziemy przebywać razem z gośćmi, są zatem najważniejsze. Dobrze też przyjąć zasadę małych kroków, czyli codziennego wykonywania małych czynności. Jednego dnia umyjmy okna, drugiego odkurzmy dywany, a trzeciego uporządkujmy półki. Robienie wszystkiego na raz może nas zmęczyć.

Warto do porządków włączyć wszystkich członków rodziny. Dzieci mogą pomagać przy prostszych zadaniach, niech poukładają swoje zabawki lub pościerają kurz z półek i wyczyszczą stół do jadalni i kuchni. Wspólna praca może nie tylko przyspieszyć porządki, ale też wprowadzić wyjątkową, świąteczną atmosferę.

stoły do salonu

Zadbaj o odpowiednie miejsce do odpoczynku na święta — przygotowania świąteczne

Wszyscy chcemy spędzić święta Bożego Narodzenia w przyjaznej atmosferze, a bez odpowiedniego wyposażenia trudniej o to. Przyda się odpowiednie miejsce do rozmów i odpoczynku. W czasie świąt zwykle spotkania odbywają się przy stole, dlatego na wagę złota będą wtedy zestawy stół i krzesła do kuchni, jadalni lub salonu. Zadbajmy o to, by w naszym domu lub mieszkaniu stał odpowiednio duży blat, który pomieści wszystkich biesiadników. Jeśli to konieczne, kupmy nowe wyposażenie.

Aranżując miejsce do siedzenia, nie zapominajmy też o krzesłach do kuchni i jadalni. Modele powinny być naprawdę wygodne, w czasie świąt dużo przecież siedzimy przy stole.

Meble modułowe i funkcjonalne stoły, czyli podstawowe wyposażenie wigilijnego wieczoru

Przygotowania wigilijnej kolacji to też zadbanie o odpowiednio dużo miejsca przy stole. Jeśli wiemy, że gości będzie więcej i nie chcemy, by świąteczny nastrój prysł przez brak miejsc, koniecznie zdecydujmy się na funkcjonalne stoły rozkładane z krzesłami, dzięki którym szybko zwiększymy liczbę miejsc przy stole.

choinka świąteczna

Jak udekorować dom? Magia świąt zamknięta w dekoracjach

Zanim zaczniemy planowanie dekoracji, przejrzyjmy wszystkie dekoracje świąteczne tak, aby się zorientować, co mamy, co nadaje się do użycia, a co niestety należy wyrzucić. Nie wpadajmy też w pułapkę niepotrzebnych zakupów świątecznych — kupujmy dekoracje tylko wtedy, gdy to konieczne, dzięki temu zadbamy o nasz budżet.

W tym roku będzie królował minimalizm, dlatego dobrze zdecydować się na jeden styl świątecznych dekoracji i spójną kolorystykę. Wybierzmy jeden kolor przewodni i tego się trzymajmy. Popularna jest czerwień, złoto, biel, srebro oraz zieleń. To propozycje, które można dopasować do różnych wnętrz.

Dekorowanie zacznijmy od najbardziej okazałej ozdoby — choinki. Ustalmy, gdzie będzie stało drzewko. Musi być widoczne, a jednocześnie nie może przeszkadzać w poruszaniu się. Możemy zdecydować się na żywe drzewko lub sztuczne.

Samodzielnie wykonane dekoracje w domu

Dużo mówiliśmy o nadwyrężaniu budżetu i to nie bez przyczyny. W święta stresujące dla nas jest to, jak bardzo szybko uciekają nam pieniądze. Świąteczny czas starajmy się zatem wypełnić zakupami tylko takich rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne. Nie wszystkie dekoracje świąteczne, które są w sklepach, są nam koniecznie potrzebne. Możemy niektóre ozdoby wykonać sami. Do tego typu ozdób należą girlandy i stroiki.

