Ręczne narzędzia ogrodnicze - co warto wybrać do pielęgnacji ogrodu

20.03.2022

Piękny ogród to prawdziwy skarb, przyzna to każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem choćby skrawka zielonej przestrzeni obok domu. Bywa niezastąpiony o każdej porze roku. Wiosną gdy budzi się do życia — dzieli się siłę witalną, energią i chęć do działania, latem chroni przed upałem, dając wytchnienie w cieniu rozłożystych drzew, jesienią obdarowuje skarbami natury i cieszy kolorową paletą barw i nawet zimą, gdy na pozór jest uśpiony, zachwyca śnieżnymi stylizacjami, drzew i krzewów.

Ogród to również odpowiedzialność. By czerpać z jego nieskończonych dobrodziejstw, należy o niego dbać, pielęgnować, poświęcać mu czas i serce. Za tę troskę odpłaca się po stokroć.

U progu wiosny, gdy każdy ogród budzi się z zimowego snu i potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, chcemy zaproponować Ci przegląd najlepszych narzędzi ogrodniczych. Sekatory, nożyce, siekiery, piły, łopaty, szpadle, szufle, motyki, a także te bardziej profesjonalne glebogryzarki, wertykulatory, piły łańcuchowe, kosiarki i traktorki, to podstawowe elementy wyposażenia, które pomogą Ci utrzymać ogród w dobrej kondycji przez cały rok.

 

Narzędzia ogrodnicze dostępne w sklepie Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Narzędzia ogrodnicze ręczne — ABC produktów do pielęgnacji ogrodu

2. Sekatory ogrodowe — produkty nie tylko do przycinania żywopłotu

3. Siekiery i siekierki — narzędzia nie tylko dla drwala

4. Łopaty, szpadle, szufle do spulchniania, sadzenia i sprzątania

5. Wybieramy idealne szpadle

6. Jaka łopata do ogrodu?



 

Narzędzia ogrodnicze ręczne — ABC produktów do pielęgnacji ogrodu

Jaki ogród takie narzędzia — to hasło powinno stać się myślą przewodnią podczas kompletowania ogrodowego ABC. Narzędzia ogrodnicze powinny być idealnie dobrane do wielkości ogrodu i rodzaju roślin, które w nim rosną, zwłaszcza jeśli sprzęty mają Ci służyć przez długie lata. Warto wiedzieć, że podstawowy podział wyróżnia narzędzia elektryczne i narzędzia ręczne. Niniejszy artykuł poświęcamy charakterystyce wybranych produktów ręcznych, które umożliwiają sprawną pracę i zapewniają wygodę podczas każdej pracy. Oto przykłady i próba porównania tych narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie prace w ogrodzie.

 

Sprzęt do pielęgnacji kwiatów, trawnika i drzew w ogrodzie.

 

Sekatory ogrodowe — produkty nie tylko do przycinania żywopłotu

Sekatory ogrodowe to podstawowe narzędzia służące do szybkich i precyzyjnych prac w ogrodzie takich jak przycinanie drzew, gałęzi, pędów, krzewów, żywopłotu i trawy. Są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domku narzędziowego. Ich używanie Doskonale sprawdzą się w podczas prac w małym i dużym ogródku. Wyglądem i sposobem działania przypominają nieco duże nożyce. Wyróżnić można kilka rodzajów sekatorów. Jeden z podziałów oparty został o ilość ostrzy posiadanych przez dane narzędzie. Do najbardziej powszechnych należą sekatory dwuostrzowe (nożycowe) lub jednoostrzowe (kowadełkowe).

Drugi podział rozróżnia sekatory ze względu na sposób obsługi. W tej grupie znaleźć możemy narzędzia jednoręczne i dwuręczne.

 


Polecany artykuł: Jak zrobić skalniak w ogrodzie?


 

Nowoczesne, zaawansowane sekatory wyposażone są w systemy wspomagające cięcie — za pomocą dźwigni, mogą mieć też teleskopowe rączki.

Sekatory mogą pełnić różne funkcje i być wykorzystywane do wielu różnych prac na działce i w ogródku. Do tych najważniejszych należą przycinanie żywopłotów, gałęzi i pędów.

 

Sekator - niezbędne narzędzie każdego ogrodnika

 

Siekiery i siekierki - narzędzia nie tylko dla drwala

Są takie narzędzia ogrodowe, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne prace w ogródku. Jednym z nich jest siekiera. Z doświadczenia wiemy, że jest najczęściej wykorzystywanym narzędziem i to nie tylko w przydomowym ogródku lub na działce, ale również w wielu innych sferach życia. Standardowe siekiery zbudowane są z trzonka i głowicy, ukształtowanej w zależności od funkcji, jaką ma spełniać. Część modeli posiada zakończenie jednostronne z obuchem, inne są zaostrzone obustronnie. Niezwykle ważna w budowie sprzętu jest rękojeść – narzędzie musi dobrze leżeć w dłoni, abyś mógł poprawnie wykonać swoją pracę.

