Specjalista radzi: Co położyć pod panele podłogowe? Jak układać panele podłogowe?

05.01.2021

Samodzielne układanie paneli podłogowych to zadanie, które nie powinno przysporzyć Ci większych trudności. Tak zwana pływająca podłoga mocowana jest bez użycia kleju, dlatego, nawet jeśli popełnisz błąd, możesz go z łatwością naprawić, nie marnując czasu, ani materiału. Co więcej, przed układaniem paneli wystarczy przygotować się merytorycznie oraz mieć pod ręką kilka niezbędnych narzędzi, aby uporać się z montażem nowej podłogi w ciągu zaledwie paru godzin i zacząć z niej korzystać jeszcze tego samego dnia.

 

panele podłogowe - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Jak prawidłowo położyć panele podłogowe – poradnik krok po kroku

2. Jak przygotować podłoże?

3. Jak kłaść panele podłogowe – wzdłuż czy wszerz?

4. Jak zamontować listwy przyścienne?

5. Najczęściej popełniane błędy przy układaniu paneli

6. Montaż paneli podłogowych: co warto wiedzieć?

7. Pielęgnacja i konserwacja podłogi z paneli



 

Jak prawidłowo położyć panele podłogowe – poradnik krok po kroku

  • Naszykuj -  wszystkie potrzebne akcesoria do montażu – na pewno przyda Ci się miarka, ołówek, wyrzynarka (ewentualnie piła tarczowa lub gilotyna do paneli), taśma klejąca, dobijak do paneli oraz gumowy młotek. Nie zapomnij także o klinach dystansowych (lub rozpórkach) oraz kołkach montażowych.

  • Odpowiednio przygotuj podłoże i zaplanuj kierunek układania paneli – zastanów się, czy wolisz, aby biegły prostopadle czy równolegle względem balkonu lub okna (czyli zgodnie z kierunkiem padania światła). W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji zaczynasz układanie paneli podłogowych wzdłuż dłuższej lub krótszej ściany, po czym przesuwasz się w stronę drzwi.

  • Wykonaj dokładny pomiar pomieszczenia – będzie Ci potrzebny, aby obliczyć, ile paneli podłogowych należy zamówić. Najlepiej ułóż panele bez ich montowania i upewnij się, że ostatni z położonych rzędów będzie miał co najmniej 5 cm wysokości - jeśli nie, musisz przyciąć również panele wchodzące w skład początkowego rzędu nowej podłogi.

  • Rozłóż na podłodze warstwę folii paroizolacyjnej o grubości 2 mm – kolejne jej pasy układaj równolegle względem siebie i łącz taśmą klejącą na tak zwaną zakładkę (minimum 10-centymetrową), żeby nie zostawić żadnych szczelin. Przy krawędziach ścian wywiń folię do środka i mocno dociśnij.

  • Na folię połóż odpowiedni podkład pod panele – zwykle jest to mata piankowa, korek, filc lub płyta pilśniowa (w zależności od tego, czy są to laminowane panele na podłogi, panele podłogowe winylowe LVT czy deski podłogowe). W tym przypadku również użyj taśmy klejącej, ale pamiętaj, że (w przeciwieństwie do folii) podkład nie powinien dochodzić do ściany. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania wygłuszysz pomieszczenie i nie będziesz martwić się nierównościami podłoża. Wyjątek stanowią panele z laminatu, które mają zintegrowaną warstwę izolacji akustycznej.

  • Zacznij układać panele – pierwszy rząd ułóż, zaczynając od lewego tylnego rogu pomieszczenia, przy czym pamiętaj o zachowaniu minimum 10 mm dylatacji od ścian. Panele łącz ze sobą krótszymi bokami, umieszczając pióro we wpuście (system typu klik lub zatrzaskowy). Ostatni element w rzędzie dotnij (ważne, żeby nie miał mniej niż 40 cm szerokości). Kolejne panele układa się element po elemencie, dobijając do poprzedniego rzędu gumowym młotkiem. Ostatni ciąg paneli podłogowych musisz przyciąć wzdłuż od strony brzegu z wpustem.

  • Wykonaj prace wykończeniowe – po skończeniu układania paneli w pomieszczeniu, wyjmij kliny dystansowe i ukryj szczeliny dylatacyjne, używając listew przypodłogowych. Do zamaskowania łączenia pomiędzy panelami oraz innym rodzajem podłogi służą listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe oraz akcesoria wykończeniowe drewniane.

 

panele podłogowe do salonu - Merkury Market

 

Jak przygotować podłoże?

