Stylowe i modne aranżacje z krzesłami. Jakie siedziska wybrać do kuchni, salonu, jadalni?
Urządzanie domu lub mieszkania to pasjonująca przygoda. Można ułatwić sobie sprawę i skorzystać z gotowych podpowiedzi dekoratorów i kolorowych magazynów wnętrzarskich, a można też próbować samodzielnie kompletować meble, korzystając z nieoczywistych źródeł. Co zatem zrobić, jeśli już zakupiliśmy stół do kuchni lub jadalni, a brakuje nam do niego odpowiednich krzeseł? Jak wybrać je w taki sposób, aby pasowały do całości umeblowania?
To nie jest proste zadanie, ale też nie tak trudne, jakby się zdawało. Z naszymi podpowiedziami będzie to dziecinna układanka. Zobaczmy, jakie krzesła do drewnianego stołu wybrać, a jakie zakupić do jadalni w stylu skandynawskim.
W tym artykule:
1. Komplet stół z krzesłami — jak wspaniałe jest to rozwiązanie?
2. Kolor stołu a kolor krzeseł — czy muszą być takie same?
3. Klasyczne czy nowoczesne krzesła? Krzesła pasujące do każdego stylu wnętrzarskiego
4. Do kuchni, salonu, jadalni – jak wybrać odpowiednie krzesło?
5. A może krzesła barowe? Hokery
Komplet stół z krzesłami — jak wspaniałe jest to rozwiązanie?
Wybierając zestaw stół i krzesła do kuchni w komplecie mamy pewność, że są one do siebie dopasowane wizualnie i rozmiarowo. Kupując oddzielnie oba elementy, musimy samodzielnie dopilnować tej kwestii. O ile na zachowanie estetyki i spójności aranżacji możemy wpłynąć, choćby zasłaniając stół obrusem, to z dopasowaniem rozmiaru już nie jest tak łatwo. Krzesła, których nie da się wstawić pod blat stołu, mogą przeszkadzać, zajmować dodatkowe miejsce i nie wygląda to zbyt dobrze. Nie można też zapomnieć o wygodzie. Jej gwarancją jest dopasowanie wysokości blatu i siedziska, tak aby korzystanie z obu mebli nie było niewygodne i uciążliwe.
Kolor stołu a kolor krzeseł — czy muszą być takie same?
Krzesła do jadalni i kuchni możemy dopasować w bardzo prosty sposób — wybierzmy po prostu takie modele krzeseł, które mają ten sam kolor, który ma stół. Jeśli zdecydowaliśmy się na dębowy stół, koniecznie zakupmy do niego drewniane krzesła, a jeśli wybraliśmy stół z czarnymi nogami, warto, aby stelaż krzesła również miał czarny kolor. Dobieranie krzeseł pod kolor stołu to też gwarancja tego, że zestaw będzie po prostu estetycznie wyglądał.
Nie oznacza to jednak, że krzesła muszą mieć koniecznie ten sam kolor, co stół. W niektórych zestawieniach będzie to po prostu niemożliwe, a w niektórych — niepolecane. Do szklanego stołu nie dopasujemy szklanych krzeseł, a w kompozycjach w stylu glamour dobrze wyglądają kontrasty — czarny stół z białymi krzesłami lub odwrotnie.
Klasyczne czy nowoczesne krzesła? Krzesła pasujące do każdego stylu wnętrzarskiego
Wyposażając pomieszczenie, koniecznie zdecydujmy, w jakim stylu i z jaką wizją chcemy urządzić daną przestrzeń. Dzięki temu zachowamy spójność aranżacji, pokój będzie estetyczny, unikniemy też wrażenia chaosu. Do decyzji o stylu wnętrzarskim powinny być dopasowane pozostałe wybory wyposażenia.
Dlatego też krzesła do jadalni powinniśmy dobrać pod względem panującego w pomieszczeniu stylu. Krzesła z tworzywa sztucznego nie zaprezentują się dobrze w rustykalnym wnętrzu, z kolei zdobione krzesła drewniane będą wyglądały co najmniej dziwnie w minimalistycznym stylu. Zadbajmy zatem o spójność aranżacji.
Popularne style wnętrzarskie mają swoje wyznaczniki i dlatego łatwiej będzie nam zawęzić wybór naszych przyszłych krzeseł. Do stylu skandynawskiego zakupmy krzesła skandynawskie, są to zwykle drewniane modele o lekkiej formie. Nowoczesne wnętrza mogą skorzystać z krzeseł z tworzyw lub metalu, a klasyczne style to doskonałe miejsce na krzesła drewniane tapicerowane. Opcji jest oczywiście o wiele więcej.
Do kuchni, salonu, jadalni – jak wybrać odpowiednie krzesło?
Nie bez znaczenia jest miejsce, gdzie planujemy ustawić nasz zestaw stół i krzesła. Czy będzie to salon połączony z jadalnią, kuchnia, a może aneks kuchenny, otwarty na pokój dzienny? Rodzaj krzesła zależy od tego, jak tak naprawdę będziemy siedzisko użytkować.
Do salonu, gdzie nie gotuje się posiłków, tylko je serwuje, można spokojnie wybrać krzesła wykończone ekoskórą, jasną tkaniną i w bardzo eleganckim, formalnym stylu. Nie ma w końcu tak dużego prawdopodobieństwa, że przypadkowo krzesła tapicerowane się pobrudzą.
Do kuchni, gdzie gotujemy i bywa, że miewamy niezbyt czyste ręce, lepiej jest wybrać krzesła, które są bardziej odporne na zabrudzenia i łatwiej się z nich je usuwa: drewno, tworzywo sztuczne, ewentualnie połączenie ekoskóry z metalem.
Warto też zwrócić uwagę na wzornictwo i dopasowanie stylu krzeseł do reszty wyposażenia. W podpowiedziach dekoratorów wnętrz znajdziemy sugestie, aby nie przejmować się zbytnio tym, żeby wszystkie krzesła były jednakowe, w tym samym kolorze. Proponują za to dobór na zasadzie: „coś je łączy” - materiał wykonania, styl lub wzór, ale nie mogą to być identyczne egzemplarze. Eklektyczne połączenia mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!
A może krzesła barowe? Hokery
Jeśli nasza kuchnia będzie miała wyspę albo planujemy oddzielenie jej barkiem, niezbędne będą hokery, czyli krzesła barowe. Są one dostosowane do wysokości blatu i, wbrew pozorom, wygodne oraz stabilne. Nie są dostosowane do długiego przesiadywania, ale zapewnią wygodę podczas szybkiego śniadania albo gdy przysiądziemy sobie na chwilę. Hokery są bardzo dekoracyjne i coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Są też konieczne, jeśli rezygnujemy ze stołu na rzecz wyspy kuchennej z miejscem do jedzenia.
Zainspiruj się!
Krzesła fotelowe do jadalni — hit czy kit?