Oświetlenie domów, czyli nastrojowe dekoracje świąteczne idealne na rodzinne święta

W czasie świąt światło odgrywa niesamowicie ważną rolę. Lampki, lampiony, świece, świeczniki, lampki choinkowe — to wszystko podkreśli świąteczny czas i magię świąt. Koniecznie zadbajmy o takie nastrojowe oświetlenie.

stół do salonu z krzesłami

Zakupy świąteczne — jak zrobić to prawidłowo? Przedświąteczne przygotowania

Kalendarz przygotowań świątecznych przygotujmy wraz z listą zakupów. Zakupy to ważna część świątecznych przygotowań, bez składników nie uda nam się przecież przygotować wigilijnych potraw. Zakupy na produkty z długim terminem ważności zróbmy nawet na miesiąc przed świętami. Świeże produkty, mięso, warzywa i owoce, kupmy na kilka dni przed wigilią.

Jeśli chcemy uniknąć kolejek i tłumów, zakupy warto wykonać online, zwłaszcza jeśli chodzi o prezenty. Możesz też online zakupić akcesoria do pakowania prezentów albo zlecić sklepowi zapakowanie prezenty przed wysyłką — coraz więcej sklepów oferuje właśnie taką usługę.

ozdoby świąteczne w Merkury Market

Jakie potrawy wigilijne wybrać? Co wybrać na świąteczny stół? Dania i dekoracje bożonarodzeniowe

Przygotowanie wigilijnej kolacji to zdecydowanie ważny punkt. Jest też naprawdę czasochłonny, zatem dobrze jest wcześniej zaplanować menu. Zadbajmy zarówno o tradycyjne potrawy, jak i coś, co każdy może spróbować. Nie bójmy się też eksperymentować, być może któraś nowa potrawa przypadnie nam do gustu.

Postarajmy się też gotować z wyprzedzeniem. Kalendarz przygotowań świątecznych może zawierać daty, kiedy przygotować wigilijne potraw. Dania, które można przechowywać w lodówce (np. bigos, pierogi) lub zamrozić, możemy ugotować o wiele szybciej.

stół na święta

Wigilia i nie tylko — czy warto ustalić czas rodzinnych spotkań?

Wspólne spędzanie czasu w święta zbliża ludzi do siebie, ale może okazać się też bardzo męczące, dlatego dobrze jest wcześniej ustalić, z kim i w jakim terminie się spotykamy. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować czas na odpoczynek, który jest w święta naprawdę ważny.

Jak odpoczywać w święta Bożego Narodzenia?

W czasie przygotowywania świątecznych potraw, sprzątania i zakupów nie zapominajmy oczywiście o sobie. Zapewnijmy sobie chwilę na relaks nie tylko w święta, ale również przed nimi. Nie spędzajmy całego czasu na sprzątaniu i gotowaniu, wybierzmy się na spacer, poczytajmy coś lub obejrzyjmy film. Dzięki temu przygotowania wigilijnej kolacji i świąt będą mniej stresujące, a my nie będziemy zmęczeni w święta.

kominek

Idealne święta rodzinne — jak wprowadzić odpowiednią atmosferę? Zapach ciasta i choinki

Przygotowania świątecznych potraw pozwolą nam roznieść po domu piękne aromaty. Dobrze jest zadbać o dodatkowe zapachy, które podkreślą atmosferę świąt. Cynamon, goździki, gałązki jedliny — to wszystkie elementy pozwalają na wprowadzenie do wnętrz przyjemnego, świątecznego zapachu. Możesz użyć świeżych składników lub świeczek o takich zapachach.

salon ze stołem

Nie jesteś sam, czyli jak nie zwariować w święta?

Nadal czujemy, że święta mogą nas przytłoczyć? Pamiętajmy, że nie jesteśmy w tym czasie sami. Poprośmy o pomoc rodzinę, a nawet znajomych. Jeśli rodzina spotyka się na wigilii, niech każdy przygotuje jedną z potraw. Do sprzątania zawołajmy dzieci, a nasze połówki niech zajmą się zakupami, gdy my będziemy gotować. Podział obowiązków pomoże nam wszystkim w bezstresowym przygotowaniu świąt.


Zainspiruj się!

Czym jest sunroom? Jak go urządzić?

Jak przygotować stół na oficjalny obiad?

Kuchnia w stylu afrykańskim

Powrót