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem układania paneli dokładnie odkurz całą podłogę w remontowanym pomieszczeniu oraz usuń wszystkie wystające elementy. W razie potrzeby odtłuść ją, a następnie umyj i poczekaj aż wyschnie. Następnie pozbądź się wszelkich nierówności, co zapobiegnie odkształcaniu się paneli oraz ich pękaniu w miejscach łączenia na pióro-wpust. Możesz do tego celu użyć masy samopoziomującej, którą miesza się z wodą, a następnie wylewa się na podłogę, pokrywając ją cienką warstwą. Po odpowietrzeniu wylewki przy pomocy kolczastego wałka należy odczekać około tygodnia na jej wyschnięcie. Dopilnuj, żeby w tym czasie nie była narażona na działanie przeciągu, ani promieni słonecznych, ponieważ po wpływem dużych wahań temperatury mogą pojawić się pęknięcia. Na tak przygotowaną powierzchnię pomieszczenia możesz położyć folię paroizolacyjną oraz podkład pod panele, po czym przystąpić do montażu paneli.

 

Jak kłaść panele podłogowe – wzdłuż czy wszerz?

Panele podłogowe i deski możesz ułożyć w różny sposób, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Zwykle panele montuje się prostopadle do okna, czyli zgodnie z kierunkiem padania światła, dzięki czemu łączenia pomiędzy nimi są praktycznie niewidoczne, za to na pierwszy plan będą wybijają się słoje. Jeśli w pokoju jest więcej niż jedno okno, jako punkt odniesienia przyjmij to, które znajduje się naprzeciwko wejścia. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli wolisz poprawić proporcje pomieszczenia. Aby na przykład optycznie poszerzyć długi i wąski pokój, układanie paneli podłogowych należy zacząć wzdłuż krótszej ściany, bez względu na położenie okna.

 

Jak zamontować listwy przyścienne?

Przed zamocowaniem listew przyściennych musisz precyzyjnie dociąć folię paroizolacyjną, najlepiej przy pomocy noża do tapet. Sam montaż nie powinien stanowić większego problemu, jednak pamiętaj o zachowaniu precyzji dopasowując do siebie listwy w miejscach ich łączenia. Możesz to zrobić na dwa sposoby – dociąć je pod kątem lub przykryć ich końce specjalnymi narożnikami. Jeśli panele planujesz układać na schodach, łączenia stopni zamaskujesz odpowiednio dobranymi profilami.

 

Najczęściej popełniane błędy przy układaniu paneli

Zanim zabierzesz się za układanie paneli, zapoznaj się z błędami, jakie najczęściej popełniają amatorzy:

  • zbyt małe szczeliny dylatacyjne

  • pominięcie etapu aklimatyzacji

  • niewłaściwie przygotowana powierzchnia

  • zastosowanie nieodpowiedniego podkładu pod panele

  • montaż nowej podłogi na zbyt wilgotnym podłożu

  • brak odpowiedniej izolacji

  • niewłaściwy kierunek układania paneli

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek podczas montażu i ułożyć panele w sposób estetyczny, koniecznie zapoznaj się z dołączoną do nich instrukcją od producenta.

 

panele winylowe do salonu - Merkury Market

 

Montaż paneli podłogowych: co warto wiedzieć?

Zanim zaczniesz układać panele podłogowe, musisz im dać co najmniej 48 godzin na aklimatyzację w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Po przywiezieniu ze sklepu połóż je w pozycji poziomej, bez wyjmowania z oryginalnego opakowania. Co istotne, temperatura remontowanego wnętrza nie powinna być niższa niż 18 stopni, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 70%. Jeśli panele podłogowe będziesz układać na posadzce betonowej, dodatkowo zalecane jest sprawdzenie wilgotności podłoża i upewnienie się, że nie jest większa niż 2%.

Bardzo ważne jest także prawidłowe wykonanie dylatacji, które pozwolą na swobodną pracę materiału pod wpływem wahań temperatury. Z tego względu przy wszystkich elementach konstrukcyjnych, takich jak ściany, rury instalacyjne oraz futryny drzwi konieczne jest zachowanie co najmniej 1 cm odstępu od paneli (w przypadku pomieszczeń o metrażu większym niż 40 m2 należy zostawić szczelinę o szerokości co najmniej 2 cm). Wyznaczenie odpowiedniej odległości ułatwią Ci kliny dystansowe lub rozpórki. W przypadku ościeżnic drewnianych najłatwiej jest skrócić je o wysokość panelu powiększoną o grubość izolacji i wsunąć panel pod spód – dzięki temu szczelina dylatacyjna będzie ukryta pod framugą i unikniesz wypełniania jej specjalną masą.

 

Pielęgnacja i konserwacja podłogi z paneli

Wiesz już, jak układać panele podłogowe. Następny krok to ich właściwa pielęgnacja, która sprawi, że nowa podłoga będzie wyglądała pięknie przez długie lata. Przede wszystkim należy ją regularnie odkurzać, żeby nie dopuścić do powstania zarysowań. Podłogowe panele laminowane wystarczy przemywać zwilżonym mopem, namoczonym w samej wodzie albo wodzie z odrobiną octu lub łagodnego środka czyszczącego do podłóg lakierowanych. Jeśli podłoga ma naturalny połysk, można zapobiec jej matowieniu, używając specjalnych preparatów nabłyszczających. Nieco trudniejsza jest impregnacja paneli drewnianych, podczas której stosuje się specjalne preparaty natłuszczające.

 

Powrót