Przytulnie i radośnie, czyli kuchnia w stylu folk
Wielu z nas marzy o wyjątkowo ciepłych, przytulnych i pełnych radości aranżacjach. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, która to dla wielu osób jest sercem domu i jednym z najważniejszych pomieszczeń — chcemy, by była pełna pozytywnych emocji. Wielu z nas wraca pamięcią do kuchni rodziców lub dziadków, które, mimo że nie posiadały elektrycznych kuchenek, mikrofalówek i szafek z systemami cargo, były zawsze zachęcające, pełne dobrego jedzenia i niezapomnianych wspomnień. Te wspomnienia mogą stać się dla nas inspiracją dla stworzenia folkowego stylu, który jest ukłonem nie tylko wobec tego, co ciepłe, radosne i przytulne, ale również inspiruje się ludową kulturą, która może być dziedzictwem naszych dziadków i przez to — nas samych.
Styl folkowy w aranżacji kuchni pozwoli nam stworzyć wyjątkowe aranżacje. Wybierając tradycyjne wzory, motywy ludowe, kolorowe tkaniny folkowe oraz naturalne materiały możemy stworzyć przestrzeń, w której nie tylko będzie nam się dobrze gotowało, ale która będzie też miała swój wyjątkowy charakter. Folkowy styl wnętrz pozwala nam na harmonijne łączenie nowoczesnej funkcjonalności, bez której już się nie obejdziemy, z ludową tradycją, za którą naprawdę tęsknimy. Jeśli szukamy atmosfery sielskiego spokoju, swojskości i ciepła, folkowy styl wnętrz będzie dla nas idealnym rozwiązaniem!
W tym artykule:
3. Styl folkowy wnętrza — jak umeblować kuchnię i stworzyć wnętrze w stylu folk?
4. Modern folk a folkowe akcesoria — postaw na odpowiednie oświetlenie!
5. Folkowe dekoracje i góralski styl zamknięty w dodatkach — jakie elementy dekoracyjne wybrać?
Elementy folkowe w aranżacji kuchennych pomieszczeń — jakie motywy ludowe wybrać, jakie wzory i kolory ścian wprowadzić?
Folkowe style wnętrz to dobry sposób na to, byśmy nie tylko nawiązali do ludowej tradycji, ale również to okazja do tego, by ożywić nasze minimalistyczne i często przez to nudne kuchnie. Ciepłe barwy, żywe kolory, naturalne tekstury i materiały — wszystko to sprawia, że w takiej kuchni aż chce się gotować, chce się żyć!
Przygodę z aranżowaniem wnętrz folk rozpocznijmy, wybierając odpowiednie barwy. Tutaj królują intensywne kolory, a zwłaszcza żywe odcienie czerwieni, niebieskiego, zieleni, żółtego. Wyraziste barwy możemy stonować uniwersalną i klasyczną bielą oraz nieco bardziej nowoczesnymi szarościami.
Folk to również bogactwo wzorów i motywów. Folkowe wzory na tkaninach to przede wszystkim kwiatowe i zwierzęce motywy ludowe. Mogą się one pojawiać w różnych miejscach, na zasłonach, meblach lub płytkach. W połączeniu z żywymi kolorami i naturalnymi materiałami stworzą wyjątkowy styl folk.
Ludowa tradycja zamknięta w drewnie — jakie naturalne materiały w stylu folk wybrać w aranżacji wnętrz folk?
Folkowe wzory na meblach i folkowe wzory na ludowych tekstyliach to na pewno piękne wyznaczniki tego wyjątkowego stylu, ale najlepiej folk wprowadzić poprzez materiały prosto z natury, a zwłaszcza drewno. Drewno naturalne wprowadzimy w formie mebli, wykończenia lub dodatków. Idealne będą oczywiście meble kuchenne drewniane oraz meble drewniane jadalniane. Wyjątkowego charakteru aranżacji nadamy wtedy, gdy pod sufitem będą znajdowały się drewniane belki.
Oprócz drewna naturalnego możemy też wykorzystać kamień naturalny oraz ceramikę.
Styl rustykalny a styl folk — czym się różnią, a w czym są podobne?
Folkowe wzory na ceramice, folkowe wzory na ludowych tkaninach lub folkowe wzory na ludowych naczyniach to nie tylko domena stylu folk — motywy te odnajdziemy również w stylu rustykalnym. Styl folk jest do niego bardzo podobny. Różnica jest delikatna, ale widoczna — folk częściej wykorzystuje intensywne kolory i żywe motywy. Jeśli jednak nie do końca wiemy, jak zacząć przygodę ze stylem folkowym, rustykalne wnętrza mogą stać się dla nas świetną inspiracją.
Hafty, rękodzieła i zdobienia, czyli folkowy styl — jak zaznaczyć styl folkowy we wnętrzach kuchennych?
Folkowe tekstylia i sztuka użytkowa to ważne wyznaczniki stylu folk — koniecznie zwróćmy na nie uwagę. Ozdobne elementy powinny mieć też funkcję praktyczną, w końcu to modern folk, czyli współczesna wersja tradycyjnego stylu aranżacji wnętrz ludowych. Umieśćmy zatem w kuchni ceramiczne wazony, kubki i ręcznie malowane talerze. Folkowe wzory na dekoracjach podkreślą tutaj połączenie z folk.