Siekiera umożliwia ręczne rozłupywanie drewna na opał, ścinanie drzew i gałęzi, a także przeprowadzanie licznych prac porządkowych na posesji.

Stąd nasza rada — wybierając siekiery ogrodowe, warto postawić na sprzęt wysokiej jakości. Takie właśnie produkty mamy przygotowane dla Ciebie w ofercie naszego centrum ogrodniczego. Po szczegółowe informacje, pomoc i poradę zapraszamy do naszych doradców, którzy sprawią, że wybór narzędzi będzie strzałem w dziesiątkę.

 

Siekiery - dostępne w centrum ogrodniczym Merkury Market

 


Polecany artykuł: Ile kosztuje projektowanie ogrodu? Zobacz naszą kompleksową wycenę!


 

Łopaty, szpadle, szufle do spulchniania, sadzenia i sprzątania

Łopaty, szpadle i szufle to najbardziej wszechstronne narzędzia ogrodnicze. Wizualnie są do siebie bardzo podobne. Jednak konstrukcja i wielkość poszczególnych modeli umożliwia zastosowanie ich podczas różnorodnych prac. Kopania, sadzenia roślin oraz ich przesadzania.

Czym różni się szpadel od łopaty? Większość szpadli charakteryzuje się ostrym — szpiczastym zakończeniami (często w kształcie migdału), które umożliwia sprawne wbicie się w ziemię.

Wygląd łopaty nie jest chyba nikomu obcy, jest chyba jednym z najczęściej spotykanych narzędzi ogrodniczych. Służy głównie do przekopywania ziemi i jej szybkiego przesypywania z miejsca na miejsce.

 

łopata i szpadel  - niezbędne narzędzia ogrodnicze

 

Wybieramy idealne szpadle

Wybierając szpadel, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które decydują o funkcjonalności i ułatwiają użytkowanie. Pierwszym z nich jest kształt szpadla.

Najwygodniej pracuje się szpadlem o kształcie szpiczastym, ponieważ ostro zakończony sztych łatwiej przebije się przez kolejne warstwy ziemi. Praca takim narzędziem może odbywać się znacznie szybciej. Minusem szpiczastych szpadli jest kłopotliwe załadowywanie wykopanej ziemi, która trzeba przenieść lub odrzucić. W tym zakresie znacznie lepiej sprawdza się klasyczna łopata.

Szukając odpowiedniego szpadla, warto zwrócić uwagę na materiał jego wykonania. W ostatnich latach popularne są szpadle z trzonkami z lekkiego aluminium lub włókna węglowego. Narzędzia tego typu są stosunkowo lekkie i bardzo praktyczne. Jednak, jak bardzo często podkreślają specjaliści, materiał trzonka ma wpływ na wyważenie narzędzia. Dlatego do bardziej precyzyjnych czynności zalecany jest szpadel, którego trzonek wykonany jest z drewna lub metalu. Narzędzie o większej wadze pozwoli na uzyskanie większej siły uderzenia podczas pracy.

 


Polecany artykuł: Jak zagospodarować ogród? Co i kiedy zasadzić? Podpowiadamy!


 

Jaka łopata do ogrodu?

Cechą charakterystyczną każdej łopaty jest szeroka główka zakończona równym brzegiem i płaska powierzchnia użytkowa. Łopata służy przede wszystkim do przenoszenia różnych materiałów sypkich takich jak ziemia, piasek, żwir. Jej specjalnie przystosowana konstrukcja sprawia, że materiał nie będzie się wysypywał podczas pracy na boki ani do tyłu. Drugim równie częstym zastosowaniem łopaty są oczywiście prace związane z przekopywaniem.

Podobnie jak w przypadku szpadla tak i w łopacie sztych i trzonek najczęściej wykonane są z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna.

Wybierając łopatę, warto zwrócić uwagę na jej rozmiar. Dostępne na rynku modele różnią się od siebie znacząco, dlatego zawsze warto zacząć od ich porównania.

 

Szpadle ogrodowe dostępne w Merkury Market

 

Pamiętaj!

Narzędzia ogrodowe dobrej jakości to zadbany ogród i zadowolony ogrodnik. Jeśli chcesz, by rośliny w Twoim ogrodzie zachwycały, zainwestuj w sprzęt najwyższej jakości. Tylko takie narzędzia pomogą Ci zapewnić wymarzony efekt i sprawią, że każda praca będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie. Jak pozbyć się ich szybko i skutecznie? Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie. Jak pozbyć się ich szybko i skutecznie?
Kwiaty domowe, które oczyszczają powietrze i ozdobią wnętrze Kwiaty domowe, które oczyszczają powietrze i ozdobią wnętrze
Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie Jak urządzić ogród wokół domu — pomysły, inspiracje, sugestie

 

Powrót