Projekt huśtawki ogrodowej - od czego zacząć? Czego potrzebujesz? Ile kosztuje? Sprawdź!
Huśtawka to nieodzowny element dekoracyjny ogrodu, w którym bawią się dzieci. To też miejsce relaksu i odpoczynku dla dorosłych, którzy lubią podziwiać piękno roślinności podczas spokojnego bujania. Własnoręczne wykonanie huśtawki to nie tylko oszczędność, ale też mnóstwo satysfakcji i możliwość dopasowania wyglądu idealnie do designu ogrodu. Sprawdź, jak stworzyć projekt wygodnej i bezpiecznej konstrukcji i z jakim kosztem trzeba się liczyć.
Huśtawka ogrodowa - metalowa czy drewniana
Wśród dostępnych w marketach produktów wyróżniamy huśtawki metalowe i drewniane. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Konstrukcje metalowe są łatwiejsze w montażu, nie wymagają impregnacji, a w razie potrzeby można je łatwiej przenieść w inne miejsce. Niestety, ze względu na trudność w obróbce, metalowej huśtawki raczej nie uda nam się wykonać samodzielnie. Potrzebne byłyby nam profesjonalne narzędzia, zaawansowane urządzenia oraz specjalistyczne umiejętności. Jeśli chcemy mieć taki mebel w naszym ogrodzie, najlepiej kupmy gotową huśtawkę.
Zupełnie inaczej wygląda obróbka drewna. Meble ogrodowe drewniane można wykonać własnoręcznie, a naturalny surowiec kupić w każdym składzie budowlanym czy nawet markecie ogrodniczym. Sami też określamy wymiary: długość i szerokość huśtawek. Konstrukcje z drewna doskonale prezentują się w ogrodowej przestrzeni - designem pasują do naturalnej roślinności, drzew, tarasów, a także innych elementów, takich jak hamaki, altany ogrodowe, altanki itp. Regularnie impregnowane, wykazują też dłuższą żywotność - nawet powstałe uszkodzenia można łatwo naprawić, czego niestety nie da się powiedzieć o huśtawkach metalowych.
Rodzaje huśtawek drewnianych
Drewniane huśtawki ogrodowe zasadniczo dzielimy na te dla dzieci oraz na te dla całej rodziny. Różnią się nie tylko gabarytami, ale też zastosowanymi systemami zabezpieczeń. Huśtawki ogrodowe dla dzieci mogą występować samodzielnie lub jako część konstrukcji, np. ze zjeżdżalnią. Aby były bezpieczne i spełniły swoją rolę, muszą znajdować się na dużej przestrzeni. Dobrze zaplanowany plac zabaw wymaga miejsca do biegania i zabawy - bez obawy o wypadek. Tego typu zabawki ogrodowe dla dzieci mogą mieć siedzisko z jednej drewnianej deski lub posiadać specjalne oparcia i zabezpieczenia łańcuchem.
Huśtawka ogrodowa dla całej rodziny może być duża jak ławka ogrodowa lub całkowicie prosta. W zależności od projektu konstrukcja może mieć wygodne opacie i podłokietniki, a nawet daszek. Niezależnie od wymiarów i formy, huśtawka ogrodowa musi mieć mocny, dobrze zaprojektowany i stabilny stelaż. Przedstawiając krok po kroku, jak zrobić huśtawkę ogrodową, skupimy się właśnie na tym najważniejszym elemencie.
Jak zrobić drewnianą huśtawkę do ogrodu krok po kroku
Aby meble ogrodowe były solidne i praktyczne, muszą być odpowiednio zaprojektowane. Na huśtawkę ogrodową najlepiej sprawdzają się grube bele lub kantówki. Do zbudowania prostych konstrukcji potrzebujemy naprawdę niewiele materiału. Siedzisko dla dziecka lub dorosłego możemy wykonać z prostej deski lub kupić gotowy produkt, np. z mocnego plastiku.
Jakie drewno najlepiej nadaje się na huśtawkę ogrodową? Przede wszystkim świerk i sosna - odmiany drzewa iglastego. Świetnie sprawdza się też modrzew syberyjski. Pamiętajmy przy tym, by belki na stelaż posiadały odpowiednią średnicę - minimum 10 cm. Tylko wtedy bowiem zapewnią stabilność konstrukcji huśtawki.
