Stelaż do hamaka zrób sam! My podpowiemy Ci, jak

05.04.2021

Wraz z nadejściem wiosny, wielu Polaków zaczyna porządkowanie ogrodu, wystawiając na swój taras: trampoliny ogrodowe, hamak oraz grille ogrodowe. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego, niż relaks w ogrodzie w pierwsze, słoneczne wiosenne dni. Wiele osób marzy o tym, by aranżacja ich ogrodów była ciekawa i niepowtarzalna. Aby osiągnąć ten efekt, niektóre z mebli ogrodowych można stworzyć samemu. Wówczas, stojące w ogrodzie niepowtarzalne dekoracje, będą wyróżniały się na tle innych, gotowych - często bardzo podobnych do siebie - mebli.

W dzisiejszym artykule przychodzimy z pomysłem skonstruowania oryginalnego hamaka z ręcznie wykonanym stelażem. Własnoręcznie zrobiony mebel możesz wykorzystać nie tylko w swoim ogrodzie, ale także zabrać ze sobą na plażę bądź kemping! Jeśli jesteś gotowy do działania, posiadasz trochę wolnego czasu i chęci - zachęcamy Cię do przeanalizowania poniższego poradnika.

 

Hamak w ogrodzie - niezbędne narzędzia:

Do skonstruowania hamaka będziesz potrzebował czterech sztuk belek o wymiarach 90 x 90 mm i długości około 2 m. Dodatkowo podobnych wymiarowo dwóch desek, z przyciętym na jednym końcu rogiem pod kątem 45 stopni oraz dwóch desek o długości 16 cm i szerokości 10x3 cm. Najlepiej, gdyby deski były oheblowane. W przypadku, jeżeli nie uda Ci się takich zamówić - deski możesz oszlifować samemu. Niezbędne będą także: 4 śruby fi 16mm z nakrętką i dwoma podkładkami, 8 śrub fi 12 mm, 8 sztuk wkrętów do drewna długości 8 cm oraz 2 sztuki haków do huśtawki. Ważne, abyś wyposażył się również w impregnat do drewna oraz co najważniejsze - hamak!

 

Jak wykonać stojak na hamak - drewniane elementy

Najlepszym rozwiązaniem w zaopatrzeniu się w drewniane belki jest kontakt z tartakiem. Specjaliści przygotują Twoje belki na wymiar, odpowiednio je wyszlifują i zabezpieczą. Dzięki temu nie będziesz musiał ręczną piłą przycinać grubych belek samodzielnie. Gdy zaopatrzyłeś się już w belki, powiemy Ci jak poprawnie wykonać stojak.

Pierwszym krokiem jest wykonanie podstawy z belek o długości 2 m z wymiarami 90 x 90. Belki powinny być od siebie oddalone na około 2 m, czyli tyle ile długości mają Twoje belki nr 2 (z wymiarami 10 x 3). Na belki, która stanowią podstawę, kładziemy dwie belki nr 2 w sposób prostopadły do podstawy tak. Wierzchnie belki powinny być od siebie oddalone na około 90 mm i leżeć symetrycznie do osi podstawy hamaka. Kolejno, należy ustawić ukośne ramiona hamaka i przytwierdzić je do podstawy śrubami fi 12 mm na każde z czterech połączeń.

 

hamak między drzewami

 

Hamak - ramiona

Aby zamontować w hamaku wygięte ramiona, należy dwie niewykorzystane dotychczas belki wsunąć pomiędzy belki z oznaczeniem nr 2 (opisane w instrukcji powyżej). Aby zrobić to prawidłowo, zadbaj aby belki te stykały się zarówno z podłożem jak i podstawą stojaka.

Kolejnym zadaniem jest wywiercenie dwóch otworów w taki sposób, by połączenia belek z ramionami były pod ukosem - w innym przypadku, hamak nie będzie sztywny i konstrukcja może grozić zawaleniu. Po wywierceniu otworów pod odpowiednim kątem - wsuń do nich śruby fi 16 mm i mocno skręć.

