Sufitowe, na biurko i dekoracyjne - jak wybrać lampy do pokoju dziecięcego?
Oświetlenie do pokoju dziecięcego powinno spełniać nie tylko funkcje użytkowe i dekoracyjne, ale przede wszystkim być bezpieczne i wygodne dla małych użytkowników. Dziecko ma specyficzne potrzeby, jeśli chodzi o potrzebne mu oświetlenie. Lampy powinny być dostosowane zarówno do nauki, jak i do zabawy oraz odpoczynku. Dobrze jest zdecydować się na modele wiszące, duże stojące lampy oraz mniejsze lampki biurkowe, a także na atrakcyjne oświetlenie naścienne. Jakie lampy do pokoju dziecięcego wybrać, aby były dostosowane do potrzeb najmłodszych? Zobacz w poniższym artykule!
Lampy wiszące dla dzieci
Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach głównym oświetleniem pokoju dziecka powinna być jedna duża lampa sufitowa. Odpowiednia ilość światła będzie bardzo istotna, szczególnie jesienią, gdy szybko zapada zmrok, bo to przy sztucznym świetle dziecko będzie się bawić i spędzać czas w swoim pokoju. Dokonując wyboru, postawmy na lampy wiszące dla dzieci. Zwisające z sufitu lampy na pewno sprawdzą się lepiej niż minimalistyczne plafony. Światło umiejscowione niżej łatwiej dotrze w zakamarki pokoju i bardziej je rozjaśni. W pokojach starszych dzieci można zastosować klosze otwarte, niezbyt głębokie, ale wykonane z materiałów trwałych i odpornych na uderzenie. Dzieci lubią, mimo zakazów, korzystać z piłki i podrzucać zabawki. Rozbite szkło, szczególnie z wiszącej lampy, może być niebezpieczne. Warto o tym pamiętać wybierając także inne rodzaje oświetlenia. Maluchom powinny spodobać się lampiony wykonane z papieru i tkanin, dające nieco rozproszone światło, które jest przyjemniejsze dla wzroku i mniej rażące.
Lampy sufitowe dla dzieci bywają inspirowane postaciami z bajek lub motywami trafiającymi w gusta najmłodszych użytkowników. Dokonując zakupu oświetlenia, warto pod uwagę wziąć także zamiłowania i gust dziecka. W ofercie jest wiele propozycji skierowanych do chłopców: lampy w kształcie piłki futbolowej lub z samochodami Formuły 1 oraz do dziewczynek: z motylkami i kwiatkami.
Lampki na biurko i lampy stołowe dla dzieci
Lampy stołowe w pokoju dziecka możemy wykorzystać na kilka sposobów, jako:
-
lampki biurkowe,
-
lampki nocne,
-
dodatkowe oświetlenie dekoracyjne.
Dopasowanie odpowiedniego modelu lampy zależy więc od funkcji, jaką będzie spełniać.
Lampki biurkowe dla dzieci powinny przede wszystkim być bezpieczne i bardzo łatwe w manipulacji. Warunki realizują lampy LED na biurko, z ruchomym ramieniem, pozwalającym na wyginanie we wszystkich kierunkach. Dają bardzo jasne światło, które można nakierować punktowo w wybrane miejsce i nie nagrzewają się. Nie ma obawy, że dziecko dotknie rozgrzanych, gorących elementów, jak żarówka w tradycyjnej wersji oświetlenia.
Lampka nocna nie musi dawać mocnego światła, a bardziej rozproszone, miękkie, wytłumione. W ten sposób pomoże najmłodszym uspokoić się i wyciszyć przed snem. Ważne jest, aby miała włącznik w wygodnym miejscu – najlepiej na podstawie lub przy kloszu, nie na kablu. Jeśli maluch obudzi się w nocy, szybko i łatwo włączy światło, bez ryzyka, że zrzuci lampę.
Wygodną alternatywą są lampki przypinane klipsem do blatów. Warto po nie sięgnąć przy braku miejsca. Można je mocować do półek, elementów mebli, wszędzie tam, gdzie nie ustawimy innego oświetlenia.
Lampki nocne produkowane są w wielu wzorach, dedykowanych dzieciom. Najbardziej interesujące aranżacyjnie wydają się takie, które mają kształty zwierząt, a światło rozjaśnia je od środka.
Oświetlenie dekoracyjne
Pokój małego dziecka, szczególnie takiego, które boi się ciemności, można użyć w dodatkowe oświetlenie dekoracyjne. Lampy tego typu mają bardzo różne formy:
-
lampy wtykowe,
-
lampki stołowe, z kolorowym światłem,
-
taśmy LED,
-
lampy sufitowe wiszące.
Nie tylko są dodatkowym źródłem światła, ale także, jak lampki wtykowe, eliminują ryzyko włożenia od kontaktu długopisu lub palca podczas zabawy. Tego typu oświetlenie daje stłumione, rozproszone, mleczne, czasem kolorowe światło. Nie nadają się do czytania książki czy odrabiania lekcji – stanowią uzupełnienie aranżacji pomieszczenia. Jeśli dziecko ma trudności z zasypianiem, pomogą pokonać strach związany z przebywaniem w ciemności.