Przedpokój gotowy na zimę
Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, jakie widzi się po wejściu do domu lub mieszkania. To tutaj zmienia się obuwie, odwiesza płaszcze lub odkłada mokre parasole. Przedpokój powinien być zatem wnętrzem praktycznym, funkcjonalnym i wygodnym, ale i estetycznym — w końcu ma zachwycić gości i domowników, zachęcając ich do wejścia w głąb domu.
W ciągu roku przedpokój powinien zmieniać się tak, jak zmienia się pogoda i temperatura za oknem. Zimą, gdy na zewnątrz mróz i śnieg, przedpokój powinien zapewniać miejsce do odłożenia wilgotnych kurtek i mokrych butów. W pomieszczeniu powinny zatem znaleźć się takie elementy, które pozwolą wysuszyć odzież i obuwie, a jednocześnie zabezpieczą pozostałą część domu przed plamami i wilgocią. Jak zatem przygotować przedpokój przed zimą, aby pomieszczenie to było jak najbardziej funkcjonalne? Zobacz razem z nami!
W tym artykule:
1. Jak przygotować przedpokój na zimowe dni?
2. Jak zadbać o wykończenie podłogi?
3. Jak ochronić meble przed wilgocią?
4. Dlaczego warto mieć wieszaki w przedpokoju?
5. Gdzie odkładać mokre obuwie?
Jak przygotować przedpokój na zimowe dni?
Estetyka i funkcjonalność ważna jest w całym domu, ale dbanie o te dwa elementy zaczyna się już od przedpokoju. Ładnie urządzony przedpokój będzie nie tylko pięknie się prezentował, ale pozwoli też mieszkańcom na zachowanie porządku. Praktyczne meble, jakie się tu znajdą, zapewnią miejsce na buty, wierzchnią odzież, akcesoria oraz dodatki.
W czasie zimy szczególnie ważne jest to, by przedpokój stał się barierą dla niskich temperatur, wilgoci i nanoszonego wraz ze śniegiem i wodą brudu. Warto zatem zadbać o dobre wykończenie podłogi i ścian, ochronić meble przed wilgocią i przygotować miejsce na rzeczy, które będą wilgotne lub mokre.
Zima to taka pora roku, w której naturalne oświetlenie jest mocno ograniczone. Z uwagi na to należy zadbać o dobre oświetlenie przedpokoju tak, by korzystanie z niego nie sprawiało trudności. Wnętrza wyposaż w lampę sufitową lub lampy ścienne. Ładne, w pełni oświetlone pomieszczenie będzie wydawało się ciepłe i na pewno stanie się wyjątkowo praktyczne i wygodne w użytkowaniu.
Odpowiednio urządzone wnętrze przedpokoju będzie dbało nie tylko o estetykę, ale też i o odpowiedni poziom zdrowia. Wysuszone obuwie i kurtki będą przecież lepiej służyć właścicielom, nie narażając ich na choroby.
Jak zadbać o wykończenie podłogi?
Z uwagi na zabrudzenia i wilgoć powierzchnia podłogi w przedpokoju powinna być wykonana z odpornych na wodę materiałów o wysokiej ścieralności. W takim miejscu doskonale sprawdzą się płytki gresowe. Wykończenie z płytek jest wyjątkowo łatwe do czyszczenia, a odporność płytek na wodę jest ogromna. Z taką powierzchnią łatwiej będzie zadbać o czystość.
Nieco mniej popularnym, ale równie ciekawym rozwiązaniem będą panele winylowe. To trwałe wykończenie jest odporniejsze na wilgoć i zarysowania niż panel laminowany, dlatego chętniej układa się winylowe podłogi tam, gdzie coś zawsze może się rozlać lub zabrudzić. Zastosowanie mają właśnie w przedpokojach, ale też i w łazienkach oraz kuchniach. Kupując panele, zadbaj jednak, by były to produkty wysokiej jakości.
Nie zawsze jednak możliwe jest ułożenie nowej podłogi. Przed zimą nie ma też potrzeby wykosztowywać się, robiąc remont generalny w przedpokoju. Nawet jeśli w Twoim korytarzu ułożona jest delikatniejsza podłoga, możesz przygotować ją na zimowe warunki. Przede wszystkim wyczyść ją dokładnie. Jeśli masz ułożony parkiet z desek naturalnych, zadbaj o odpowiednie olejowanie i wypastowanie tak, by wilgoć nie była dla nich tak groźna.
W przypadku innych podłóg sprawdzą się tradycyjne wycieraczki, które będą w stanie zebrać ogromną część wilgoci oraz piasku, pyłu i brudu z butów. Dbaj o to, by wycieraczki były regularnie czyszczone i suszone, a jeśli podłoga w korytarzu jest naprawdę delikatna, to dobrym pomysłem będzie zakup wycieraczek z podgumieniem, które odizolują wilgoć od podłogi. Wycieraczkę umieść przed drzwiami wejściowymi.
