Sauna ogrodowa — jak korzystać z niej zimą?

05.01.2022

Sauny ogrodowe to coraz popularniejsze elementy małej architektury, które wstawia się do ogrodów oraz na działki. Zwykle mają formę małego, drewnianego domku lub ogromnej beczki. We wnętrzu, przy pomocy pieców, utrzymywana jest wysoka temperatura, która doskonale wpływa na kondycję i zdrowie. Korzystanie z sauny już od wieków uważane jest za doskonały element dla poprawy urody i zdrowia. Zobacz, jak korzystać z sauny zimą — to wyjątkowo przyjemna i zdrowa czynność!


W tym artykule:

1. Dlaczego warto zainwestować w saunę ogrodową?

2. Rodzaje saun ogrodowych

3. Sauna zewnętrzna ogrodowa — jak dobrze z niej korzystać?



 

oferty saun są rożne - ciekawa oferta zapewni ci atrakcyjną i praktyczną saunę

 

Dlaczego warto zainwestować w saunę ogrodową?

Sauna ogrodowa umożliwia branie kąpieli. Przy pomocy dużej wilgotności i wysokiej temperatury hartuje się organizm. Gotowe sauny ogrodowe umożliwiają stworzenie odpowiedniej przestrzeni do saunowania. Sauna to zwykle niewielki domek, dostępne są też modele w kształcie beczki. W przestrzeni ogrodowej stanowią ciekawy i wyjątkowy element, znacząco podnoszący estetykę otoczenia.

Sauny ogrodowe dla zdrowia i urody

Z sauny korzysta się głównie dla celów zdrowotnych. Krótkotrwałe przebywanie w podwyższonej temperaturze i zwiększonej wilgotności hartuje organizm, poprawia odporność, wpływa na prawidłowe działanie układu krążenia, ma też pozytywny efekt na stan skóry i ogólne samopoczucie. Dwie — trzy sesje saunowania w tygodniu wystarczą, aby zewnętrzna sauna była doceniana przez osoby z niej korzystające. Ze względu na swoje dobre oddziaływanie na zdrowie, urodę i nastrój saunujących osób, sauna ogrodowa cieszy się aktualnie dużą popularnością.

 

Rodzaje saun ogrodowych

Sauna ogrodowa może przyjmować różną formę z tego względu wyróżniamy kilka rodzajów saun. Najpopularniejsza jest budowana w kształcie niewielkiego domku sauna ogrodowa. Zwykle wykonywana jest z drewna świerkowego (wyjątkowo często używany jest wytrzymały i trwały świerk skandynawski).

Sauna ogrodowa beczka

Sauna ogrodowa (zwłaszcza sauna fińska) może być sprzedawana również jako beczka. Taka sauna ogrodowa to atrakcyjne rozwiązanie do Twojego domu i ogrodu. Do beczek często dostawia się balie. Wygląd balii ogrodowych nawiązuje do takich, jakie oferuje ruska bania — duża, niewysoka beczka wypełniana jest chłodną wodą i służy do hartowania organizmu po skorzystaniu z ciepłej sauny.

Sauna z piecem tradycyjnym

W saunach najważniejszym elementem jest piec. Tradycyjna sauna fińska korzysta z pieców opalanych drewnem. W piecach podgrzewane są kamienie, które polewa się wodą — to właśnie dzięki takim zabiegom w saunach panuje wysoka temperatura i duża wilgotność.

Sauna z piecem elektrycznym

Alternatywną dla pieców tradycyjnych są piece do sauny na zasilanie energią elektryczną. Temperatura jest uzyskiwana dzięki energii elektrycznej. Elektryczny piec wymaga stałego zasilania, może być jednak sterowany zdalnie. To zatem idealne rozwiązanie, jeśli siedzisz w domu i chcesz, aby sauna była przygotowana na konkretną godzinę. Piece elektryczne zakupisz również w naszej ofercie — sprawdź nasze propozycje i zdecyduj się na odpowiedni dla siebie model.

Inne sauny

Sauna ogrodowa to nie jedyna propozycja, która możemy Ci zaprezentować. Ciekawą opcją będą sauny infrared, w których wysoka temperatura uzyskiwana jest dzięki promieniowaniu podczerwonemu. Sauny infrared to modele, które zwykle montuje się w domach, możesz wstawić je np. do łazienki lub nawet sypialni.

 

rodzaj pieca - piece na drewno to rozwiązanie dla osób, które interesują się tradycyjną sauną

 

Sauna zewnętrzna ogrodowa — jak dobrze z niej korzystać?

Sauna ogrodowa zapewnia relaks na najwyższym poziomie. Aby jednak docenić saunę ogrodową, należy nauczyć się odpowiednio z niej korzystać. Chętnie odpowiemy na pytanie, jak należy korzystać z sauny zimą — przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie to przyjemne i proste.

Porady dla początkujących

Jak każdą czynność, saunowanie również należy od czegoś zacząć. Jeśli interesuje Cię domowe SPA w ogrodzie, koniecznie zapoznaj się z sauną. Pamiętaj, żeby przed sesjami w saunie nie objadać się ani nie spożywać alkoholu. Zbyt dużo jedzenia obciąża dodatkowo organizm, który w czasie sesji będzie poddawany dużej próbie. Spożywanie alkoholu z kolei zakłóca postrzeganie, w takim przypadku saunowanie może skończyć się nawet poparzeniami i wypadkiem!

Przed wejściem do sauny

Zanim wejdziesz do sauny, weź prysznic. Do sauny wchodzi się czystym, skóra musi zostać oczyszczona zwłaszcza z nadmiaru kosmetyków, inaczej może to wywołać podrażnienia i poparzenia. Z sauny korzysta się też nago, ewentualnie okrywa się ręcznikiem. Kobiety mogą skorzystać ze specjalnych, bawełnianych kostiumów, jednak najlepsze efekty sauna daje wtedy, gdy korzysta się z niej bez ubrań. Pamiętaj też o tym, aby ściągnąć z siebie wszelką biżuterię — pozostawiona przy skórze może spowodować dotkliwe oparzenia.

Sesje w saunie

Korzystanie z domowego SPA w ogrodzie, czyli z saun, nie jest trudne, jednak dla własnego bezpieczeństwa należy przestrzegać pewnych zasad. Sesje nagrzewania powinny trwać od 5 do 15 minut. Im mniejsze doświadczenie, tym krótszy powinien być czas. W swoim ogrodzie w saunie możesz przeprowadzić dowolną ilość sesji, jednak zwykle polecane jest do 3 sesji nagrzewania. Początkujący saunowicze mogą poprzestać na jednej sesji.

Etapy nagrzania powinny być przerywane etapami chłodzenia. Pomiędzy sesjami etap chłodzenia powinien trwać od 8 do 12 minut. Ostatnie chłodzenie musi być dłuższe (20 - 25 min).

Po saunowaniu

Saunowanie zapewnia odprężenie, ale wysoka temperatura powoduje intensywne pocenie się i utratę wody. Po każdej sesji należy uzupełnić płyny — pij jedynie czystą wodę, która pomoże przywrócić organizm do naturalnego stanu.

Pamiętaj, że piec do sauny zapewnia wysoką temperaturę, która zwłaszcza dla początkujących może być nieodpowiednia. Jeśli zatem poczujesz się gorzej w trakcie sesji, przerwij ją natychmiast nawet wtedy, gdy czas się jeszcze nie skończył.

 

sauna ogrodowa - cena zależy od konkretnego produktu i tego, z jakiego drewna (świerka czy osiki bezsęcznej) jest zrobiona balia i sauna

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak korzystać z sauny parowej, aby poprawić swoje samopoczucie? Jak korzystać z sauny parowej, aby poprawić swoje samopoczucie?
Jak sauna wpływa na zdrowie? Jak sauna wpływa na zdrowie?
Jak korzystać z sauny parowej, aby poprawić swoje samopoczucie? Jak korzystać z sauny parowej, aby poprawić swoje samopoczucie?
Powrót