Stół ogrodowy drewniany - projekt. Jak go wykonać?
Szczęśliwi posiadacze przydomowych ogródków i podmiejskich działek, co roku przed rozpoczęciem sezonu letniego, zaczynają rozmyślać nad ciekawymi aranżacjami zielonych przestrzeni. Wiele osób odnawia swoje meble ogrodowe, przygotowując się do: wylegiwania się, grillowania oraz leżakowania ze znajomymi. Form odpoczynku w ogrodzie jest wiele. Zwolennicy pływania inwestują w porządne baseny ogrodowe, Ci natomiast, którzy wolą leniuchować - wyposażają się w wygodne fotele ogrodowe.
My natomiast przychodzimy z ciekawą propozycją stworzenia mebli do ogrodu samodzielnie! Każdy, kto posiada własny kawałek zielonej przestrzeni, powinien móc pozwolić sobie na taką aranżację, wśród której czuje się odprężony i zadowolony. Jeżeli w Twoim ogródku znajduje się przestrzeń niezagospodarowana, a Ty nie masz pomysłu na jej użytkowanie - doskonałym pomysłem będzie wstawienie tam zaprojektowanych przez siebie - mebli ogrodowych.
Meble ogrodowe wykonane samodzielnie
Meble ogrodowe drewniane są zawsze klasykami wplatanymi w przeróżne aranżacje. Drewniany stół i krzesła wyglądają świetnie zarówno w domu jak i w ogródku. Jeżeli do tego posiada nietypową konstrukcję lub wysokiej jakości materiał, każdy odwiedzający pozazdrości Ci takiego mebla.
Jeśli marzy Ci się oryginalny stół ogrodowy, posiadasz nawet inspiracyjny design, lecz zupełnie nie wiesz, od czego zacząć pracę, możemy pomóc Ci przejść przez tę drogę. Twój mebel może być wzorowany na drogim, luksusowym stole dostępnym w sklepie meblowym, na który nigdy nie mogłeś sobie pozwolić. Dziś przybliżymy Twoje marzenia i pokażemy jak w łatwy sposób stworzyć nowoczesny, drewniany mebel, który posłuży Ci przez lata!
Narzędzia niezbędne do montażu mebli ogrodowych
- kilka drewnianych desek (w zależności od tego jak duży ma być Twój stół),
- wkręty do drewna,
- impregnat i lakier,
- ściski stolarskie,
- przycinarka i szlifierka tarczowa,
- poziomica,
- papier ścierny,
- gwoździe,
- wiertarka,
- pędzle,
- klej do drewna.
Stół ogrodowy drewniany - projekt
Pierwszym krokiem podczas projektowania musi być wyznaczenie przez Ciebie wymiarów stołów / stolika. Jeśli znalazłeś dla swoich nowych mebli odpowiednie miejsce, w którym spędzisz większość czasu na świeżym powietrzu, to wiesz mniej więcej ile miejsca możesz wygospodarować. Stół ogrodowy powinien posiadać solidny blat. W swoim projekcie możesz uwzględnić wymiar okrągły lub prostokątny mebla.
Do realizacji i konstrukcji mebli niezbędna będzie sztacheta. Desek możesz zorganizować więcej, na wypadek gdyby któreś z nich podczas prac uległy zniszczeniu lub gdybyś zdecydował się na dodatkowy montaż ławki. Meble ogrodowe jakie zaprojektujesz możesz rozłożyć na kilka dni pracy, by zobaczyć jak poszła Ci pierwsza budowa. Wówczas zdecydujesz, czy poradzisz sobie z krzesłami lub ławką ogrodową.