Jak ochronić meble przed wilgocią?
Meble w przedpokoju to przede wszystkim szafy, szafki na buty oraz garderoby z lustrem. Z uwagi na to, że są narażone na zabrudzenia i wilgoć, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dobrze jest jednak przed zimą odpowiednio przygotować meble, by pomóc przeciwstawić się im trudom zimnych miesięcy.
Przed rozpoczęciem zimowego sezonu dobrze jest szafy przewietrzyć i wysprzątać. Szczególną uwagę podczas sprzątania poświęć szafkom na buty, które zwykle mają sporo pyłu i kurzu w środku.
W zimie często do szafek i szaf wstawia się brudne i mokre buty oraz ubrania, dlatego warto zadbać o to, by wnętrza były ochronione przed wilgocią. Sprawdzą się wodoodporne maty oraz specjalne wkładki do półek na buty, które zbierają wilgoć i drobiny brudu.
Najlepszym zabezpieczeniem będzie jednak pamięć o tym, by mokrych rzeczy nie zamykać w szafkach. Bez odpowiedniej cyrkulacji wilgoć nie będzie prawidłowo odprowadzana i może zniszczyć meble. Pamiętaj zatem, by ubrania i obuwie dobrze wysuszyć, zanim włożysz je do szafek i szaf.
Dlaczego warto mieć wieszaki w przedpokoju?
W każdym przedpokoju powinno znaleźć się miejsce na odwieszenie rzeczy, które są używane codziennie. Praktyczny wieszak w korytarzu to wyjątkowo funkcjonalny mebel. Możesz zdecydować się na modele stawiane na podłodze lub takie, które wiesza się na ścianach. Wieszaki stojące zajmują nieco więcej miejsca, nie sprawdzą się zatem w mieszkaniu, w którym przejście jest niewielkie. Do małego korytarza lepiej wstawić wieszak na ścianę.
Obecność wieszaka jest naprawdę ważna. Przedmioty te pozwalają na odwieszenie wierzchniej odzieży, co jest szczególnie istotne wtedy, gdy kurtki są mokre. Na wieszaku mokre ubrania będą w stanie przyschnąć, bez obaw włożysz je potem do szaf.
Wieszaki są też ważne wtedy, gdy kurtki używane są często, zatem zawsze muszą być pod ręką. Wieszak warto umieścić niedaleko drzwi tak, by odwieszenie kurtki nie zajmowało wiele czasu. W praktyczne wieszaki może być też wyposażona garderoba, wieszaki wiszące możesz też zawiesić na szafę na jeden z jej widocznych i dostępnych boków lub też nawet na drzwi.
Gdzie odkładać mokre obuwie?
W wycieraczkę jest stanie wchłonąć się całkiem sporo wilgoci, jaka przenoszona jest z zewnątrz do domu lub mieszkania. Nie cała woda będzie jednak w stanie ścieknąć z butów w czasie krótkiego stania na wycieraczce, dlatego mokre obuwie, zanim zostanie włożone do szafki, powinno znaleźć swoje miejsce tak, by mogło spokojnie wyschnąć.
Dobrze sprawdzą się ociekacze na buty, które można po prostu ustawić pod ścianą lub, jeśli butów jest naprawdę dużo, ustawić na specjalnych regałach. Również garderobę lub szafę można wyposażyć w taki ociekacz — dzięki niemu zima nie będzie taka straszna.
Pamiętaj, by mokrego obuwia nie wsadzać do zamkniętej szafki lub szaf, gdyż wilgoć może zniszczyć wnętrza mebli. Najlepiej pozwolić obuwiu wyschnąć, a dopiero po tym buty schować. Jeśli szafka na buty ma siedzisko, absolutnie nie kładź na materiał mokrego obuwia — zwykle materiały nie są tak odporne na wilgoć, jak odporna jest na przykład powierzchnia ociekacza.
Co z parasolami?
Ostatnim często problematycznym elementem w przedpokoju będą parasole. W czasie jesiennych i zimowych dni powrót z parasolem do domu to gwarantowane plamy wody. Można się jednak przed tym uchronić. Inspiracji szukaj w akcesoriach dekoracyjnych, gdzie znaleźć możesz pojemniki na parasole lub wieszaki stojące, które mają dodatkowe uchwyty na parasol. Takie produkty mogą być bardzo proste lub ich design może wskazywać na bardziej artystyczny charakter.
Przedmioty przydadzą się w przedpokoju. Ustaw je obok wieszaka lub garderoby. Pojemniki zbierają nie tylko wodę, ale też kurz, dlatego pamiętaj, by czyścić je regularnie.
Zainspiruj się!
Pomysł na nowoczesne meble do przedpokoju
Jak zorganizować porządek w małym przedpokoju?