Stwórz rustykalny styl w salonie razem z naszą serią mebli Nepal
Jesteśmy zmęczeni codziennym biegiem, stresem i napięciem. Poszukujemy ciszy i spokoju, a weekendowe wypady poza miasto na łono natury nie raz okazują się już mało efektywne – potrzeba nam coraz częściej codziennego wyciszenia i popołudniowych, sielskich momentów. W pamięci mając radość z dziecięcych wizyt na wsi i spokój babcinego domu chcemy, aby powróciło to również w naszym dorosłym życiu. Z tych i wielu innych powodów Polacy coraz chętniej aranżują swoje wnętrza w rustykalnym stylu. Zobaczmy, co skłania ich do tego i jak sami możemy takie wnętrza wprowadzić do swojego domu.
Styl rustykalny – co, z czym i jak?
Styl rustykalny można, w ogólnym ujęciu, opisać jako wystrój mający cechy aranżacji stosowanych w domach na wsi. Budownictwo wiejskie istnieje od wielu wieków, jednak styl rustykalny jako oddzielny sposób na aranżację pojawił się w architekturze wnętrz dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Wiązało się to między innymi z Wielkim Kryzysem, w czasie którego brak pieniędzy i dostępności wyszukanych materiałów zmusił ludzi do poszukiwania prostych, naturalnych i tanich rozwiązań. Styl wykreował się jako swobodny, sielski, używający dużej ilości drewna, a jednocześnie był dekoracyjny i harmonijnie estetyczny.
Gdzie będzie pasował najbardziej?
Domy z rustykalnymi wnętrzami często przypominają sielskie chatki wiejskie. Nie oznacza to jednak, że możemy ten styl wyeksponować jedynie w niedużych, jednorodzinnych domach. Zobaczmy, gdzie styl rustykalny będzie najefektywniejszy i najodpowiedniejszy.
Rzecz jasna stare, wiejskie domy będą miejscem idealnie stworzonym do zaaranżowania ich w rustykalnym stylu. Odziedziczony po babci dom, zakupiona chata na wsi lub nawet letni domek poza miastem – to miejsca wprost stworzone pod styl rustykalny.
Rustykalne aranżacje będą również dobrze wyglądać w jednorodzinnych domach na przedmieściach. Zaaranżować możemy jedno pomieszczenie lub cały dom, a rustykalny styl wyjść może również do naszego ogrodu – w takim przypadku cała nasza posesja będzie sielska i przyjazna.
Niewielkie elementy rustykalnych aranżacji możemy wprowadzić także do mieszkań w domach wielorodzinnych lub nawet do lokum w bloku. Styl rustykalny będzie tutaj jednak o wiele delikatniejszy i warto połączyć go z elementami industrialnymi lub loftowymi.
W aranżacji stylu rustykalnego ważna jest konsekwencja, poczucie smaku i umiejętność połączenia tego stylu z pozostałymi, być może w inny sposób aranżowanymi, wnętrzami naszego domu.
Stwórz styl rustykalny w salonie razem z nami!
Samodzielne stworzenie stylu rustykalnego we własnym salonie wcale nie musi być trudne. Wystarczy odrobina chęci, funduszy i własnej pracy oraz pomysł, który wprowadzimy do naszego wnętrza. Z nami pójdzie ci to jak po maśle!
Ściany i podłogi
Ważnym elementem w aranżacji rustykalnego stylu jest wygląd pomieszczenia, które chcemy zagospodarować. Podłogi muszą być wykonane z drewna i warto, by usłojenie desek było dokładnie widoczne. W aranżacjach sprawdzą się nasze podłogi drewniane lub nieco bardziej nowoczesne laminowane panele podłogowe i panele winylowe – dwie ostatnie opcje wyeksponują naturalny rysunek drewna, a jednocześnie będą łatwe do czyszczenia i cenowo atrakcyjne.
Ściany pomieszczenia powinny mieć pastelowe, ciepłe kolory. W osiągnięciu odpowiedniego odcienia na ścianach pomogą nam kolorowe farby do ścian – dostępne są w ofercie naszego sklepu i odnaleźć tutaj możemy odpowiedni dla siebie kolor. Możemy się zdecydować również na białe farby do ścian, zwłaszcza jeżeli chcemy nadać naszemu stylowi rustykalnemu powiewu nowoczesności.
Meble – zachwycająca seria Nepal
Styl rustykalny to przede wszystkim meble z drewna naturalnego. Mogą przyjmować różne formy. Od ciężkich, surowo wykończonych przedmiotów, aż po delikatniejsze, bardziej dekoracyjne i estetyczne mebelki. We wszystkich opcjach ważny jest jednak ciepły odcień drewna i ciekawy wzór usłojenia.
Merkury Market chciałby przedstawić meble z serii Nepal, idealne do zaaranżowania przyjemnego, sielskiego stylu rustykalnego. Oferujemy komody do salonu (wersje również z dodatkowym barkiem), stoliki i ławy, szafy oraz półki. Wyjątkowo pięknie prezentują się witryny – znajdujące się w szybkach szprosy (czyli dekoracyjne listewki, dzielące szybę na kwatery) nadają witrynom lekkości i eleganckiego wyglądu. Meble wykonane są z płyty meblowej, ale wzór i kolor świerku alpejskiego idealnie odzwierciedla ducha rustykalnego stylu.
Dodatki – bo diabeł tkwi w szczegółach
Rustykalny styl to również odpowiednie dodatki. Wnętrze możemy ocieplić grubymi kocami w odcieniach beżu i brązu. Warto zdecydować się na len, bawełnę lub wełnę – to naturalne materiały, które podkreślą wiejski charakter wnętrza i zwiększą komfort użytkowania np. kanapy czy fotela.
Tekstylia widoczne są również w formie serwetek i koronkowych obrusików na stołach, szafkach i komodach. Dodatkowo do wystroju mebli użyjmy ozdobnych słoi na cukierki, szklanych wazonów albo zdjęć rodzinnych z filtrem sepii. Warto również ustawić w wazonach świeże, polne kwiaty, a w czasie zimy wykonać bukiety z suszonych roślin.