Sprawdzone sposoby na remont podłogi

07.10.2021

Podłoga to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów w całym mieszkaniu. Nawet najwyższej jakości deski podłogowe z czasem niszczeją pod wpływem codziennie wykonywanych czynności, przesuwania mebli, intensywnych zabaw zwierząt i dzieci. Przy odnawianiu mieszkania zwykle pamiętamy o ścianach, elementach wykończenia czy meblach. Remont podłogi wydaje się wtedy zbyt kosztowny i czasochłonny. Tymczasem wcale nie musi taki być! Sprawdź, jak sprawnie odnowić ten element domu!

 

Inspiracja: podłoga drewniana


W tym artykule:

1. Kiedy podłoga wymaga remontu

2. Nowa podłoga na starej - szybko i tanio

3. Malowanie posadzki - sposób nie tylko na drewnianą podłogę!

4. Podłoga korkowa - szybka wymiana posadzki

5. Remont fragmentu podłogi

6. Gruntowny remont podłogi



 

Kiedy podłoga wymaga remontu

Podłoga niszczeje z różnych przyczyn. Czasem sami przyczyniamy się do skrócenia okresu jej użytkowania, gdy nie zapewniamy odpowiedniej pielęgnacji. Panele i deski niższej jakości z oczywistych przyczyn zniszczeją szybciej niż te solidne, droższe. Zużycie obecnej powierzchni rozpoznamy po jej zewnętrznym wyglądzie - staje się matowa i szara. Niegdyś delikatne zarysowania są coraz bardziej widoczne. Nierzadko pojawiają się odkształcenia, a nawet pęknięcia.

Zdarza się oczywiście, iż remontu podłogi nie wymaga cała jej powierzchnia, ale tylko jej fragment. Tak dzieje się np. przy miejscowym zalaniu. W takiej sytuacji możliwa jest wymiana tylko części desek, paneli czy płytek. Najlepiej, jeśli na etapie wykańczania wnętrza zostawiliśmy materiały na zapas. W innym przypadku dobranie podobnej podłogi może być problematyczne. Nawet jeśli mamy pozostawione panele winylowe, deski czy płytki, wygląd nieużywanych do tej pory materiałów może znacząco się różnić od wyeksploatowanej podłogi. Trzeba więc dobrze się zastanowić, czy korzystniejsza nie okaże się wymiana całej wierzchniej warstwy.

 

Nowa podłoga na starej - szybko i tanio

Układanie nowej wierzchniej warstwy paneli czy płytek to stara, dobrze znana praktyka. W ten sposób możesz szybko, tanio i bez pomocy fachowca odświeżyć wygląd swojej podłogi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim stara posadzka nie może być zawilgotniała, spleśniała i musi trzymać poziom. Jeśli zużyte panele pokojowe laminowane czy inne elementy uginają się, odstają lub po prostu nie są równe, należy je wymienić.

Bardzo dobrym sposobem na szybki remont podłogi jest położenie paneli winylowych lub zwykłych podłogowych. Wystarczy ułożyć je według instrukcji - na click lub na klej. Naprawa wymaga oczywiście demontażu takich elementów, jak listwy przypodłogowe, jednak jest to zdecydowanie mniej czasochłonne niż gruntowny remont podłogi.

Decydując się na wykończenie wnętrz w formie położenia nowej powierzchni na starej, należy uwzględnić pewne kwestie. Przede wszystkim kolejna warstwa podłoża podniesie przyjemniej o kilka milimetrów poziom podłogi. Tym bardziej, gdy musimy położyć dodatkowo podkłady pod panele. Zmiana ta może rodzić problemy np. z otwarciem drzwi. O ile drzwi wewnętrzne można podciąć, o tyle z drzwiami zewnętrznymi już nie będzie tak łatwo. Poza tym pomiędzy pomieszczeniami stworzy się niebezpieczny uskok. Warto więc wcześniej zastanowić się, czy nie odnowić w ten sposób podłogi w całym mieszkaniu.

Malowanie posadzki - sposób nie tylko na drewnianą podłogę!

Deski podłogowe to bardzo wdzięczny materiał do malowania. Oczywiście powierzchnię z drewna należy wcześniej odpowiednio przygotować - dokładnie wyczyścić, odtłuścić i zmatowić. Jeśli tego nie zrobimy, efekt będzie niezbyt atrakcyjny. Warto też zainwestować w cyklinowanie lub nawet poddać parkiet gruntownej renowacji.

 

Podłoga z paneli winylowych

 

Wybór produktów do malowania desek podłogowych jest naprawdę duży. Lakiery i oleje odświeżą wygląd drewna, zachowując przy tym jego atrakcyjną fakturę. Z kolei emalie pozwolą uzyskać jednolity efekt na całej powierzchni parkietu, bez widocznego charakterystycznego usłojenia.

