Style wnętrzarskie dla miłośników natury — poznaj 5 naszych propozycji!

05.11.2024

Aktualnie coraz więcej uwagi zwracamy na to, co jemy, skąd pochodzą nasze ubrania oraz gdzie trafiają nasze śmieci. Staramy się wybierać zdrową żywność pochodzącą ze zrównoważonych źródeł, ubieramy ubrania z naturalnych tekstyliów i segregujemy śmieci, staramy się oszczędzać wodę i prąd. Ekologiczne podejście do życia tak bardzo nam się spodobało, że staramy się je uwidocznić nie tylko w naszych działaniach, ale również w tym, jak projektujemy wnętrza.

Projektowania wnętrz ekologicznych to zatem wyraz naszego nowego podejścia do życia, ale też wskazanie na to, jak bardzo dotychczas brakowało nam przyrody. Harmonia z naturą staje się dla nas coraz ważniejsza, a w projektowaniu wyrażamy to poprzez styl ekologiczny i styl naturalny, czyli inspiracje naturą, wykorzystanie naturalnych materiałów oraz styl zrównoważonego rozwoju. W stylu eko możemy zaprojektować praktycznie każde wnętrze, warto jednak poznać kilka ciekawych aranżacji, na które możemy się zdecydować i które są szczególnie modne w tm sezonie.

wnętrza inspirowane naturą


W tym artykule:

1. Skandynawskie aranżacje wnętrz — wyjątkowe wnętrza inspirowane naturą

2. Ekologiczne podejście do wnętrz — jak zaprojektować boho styl w pomieszczeniach?

3. Styl rustykalny — dla kogo powrót do sielskości będzie idealny?

4. Styl japandi, czyli minimalizm inspirowany naturą

5. Styl nowojorski i styl egzotyczny w jednym? Nowoczesny urban jungle



Skandynawskie aranżacje wnętrz — wyjątkowe wnętrza inspirowane naturą

Styl skandynawski to jeden z najlepiej rozpoznawalnych stylów naturalnych, jakie w ostatnich latach znajdują się na szczycie listy najmodniejszych aranżacji wnętrz. Czym może nas zachwycić styl skandynawski? Przede wszystkim wyjątkowym minimalizmem, który łączy się w takich aranżacjach z naturą w przepiękny i bardzo delikatny sposób. Skandynawskie aranżacje to styl inspirowany naturą, w którym dominują jasne kolory, biele i szarości, a także naturalne akcenty i ekologiczne detale. Nie brak też w takich aranżacjach naturalnych materiałów, a zwłaszcza drewna.

Ważną cechą stylu skandynawskiego, która może zachwycić zwłaszcza tych, którzy mieszkają w mniejszych mieszkaniach i domach, jest umiejętność maksymalnego wykorzystania światła naturalnego.

Wyjątkowy styl skandynawski — drewno, kamień i len

Materiały, które są naturalne, to podstawa skandynawskich aranżacji. Skupmy się przede wszystkim na wykorzystaniu drewna. Wybierzmy podłogi z drewna naturalnego oraz drewniane meble. Aranżację uzupełnijmy też tkaninami naturalnymi: lnem, wełną oraz bawełną. Naturalne tekstylia sprawiają, że aranżacja jest przytulna. Ostatnim akcentem stylu przyjaznego dla środowiska będą na pewno roślinne motywy oraz żywe rośliny doniczkowe.

Styl glamour w ekologicznym wydaniu — meble, dodatki i materiały inspirowane przyrodą

Wykorzystanie naturalnych materiałów to domena nie tylko skandynawskich aranżacji. Ciekawie będą też wyglądały takie motywy przyrodnicze w stylu glamour. Czy jednak styl glamour nadaje się do eko stylu życia? Nie jest to co prawda styl inspirowany naturą, ale połączenie luksusu z ekologią może stać się wyjątkową opcją.

Podobne podejście oferuje nam styl biophilic design.

Styl minimalistyczny w urządzaniu wnętrz — co warto wiedzieć?

Skandynawskie aranżacje to styl inspirowany przyrodą, którego charakterystyczną cechą jest minimalizm. To styl przyjazny dla środowiska poprzez użycie naturalnych i pochodzących ze zrównoważonych źródeł materiałów. Styl zrównoważony w minimalistycznej manierze to również nowoczesny styl ekologiczny oraz ciekawa odmiana stylu boho — styl skandi boho.

naturalistyczne wnętrza

Ekologiczne podejście do wnętrz — jak zaprojektować boho styl w pomieszczeniach?

Wyjątkowym stylem inspirowanym przyrodą może okazać się styl boho. Jeśli kochamy naturę, a jednocześnie chcemy w wyjątkowy sposób wyrazić siebie, bojo może okazać się idealną opcją. To artystyczny i swobodny styl organiczny, który gloryfikuje przyrodę oraz radość życia. Tutaj nie ma ścisłych reguł — dopuszcza się między innymi eklektyzm oraz mocne motywy przyrodnicze. Ważne są jednak naturalne materiały, a zwłaszcza zwiększające przytulność naturalne tekstylia.

