Rodzaje pomp filtrujących do basenów
Posiadanie własnego basenu w ogrodzie jest prawdziwym luksusem zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Zwłaszcza w trakcie letnich upałów możliwość skorzystania z ochłody w wodzie jest nieoceniona. Aby jednak korzystać z uroków basenu i chłodnej czystej wody, należy o basen odpowiednio dbać. Bardzo ważną kwestią jest dbanie o czystość wody, a co za tym idzie, poza użyciem odpowiednich środków chemicznych, konieczność zainwestowania w odpowiedni system filtracji. Proces filtracji wody bez względu na to, czy jesteś posiadaczem mniejszych basenów, czy większych basenów, wymaga specjalnych pomp oraz filtrów. Odpowiednia pompa filtracyjna pozwoli Ci zachować wysoką jakość wody basenowej. W tym artykule podpowiem Ci, jak działa pompa piaskowa do basenu!
W tym artykule:
1. Jaka pompa filtrująca do basenów?
3. Pompy z filtrem kartuszowym
5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego filtra z piaskiem?
6. Działanie filtru piaskowego — Jak działa filtr piaskowy i czym się różni od innych filtrów?
7. Pompy z filtrem piaskowym do basenu – dlaczego warto je mieć?
8. Jak działa pompa z filtrem piaskowym?
Jaka pompa filtrująca do basenów?
Dobrze dobrana pompa basenowa powinna przefiltrować całość wody w zbiorniku około trzech razy na dobę. Konieczne jest sprawdzenie wydajności pompy. Wydajność pompy musi być dobrana do wielkości basenu i jego poziomu wody. Określając dokładną pojemność basenu, łatwiej będzie dostosować odpowiednią pompę i łatwiej oszacujesz czas potrzebny do przefiltrowania wody w basenie. Im większy basen tym będzie potrzeba większej wydajności. Dobra pompa filtrująca nie powinna być tylko wydajna, ale i wytrzymała. To jak długo posłuży, zależy od materiałów, z jakich wykonana została pompa. Najnowsze modele pomp basenowych posiadają polipropylenową powłokę oraz gumowe części w wirniku, co pozwala lepiej znieść dostające się do niej nieczystości. Również hałas, jaki generuje pompa, ma znaczenie dla użytkowników basenu. Urządzenie filtrujące jest jednym z najważniejszych akcesoriów w basenie, krąży w nim woda w układzie zamkniętym. Jednym wężem brudna woda basenowa dostaje się do pompy, gdzie jest oczyszczana, a drugim wężem powrót do zbiornika czysta woda. Żadna z pomp nie będzie kompletna bez odpowiednio dobranego filtra. To, jaki wybierzesz, zależy tylko od Ciebie.
Polecany artykuł: Dlaczego warto mieć basen?
Pompy z filtrem papierowym
Tradycyjnie stosowany jest filtr papierowy, który wyposażony jest we wkłady filtrujące. Pompę z filtrem papierowym charakteryzuje niska cena, stąd bardzo często jest dołączana do gotowych zestawów z nowym basenem. Filtry papierowe niestety zapychają się i szybko ulegają zużyciu. Czyści się je kilka razy, a następnie wyrzuca i wymienia na nowe wkłady filtracyjne. W rezultacie koszt pompy z filtrem papierowym jest wyższy niż np. koszt pompy piaskowej.
Pompy z filtrem kartuszowym
Pompy z filtrem kartuszowym wykorzystują filtr kartuszowy, na którym to zatrzymują się wszelkie zabrudzenia. Filtracja tą metodą nie jest dokładna, co jest związane z szybkim zapychaniem się filtra, który można wyczyścić, ale producenci zalecają wymianę co około 2 tygodnie.
Polecany artykuł: Jak oczyścić wodę w basenie — domowe sposoby
Pompy z filtrem piaskowym
Pompy wyposażone w filtr piaskowy, inaczej kwarcowy, charakteryzują się dużą trwałością. Jeden wkład może wystarczyć nawet na dwa, czy trzy sezony. Jest to niewątpliwą zaletą pompy piaskowej. Warto pamiętać, aby często go płukać, raz na tydzień lub dwa, żeby był jak najdłużej w dobrej kondycji. Użycie drobnego piasku kwarcowego przedłuża znacznie żywotność filtra, przez co basen jest dłużej czysty.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego filtra z piaskiem?