Malowanie podłogi drewnianej to obecnie bardzo modny trend. Chcąc uzyskać oryginalny efekt, możesz wybrać wykończenie w kolorze znacznie odbiegającym od barwy drewna, np. żółtym, pomarańczowym, białym czy nawet w butelkowej zieleni.

Okazuje się przy tym, iż malować można nie tylko podłogę z desek, ale też m.in. płytki podłogowe. Jeśli podłoga jest w dobrym stanie, pokrycie podłoża farbą lub nawet różnymi, wielokolorowymi emaliami pozwoli uzyskać bardzo atrakcyjny rezultat. Płytki to wdzięczny materiał do malowania - najlepsza w tym przypadku okaże się farba epoksydowa.

 

Podłoga korkowa - szybka wymiana posadzki

Czasem naprawy podłogi wymaga tylko niewielkie wnętrze w naszym domu. Jeśli panele podłogowe zniszczyły się np. w pokoju dziecięcym, dobrym rozwiązaniem będzie usunięcie starej posadzki i położenie podłogi korkowej.

Korek jest materiałem trwałym, wytrzymałym, elastycznym i bardzo ciepłym - doskonale nadaje się do wnętrza pokoju dziecięcego czy sypialni. Do tego wykazuje się wysoką odpornością na wilgoć, pleśń i grzyby - nadaje się więc dla małych i dużych alergików. Co więcej, montaż podłóg korkowych jest stosunkowo prosty. Ułożenie paneli z tego materiału nie wymaga specjalnych umiejętności - zasadniczo nie różni się od prac przy zwykłych panelach laminowanych.

Podobnie łatwo układa się na podłodze linoleum. Choć nie wygląda ono tak atrakcyjnie jak korek czy panele, we wnętrzach użytkowych, np. przedpokoju czy kuchni, może w dość atrakcyjny sposób imitować drewno, panele czy posadzkę betonową.

Remont fragmentu podłogi

Niestety, pokrycie starej powierzchni nowym materiałem, pomalowanie powierzchni drewnianej itp. nie zawsze jest możliwe. Przyjrzyjmy się zatem sytuacji, gdy naprawy wymaga tylko część podłogi. Najprościej naprawić uszkodzenia powstałe w podłogach drewnianych. Pojedyncze klepki łatwo usunąć i zastąpić nowymi. Jeśli ich wygląd bardzo się różni, całą powierzchnię posadzki można pomalować lub poddać renowacji i lakierowaniu. Pozwoli to na ujednolicenie nawet dwóch różnych podłóg drewnianych.

 

Podłoga Eternalwood

 

Nieco więcej umiejętności wymaga usunięcie starej płytki ceramicznej. Należy ją ostrożnie odkuć - tak, by nie uszkodzić sąsiednich elementów. Najlepiej wcześniej usunąć otaczającą fugę.

Materiałów nie trzeba wymieniać przy drobnych pęknięciach - szczelinach, rysach czy ubytkach, których szerokość nie przekracza 2 mm. Do naprawy wykorzystuje się wtedy specjalny wypełniacz, który maskuje powstałe uszkodzenia. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane do podłóg drewnianych, gresu i terakoty.

 

Gruntowny remont podłogi

Nie zawsze możliwe jest zastosowanie prostych sposobów na odświeżenie wyglądu lub naprawę fragmentu podłogi. Zdjęcie zniszczonej posadzki i położenie nowej generuje duże koszty, jednak jest to inwestycja na lata. To, czy prace remontowo-budowlane w naszym mieszkaniu wymagać będą pomocy fachowca, zależy od rodzaju materiału.

Przy okazji wymiany podłogi warto rozważyć instalację ogrzewania podłogowego. W tym przypadku należy jednak pamiętać, iż nie każdy materiał się do tego nadaje. Najczęściej rozwiązanie to stosujemy przy terakocie i płytkach kamiennych - ze względu na niski opór cieplny, materiały te świetnie nadają się do kuchni, przedpokoju czy łazienki.

Ogrzewanie podłogowe można też położyć pod podłogi drewniane, a nawet panele podłogowe. Zanim jednak wybierzesz produkt, sprawdź jego parametry, przede wszystkim opór cieplny. Każdy panel ma oznaczenie producenta wskazujące, czy nadaje się on na ogrzewanie podłogowe.

Jakie koszty wiążą się z wymianą podłogi? Wszystko zależy od rodzaju materiału, który wybierzemy. Już sam podkład pod panele może kosztować nawet 20 zł za metr kwadratowy - to niewiele mniej niż najtańsze panele laminowane! Oczywiście będzie najtaniej, jeśli remont wnętrz zdecydujemy się przeprowadzić samemu. Jeśli jednak nie do końca czujemy się na siłach, poprośmy o pomoc fachowca.

Powrót