Co jeszcze sprawdzi się we wnętrzach modern folk? Jakich folkowych akcesoriów i wyposażenia możemy użyć? Zdecydowanie wszystkie drewniane elementy będą tutaj odpowiednie, a jeśli będą dodatkowo zdobione lub rzeźbione — tym lepiej. Pięknie malowane i rzeźbione fronty kuchenne to jeden z przykładów. Oprócz tego postawmy na zwiększające przytulność tekstylia, czyli kolorowe zasłony, haftowane obrusy i drobne serwetki z motywami ludowymi.
Dekoracje są przemyślane i kuchnia nie daje wrażenia chaosu i zagracenia. Podkreślaliśmy, że ważna jest nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność, zatem trzymajmy się tej zasady w trakcie aranżowania przestrzeni. Folkowe inspiracje to pełne radości i ciepła wnętrza, nie ma tu jednak miejsca na zbyt wiele elementów i zagracenie przestrzeni. Naczynia, garnki, patelnie i sztućce, których nie używamy, schowajmy do szuflad i wnętrz szafek kuchennych. Dzięki temu w kuchni będzie panował porządek.
Styl folkowy wnętrza — jak umeblować kuchnię i stworzyć wnętrze w stylu folk?
Ceramika ludowa, tekstylia w ludowych wzorach oraz dekoracje są ważne, jednak tak właściwie najważniejsze w kuchni będzie wyposażenie. To w końcu ono pozwala nam gotować i użytkować kuchnię w odpowiedni sposób. Zestawy mebli do kuchni w stylu folk charakteryzują się funkcjonalnością i nawet jeśli ich ogólna forma jest prosta, to mile widziane są zdobienia i atrakcyjne kolory. Ręcznie malowane fronty szafek możemy nawet samodzielnie ozdobić motywami kwiatowymi. Dawniej popularne było też ozdabianie mebli wycinankami z papieru — może to wrócić w nowoczesnej formie w postaci naklejek.
Oprócz mebli kuchennych z AGD do kuchni folk często wstawia się też stół i krzesła kuchenne. Zestawy powinny być wykonane z drewna — to podkreśli rustykalny charakter. Tradycyjne meble kuchenne często zastępowane są przez klasyczne kredensy i półki na naczynia, a zamiast stołu do jadalni i kuchni wraz z krzesłami wstawia się do pomieszczenia narożniki kuchenne.
Modern folk a folkowe akcesoria — postaw na odpowiednie oświetlenie!
Światło to ważny, a często niedoceniany element aranżacji wnętrz, również tych w stylu folk. Na jakie oświetlenie najlepiej się zdecydować, aranżując folk, rustic lub styl etno wnętrza? To zdecydowanie będzie ciepłe, miękkie światło i zróżnicowane elementy oświetleniowe. Lampy mogą być stylizowane na kute z żelaza z drewnianymi elementami. W kuchni użyjmy zarówno lamp wiszących, jak i światełek podszafkowych.
Aranżację możemy uzupełnić lampami w kształcie latarni i świeczników oraz świecami.
Folkowe dekoracje i góralski styl zamknięty w dodatkach — jakie elementy dekoracyjne wybrać?
Styl folkowy sprzyja otwartym szafkom kuchennym, na których widać zdobione naczynia i dekoracyjne elementy. Oprócz tego eksponuje się na takich szafkach naczynia, słoje z przyprawami i suszonymi owocami, warzywa w skrzynkach i owoce w miskach. Takie aranżacje stają się dzięki temu swobodne i żywe. Ważna jest otwarta przestrzeń, swoboda i ciepło. To miejsce nie tylko doskonałe do gotowania, ale też idealne do spotkania, rozmów i rodzinnych obiadów.
Patchworkowe dekoracje? Jak najbardziej! Wyjątkowe wzory i kolory w stylu folk
Dużo wspominaliśmy o tekstyliach w stylu folk, warto jednak wiedzieć, że motywy roślinne i motywy zwierzęce to nie wszystko, czym mogą ns zachwycić dekoracje folkowe. Zdecydowanie powinniśmy się też przyjrzeć atrakcyjności patchworkowych wzorów, które w folkowych wnętrach mają swoje specjalne miejsce.
Folk w Twoim domu — gdzie jeszcze wprowadzić folk? Łazienka w stylu folk, sypialnia w stylu folk i salon w stylu folk
Kuchnia folk to miejsce pełne ciepła i radości. Ten styl możemy też użyć w innych miejscach w domu — w salonie, sypialni lub łazience. Żywe kolory, motywy roślinne i zwierzęce oraz porządek i jednoczesna swoboda to wyznaczniki tej pełnej pozytywnej energii aranżacji.
Zainspiruj się!
Jak wygląda włoski styl w aranżacji wnętrz?
Kuchnia z wyspą - jak ją zaaranżować?
Kuchnia w kształcie litery L - jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze