Przedstawiamy gorące trendy wnętrzarskie na jesień 2022! Avant basic, japandi, neo retro!
Świat wnętrzarskich aranżacji nieustannie zmienia się i rozwija. Nie ma w nim miejsc na nudę i stagnację. Jeszcze nie tak dawno zachwycaliśmy się stylizacjami hoho, vintage, loft i art deco, dziś czekamy na coś więcej, na coś, co znów zainspiruje.
Avant basic, japandi i neo retro to trzy nietuzinkowe propozycje na nadchodzący sezon, które z pewnością zagoszczą w niejednym domu, wnosząc do niego odrobinę świeżości.
Poznaj już dziś najgorętsze trendy wnętrzarskie tej jesieni i sprawdź, który z nich najlepiej do Ciebie pasuje.
W tym artykule:
1. Styl Japandi - gorący trend 2022
2. Połączenie dwóch kultur w wystroju wnętrz
3. Wystrój wnętrza w stylu japandi
5. Styl avant basic - nieoczywiste aranżacje
6. Maksymalizm i funkcjonalność w przestrzeni avant basic
7. Styl avant basic w aranżacji wnętrz
8. Styl neo retro - ukłon w stronę przeszłości
Styl japandi - gorący trend 2022
Japandi to współczesny trend wnętrzarski, który jest hybrydą estetyki skandynawskiej i japońskiej. I choć obydwie kultury geograficznie dzieli ogromna odległość, w praktyce mają ze sobą wiele wspólnego. Japandi to styl, który zaprasza do wyciszenia i relaksu. Jest niezwykle subtelny, ale jednocześnie doskonale zorganizowany i zaplanowany.
Połączenie dwóch kultur w wystroju wnętrz
Jeśli chcielibyśmy jednym zdaniem powiedzieć, czym jest japandi, to najtrafniejsze byłoby stwierdzenie, że jest zamiłowaniem do minimalizmu, funkcjonalności i przytulności. Japandi na przekór temu co dziś manifestuje świat, ma szczególne upodobanie w niedoskonałości, która przejawia się w aranżacjach. To, co szczególny sposób połączyło dwa na pozór odległe style, to wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina, kamień, a także prostota w stylizacjach, bryłach i konstrukcjach.
Wystrój wnętrza w stylu japandi
Jak zamienić teorię w praktykę i stworzyć stylowe wnętrze japandi? Jest na to prosty sposób. Przedstawiamy trzy zasady, które pomogą wykreować idealną stylizację japandi.
Po pierwsze — oszczędność w kolorach. Do wystroju wnętrza wybierz maksymalnie trzy kolory i wokół nich zorganizuj całą przestrzeń. Mogą to być beże, szarości, czerń, złamana biel oraz ciepłe kolory ziemi.
Po drugie — naturalne materiały. Japandi jest z nimi nierozerwalnie związane, dlatego obecność drewna, kamienia, wikliny, lnu, suszonych traw i kwiatów to doskonałe rozwiązanie.
I po trzecie — minimalna ilość ozdób i detali. Zastąp je niskimi stylowymi meblami, które podkreślą charakter aranżacji.
W kulturze japońskiej mocno zakorzeniona jest idea życia zgodnie z naturą oraz szacunek do starych przedmiotów. Dlatego warto szukać takich elementów wystroju, które posłużą Ci przez długie lata. Wnętrze w stylu japandi daje użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa, komfortu i prawdziwej przytulności. Mimo prostych form i braku licznych dekoracji, we wnętrzach japandi jest coś magicznego, co sprawi, że chce się w nich przebywać.
Dekoracje w stylu japandi
Choć jak już wspominaliśmy japandi nie lubi licznych detali, jednak można je wprowadzić do wnętrza, zachowując umiar. Są takie elementy, które w szczególny sposób pasują do tego rodzaju stylizacji. Dekoracyjna ceramika, gliniane dodatki, delikatne gałęzie umieszczone w minimalistycznym wazonie oraz wszechobecne rośliny — to jedynie niektóre z nich. Szukaj inspiracji w obu kulturach. W każdej znajdziesz perełki, które podkreślą nietuzinkowy charakter pomieszczenia.
Pamiętaj!
Styl japandi nie uznaje kompromisów! Wzorzyste tapety, kolorowe, krzykliwe tekstylia nijak nie będą tu pasować.