Stół ogrodowy - montaż blatu
Drewniane deski należy odpowiednio dociąć przycinarką stolarską. Na drewno nanieś ołówkiem wyznaczone wcześniej wymiary i przytnij każdą deskę na wzór projektowy. Kolejno rozłóż drewno ściśle przy sobie, formując z palet płaską nawierzchnię. Kolejny etap to sklejanie drewna i łączenie go w oparciu o system domino. Aby stoły wykonane były porządnie, zastosuj ściski stolarskie pomiędzy szczelinami - dzięki nim blat będzie solidniejszy. Kiedy klej wyschnie, drewniana powierzchnia powinna zostać wyszlifowana. Możesz użyć do tego papieru ściernego bądź ręcznej szlifierki. Wybieraj takie narzędzia przy pracy z drewnem, które znasz i z łatwością obsłużysz.
Twój stół ogrodowy przez cały rok narażony będzie na przeróżne warunki atmosferyczne, urazy mechaniczne oraz ataki pleśni, grzybów i insektów. Dlatego też, po dokładnym wyszlifowaniu - wszystkie meble ogrodowe powinny zostać zaimpregnowane. Preparat bardzo głęboko wnika w meble regulując wilgotność i skutecznie zabezpieczając materiał. Impregnat to również doskonały podkład pod lakier, ponieważ zwiększa przyczepność oraz bardzo szybko schnie. (Warto przy okazji budowy odnowić za jednym razem stare meble, które czas zimowy przeleżały w garażu lub piwnicy, takie jak krzesła ogrodowe lub stoły ogrodowe).
Stół ogrodowy powinien być stabilny i równy, dlatego tak ważna jest kwestia odpowiedniego wymierzenia i przycięcia desek. Stół najlepiej odwrócić "do góry nogami", by mocowanie desek było łatwiejsze. Nogi śmiało możesz przycinać właśnie w tej pozycji, używając do tego przycinarki tarczowej. Gdy komplet nóg zostanie przytwierdzony, pomyśl o przymocowaniu mebla do podłoża.
Drewniany stół może być mobilny lub stanąć w twoim ogródku na stałe. Jeżeli chcesz go zabezpieczyć i ustabilizować, ponieważ masz pewność, że pozostanie w jednej lokalizacji przez długi czas, proponujemy Ci podkopać ziemię. Wykopane w ziemi dziury ułatwią wbicie nóg i zalanie ich aż do samej góry betonem.
Drewniany stół - malowanie
Ostatnim krokiem w realizacji projektu jest malowanie stołu farbą (wybierz farbę dobrej marki, aby kolor nie wyblakł pod wpływem czynników atmosferycznych - słońca i deszczu). Takie czynności jak malowanie drewna farbą czy impregnatem wykonuj zawsze na świeżym powietrzu, by nie doszło do zatrucia.
Gdy Twój drewniany stół zostanie pomalowany - odczekaj kilka dni, zanim zaczniesz z niego korzystać. Farba czasami na pozór wygląda na suchą, a w praktyce meble potrzebują jeszcze kilka dni na całkowite wchłonięcie i wyschnięcie produktu.
Oryginalny design
Jak sam widzisz, nie tylko aranżację wnętrz mogą okazać się wyzwaniem. Aby dopełnić dzieła w stu procentach, możesz skoncentrować się na ciekawych dodatkach jakimi są parasole ogrodowe bądź kolorowe poduchy, które rozłożysz na ławkach lub krzesełkach przy stole. Takie małe szczegóły świetnie dekorują meble ogrodowe i cechują je jeszcze większą atrakcyjnością. Wykorzystać możesz również mniejsze dodatki, które postawisz bezpośrednio na stole, takie jak: kwiaty doniczkowe, czy świeczniki. Klimatyczne światełka lub zapachowe świece ustawione na blacie mogą wprowadzić atmosferę odprężenia i relaksu.
Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi Twój stół bądź inne drewniane meble do ogrodu będą niepowtarzalne i zachwycające! A samo wykonanie ich nie sprawi Ci większych kłopotów. Życzymy Ci dobrej zabawy przy tym ciekawym projekcie i dużo radości z użytkowania własnego, niepowtarzalnego mebla.