Praca w domu – wybieramy wygodny fotel biurowy

12.11.2020

Z foteli biurowych korzystamy nie tylko w pracy, ale również w domu. Domowe biuro pojawia się w wielu domach, bo coraz więcej pracujemy, uczymy się lub bawimy przy komputerze.

Dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a to nie jest najlepsze dla kręgosłupa i mięśni. Wygodny i ergonomiczny fotel biurowy nie zastąpi uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku, ale może pomóc odciążyć nasze plecy.

Fotele biurowe i krzesła biurowe to terminy stosowane wymiennie i określające prawie dokładnie ten sam rodzaj wyposażenia. Przyjęło się uważać, że krzesła biurowe są mniej wyposażoną wersją fotela, czasem bez podłokietników i przeróżnych regulacji lub profilowań. Najprościej mówiąc: bardziej minimalistyczne technicznie i wizualnie.

Meble biurowe - Merkury Market

Doskonałe fotele biurowe – czyli jakie?

Doskonały fotel biurowy powinien być dostosowany do wzrostu i potrzeb użytkownika.

Wybór odpowiedniego krzesła to bardzo indywidualna decyzja. Fotele na kółkach pozwalają na większą mobilność w obrębie miejsca pracy, bez konieczności wstawania. Daje to sporą swobodę i sprawdzi się przy bardzo dużym biurku.

Najważniejszą cechą, na którą musimy zwrócić uwagę jest odpowiednie podparcie pleców i możliwość regulacji oparcia oraz wysokości siedzenia. Pozwoli to odciążyć kręgosłup i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji pracy w niewygodnej pozycji przez kilka godzin dziennie. Dobrze zaprojektowane krzesła biurowe mają także wygodne podłokietniki i obicie z przewiewnych, oddychających materiałów, co docenimy szczególnie latem. Wygodne modele wykonane są z materiałów obiciowych dopasowujących się do sylwetki siedzącego, warstwa wierzchnia nie przykleja się do ciała i jest przyjemna w dotyku.

 

Prawidłowo dobrany fotel pozwala na trzymanie nóg opartych swobodnie o podłogę, a przedramion na podłokietnikach, a plecy podparte są na odcinku lędźwiowym. Częstym udogodnieniem, pozwalającym na wygodne oparcie głowy jest zagłówek, ale nie jest to standardowe rozwiązanie.

Musimy zadbać też o to, aby wymiary krzesła były do nas dopasowane. Za niskie lub za wąskie bardzo utrudni wielogodzinne siedzenie. Na rynku jest sporo modeli o niższych oparciach, bez wyprofilowania i możliwości regulacji, ale o bardzo efektownym designie. Ten typ fotela sprawdzi się, gdy korzystamy z niego poniżej 4 godzin dziennie. Nie jest przeznaczony do długiego przesiadywania.

Najpopularniejsze krzesła obrotowe mają kółka, co sprawdza się w pracy– zapewnia mobilność przy biurku, ale może powodować pewną niestabilność. Jeśli szukamy krzesła dla dziecka, to sprawdźmy czy ma wmontowaną możliwość blokowania kółek.

 

Krzesła do pokoju dziecięcego

Krzesła dla dzieci powinniśmy wybierać ze szczególną starannością. Młody organizm szybko reaguje na nieprawidłowości a przy złym ustawieniu dziecko narażone jest na wady postawy. Podobnie jak u dorosłych użytkowników należy zadbać o dobre podparcie kręgosłupa i przedramion. Maluchy muszą mieć siedzisko na takiej wysokości aby nogi dosięgały podłogi, a kolana były zgięte pod kątem około 90 stopni. Tapicerka nie może być zbyt miękka, aby dziecko się nie zapadało, bo plecy i miednica przyjmują niekorzystne położenie. Ważna jest także możliwość regulacji wysokości – krzesło będzie rosło wraz z dzieckiem.

Krzesła do pokoju dziecięcego trudno przeoczyć, ponieważ produkowane są w bardzo kolorowych i pomysłowych wzorach, z grafikami przemawiającymi do wyobraźni młodych użytkowników. Większość ma także autowyhamowanie kółek, które podwyższa bezpieczeństwo. Materiały wykończeniowe na czyścić delikatnymi detergentami bez uszczerbku dla koloru. Nowoczesne tkaniny są bardzo odporne na zabrudzenia.

Pozostałe meble biurowe znajdują się w kategoriach:

 

Powrót