Filtr piaskowy do oczyszczania wody spełni swoją funkcję jedynie w średniej wielkości basenie. W dużym basenie jego działanie może okazać się niewystarczające. Pomimo że w mniejszych basenach zaleca się stosowanie filtrów kartuszowych, to warto użyć w nich filtry piaskowe, zdecydowanie od nich wydajniejsze. Przy wyborze odpowiedniego produktu, należy wziąć też pod uwagę materiał wykonania. Producenci oferują modele ze stali nierdzewnej, poliestru i polietylenu. Istotny jest też rodzaj używanych wkładów oraz dodatkowe funkcje filtrów, co ma wpływ na ostateczną cenę produktu. Coraz popularniejsze są filtry piaskowe z wkładami ze szklanym granulatem. Znacznie efektywniej przechwytują one wszelkie zanieczyszczenia oraz zatrzymują je w filtrze niż w przypadku modeli z piaskiem kwarcowym. Są też bardziej odporne na rozwój bakterii i mogą być przez to dłużej użytkowane.
Polecany artykuł: Przegląd akcesoriów basenowych — sprawdź, jakie będą najlepsze!
Działanie filtru piaskowego — Jak działa filtr piaskowy i czym się różni od innych filtrów?
Posiadanie basenu wiąże się z jego systematycznym czyszczeniem. Duże zanieczyszczenia można usunąć ręcznie przy pomocy sitka lub odkurzacza do dna basenu, jednak wydajniejsze jest używanie specjalnego filtra oraz pompy. Posiadają one mechanizm ssąco-tłoczący, pobierając wodę, przepuszczają ją przez filtr oczyszczający wodę, a za pomocą pompy wtłacza ją znów do zbiornika. W przypadku popularnych modeli na rynku dostępne są filtry z wkładem wypełnionym bardzo drobnym piaskiem kwarcowym, hydro antracytem, czy szklanym granulatem pozwalając na usunięcie nawet bardzo drobnych zanieczyszczeń. Urządzenie posiada też cztero- lub sześciodrożny zawór, odpowiadający za właściwą obsługę filtra piaskowego. Filtry piaskowe pozwalają efektywnie oczyszczać basen. Są bardzo wydajne i można wymieniać filtr nawet co dwa, trzy lata, a żeby utrzymać je w czystości, wystarczy je opłukać pod bieżącą wodą. Regularne płukanie zapobiega gromadzeniu się na filtrze bakterii oraz grzybów w naszym basenie. Działanie nie różni się od innych urządzeń do filtrowania. Woda przepuszczana jest przez filtr i zawarty w nim drobny piasek kwarcowy, gdzie pozostają wyłapane zanieczyszczenia. Ruch wody jest sztucznie wymuszany przez pompę piaskową, woda jest zasysana wężem do pompy z piaskiem, by następnie wrócić po oczyszczeniu drugim wężem. Taki wymuszony ruch wody zabezpiecza też basen, przed powstawaniem osadu na jego powierzchni, zwiększając wydajność oczyszczania. Przydać się mogą dodatkowe akcesoria do pomp basenowych.
Pompy z filtrem piaskowym do basenu – dlaczego warto je mieć?
Baseny ogrodowe cieszą się popularnością w upalne letnie dni. Jest to świetna alternatywa dla osób, które nie mają wiele czasu, aby chodzić regularnie na basen czy korzystać z naturalnych zbiorników wodnych oraz kąpielisk. Aby czerpać w pełni przyjemność z wodnej kąpieli, warto zatroszczyć się o jak najlepszą jakość wody. Taką krystalicznie czystą wodę zapewnić może tylko stosowanie filtrowania, najlepiej sprawdzą się pompy z filtrem piaskowym.
Jak działa pompa z filtrem piaskowym?
Baseny, w których woda stoi, szybko ulegają zanieczyszczeniom ze względu na stały jej kontakt z powietrzem. Kurz, owady, pyłki, liście, piasek i ziemia powodują zabrudzenie się basenu. Pamiętaj zatem o odfiltrowaniu nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Zrobisz to za pomocą bardzo wydajnych filtrów piaskowych. Pozwoli on zabezpieczyć zbiornik przed powstawaniem zielonkawego nalotu oraz przed rozwojem glonów i innych organizmów wodnych i będziesz długo cieszyć się czystą wodą. Woda przefiltrowana przez ziarenka piasku kwarcowego nabierze nieskazitelnej czystości oraz długo pozostanie bezpieczna do kąpieli. Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu filtra i podmianie niewielkich ilości wody na świeżą.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jak wyklarować wodę w basenie? | |
Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki | |
Podpowiadamy jak dbać o wodę w basenie — prawidłowe chlorowanie wody basenowej |