Styl avant basic — nieoczywiste aranżacje
Avant basic to styl wnętrzarski, który narodził się w social mediach i w nadchodzącym sezonie ma szansę wyznaczyć nowy kierunek w aranżacji. Styl, w którym więcej znaczy lepiej, a bogactwo kolorów wypiera nudny minimalizm, który królował dotąd we wnętrzach. W avant basic rządzi różnorodność wzorów, nietuzinkowe formy i „kiczowate” dodatki. Co kryje się pod tajemniczą nazwą avant basic? Słowo "avant", oznaczającego coś oryginalnego, nietuzinkowego, odbiegającego od normy. Z kolei "basic" to coś podstawowego, podstawowego, lub fundamentalnego.
Maksymalizm i funkcjonalność w przestrzeni avant basic
Styl avant basic zdaje się być przeniesieniem na język wnętrz trendów modowych, zaczerpniętych po trosze z vintage i funky. Można pokusić się o stwierdzenie, że ten nowy maksymalizm jest zaprzeczeniem wielu dotychczasowych założeń aranżacyjnych. Istotną rolę w tworzeniu estetyki stylu grają intensywne, soczyste kolory. Nieoczywistym i kontrastowym połączeniom przyświeca zasada, że nie ma kolorów, które do siebie nie pasują.
Czy w avant basic jest miejsce na wnętrza przytulne i klimatyczne? Z pewnością tak, wszystko zależy od samej aranżacji.
Styl avant basic w aranżacji wnętrz
Wspólnym mianownikiem dla wszystkich pomieszczeń, stylizowanych na avant basic jest kolor. To właśnie on wybija się na pierwszy plan każdej stylizacji. Doskonale sprawdzą się tu pastelowe odcienie różu, błękitu i zieleni, ale także fiolet i żółty. Miks kolorów, wzorów, tekstur i kształtów we wnętrzach to przejaw pasji życia, mieszkających w niej osób. Można pokusić się o stwierdzenie, że avant basic to poniekąd styl życia.
Wykorzystanie mebli w przestrzeni avant basic
W awant basic nie ma miejsca na nudę wręcz przeciwnie, dzieje się dużo i intensywnie. Do aranżacji z pewnością przyda się umiejętnością łączenia, pozornie niepasujących do siebie elementów. We wnętrzach nie może zabraknąć designerskich mebli i dodatków, a także ikon designu. Znajdziemy tutaj obłe kształty sof, kanap i narożników, stoliki kawowe na fantazyjnych nóżkach, meble ozdobione lamelami czy lustra o falujących krawędziach. Wśród dodatków królują kolorowe świece w oryginalnych świecznikach, wazony oraz lampy.
Styl neo retro - ukłon w stronę przeszłości
W ostatnich latach w wielu stylizacjach pojawiało się nawiązanie do estetyki retro. Styl z przeszłości cieszy się dużym powodzeniem i uznaniem wśród projektantów i dekoratorów wnętrz. Neo retro jest niejako ukłonem w stronę tych, którzy kochają klimat lat 50, 60, 70 i chcą je łączyć z najnowszymi trendami.
Trend neo retro to absolutna dowolność w doborze ozdób i poszczególnych elementów wyposażenia pomieszczeń. Gdyby przyjrzeć się bliżej temu barwnemu chaosowi, łatwo zauważyć, że stworzony jest on według jasno określonych reguł. Jest swoistą podróżą przez barwne lata drugiej połowy XX. Podróżą, która przyniosła zgrabne połączenie różnych kolorów, struktur i wzorów, by w ten sposób złożyć hołd minionym dekadom.
Wystrój wnętrza neo retro
Bardzo ważną rolę w stylizacji Neo Retro odgrywają odpowiednio dobrane meble. Warto postawić na niezwykle modne pod koniec XX wieku drewniane komody, stoliki i szafki na charakterystycznych długich i smukłych nóżkach, które przywołają ducha minionych lat. Strzałem w dziesiątek będą również krzesła i fotele z kolorową tapicerką, które były prawdziwym hitem lat 50. i 60. Dodatkowo wysokie regały na książki i płyty winylowe, przeszklone witryny oraz małe stoliki kawowe, a wszystko to najlepiej na wąskich nóżkach.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jakie zasłony do salonu 2022? Sprawdź, co przyniosły najnowsze trendy wnętrzarskie!
Czarna armatura - do jakich wnętrz pasuje?
Ikony polskiego designu meble z PRL, które dziś podbijają serca!