Ciepła kolorystyka i swobodny eklektyzm — boho w eklektycznym stylu

Boho styl inspirowany przyrodą zachwyci nas ciepłą i naturalną kolorystyką. Tutaj możemy zaaranżować też wnętrza w brązach, beżach i zieleni, kolorach ziemi i jasnych barwach. Ważne będą naturalne akcenty, wzory inspirowane naturą oraz etniczne motywy. Ten styl artystyczny wykorzystuje też makramy oraz rękodzieła.

Styl pop art i styl art deco a urządzanie wnętrz ekologicznych — styl bohemy w artystycznym i nowoczesnym wydaniu

Wspominany już eklektyzm może w kwestii boho stylu inspirowanego naturą przerodzić się nawet w pop art i styl art deco. Ważne jest jednak to, by wyeksponować naturalne światło, podkreślić styl zrównoważonego rozwoju oraz wybrać odpowiednie materiały i kolory. Nie zapominajmy też o roślinach doniczkowych, które w każdej aranżacji w stylu eko lub stylu naturalnym są niezwykle ważne.

Inną, ciekawą opcją łączenia dwóch styli będzie wspomniany już styl skandi boho. Styl skandi boho to połączenie minimalizmu skandynawskiego ze swobodą i artystyczną duszą stylu boho.

Styl shabby chic, czyli odzyskaj nieodzyskiwalne

Styl shabby chic zyskał sobie popularność jako ten, który w aranżacji wykorzystuje meble i wyposażenie z drugiej ręki, którym nadaje nowe życie. Nie jest to może bezpośrednio styl inspirowany naturą, ale na pewno ma elementy stylu eko.

Styl organiczny, styl eko i styl naturalny to nie tylko piękne aranżacje, ale również styl życia.

styl rustykalny we wnętrzach

Styl rustykalny — dla kogo powrót do sielskości będzie idealny?

Style boho i skandynawski to aranżacje, które gloryfikują raczej minimalistyczne, nowoczesne podejście do projektowania wnętrz. Z tego względu przygotowaliśmy też propozycję dla fanów klasycznych rozwiązań — to wyjątkowy styl rustykalny, który zachwyci nas wiejską sielskością, swobodą i ciepłem. Nigdzie przecież nie będziemy bliżej natury jak na wsi, czyż nie?

W stylu rustykalnym dominują surowe, naturalne materiały — kamień, cegła, drewno i metal. Oprócz drewnianych podłóg wstawia się do wnętrz meble drewniane, często wykonywane z surowego drewna i noszące ślady użytkowania.

Wyjątkowy styl klasyczny dla wielbicieli swojskości

Ciepła kolorystyka i naturalne światło to kolejne rzeczy, którymi może nas styl rustykalny zachwycić. Styl inspirowany naturą w tym wydaniu to zwrócenie uwagi na bliskość człowieka z naturą poprzez jego związek ze wsią, zatem w aranżacji ustawmy dodatki w formie wiklinowych koszy, ceramicznych dzbanów i lamp z kutego żelaza.

Styl angielski w wiejskim wydaniu? A może styl country?

Styl angielski kojarzy się raczej z luksusem i elegancją, ale w ekologicznym wydaniu może zamienić się w aranżację pełną elementów znanych z podmiejskich, bogatych posiadłości. To ciekawa i na pewno nietypowa opcja aranżacyjna. Z drugiej strony dom możemy też zaaranżować w stylu country, czyli stylu wiejskim znanym z amerykańskich westernów. Styl country to surowy, ale jednocześnie przytulny styl inspirowany naturą.

Styl śródziemnomorski, styl marynistyczny i styl Hampton — wiejskie klimaty inspirowane morzem

Styl zrównoważonego rozwoju może być inspirowany wsią, znajdującą się wśród gór lub pól, ale równie dobrze możemy wybrać jako inspirację małą nadmorską miejscowość. Styl śródziemnomorski, styl marynistyczny lub styl Hampton to tylko niektóre przykłady.

Styl retro i styl vintage — nowoczesne podejście do projektowania klasycznych wnętrz

Jeśli zachwyca nas styl wiejski, ale mimo wszystko szukamy bardziej nowoczesnego stylu zrównoważonego rozwoju, sprawdźmy konieczne: styl retro i styl vintage. Nie są to może standardowe style inspirowane przyrodą, ale zawsze możemy w takich aranżacjach postawić na bardziej naturalny styl, wykorzystując odpowiednie materiały i dodając rośliny doniczkowe.