Twój hamak powinien także posiadać tak zwaną deskę zamykającą, którą montuje się od góry przy ramieniu bujaka. To dodatkowe wzmocnienie, które powoduje, że ramię jest odporne na ewentualne wygięcia. Ten element zamocuj przy deskach nr 2, używając wkrętów o długości 9 cm na każde łączenie.

Hak

Przedostatnim krokiem jest montaż haka. W deskach hamaku ustawionych pod kątem, czyli ostatnich użytych przez Ciebie deskach w projekcie - należy wywiercić miejsce na haki, o które zaczepiony będzie hamak.

Stojak na hamak - malowanie

Jeżeli stelaż jest w stanie surowym, można go pomalować farbą do drewna, natomiast jeśli wykorzystujesz starą część hamaku jako stelażowe elementy - można dokonać ich renowacji. Najlepiej jest zaopatrzyć się w szlifierkę i papier ścierny, dzięki którym wygładzimy drewno raz ściągniemy wierzchnią warstwę starej farby. Hamaki zazwyczaj wyposażone są w podstawy o kolorach jasnych lub najbardziej zbliżonych do naturalnego drewna. Kolor farby można dobrać na wzór pozostałych mebli ogrodowych, by mebel wkomponował się w zamysł aktualnej aranżacji. Hamak ogrodowy, który został wyszlifowany i pomalowany należy pozostawić do wyschnięcia, najlepiej na czas kilku dni. By mieć pewność, że farba zdążyła całkowicie wyschnąć.

Ozdoby

Ostatnim już pomysłem, z jakim do Ciebie przychodzimy, są ozdoby doszyte do bujaka. Aby zrobić jedyny i niepowtarzalny sprzęt, wyposaż się we wstążki, pompony lub ozdobną tasiemkę. Wszystkie te dodatki zakupisz przez internet lub odnajdziesz w pobliskiej pasmanterii. Do bocznych części materiału w Twoim hamaku, można wszyć wymienione dodatki i sprawić, że nabierze on oryginalnego wyglądu. Dodatki można wszyć, korzystając z domowej maszyny do szycia bądź zrobić to ręcznie - wyposażając się z mocną nić krawiecką i twardą, grubą igłę.

 

hamak w domu

 

Udekorowany ogród

Hamaki mogą stać się idealną dekoracją ogrodową, dopełniającą pustą przestrzeń w części relaksacyjnej. Swój zaprojektowany hamak wynieś przed dom i staraj się odnaleźć miejsce rzutujące cień na mebel. Dobrym pomysłem jest inwestycja w parasole ogrodowe, które na czas opalania można złożyć, natomiast w czasie relaksacyjnej drzemki - otworzyć, by nie przesadzić z dozowaniem słońca na skórę. Jest to bardzo istotne szczególnie wtedy, gdy z hamaka korzystają dzieci. Zabezpieczenie miejsca zabawy poprzez ustawienie mebla w zacienionym miejscu jest podstawowym krokiem w dążeniu do bezpieczeństwa najmłodszych.

Przy hamaku można ustawić niewielkie stoły ogrodowe, na które można odstawić szklankę, książkę lub okulary przeciwsłoneczne. Twoja strefa relaksu powinna zapewnić Ci minimalną potrzebę częstego wstawania i sięgania po daleko odłożone przedmioty.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci projekt i samodzielne wykonanie niepowtarzalnego hamaka. Nie zapomnij, by po montażu przetestować stojak i upewnić się, czy podstawa jest dość stabilna. Po malowaniu drewna natomiast - zabezpiecz elementy przed ewentualnym deszczem, aby na świeżą farbę nie dostała się woda. Życzymy Ci powodzenia w realizacji tego projektu i niesamowitej satysfakcji z wykonanego dzieła.

Powrót