Proste projektowanie kuchni
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu - to właśnie tutaj zazwyczaj spędzamy czas z rodziną, uczymy się gotowania nowych dań i przygotowujemy posiłki dla siebie i najbliższych. Wielu z nas zaczyna dzień w kuchni, parząc aromatyczną kawę, tu także zazwyczaj kierujemy kroki po pracy, by odgrzać posiłek. Kuchnie często pełnią funkcję jadalni, szczególnie gdy jest połączona z salonem, ale może stanowić również miejsce do pracy, dlatego projekt kuchni musi być dobrze przemyślany. Jak zaprojektować kuchnię? Jakie meble do kuchni wybrać? To pomieszczenie powinno zapewnić przede wszystkim funkcjonalność, łatwość utrzymania czystości i porządku, a także zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę?
Najważniejsze zasady w projektowaniu kuchni
Projektowanie kuchni jest nie lada wyzwaniem! Zanim się do tego zabierzemy, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jaki mamy wpływ na wielkość i umieszczenie kuchni w domu. Jeśli projektujemy dom, który dopiero powstanie, to jesteśmy w najbardziej komfortowej sytuacji, ponieważ mamy możliwość dostosowania wszystkiego do naszych oczekiwań i potrzeb. W sytuacji, kiedy budynek jest już w trakcie realizacji lub gdy kupujemy wybudowane mieszkanie, będziemy musieli nieco się zastanowić, aby projekt kuchni w pełni nas zadowolił.
Pokój z aneksem kuchennym i kuchnia otwarta na salon
Wybór komponentów, z których będą się składać meble w kuchni dobrze jest dopasować do innych wnętrz - jeśli masz otwartą kuchnię, umiejscowioną w przedpokoju, postaraj się, żeby wszystko było spójne. Jeśli masz kawalerkę, to dobrze by było, żeby meble do salonu w jakiś sposób nawiązywały do tych kuchennych.
Jak zaprojektować kuchnię?
Projekt kuchni możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty. Praca z projektantem wnętrz pozwoli nam stworzyć wyjątkowe aranżacje, pełne nietypowych rozwiązań - jeśli jednak chcesz wykonać projekt samodzielnie, skorzystaj z jednego z narzędzi online. Na początku kuchnię trzeba dokładnie wymierzyć - rzut lub rysunek każdej ze ścian, na którym będą dokładnie rozpisane wymiary, pomoże uniknąć pomyłek i niedopasowania szafek. Pomiary powinny być precyzyjne i zawierać wszelkie odchylenia od normy czy nierówności - płaszczyznę sprawdzaj poziomicą na kilku poziomach wysokości ścian, a do sprawdzenia wszystkich kątów użyj kątownicy. Nanieś na projekt wszelkie gniazdka, włączniki i przyłącza, a następnie określ styl, kolory i materiały, w jakich chcesz utrzymać wygląd pomieszczenia. Zaplanuj wysokość budżetu, jaki możesz przeznaczyć na ten cel.
Projekt kuchni krok po kroku
W trakcie projektowania kuchni musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, z których podstawowym jest powierzchnia pomieszczenia. W malutkiej kuchni trzeba postawić na minimalizm i zrezygnować ze zbędnych sprzętów. Szafki powinny wąskie, ale pojemne, by zmieściły się do nich wszelkie akcesoria kuchenne, naczynia oraz zapasy jedzenia - niech zainspirują Cię meble łazienkowe i meble do przedpokoju, które zazwyczaj są wąskimi i pakownymi słupkami. Staraj się zamontować jak najwięcej podwieszanych szafek, zastosuj praktyczne akcesoria meblowe. Przy dużej kuchni masz większą swobodę podczas projektowania pomieszczenia, ale nie rozstawiaj mebli i sprzętów zbyt daleko od siebie, żeby nie robić zbyt dużo niepotrzebnych kroków podczas przygotowywania posiłków. Meble kuchenne zazwyczaj ustawiane są w układzie I (w małych wnętrzach), U i L (w przypadku większych pomieszczeń) lub w dwóch rzędach.