Styl prowansalski — zobaczmy, dlaczego świat się w nim zakochał

Stylem przyjaznym dla środowiska, który swoją genezę wywodzi z prowansalskich domów, jest styl prowansalski. Pełen pastelowych kolorów i naturalnych materiałów styl był w ostatnich latach prawdziwym hitem.

wnętrza inspirowane naturą

Styl japandi, czyli minimalizm inspirowany naturą

Naturalnym stylem aranżacji wnętrz jest również styl japandi. Japończycy znani są nie tylko ze swojej technologi oraz kulturalnego życia, ale również z tego, że natura i harmonia z nią odgrywa ważną rolę. Dlatego też stworzony został styl japandi, który łączy w sobie cechy stylu skandynawskiego i japońskiego. Zachwyci nas na pewno prostotą, funkcjonalnością oraz pięknem. To miejsce dla stonowanych kolorów, naturalnego światła oraz materiałów.

Nie tylko bambus, czyli jak wprowadzić japandi do wnętrz? Materiały naturalne a japoński styl wystroju wnętrz

Drewno to jeden z najważniejszych materiałów, które wykorzystuje się we wnętrzach japandi. Najmodniejsze aranżacje wnętrz w tym stylu to połączenie jasnego drewna, np. w formie paneli podłogowych, z jasnymi ścianami i prostym, eleganckim wyposażeniem.

W japandi ważne są też naturalne tekstury, które oferowane są dzięki drewnu, glinie, lnu, bambusom oraz innym naturalnym tekstyliom i materiałom. Wykorzystanie naturalnych materiałów i styl organiczny to ważne cechy stylów inspirowanych naturą. Ten styl urządzania wnętrz to minimalizm, ale też zachwyt orientalną kulturą.

Japandi styl urządzania wnętrz to zachwyt japonistyką. Podobne podejście do wystroju wnętrz oferuje nam styl wabi-sabi.

Styl orientalny, styl marokański i styl kolonialny — czym jeszcze możemy się zainspirować?

Japandi to nie jedyny orientalny styl naturalny, którym możemy się zachwycić. Sprawdźmy też koniecznie styl marokański i styl kolonialny. Tutaj na pewno sprawdzą się dekoracje z różnych kultur jako elementy wyposażenia wnętrz, a także styl eklektyczny w formie łączenia tych elementów z tradycyjnymi wykończeniami.

wnętrza inspirowane naturą

Styl nowojorski i styl egzotyczny w jednym? Nowoczesny urban jungle

Mieszkamy w mieście, nowoczesny charakter wnętrz nas zachwyca i boimy się, że nie znajdziemy tu stylu inspirowanego przyrodą? Bez obaw! Na pomoc przychodzi nam styl urban jungle, który został stworzony jako odpowiedź na potrzebę bliskości ludzi z naturą w centrach ogromnych miast. Styl urban jungle zachwyci nad podejściem do aranżacji, a przede wszystkim tym, że zamienia nasze puste, miejskie mieszkania w oazę dla zieleni.

Czym wyróżnia się styl urban jungle i dlaczego jest tak podobny do stylu eko? Główne skrzypce w takich aranżacjach grają rośliny doniczkowe, w tym w szczególności rośliny oczyszczające powietrze. Mogą być to między innymi: sukulenty, monstery, epipremnum, paprocie, fikusy, strelitzia, draceny, sansewierie, aloesy oraz inne. Modne wnętrza uzyskamy, umieszczając rośliny oczyszczające powietrze w dużej ilości w aranżacji nowoczesnych stylów wnętrzarskich.

Styl nowoczesny pełen natury, czyli stwórzmy dom inspirowany naturą — styl urban jungle

W wystroju wnętrz w stylu urban jungle ważne jest to, aby meble i dodatki były naturalne. Wybierajmy drewno, rattan, bambus, wiklinę oraz ceramikę — te materiały nie tylko są naturalne, ale też doskonale prezentują się wraz z roślinami oczyszczającymi powietrze.

Styl modernistyczny z ekologicznymi akcentami

Styl urban jungle to nie wszystko, na co możemy się zdecydować, jeśli szukamy stylu modernistycznego w ekologicznym wykończeniu wnętrz. Wykorzystanie naturalnych materiałów i style przyjazne dla środowiska to również między innymi styl organiczny i styl biophilic design. Eko klimat wnętrz podkreślą też oczywiście rośliny. Wystrój wnętrz możemy uzupełnić także tekstyliami.

Styl industrialny i styl loftowy — jak wypełnić je zielenią i ekologią?

Zachwyca nas surowość industrialnych aranżacji? Styl loftowy również może stać się stylem przyjaznym dla środowiska — wystarczy wykorzystanie naturalnych materiałów, pełen roślin wystrój wnętrz oraz motywy roślinne. Wprowadźmy też elementy stylu organicznego.


Zainspiruj się!

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

Jaka deska na podłogę będzie najlepsza?

Jak położyć panele drewniane? Instrukcja i porady specjalisty

Powrót