Przyjrzyjmy się zatem, jak zrobić huśtawkę ogrodową o prostej konstrukcji - mocną na tyle, by wytrzymała zarówno dziecko, jak i dorosłego o standardowej masie ciała.
Potrzebne nam będą następujące narzędzia i materiały:
- 9 drewnianych belek lub kantówek
- Deska drewniana lub gotowe siedzisko
- Zaczepy
- Mocne łańcuchy
- Haki z podkładkami i nakrętkami
- Śruby
- Wiertarka
- Zestaw wierteł
- Dłuto
Krok 1: Przygotowanie desek i bali
Przed rozpoczęciem prac montażowych, drewno musi zostać przycięte tak, by zyskało odpowiednie wymiary. Potrzebne nam będą:
5 belek długości 3 metrów
4 belki o długości 1,5 metra.
Wszystkie belki drewniane huśtawki czyścimy papierem ściernym i nacieramy benzyną ekstrakcyjną. Następnie drewniane elementy zabezpieczamy bezbarwnym impregnatem. Gdy wyschnie, malujemy na wybrany kolor. Najlepiej, gdy pasuje on do innych elementów, takich jak stoły ogrodowe czy zestawy mebli ogrodowych.
Krok 2: Montaż konstrukcji
Huśtawka z drewna powinna stanąć na twardym, ubitym gruncie. Zaczynamy od scalenia ze sobą dwóch najdłuższych belek, które stworzą trójkąt, a tym samym podstawę naszej huśtawki ogrodowej. Na początku wykonujemy w nich wpusty odpowiadające ich szerokości, tak by belki wchodziły w siebie. Przy pomocy wierteł do drewna wykonujemy z nich otwory, a następnie za pomocą śrub z podkładkami łączymy ze sobą te dwa elementy.
Belki powinny przecinać się około 25 cm pod wierzchołkiem. Dzięki temu w górnej części naszej huśtawki drewnianej otrzymujemy małe trójkąty, a których oparta zostanie pozioma belka. Należy przy tym pamiętać, by długość śrub dopasować do przekątnej belki.
Około 50 cm nad ziemią wzmacniamy konstrukcję tzw. zastrzałami — poziomo montowanymi belkami. W ten sposób boki huśtawki ogrodowej przybierają kształt litery A.
Krok 3: Umieszczenie w gruncie
Aby huśtawka ogrodowa była stabilna i bezpieczna, musimy ją odpowiednio zakotwiczyć. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: wkopanie jej w ziemię na wysokość co najmniej 50 cm lub zamontowanie w specjalnych kotwach. Druga opcja jest zdecydowanie korzystniejsza. Po pierwsze ze względu na brak narażenia drewna na wilgoć, a po drugie za względu na większą stabilność.
Najlepsze do huśtawki ogrodowej okazują się kotwy metalowe — ze względu na odporność na korozję i wytrzymałość. Umieszczając konstrukcję w gruncie pamiętajmy, by po obu stronach miała ona takie same wymiary.
Krok 4: Montaż górnej belki i siedziska
Górną belkę mocujemy dopiero po zakotwiczeniu naszej drewnianej huśtawki ogrodowej. Podobnie jak wcześniej, elementy łączymy ze sobą za pomocą mocnych śrub. Następnie pod kątem 60 stopni przytwierdzamy ostatnie dwie, krótkie deski usztywniające - zostaną one przytwierdzone zarówno do belek bocznych, jak i górnych.
Nasza huśtawka drewniana oczywiście musi mieć też siedzisko. W tym celu do belki górnej przytwierdzamy haki. Jeśli na huśtawce będą podziwiać ogród dorośli, zamiast haków wybierzmy obręcze. Do nich za pomocą karabińczyka mocujemy łańcuchy, a z drugiej strony - analogicznie - wykonujemy montaż siedziska.
Huśtawka zapewni domownikom wyjątkowy relaks w ogrodzie. Z powodzeniem zastąpi krzesła ogrodowe czy leżaki ogrodowe. W zależności od użytego surowca, a także czynników, takich jak wymiary huśtawki czy jej kształt, koszt wykonania takiego elementu w ogrodzie waha się od 150 do 800 zł.
Aby nasz projekt przetrwał lata, musimy oczywiście pamiętać o regularnej impregnacji drewna, a gdy zajdzie taka potrzeba - jak najszybszym naprawianiu wszelkich powstałych usterek. Dzięki temu huśtawka ogrodowa zapewni świetną zabawę i pięknie ozdobi ogród każdego dnia!