Kuchnię zaprojektuj do swoich potrzeb!
Układ kuchni i jej wyposażenie należy dostosować do liczby domowników i ich potrzeb - osoba, która mieszka sama, nie będzie potrzebować ogromnej zmywarki i lodówki, ale z każdą kolejną osobą w gospodarstwie domowym zwiększa się zapotrzebowanie na przykład na szafki, ponieważ trzeba przechowywać więcej jedzenia, a także naczyń czy sztućców.
Jak wyznaczyć strefy w kuchni?
W czasie projektowania określ strefy robocze - wytypuj miejsce na:
- zapasy (lodówka i szafki);
- przechowywanie jedzenia, sprzętów kuchennych, naczyń;
- strefę mokrą, czyli zlew i śmieci;
- przygotowywanie posiłków (główny blat roboczy oraz w miarę możliwości blaty pomocnicze);
- gotowanie.
Zanim przeniesiesz swoje pomysły na projekt, weź pod uwagę jeszcze kilka kwestii.
Ciąg roboczy i kolejność wykonywanych czynności
Istotne jest ergonomiczne ustawienie całego ciągu - weź to pd uwagę już na etapie projektu. Podstawowe zasady zakładają, że podczas gotowania powinieneś mieć takie ustawienie mebli i sprzętu, by ułatwiło Ci to cały proces, zatem kosz powinien znajdować się pod zlewem, po prawej stronie powinien być blat, a nieco dalej kuchenka, lodówka na początku lub końcu tego ciągu (w zależności od układu pomieszczenia). Taki układ obowiązuje oczywiście osoby praworęczne - w przypadku leworęcznych układ powinien być odwrócony. Kolejną istotną kwestią Twojego projektu powinien być rozstaw najważniejszych sprzętów jak lodówka, piekarnik z kuchenką i zlew - podczas gotowania kuchnię powinieneś móc pokonać za pomocą kilku kroków, dlatego te sprzęty powinny być w odległości między 120 a 210 cm od siebie.
Jak stworzyć praktyczną kuchnię?
Na co jeszcze zwrócić uwagę, przeglądając projekty? Kuchenka gazowa nie powinna być ustawiona obok okna (wiatr może spowodować pożar), podobnie lodówka (ze względu na możliwość nagrzewania się od promieni słonecznych), a także lodówka nie powinna stać obok kuchenki i piekarnika (ze względu na różnicę temperatur, wykorzystywaną w tych sprzętach). Warto też na wysokości oczu i w zasięgu rąk zamontować szafki z szufladami na sztućce oraz półki z przyprawami.
Ergonomiczna kuchnia
Co jeszcze sprawi, że kuchnia będzie bardziej ergonomiczna i wygodna w trakcie użytkowania? Blat przy lodówce, który ułatwi chowanie produktów po zakupach. Jeśli mówimy o blatach, to ten główny, roboczy powinien być łatwy do czyszczenia i odporny na zarysowania, a do tego odporny na działanie wody - jego wymiary powinny być dostosowane do powierzchni pomieszczenia, ale zalecana długość to pomiędzy 60 a 120 cm.
Drobiazgi, które docenisz
Projektując przestrzeń kuchenną, warto jeszcze zwrócić uwagę na liczbę gniazdek - powinieneś mieć ich wystarczająco dużo, by móc podłączyć wszystkie niezbędne sprzęty AGD. Ekspres do kawy, czajnik, toster... zastanów się, co jeszcze jest niezbędne w Twojej kuchni i wyznacz dla tych sprzętów odpowiednie miejsce. W kuchni nie powinno również zabraknąć dodatkowego oświetlenia - najlepiej zamontować je w podwieszane szafki, by oświetlić blaty i powierzchnie robocze. Warto też, żeby w pomieszczeniu znalazło się krzesło lub nowoczesny taboret - jeśli lubisz styl nowoczesny, sprawdź meble tapicerowane i wybierz siedzisko dopasowane do Twoich oczekiwań!
Po więcej produktów przeznaczonych do zorganizowania kuchni zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.