Skuwanie płytek - jak to zrobić? Porady i wskazówki

24.03.2023

Remont łazienki niestety dla wielu osób jest przykrą koniecznością. Częste użytkowanie powierzchni w tym pomieszczeniu skutkuje zazwyczaj tym, iż szybko się one zużywają — nie sposób więc uniknąć wymiany wyeksploatowanych płytek ściennych, czy też podłogowych. Skuwanie płytek nie jest jednak niczym skomplikowanym, wymaga jedynie uprzedniego przygotowania oraz kilku niezbędnych narzędzi.


W tym artykule:

1. Narzędzia do skuwania płytek

2. Jak skuć płytki ze ściany? Instrukcja krok po kroku

3. Pozbycie się płytek przez firmę budowlaną - czy warto?

4. Skuwanie płytek czy malowanie?



Narzędzia do skuwania płytek

Jeśli zamierzasz podjąć się skuwania płytek ręcznie, będziesz potrzebować: młotka i przebijaka oraz noża z wymiennymi ostrzami lub też śrubokręta ze specjalną, płaską końcówką. Nie są to drogie przybory, dlatego nie musisz obawiać się sporych wydatków, jednak w tym przypadku musisz nastawić się na to, iż remont będzie czasochłonny i pracochłonny. O wiele szybciej trwa praca z narzędziami mechanicznymi, takimi jak młotowiertarki z funkcją kucia. Chociaż praca za jej pomocą jest o wiele łatwiejsza, niestety koszt jej zakupu jest wysoki. Jeśli masz taką możliwość — spróbuj pożyczyć sprzęt od znajomego — przyda Ci się ona także podczas używania starego kleju. W przypadku starej glazury, czy też, aby skuć terakotę ten sprzęt sprawdzi się o wiele lepiej. Jeśli chcesz usunąć glazurę lub płytki z gresu ręcznie, niestety czeka Cię dość czasochłonne zadanie.

Jak skuć płytki ze ściany? Instrukcja krok po kroku

Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, zanim zaczniemy remont łazienki, ważne jest zabezpieczenie wszystkich powierzchni przed spadaniem starych płytek, które będą upadać podczas skuwania. Wszystko, co można wynieść z łazienki lepiej jest usunąć, aby ochronić sprzęt oraz elementy wystroju tego wnętrza przed potencjalnym zniszczeniem i zanieczyszczeniem. Resztę dobrze jest okleić za pomocą folii malarskiej - w sposób możliwie szczelny. Podobnie powinno się zresztą postąpić z podłogą, jeżeli z niej nie będziemy usuwać starych płytek. Warto także zabezpieczyć przylegające do łazienki pomieszczenia na czas, kiedy będzie trwać remont - przed unoszącym się pyłem. Przy pracy przydadzą Ci się także specjalna odzież robocza oraz okulary, maska i rękawiczka.

Jeżeli mamy w planach usunąć ze ściany wszystkie płytki ścienne, najprościej będzie ją na początku rozbić przy pomocy płotka na mniejsze kawałki, które będzie można usunąć o wiele łatwiej, aniżeli całe płytki. Na początku można wywiercić w płytkach niewielkie otwory przy pomocy wiertła do szkła i ceramiki a dopiero później przystąpić do rozbijania. Czasem do przyklejania płytek użyty zostaje klej kiepskiej jakości, co będzie dużym plusem, jeżeli chodzi o skucie płytek — wówczas do ich usunięcia wystarczy sama szpachelka. Jeśli płytki są mocno przytwierdzone do ściany, wtedy do gry wkracza młotek i przebijak lub młotowiertarka i odrywanie kolejnych elementów.

Co ważne, ostrze lub też dłuto należy za każdym razem ustawiać prostopadle do ściany, aby nie uszkodzić podłoża. Jeśli płytki zostały już usunięte — wówczas pozostaje pozbycie się starych warstw kleju. Można w tym celu wykorzystać młotek i przebijak, czy młotowiertarkę lub użyć szlifierki pneumatycznej. Jeśli wszystko jest już gotowe — pozostaje sprzątanie.

Jak skuć płytki bez uszkodzenia pozostałych?

Niekiedy zdarza się, iż trzeba usunąć tylko pojedyncze kafle ceramiczne, które w jakiś sposób uległy uszkodzeniu i pękły, czy też mocno się porysowały. Zasadnicze pytanie brzmi — jak pozbyć się tylko jednej z nich, nie naruszając przy tym pozostałych, które w dalszym ciągu są w dobrym stanie? Kluczem do sukcesu jest tutaj delikatność i wyczucie — to mały remont, który wymaga jednak sporej koncentracji przy wykonywaniu.

