Styropian pod basen - jak go położyć?

22.04.2021

 

Własny basen w ogrodzie to świetny pomysł na ochłodę w czasie letnich upałów. Aby można było z niego wygodnie i bezproblemowo korzystać, trzeba wcześniej zadbać jego właściwy montaż. Wiąże się to między innymi z odpowiednim przygotowaniem podłoża, na którym stanie basen.

Owalny basen ze stelażem Merkury Market

 

Kiedyś basen był synonimem luksusu. Dziś, dzięki bogatej ofercie rynkowej modeli naziemnych coraz częściej trafiają one do naszych ogródków i na działki. W sklepie Merkury Market dostępne są nieduże oraz całkiem sporych rozmiarów baseny przydomowe zarówno w wersji rozporowej, jak i stelażowej. W naszym sklepie zaopatrzysz się także w atrakcyjne wyposażenie, które zapewni Ci relaks w ogrodzie i uprzyjemni czas spędzany wraz z rodziną i przyjaciółmi na łonie natury. Szczególną uwagę zwróć na hamaki, trampoliny ogrodowe, akcesoria i części do trampolin, grille ogrodowe oraz zabawki ogrodowe dla dzieci.

Przygotowanie równego podłoża pod basen ogrodowy

Miejsce, na którym planujemy umieścić basen ogrodowy, musi być równe. Jeśli kupimy większy zbiornik, jedną z opcji jest postawienie go na warstwie ubitego piasku (wcześniej należy usunąć część darni). Zanim to zrobimy, musimy wypoziomować podłoże. W przypadku basenu prostokątnego robimy to za pomocą dwóch desek, ułożonych równolegle. W środek sypiemy piasek, jednocześnie go ubijając. Następnie potrzebna nam będzie tzw. łata (np. długa poziomica większa niż szerokość basenu), którą przesuwamy po deskach i w ten sposób wyrównujemy poziom piasku, usuwając jego nadmiar na boki.

Natomiast, gdy zakupiony basen jest okrągły, najlepiej do poziomowania użyć deski o długości równej średnicy zbiornika. Kładziemy ją na podłożu z piasku i ustawiamy na niej poziomicę. Obracamy deskę wokół jej środka tak długo, że powierzchnia piasku będzie idealnie równa.

Aby podłoże z piasku utrzymać „w ryzach”, trzeba go obłożyć palisadą drewnianą, betonową lub balami z drewna. Zwróćmy przy tym uwagę na wysokość tego obramowania. Powinno ono wystawać ponad poziom piasku na wysokość równą grubości płyt styropianu ekstrudowanego, z którego ułożymy kolejną warstwę. Będzie ona stanowić jednocześnie dodatkową izolację termiczną.

 

Dlaczego warto stosować dodatkową izolację pod basenem?

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest położenie pod dnem basenu dodatkowej warstwy izolacji termicznej, która doskonale zapobiegnie wychładzaniu się wody w basenie, przez ucieczkę ciepła do ziemi.

W tej roli sprawdzi się wspomniany już styropian ekstrudowany (inaczej polistyren ekstrudowany XPS). Materiał ten ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest znacznie bardziej wytrzymały na obciążenia niż zwykły styropian, dzięki czemu może skutecznie oddzielać dno basenu od podłoża bez ryzyka powstania w nim odkształceń. Dużym atutem styropianu ekstrudowanego jest jego niewielka nasiąkliwość, która wynosi zaledwie 0,5-1,5%. Nie należy się więc obawiać, że w kontakcie z wilgocią nasiąknie i ulegnie zniszczeniu.

Jak ułożyć styropian ekstrudowany?

Na rynku najczęściej spotykane są płyty ze styropianu ekstrudowanego o wymiarach 60×125 cm lub 60×120 cm i grubości od 2 do 18 cm. Ich krawędzie mogą być gładkie lub zakończone tak, aby umożliwić ich montaż na zakładkę albo na pióro-wpust. Te ostatnie, najlepiej o grubości około 5 cm będą stanowić idealną, dodatkową warstwę termiczną pod dnem basenu. Tworzą one bowiem jednolitą, szczelną płaszczyznę izolacji. Poza tym tak połączone płyty współpracują ze sobą, rozkładając równomiernie obciążenie wynikające z ciężaru wody w basenie oraz korzystających z niego osób.

Jedyną wadą polistyrenu ekstrudowanego jest jego cena — dwa razy wyższa niż styropianu zwykłego. Na szczęście nie potrzeba dużej liczby płyt, aby ułożyć podłoże pod basen, więc koszty zakupu nie będą bardzo wysokie.  

Inne rodzaje zabezpieczeń dna basenów

Mata pod basen to kolejny – poza płytami styropianowymi – rodzaj dodatkowego zabezpieczenia dna basenu przed uszkodzeniami czy przetarciami. Zadaniem takiej maty jest także ochrona przed zabrudzeniem ścian niecki, na przykład podczas deszczu. Produkuje się ją z trwałego i elastycznego oraz odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. Maty pod basen dostępne są w różnych rozmiarach, dostosowanych do wielkości basenu. Warto zwrócić uwagę na to, że im większy teren otaczający basen osłonimy matą, tym mniej zabrudzeń wniesiemy do wnętrza zbiornika.

 

Jako uzupełniającą ochronę spodu basenu można też zastosować miękkie arkusze z nienasiąkliwej pianki polietylenowej (z wyglądu przypominają puzzle). Boki arkuszy są wykonane tak, aby łatwo je było połączyć. Umożliwia to powstanie stabilnego podłoża, a jednocześnie jego wielkość można dowolnie rozbudować, dostosowując do wielkości zbiornika. Po zakończonym sezonie poszczególne elementy maty można rozłączyć i składować jeden na drugim, dzięki czemu nie zajmują one wiele miejsca.

 

 

Jeśli szukasz odpowiedniej maty pod basen ogrodowy, sprawdź kategorię akcesoria basenowe na stronie internetowej sklepu Merkury Market www.merkurymarket.pl. Znajdziesz tam również pokrywy basenowe i drabinki basenowe. Poza tym zwróć uwagę na praktyczne akcesoria do czyszczenia basenu, pompy do wody brudnej, termometry basenowe oraz zestawy naprawcze do basenu.


Podsumowanie

Baseny ogrodowe powinny być ustawione stabilnie na podłożu. Ważne jest odpowiednie przygotowanie warstwy piasku i jego utwardzenie oraz zastosowanie izolacji termicznej ze styropianu ekstrudowanego. Dzięki swoim właściwościom materiał ten doskonale zapobiega stratom ciepła przez dno zbiornika i nie nasiąka wodą. Poza tym, w porównaniu ze zwykłym styropianem, jest znacznie trwalszy. Nie trzeba zatem się obawiać, że się odkształci i połamie. Wszystko to sprawia, że takie rozwiązanie gwarantuje nam komfortowe korzystanie z basenu.

Powrót