Najpierw warto zabrać się za usunięcie fugi dookoła płytki, której chcemy się pozbyć - dzięki temu wywołane wstrząsy w jednym punkcie nie przyczynią się do tego, iż pozostałe płytki się uszkodzą. Fugę odspaja się nożem, śrubokrętem, skrobakiem do fug lub też wiertarką, która ma specjalną końcówkę. Później należy zabezpieczyć pozostałe płytki przy pomocy taśmy malarskiej. Kolejno, wiertarką z wiertłem, które przeznaczone jest do szkła i ceramiki, trzeba wykonać w uszkodzonym kafelku otwory i spróbować rozbić płytkę za pomocą młotka i przebijaka. Następnie możemy usunąć pozostałości starej zaprawy klejowej szpachelką.

Skuwanie płytek: co zrobić z gruzem?

Niestety po skuciu płytek pozostaje spory bałagan — co zrobić z gruzem, który odpadł ze ścian? Najlepszą opcją jest zapakowanie pozostałości płytek w worki wykonane z tworzywa sztucznego lub też bardzo grubego papieru i wywieźć je na wysypisko. Oczywiście alternatywnie w każdej chwili można zamówić taką usługę u zajmującej się tym firmy, która w dogodnym dla Ciebie czasie podstawi kontener, a później go odbierze. W zależności od wielkości kontenera oraz cennika danej firmy taka usługa kosztuje około 100 zł za metr sześcienny.

Jak wyrównać ściany po skuciu płytek?

Jeżeli ściana czeka już na swój nowy, zupełnie odmieniony wystrój, po skuciu starych płytek a przed położeniem nowych, musisz ją wyrównać. Jak to zrobić? Na ściany możemy położyć zaprawę podkładową lub też tynk cementowy, który przez kilka dni będzie wiązać.

Jeśli zależy Ci, aby remont szybko się zakończył, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie użycie tynku suchego z płyt gipsowo-kartonowych, które przykleja się odpowiednio dobranym klejem lub też przykręca do stalowego rusztu, który jest przymocowany do ściany murowanej. Wówczas już po upływie doby możesz przystąpić do kontynuowania pracy.

Jak wyrównać podłoże?

Jeżeli chodzi o podłogi i wymianę płytek podłogowych, które wcześniej ją zdobiły, po oczyszczeniu podłoża i zagruntowaniu najłatwiej jest wyrównać je przy pomocy cementowej masy samopoziomującej - jednak tylko w przypadku, kiedy nierówności nie są większe, aniżeli 1 centymetr. Jeśli wartość ta jest większa, musisz użyć tradycyjnej zaprawy podkładowej. Możemy oczywiście zakupić także masę renowacyjną, dzięki której można wyrównać powierzchnię całej podłogi bez usuwania starej wykładziny. Jeżeli w planach mamy ogrzewanie podłogowe, pod płytki podłogowe należy wykonać podkład ze specjalnej masy, która cechuje się wysoką elastycznością.

Pozbycie się płytek przez firmę budowlaną - czy warto?

Jeżeli chcesz powierzyć remont swojej łazienki fachowcom, dobrze jest odpowiednio wcześnie przed planowanym rozpoczęciem zrobić internetowy research. Jak rozpoznać dobrego specjalistę? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opinie - czy zleceniobiorca dotrzymuje wyznaczonych terminów, czy wykonane przez niego prace są trwałe i estetyczne, z jakich materiałów korzysta i jakim cennikiem operuje. Oczywiście, do opinii znalezionych w sieci należy podchodzić ze sporym dystansem, jako że nie wszystkie są w pełni obiektywne — najlepiej będzie skontaktować się z wybraną firmą i dopytać o zdjęcia przykładowych realizacji oraz wstępną wycenę planowanych prac. Zobacz, czy ich oferta odpowiada Twoim potrzebom, a wykonanie wpasowuje się w Twoją estetykę.

Powierzenie prac odpowiednim fachowcom zaoszczędzi Ci sporo czasu oraz pracy. W przypadku tej opcji to firma zajmuje się także sprzątaniem, kiedy już zakończy się remont oraz wywiezieniem gruzu, jaki po nim pozostanie. Zdecydowanie możesz zatem zaoszczędzić czas, ale czy i pieniądze?

Skuwanie płytek czy malowanie?

Obecnie na rynku dostępne są popularne produkty, dzięki którym nie trzeba od razu skuwać płytek — można postawić na opcję o wiele prostszą, szybszą oraz mniej kosztowną — czyli ich malowanie. Warto pamiętać o tym, iż do płytek stosujemy specjalną farbę, nie zaś taką, której używa się do malowania ścian. Niestety, aby odświeżyć, czy też całkowicie odmienić wygląd danego wnętrza nie zawsze można jedynie pomalować płytki — jeśli bowiem są one bardzo stare i nie są w najlepszym stanie, konieczne będzie ich skucie oraz położenie nowych. Choć wymaga to nieco większego nakładu pracy — w takim przypadku jest nieuniknione.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


Jak czyścić szorstkie i matowe płytki? Wskazówki


Płytki imitujące marmur do łazienki


Czym się różni gres od glazury? Oto najważniejsze różnice


 

Powrót